Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Archer VR200 ενδιαφέρομαι και εγώ. Φαίνεται δυνατό και στο amazon έχει σχετικά καλά reviews. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;

Υ.γ. WIND adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια βοήθεια παιδιά για το Archer vr200 που έχει σε προσφορά Crazy Sundays.

 

Μπαίνω σε καινούργιο σπίτι και σύμφωνα με φίλο μου που δουλεύει στον ΟΤΕ στην περιοχή το καφαο μου πιάνει 30. Μου είπε ότι αυτό το speedport entri ή κάπως έτσι είναι πολύ καλό και να μην ξοδευτώ. Ωστόσο εγώ χρειάζομαι καλό wifi με εμβέλεια και AC μιας και όλες μου οι συσκευές το υποστηρίζουν και θεωρώ τα 85 ευρώ καλή τιμή.

 

Το θέμα είναι ότι αξίζει το vr200 τη διαφορά στα χρήματα μιας και το άλλο είναι δωρεάν? Θα κάνει καλό συγχρονισμό με την cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

go for it.πολυ καλυτερα τα tp link απο speedport συν το Ac Που θες.υπαρχει καιτο vr900 αλλα ανεβαινει η τιμη αρκετα.


Μια βοήθεια παιδιά για το Archer vr200 που έχει σε προσφορά Crazy Sundays.

Μπαίνω σε καινούργιο σπίτι και σύμφωνα με φίλο μου που δουλεύει στον ΟΤΕ στην περιοχή το καφαο μου πιάνει 30. Μου είπε ότι αυτό το speedport entri ή κάπως έτσι είναι πολύ καλό και να μην ξοδευτώ. Ωστόσο εγώ χρειάζομαι καλό wifi με εμβέλεια και AC μιας και όλες μου οι συσκευές το υποστηρίζουν και θεωρώ τα 85 ευρώ καλή τιμή.

Το θέμα είναι ότι αξίζει το vr200 τη διαφορά στα χρήματα μιας και το άλλο είναι δωρεάν? Θα κάνει καλό συγχρονισμό με την cosmote?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι και εγω να αλλάξω το TG788vn της forthnet με το vr200 λογω περιορισμενου wifi. 'Εχω vdsl απο καμπίνα. 'Εχει κανείς άποψη αν αξίζει? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να καλησπερισω και να πω τα μπραβο μου για τις πληροφοριες που παραθετονται εδω (στο συγκεκριμενο θεμα) αλλα και γενικα στο φορουμ. Σαν ασχετος σε οτι εχει σχεση με τον τεχνικο τομεα των δικτυων, διαβασα και εμαθα αρκετα πραγματα εδω που με ψιλοβοηθησαν στα προβληματα που εχω με το αναθεματισμενο ZTE ZXHN H108L.
Ενα PC και 3 συσκευες wifi ΔΕΝ ψηνεται να τις σηκωσει, ενω πριν με το ZXV10 H108L ηταν (σχετικα) νορμαλ μεχρι που σταματησε να μου δινει νετ μεσω ethernet και ζητησα αντικατασταση απο την Wind.
Προκειμενου λοιπον να παρω το ρουτερ και να παω στο καταστημα της Wind και να τους το πεταξω στα μουτρα και να φανε και 2-3 υπαλληλοι τιποτα κλοτσες και να φαω καμια μυνηση, ειμαι στο ψαξιμο για κανενα αλλιωτικο εργαλειο. Δεν θα μπω στην διαδικασια να σας ρωτησω ποιο συγκεκριμενα, γιατι εχουν εκφραστει απειρες αποψεις για διαφορα budget.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Πηρε το ματι μου (δεν θυμαμαι σε ποια απο τις σελιδες, μπορει να ηταν και σε αλλο παρομοιο θεμα) για το TP-Link D2, οπου μετα απο ψαχτικη, ειδα πως παιζει και το D20 καλη μπαλα στο μπατζετ του 50αρικου. Αξιζει την αγορα? Με ενδιαφερει αποψη για το wireless του, διοτι τωρα που οι γονεις μου εξοπλιστηκαν με κινητα καλυτερα απο το δικο μου και την ειδαν χρηστες της τεχνολογιας, με σκοτιζουν με συνεχη προβληματα απο το μπακατελοΖΤΕ με αποτελεσμα να μου ανεβαζουν την πιεση. Καταστασεις οπως πχ καθεσαι στην αριστερη πλευρα του καναπε και δεν πιανει, καθεσαι πιο δεξια και παρτα φουλ σημα... Δεν με κοφτει να πεσει λιγο η συνδεση (κατεβαζω με 1.4, οποτε και με 1.2/1.3 να κατεβαζω δεν εχω θεμα) στο ethernet. Επισης δεν με κοφτει το VDSL, δεδομενου οτι στην περιοχη μου (Κερατσινι) οι 50αρες πιανουν 30, οποτε μεχρι να φτιαξει αυτη η φαση (τουλαχιστον μια 5ετια) δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω VDSL.
Σας παραθετω και στοιχεια της συνδεσης μου, με βαση το ZTE: 
 

SNR Margin: D 6.0 U 7.4 db
Line Attenuation: D 17 U 9.9 db
Data Rate: D 15221 U 1021 kbps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...έχει ένας φίλος μαγαζί(καφέ κτλ)...είναι 150 τμ...μπορείτε να προτείνετε ένα επαγγελματικο ρουτερ που θα εισάγει πολλές συσκευές με μεγάλη εμβέλεια???ενσύρματο για να αφαιρεθεί το ρουτερ του παροχου...είναι adsl σύνδεση κλασσική οικιακή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για ενα ρουτερ να χρονισει λιγο παραπανω 

Ειμαι μακρυα απο το κεντρο (στα 5km) και εχω αρκετο θορυβο 

αν και δουλευω με καλωδιο κατευθειαν απο το κουτι του ΟΤΕ

Τωρα εχω το hs108ns και εγω δοκιμασει και το draytek 2700 με τα ιδια αποτελεσματα

Συγχρονιζω απο 4 εως 6mbs με θορυβο γυρω στα 7 db 

και line attenuation στα 43db 

και τα δυο downstream εννοειται(αριθμοι με τη γραμμη στα καλυτερα της)

Για μενα ο στοχος ειναι τα 8

Το εχω δει να συγχρονιζει  εκει οταν πεφτει  το ρευμα σε ολο το χωριο(ναι τιμημενο χωριο)

(οχι δεν ειναι λυση να ριχνω το γενικο σε ολο το χωριο καθε φορα που θελω να χρονισω λιγο παραπανω)  :-D

Ο μυθος οτι το κεντρο του καθενος συμπερυφερεται καλυτερα σε μερικα ρουτερ ισχυει?

Μπορω να δω τι κεντρο με εξυπηρετει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως το dgn2200 μας αφησε στα 5 χρονια. :(

 

Ψαχνω για κατι παρομοιο, κοστος 50-60 ευρω.

Με νοιαζει να μπορει να διαχειριστει ταυτοχρονα αρκετες συνδεσεις (twitch, downloading, surfing)

και χωρις αποσυνδεσεις

 

Adsl μονο.

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιον τρόπο να μεταφέρω ασύρματα το Internet χωρίς να χάσω σε packets και ping response όσο απομακρύνομαι από το modem router.

Καμιά ιδέα;

Εχω ένα vdsl modem router της cyta και ένα tplink repeater που δοκίμασα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι και εγω να αλλάξω το TG788vn της forthnet με το vr200 λογω περιορισμενου wifi. 'Εχω vdsl απο καμπίνα. 'Εχει κανείς άποψη αν αξίζει? Ευχαριστώ 

γενικως το vr200 ειναι ac και ειναι πολυ πιο δυνατο.η αλλη λυση βεβαια ειναι αν εχεις καποιο παλιο adsl router που ειχε καλυτερο wifi να το βαλεις σαν access point πανω στο tp link αν δεν θες να δωσεις λεφτα για καινουριο.επισης εναλλακτικα μπορεις απλα να παρεις ενα σκετο access point σαν το tp link 901nd

 

Καταρχας να καλησπερισω και να πω τα μπραβο μου για τις πληροφοριες που παραθετονται εδω (στο συγκεκριμενο θεμα) αλλα και γενικα στο φορουμ. Σαν ασχετος σε οτι εχει σχεση με τον τεχνικο τομεα των δικτυων, διαβασα και εμαθα αρκετα πραγματα εδω που με ψιλοβοηθησαν στα προβληματα που εχω με το αναθεματισμενο ZTE ZXHN H108L.

Ενα PC και 3 συσκευες wifi ΔΕΝ ψηνεται να τις σηκωσει, ενω πριν με το ZXV10 H108L ηταν (σχετικα) νορμαλ μεχρι που σταματησε να μου δινει νετ μεσω ethernet και ζητησα αντικατασταση απο την Wind.

Προκειμενου λοιπον να παρω το ρουτερ και να παω στο καταστημα της Wind και να τους το πεταξω στα μουτρα και να φανε και 2-3 υπαλληλοι τιποτα κλοτσες και να φαω καμια μυνηση, ειμαι στο ψαξιμο για κανενα αλλιωτικο εργαλειο. Δεν θα μπω στην διαδικασια να σας ρωτησω ποιο συγκεκριμενα, γιατι εχουν εκφραστει απειρες αποψεις για διαφορα budget.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: Πηρε το ματι μου (δεν θυμαμαι σε ποια απο τις σελιδες, μπορει να ηταν και σε αλλο παρομοιο θεμα) για το TP-Link D2, οπου μετα απο ψαχτικη, ειδα πως παιζει και το D20 καλη μπαλα στο μπατζετ του 50αρικου. Αξιζει την αγορα? Με ενδιαφερει αποψη για το wireless του, διοτι τωρα που οι γονεις μου εξοπλιστηκαν με κινητα καλυτερα απο το δικο μου και την ειδαν χρηστες της τεχνολογιας, με σκοτιζουν με συνεχη προβληματα απο το μπακατελοΖΤΕ με αποτελεσμα να μου ανεβαζουν την πιεση. Καταστασεις οπως πχ καθεσαι στην αριστερη πλευρα του καναπε και δεν πιανει, καθεσαι πιο δεξια και παρτα φουλ σημα... Δεν με κοφτει να πεσει λιγο η συνδεση (κατεβαζω με 1.4, οποτε και με 1.2/1.3 να κατεβαζω δεν εχω θεμα) στο ethernet. Επισης δεν με κοφτει το VDSL, δεδομενου οτι στην περιοχη μου (Κερατσινι) οι 50αρες πιανουν 30, οποτε μεχρι να φτιαξει αυτη η φαση (τουλαχιστον μια 5ετια) δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω VDSL.

Σας παραθετω και στοιχεια της συνδεσης μου, με βαση το ZTE: 

 

SNR Margin: D 6.0 U 7.4 db

Line Attenuation: D 17 U 9.9 db

Data Rate: D 15221 U 1021 kbps

 

zte ειτε ειναι το 108 ειτε δεν ξερω ποιο ειναι χαλια:P.

απλα ναι μπορει το ενα να ειναι πιο χαλια απο το χαλια.οπως ειπες και το παλιο ηταν σχετικανορμαλ.zte

και normal δυσκολη προταση.δεν αξιζει να τους το πας πισω.ειναι περιορισμενων δυνατοτητων ρουτερ.δωρεαν ειναι αλλωστε μην περιμενεις κατι αλλο.με πληρωμη νομιζω εδιναν ενα tp link που οκ πηγαινες και επαιρνες και απο το εμποριο μετα.το tp link d2 ειναι μια χαρα αγορα απλα ειναι adsl.ελεγα μηπως επαιρνες κατι να ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.

σε χαρακτηριστικα ειναι πανω κατω τα ιδια οπως θα δεις με εξαιρεση λιγο οτι το ενα d20 ειναι και 802.11a που οκ δεν μας νοιαζει και το ενα παιζει με 3 κεραιες d2 και το αλλο με 2 d20.οι 3 ειναι για τα 5ghz βεβαια.

για τα λεφτα τους ειναι μια χαρα.το zte φημιζεται για το χαλια wireless.αν αποφασισεις να το κρατησεις δοκιμασε να το βαλεις καπου καλυτερα πιο κεντρικα και να αλλαξεις καναλι.

αν θες vdsl μετα πας σε αλλα μοντελα πχ 9980 και καποια archer vdsl που ειναι πιο ακριβα ακομα.

Παίδες έχετε να προτείνετε κανένα καλό ADSL/Modem-router μέχρι 50-60€;

tp link 8970, 8980 Λιγο πιο ακριβο αλλα ειναι dual band και 9980 που ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα vdsl για μελλοντικη χρηση

Καλησπέρα...έχει ένας φίλος μαγαζί(καφέ κτλ)...είναι 150 τμ...μπορείτε να προτείνετε ένα επαγγελματικο ρουτερ που θα εισάγει πολλές συσκευές με μεγάλη εμβέλεια???ενσύρματο για να αφαιρεθεί το ρουτερ του παροχου...είναι adsl σύνδεση κλασσική οικιακή...

κακη επιλογη να προσπαθησει να καλυψει τοσο μεγαλο χωρο και τοσους χρηστες με ενα router.προσωπικη αποψη,θα εβαζα ενα καλο adsl router που θα το ειχα για σκετο ρουτερ και θα εκλεινα το wifi και μετα θα εβαζα 2-3 access points αναλογως πως ειναι ο χωρος και ποσο κοσμο μαζευει .και θα εκανα και γραμμη vdsl αν γινοταν.

Ψαχνω για ενα ρουτερ να χρονισει λιγο παραπανω 

Ειμαι μακρυα απο το κεντρο (στα 5km) και εχω αρκετο θορυβο 

αν και δουλευω με καλωδιο κατευθειαν απο το κουτι του ΟΤΕ

Τωρα εχω το hs108ns και εγω δοκιμασει και το draytek 2700 με τα ιδια αποτελεσματα

Συγχρονιζω απο 4 εως 6mbs με θορυβο γυρω στα 7 db 

και line attenuation στα 43db 

και τα δυο downstream εννοειται(αριθμοι με τη γραμμη στα καλυτερα της)

Για μενα ο στοχος ειναι τα 8

Το εχω δει να συγχρονιζει  εκει οταν πεφτει  το ρευμα σε ολο το χωριο(ναι τιμημενο χωριο)

(οχι δεν ειναι λυση να ριχνω το γενικο σε ολο το χωριο καθε φορα που θελω να χρονισω λιγο παραπανω)  :-D

Ο μυθος οτι το κεντρο του καθενος συμπερυφερεται καλυτερα σε μερικα ρουτερ ισχυει?

Μπορω να δω τι κεντρο με εξυπηρετει?

a.οταν κοβεται το ρευμα παντου παιζεις καλυτερα γιατι δεν υπαρχει crosstalk.συγχρονιζεις απο τους πρωτους οποτε καλυτερο sync μεχρι να πεσει η γραμμη.μια λυση ειναι να κατεβαζεις το Margin ειτε απο το ρουτερ αν γινεται ειτε απο τον παροχο αν το κανει.

κατα τα αλλα δεν μπορει να σου πει καποιος οτι θα βαλεις το χ ρουτερ και θα παει παραπανω.σε χαλια γραμμες εχει καλη συμπεριφορα το technicolor/thomson αλλα θελει δοκιμη για να το δεις.

ναι καποιο dslam μπορει να παιζει καλυτερα με συγκεκριμενα ρουτερ που εχουν το ιδιο chipset.πχ alcatel dslam με broadcom chipset και technicolor αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα φτασεις τα 8 mbit με 43 attenuation.μερικα ρουτερ λενε σε τι chipset dslam πεφτεις αλλιως πρεπει να σου πει ο παροχος.πχ forthnet παιζει alcatel,siemens, η cyta με alcatel,wind με alcatel.απλα δεν ξερω ολα τα dslam της καθε εταιρειας.η hol ειχε και intracom αλλα πρεπει να εχει και αλλα.εχω δει διαφορες μαρκες οπως θα δεις και στο guide στην υπογραφη μου.

Δυστυχως το dgn2200 μας αφησε στα 5 χρονια. :(

 

Ψαχνω για κατι παρομοιο, κοστος 50-60 ευρω.

Με νοιαζει να μπορει να διαχειριστει ταυτοχρονα αρκετες συνδεσεις (twitch, downloading, surfing)

και χωρις αποσυνδεσεις

 

Adsl μονο.

tp link 8970,8980 εκτος αν θες να ξαναπαρεις netgear ειτε το συγκεκριμενο ειτε καποιο αλλο που θα ειναι λιγο πιο ακριβο.

Ψάχνω κάποιον τρόπο να μεταφέρω ασύρματα το Internet χωρίς να χάσω σε packets και ping response όσο απομακρύνομαι από το modem router.

Καμιά ιδέα;

Εχω ένα vdsl modem router της cyta και ένα tplink repeater που δοκίμασα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

καλωδιο ethernet,access point,powerlines.και παλι κανεις δεν μπορει να σου πει οτι με το powerline δεν θα χασεις καθολου ή οτι δεν θα χρειαστεις καποιο καλο access point και αντιστοιχη καρτα.και παλι μετα απο καποια χ αποσταση μπορει να εχεις μειωμενες επιδοσεις.τα repeater χανουν σε ταχυτητα οποτε τα βγαζεις εκτος ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos : Καλώδιο ethernet 20 μέτρων δε θέλω να πετάξω έτσι χύμα οπότε αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη λύση έτσι ώστε να μην χάνω πακέτα.

Υπάρχει κάποιο καλό router να το χρησιμοποιήσω ως access point;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Έχω εδώ και μερικούς μήνες σύνδεση cosmote VDSL 50 απο την οποία γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού έχω πολύ καλή ταχύτητα κατεβάσματος δεδομένου οτι το κουτί είναι σχεδόν έξω απο το σπίτι μου.(περίπου στα 10 μέτρα).Το πρόβλημα είναι οτι απο τον 5ο μήνα και μετά άρχισε το γνωστό πρόβλημα αποσυνδέσεων του W 724 type Ci που απο ότι έχω δει έχει πολύς κόσμος στο forum.Αρχικά αυτό γινόταν περίπου κάθε 15 μέρες και με ένα απλό reboot το router ξεκίναγε ξανά αμέσως.Τον τελευταίο καιρό όμως έχει αρχίσει να γίνεται σχεδόν κάθε 2 μέρες και χρειάζεται απανωτά reboot/reset και/ως 2 ώρες για να ξαναλειτουργήσει.έχοντας μιλήσει αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ τελικά κατέληξα σε αλλαγή του εξοπλισμού αλλά επέλεξα ξανά το ίδιο μοντέλο γιατί απο ότι έχω διαβάσει στο forum to speedport entry 2i έχει κατώτερα χαρακτηριστικά και γενικά κλειδώνει σε χαμηλότερες ταχύτητες.Αρχικά το router φάνηκε να δουλευέι σωστά (firmware 09071602.00.002A) αλλά τις τελευταίες 2 μέρες το ίδιο ακριβώς πρόβλημα ξαναέκανε την εμφάνιση του.Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως στο σπίτι βρίσκονται και 2 συσκευές τηλεφώνου, με φίλτρα VDSL, ενωμένες στο spliter του router για αποφυγή υπερβολικών καλωδίων, και βέβαια όταν το router δεν συγχρονίζει χάνω και το τηλέφωνο.
Παραθέτω εδώ την γενική κατάσταση και το attenuation:

Status information
Date / time
2016-02-01 12:31:17
Downstream
49998 kBit/s
Upstream
4996 kBit/s
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
0 / 0
FEC Errors (Down/Up)
84 / 0
SNR (Down/Up)
28.9 / 31.0 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 4.5dB

1.216MHz~1.961MHz: 16.1dB

2.793MHz~3.97MHz: 15.7dB
Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 1.5dB

871KHz~1.205MHz: 11.2dB

1.972MHz~2.782MHz: 12.7dB
WLAN in the 2.4 GHz frequency band
Switched on
WLAN name (SSID)

WLAN in the 5 GHz frequency band
Off
WLAN name (SSID)

WPS (Connect a WLAN device)
Will be used
Firmware version
09071602.00.002A

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξείς:

 

1) Μεταξύ TP-Link TD-W9980, Asus DSL N17-U και Asus DSL N66-U πιό θα προτείνατε?.Με ενδιαφέρει κυρίως το downloading και να μην έχω φυσικά αποσυνδέσεις ενώ δεν ασχολούμαι καθόλου με streaming.

2) Απο τα παραπάνω μοντέλα ποιά υποστηρίζουν custom firmware? (open wrt κτλ.)

3) Κάποια άλλη πρόταση γύρω στα 100 ευρώ?

 

Εκτιμώ κάθε γνώμη και συμβουλή και ευχαριστώ όλα τα παιδιά στο forum εκ των πρωτέρων.
 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...