Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Επανέρχομαι στο θέμα αλλά αυτή την φορά για λογαριασμό της ξαδέρφης μου :P

 

Έχει ένα router της forthnet το technicolor td5130 στο οποίο συνδέονται 6+ συσκευές wi-fi...

Κινητά, tablet, laptop και δεν συμμαζεύεται... πολλές φορές το routerακι δεν αντέχει άλλο και κάνει προβλήματα.

Ανάμεσα στα:  

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8980-n600-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612572

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612742

 

Ποιο είναι καλύτερο και σε εμβέλεια wi-fi?

Δε μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους...  

Δε με ενδιαφέρει η υποστήριξη vdsl γιατί στην περιοχή μου δε πρόκειται να έρθει...

(όχι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον)  

Ευχαριστώ 

 

Υ.Γ Poulinos με το noise margin τελικά δε έγινε τπτ..  οπότε μάλλον είναι θέμα του game το packet loss (battlefield 4) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που λέει δύο 2.4GHz 3.5dBi εσωτερικές κεραίες...  

δλδ οι εξωτερικές δεν γίνεται να στείλουν 2.4?  

Οι συσκευές όπως smartphones και tablet θα δέχονται 5Ghz?  

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει μικρότερη εμβέλεια σε 2.4 σε σχέση με την μια εξωτερική του technicolor td5130?

Sorry για το κατεβατό από ερωτήσεις απλά δεν έχω καμία ιδέα από 5Ghz και wireless... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5 παιζουν πολυ λιγα μηχανακια. Αν εχεις καποια καλως. Βασικα σε ενδιαφερει το 2.4 που ειναι συμβατο το 100% της αγορας προιοντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Επανέρχομαι στο θέμα αλλά αυτή την φορά για λογαριασμό της ξαδέρφης μου :P

 

Έχει ένα router της forthnet το technicolor td5130 στο οποίο συνδέονται 6+ συσκευές wi-fi...

Κινητά, tablet, laptop και δεν συμμαζεύεται... πολλές φορές το routerακι δεν αντέχει άλλο και κάνει προβλήματα.

Ανάμεσα στα:  

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8980-n600-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612572

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612742

 

Ποιο είναι καλύτερο και σε εμβέλεια wi-fi?

Δε μπορώ να καταλάβω τις διαφορές τους...  

Δε με ενδιαφέρει η υποστήριξη vdsl γιατί στην περιοχή μου δε πρόκειται να έρθει...

(όχι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον)  

Ευχαριστώ 

 

Υ.Γ Poulinos με το noise margin τελικά δε έγινε τπτ..  οπότε μάλλον είναι θέμα του game το packet loss (battlefield 4) 

το archer παιζει και σε ac αλλα αυτο δεν ειναι για εμβελεια οσο για παραπανω ταχυτητα σε τοπικο δικτυο ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το αλλο ατομο να εχει καλυτερες ταχυτητες.

κατα τα αλλα το ενα λεει οτι εχει διαφορετικες κεραιες για 2,4 και διαφορετικες για 5ghz(εσωτερικες /εξωτερικες) ενω το αλλο οτι οι εξωτερικες τα κανουν ολα αλλα οπως ειπαν αλλα με λιγοτερα dbi.βεβαια αν ειναι να πας στο 8980 μηπως μια και καλη στο 9980 μηπως και ερθει vdsl?δεν ειναι τρελη η δαιφορα στην τιμη.για το παιχνιδι μακαρι να ξερα να σου πω κατι παραπανω.

Αυτό που λέει δύο 2.4GHz 3.5dBi εσωτερικές κεραίες...  

δλδ οι εξωτερικές δεν γίνεται να στείλουν 2.4?  

Οι συσκευές όπως smartphones και tablet θα δέχονται 5Ghz?  

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει μικρότερη εμβέλεια σε 2.4 σε σχέση με την μια εξωτερική του technicolor td5130?

Sorry για το κατεβατό από ερωτήσεις απλά δεν έχω καμία ιδέα από 5Ghz και wireless... 

oxi δεν θα εχει μικροτερη εμβελεια απο το 5130 που δεν εχει το καλυτερο wifi.

ναι οι εξωτερικες δεν γινεται να παιξουν 2.4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή χρονιά σε όλους,

σε σπίτι φίλου όταν συνδεόμαστε παραπάνω από ένα pc και λιώνουμε τη σύνδεση αρχίζουν διακοπές στη σύνδεση (δοκιμάσαμε και ενσύρματα)

αν κάνουμε reboot στο modem/router επανέρχεται η σύνδεση αλλά τρεις ημέρες τώρα φαίνεται πως αυτό χρειάζεται να το κάνουμε κάθε 10-15 λεπτά οπότε είναι πρόβλημα - το modem/router μοιάζει με αυτό εδώ

 

το σπίτι έχει ethernet (καλωδίωση, πρίζες) με το σκεπτικό να μην καλύπτεται από το ασύρματο όλο το σπίτι αλλά να υπάρχει μια ξεχωριστή συσκευή στο σαλόνι για ασύρματο για κινητά και laptop

οπότε ο φίλος μου κοίταζε λύσεις modem στο οποίο θα συνδέεται απευθείας επόμενη συσκευή για ενσύρματες συνδέσεις ενώ πιο μετά, θα συνδέεται σε πρίζα ethernet στο σαλόνι και μια συσκευή για ασύρματες συνδέσεις

χωρίς να γνωρίζουμε πολλές λεπτομέρειες, οι μάρκες που κοιτούσε ήταν mikrotik, tplink κτλ

δεν νομίζω πως υπάρχουν χρήματα για κάποιο καλό drytek ειδικά όταν μπορεί να μην χρησιμοποιείται για το wireless (αν είναι αναγκαίο να πάει σε drytek βέβαια τότε δεν το αποκλείουμε)

οι προδιαγραφές που χρειάζονται είναι 1000άρι bw σε όλες τις συσκευές και να μπορεί να λιώνει η γραμμή χωρίς να σκαλώνουν οι συσκευές

επειδή λοιπόν δεν γνωρίζουμε καλά το θέμα, μου ζήτησε να βρω κάποιες απαντήσεις

αν πάμε σε ξεχωριστές συσκευές, μετά το modem

η συσκευή για ενσύρματες συνδέσεις πρέπει να είναι router ή switch ή hub;

η συσκευή για ασύρματες συνδέσεις πρέπει να είναι access point ή κάτι άλλο (bridge μήπως);

ποια λύση θα ήταν η καλύτερη και ποια προϊόντα είναι καλύτερα;

ποια θα ήταν η αντίστοιχη συσκευή αν πηγαίναμε σε όλα σε ένα;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κατι μου ελεγε οτι με το που θα ανοιγα το Link θα εβλεπα zte.λοιπον α.πετας το zte και παιρνεις ενα αλλο adsl/vdsl router.

κατα προτιμηση θα πηγαινα πχ σε tp link 9980 ωστε να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση,.αυτο θα σου δωσει και με καλωδιο και ethernet.αν το wireless δεν σε καλυπτει τωρα εκει που θες τοτε βαζεις ενα access point πχ tp link 801nd ή μπορεις να βαλεις που δεν θα το εκανα και το zte να παιξει σαν access point.επισης οποιοδηποτε παλιο adsl router μπορει να γινει access point.

τωρα να κανει bridge to zte να βαλει Mikrotik απο πισω το θεωρω παραπανω μπελα αμα δεν ξερει να τα σεταρει το ιδιο και για access point Mikrotik.αν θελει access point να βαλει Ubiquiti ναι θα ειναι πιο ευκολο στο σεταρισμα.αν δεν ξερει πολλα καλυτερα ολα σε ενα συν οτι δεν αξιζει να γυρισεις το zte σε bridge αλλα ουτε σε access point.


σιγουρα υπαρχουν και draytek πχ 2760 χωρις wireless αλλα αρκετα και τα λεφτα.και αντιστοιχα βγαζει και access points


αν το adsl/vdsl router δεν εχει gigabit δυσκολο ναι θα μπορουσε να μπει και ενα gigabit switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

μίλησα ξανά μαζί του και από ότι κατάλαβα μετέφερα λάθος τα ερωτήματά του, γιατί τελικά ξέρει από αυτά, και να τα σετάρει ξέρει αλλά αυτό που χρειάζεται βοήθεια είναι στο ποιος συνδυασμός προϊόντων θα παίξει καλύτερα

η επιλογή του είναι τελική, wireless μόνο στο σαλόνι και σύνδεση μέσω οικιακής καλωδίωσης ethernet με το router το οποίο βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο και θα έχει απενεργοποιημένο το wireless

απλά μου ανέφερε κάποιες διαφορετικές συνδεσμολογίες από modem/router + access point

---

ερώτημα: στα πιο φθηνά tplink 1000άρια router εκτός από διαφορές σε wlan bandwidth και vdsl, τι άλλο πρέπει να κοιτάξουμε από χαραχτηριστικά; εκτός χαραχτηριστικών υπάρχει θέμα αξιοπιστίας δηλαδή να χαλάνε πιο εύκολα; πχ:

http://www.skroutz.gr/s/302006/TP-LINK-TL-WR1043ND.html

https://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970-V1.html

εντάξει δεν χρειάζεται να κάτσεις να συγκρίνεις, γενικά ρωτάω τι να προσέξουμε

 

επίσης ρωτάω γιατί από ότι καταλαβαίνω ο λόγος που σκέφτεται διαφορετικές συνδεσμολογίες που να περιλαμβάνουν mikrotik router ή access point, είναι η αξιοπιστία

υπάρχει κάτι άλλο που θα προσφέρει το mikrotik; από ότι διαβάζω και τα tplink δεν έχουν πολλά προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.τα tp link ειναι value for money και εχουν και εγγυηση και σχετικα καλο after sales.

απο εκει και περα ναι τα Mikrotik αν μπορει να τα σεταρει ειναι μια χαρα επιλογη.

οπως ειπες οι διαφορες ειναι αν ειναι Dual band,αν ειναι n ή αν ειναι ac,αν ειναι adsl μονο ή αν ειναι adsl/vdsl και αν εχει gigabit ή οχι.τωρα αν εχει zte για μενα δεν αξιζει καν να το βαλει bridge.οποτε αν θελει μπορει να ζητησει απο τον οτε να του αλλαξουν το zte με ενα speedport 2 entry(αν εχει οτε).

μετα μπορει να βαλει το speedport σε bridge mode και απο πισω ενα ρουτερ Mikrotik καιενα access point mikrotik.αλλιως μπορει να παρει ενα απλο adsl/vdsl router που θα το κανει bridge και απο πισω τα Mikrotik.αν δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα τοτε ενα adsl/vdsl router μπροστα και απλα ενα ap mikrotik


τα tp link ειναι απλα ευκολα στο να σεταριστουν.σιγουρα τα Mikrotik ειναι καλυτερα αλλα πρεπει να ξερει ο αλλος τι θα παρει και πως θα το σεταρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας , αξίζει η αλλαγή από Netgear DGN 2200 σε TP-Link AC 1750 ή κάτι αντίστοιχο όπως το W9980 ; Επειδή αυτό που έχω δεν είναι πολύ σταθερό όταν βλέπω HD video στο youtube ή όταν παίζω παιχνίδια online ( απότομη αύξηση ping) βέβαια έχω αρκετές συσκευες συνδεδεμένες .

 

Τα στατιστικά είναι τα παρακάτω :

 

[/url]">http://image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας , αξίζει η αλλαγή από Netgear DGN 2200 σε TP-Link AC 1750 ή κάτι αντίστοιχο όπως το W9980 ; Επειδή αυτό που έχω δεν είναι πολύ σταθερό όταν βλέπω HD video στο youtube ή όταν παίζω παιχνίδια online ( απότομη αύξηση ping) βέβαια έχω αρκετές συσκευες συνδεδεμένες .

 

Τα στατιστικά είναι τα παρακάτω :

 

[/url]">http://

η γραμμη σου θα μπορουσε και καλυτερα.ελπιζω να μην εχεις κανα συναγερμο χωρις φιλτρο.

για το dgn2200 θα μπορουσεςνα δοκιμαζες firmware update για να δεις  αν θα παιξει καλυτερο.

τωρα για το θεμα που λες.φταιει το ρουτερ που το μπουκωνεις ή φταιει πχ οτι εισαι wireless και στα κανει αυτα?

καλο θα ηταν εφοσον παιζεις παιχνιδια να εισαι σε fast path.βεβαια θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.επισης καλο θα ηταν να εισαι με καλωδιο οχι με wireless.επισης αν ειναι και αλλοι πανω στο ρουτερ ακομα και να μην πιταρει το ρουτερ μπορει να πιταρει λιγο η συνδεση οποτε για αυτο να παιρνεις παραπανω ping.γενικα τα παιχνιδια ειναι απαιτητικα οποτε αν καποιος κατεβασει κατι θα δεις αυξηση στο ping.αν τωρα το θεμα σου ειναι το streaming που ειναι θεμα δικτυου εκει μπορει ειτε to n300να μην φτανει που εχει το netgear οποτε αν πας σε 802.11ac να παιζεις καλυτερα ή μπορει να πιταρει το ρουτερ αν χρησιμοποιουν 100 ατομα το wireless.

βεβαια αν πας σε αλλο ρουτερ με 802.11ac τοτε καλο θα ηταν να βαλεις και αντιστοιχους wifi adapters που να ειναι ac για να κερδισεις σε ταχυτητα στο τοπικο δικτυο αρα και σε streaming αν μιλαμε για streaming τοπικα.

αν τωρα μιλαμε για streaming σε youtube τοτε δεν νομιζω οτι ειναι θεμα του ρουτερ.πιστευω οτι απλα η συνδεση πιταρει που εισαι μονο 9 mbit παρα κατι αλλο.αυτο ειναι ευκολο βεβαια να το καταλαβεις.αν εισαι μονος πανω στο ρουτερ εχεις τα ιδια θεματα?ή αν οκ συνδεθουν οι αλλες συσκευες αλλα δεν κανουν traffic εχεις τα ιδια θεματα?εμενα παντως οπως το λες μου δειχνει σαν να πιταρεις την συνδεση σου παρα οτι φταιει το ρουτερ.αν η περιοχη σου δινει vdsl θα ηταν μια καλη λυση να βαλεις ωστε να εισαι 30 ή 50mbit.εκει βεβαια θα χρειαστεις και αλλο ρουτερ γιατι το Netgear δεν ειναι vdsl.πρεπει να δεις δηλαδη αν το θεμα σου ειναι οτι πιταρει η συνδεση ή πιταρει το wireless.αν εσυ μπεις με καλωδιο ethernet και οι αλλοι ειναι με wireless και εχεις παλι σκαμπανεβασματα σημαινει οτι απλα πιταρει η συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με καλώδιο και οι υπόλοιπες συσκευές συνήθως 2ή3 με wi-fi . Να πω την αλήθεια όταν είμαι μόνος δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο , για vdsl μην το συζητας καθόλου σε καμια δεκαετία θα γίνει διαθέσιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...