Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω την εξης απορια , ενα ρουτερ εχει  συνδεδεμενες 3 συσκευες ασυρματα , αυτες οι 3 συσκευες ειναι συνδεδεμενες στο ιδιο καναλι η σε διαφορετικο η καθε συσκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι 100 ευρω τι θα προτεινες ?

tp link vr200 ειναι και vdsl αλλα ειναι στα 130 ευρω.υπαρχει και το d7 αλλα ειναι σκετο adsl.

to Netgear D7000-100PES Nighthawk Modem Router ειναι πολυ ακριβο επισης.

ROUTER D-LINK DSL-3580L

γενικως βγαινουν διαφορα ac καποια ειναι σκετο adsl καποια και adsl και vdsl που ειναι καλο να το παρεις και vdsl αν ειναι μελλοντικα να πας σε vdsl.

απλα οι τιμες πονανε.αν δεν σε ενοιαζε το ac τοτε υπαρχει και το tp link 9980.

Καλησπέρα,

πρόσφατα απέκτησα 2 συνδεσεις VDSL50 οτε σε γραμμες ISDN σε διαφορετικούς χώρους

1. σπίτι: Speedport entry 2i

2. γραφείο: Speedport W 724V Type Ci

δεν χρησιμοποιώ voip

διάβασα ότι σαν modem συγχρονίζουν πολύ καλά στον οτε

σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω σαν modem και να πάρω δύο καλά router τεχνολογίας ac

1.asus rt-ac87u, 2.asus rt-ac68u 3. d-link dir880L 4.netgear R7000 4.Linksys EA6900

η να πάρω modem-router όπως

modem-router asus dsl-ac68u

τι θα μου προτείνατε;

προσωπικα θα προτιμουσα να παρω vdsl router παρα σκετο ρουτερ.θα το εβγαλα τελειως το speedport.μετα επιλογες υπαρχουν σε διαφορες εταιρειες.draytek με 802.11n και μετα υπαρχουν tp link ac,netgear ac,d link ac.ακριβως απο πανω γραφω και μερικα μοντελα απλα οι τιμες πονανε λιγο.και το asus που λες.δεν εχω δει η draytek αν εχει βγαλει vdsl ac αλλα εκει θα ποναει πολυ η τιμη.

Για Access Point (όχι router) τι προτείνετε?

 

Ήμουν έτοιμος να πάρω το TP-LINK WDR3600 ( http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WDR3600.html), διότι έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και καλή τιμή.  Βέβαια είναι router και θα το μετατρέψω από το setup του.  Αλλά μετά σκέφτηκα ότι έχει μονο (1+4) Ports.  Εγώ θα ήθελα να έχει τουλάχιστον (1+5).

και μια ethernet να εχει βαζεις ενα switch επανω.πχ tp link 901nd.συνηθως τα access point εχουν μια ethernet πανω ή και 2(ΣΥΝΗΘΩΣ).

το να παρεις ρουτερ για να το κανεις access point δεν βρισκω νοημα.με την ιδια λογικη παιρνεις και ενα παλιο adsl router που εχεις και το κανεις access point.μερικα δεν γυρνανε απο το setup και απλα το κανεις εσυ access point χρησιμοποιωντας την lan αντι για την wan.

και η air live εχει ωραια access point οπως και ubiquiti.

Απογοητευμένος από την εμβέλεια wlan των H108L και ΤD5130 της forthnet που έχω, ψάχνω κάτι έως 30 άντε 35 € για να τα αντικαταστήσω. Υπάρχει κάτι σε αυτήν την περιοχή ή να πάω σε κάτι ακριβότερο μετά από καιρό? Βλέπω επίσης και σε αγγελίες το TD5136 της forthnet σε αρκετά ελκυστική τιμή. Είναι το Wlan του καλύτερο από το 5130 που έχει χαμηλή σχετικά εμβέλεια?

το 5136 πανω κατω το ιδιο wireless με το 5130.απλα το ενα παιζει N150 το αλλο n300.για το 5130 στο site της forthnet υπαρχει και firmware αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι.

μετα θα σου προτεινα το tp link 8970 που ειναι λιγο παρπαανω απο το budget σου.υπαρχει και το 8968 αλλα το 8970 ειναι καλυτερο γενικα.

 

Τελικα αγορασα το https://www.skroutz....G1312-T10B.html, μεγαλη μαπα , το ασυρματο του εκανε διακοπες και η ισχυς του σηματος ειναι παρομοια με αυτη thomson , και το σουταρα πισω , σκεφτομαι να παω στο tp link 8980 αλλα βλεπω οτι οι κεραιες του 2.4ghz ειναι εσωτερικες , θα τραβανε;

 

οπως σου ειπα και σε Pm υπαρχει το 8970 adsl με εξωτερικες κεραιες.το 8980 εχει

Three 5GHz 5dBi detachable antennas (RP-SMA)

Two 2.4GHz 3.5dBi internal antennas

 

το 9980 εχει

Three 5GHz 5dBi detachable antennas (RP-SMA)

Two 2.4GHz 3.5dBi internal antennas

το archer vr200

 

Antenna Type 3 external detachable dual band antennas (RP-SMA) Antenna Gain

3 x 2dBi for 2.4GHz and 1x 3dBi for 5GHz

το ιδιο και το vr900.αναλογως αν θες vdsl ή οχι.

και οτι κατι εχει εσωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι δεν θα τραβαει.

Καλησπέρα. .άσχετος ζητά βοήθεια σε ασύρματη σύνδεση γραμμής forthnet ...εχω το εργοστάσιακο ρουτερ της Thomson που διαθέτει η εταιρεία και θέλω λογω απόστασης να βάλω στο pc ασύρματη κάρτα wifi..τι προτείνετε. .??

 

Μέχρι τώρα δουλευα καλώδιο ethernet...αλλα απο τωρα δεν βολεύει. ..

Θα βρεις απειρες καρτες σε tp link.netgear,d link που ειναι και καλες μαρκες για να βαλεις.υπαρχουν και αλλες μαρκες βεβαια.πχ

http://www.skroutz.gr/s/311143/NetGear-WNA3100.html

το βασικο ειναι πριν παρεις κατι δες στο site αν εχει drivers για windows 10.

το πρωτο ειναι adsl αλλα εχει ac.

το δευτερο ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση

το δευτερο ειναι adsl/vdsl αλλα ειναι 802.11n.

το τριτο ειναι 802.11n και επισης μονο adsl.

εχω την εξης απορια , ενα ρουτερ εχει  συνδεδεμενες 3 συσκευες ασυρματα , αυτες οι 3 συσκευες ειναι συνδεδεμενες στο ιδιο καναλι η σε διαφορετικο η καθε συσκευη;

στο ιδιο.ο ρουτερ κανονιζει το καναλι.αν εχεις dual band router απλα μπορεις οι μισες να ειναι στα 2,4 και οι αλλες μισες πχ στα 5.θα πρεπει η συσκευη να υποστηριζει 5 ghz βεβαια.αυτες που ειναι στα 5 παλι θα ειναι στο ιδιο καναλι αφου το ρουτερ εχει μονο ενα radio.σε ρουτερ με 2 radio πχ 2 radio στα 2.4 ghz εκει ναι μπορει να συνδεθουν σε αλλο καναλι αφου ειναι 2 radio.αλλα ειναι σπανιο να δεις 2 radio σε 2,4 ghz .συνηθως ειναι ενα στα 2.4 και ενα στα 5.ακομα και οταν εχει 2 στα 2,4 ghz πολυ το δευτερο το κανουν για links.σε Home routers κτλ απλα σπανιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για αγορα καινουριου router

budget 40-60

θελω να εχει usb για εκτυπωτη

δεν με νοιαζει να εχει δυνατο wifi γιατι μενω σε μικρο σπιτι

προεραιτικα

αν μπορει να κλεινει το wifi τα βραδια με χρονομετρο

 

ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων

 

πειτε μου αν το Archer D5 AC1200 με καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο ενδιαφέρει τον κόσμο αλλά είπα να ενημερώσω. Η wind μου έστειλε ένα zyxel router(zyxel-vmg1312-b10a) για νέα γραμμή vdsl. Τουλάχιστον είναι καλύτερο από τα zte. Αξίζει να το κρατήσω ή να πάω σε άλλο για σπίτι 45τμ;

http://www.insomnia.gr/review/_/hardware/various/zyxel-vmg1312-b10a-vdsl2-wireless-n-modem-review-r487

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο ενδιαφέρει τον κόσμο αλλά είπα να ενημερώσω. Η wind μου έστειλε ένα zyxel router(zyxel-vmg1312-b10a) για νέα γραμμή vdsl. Τουλάχιστον είναι καλύτερο από τα zte. Αξίζει να το κρατήσω ή να πάω σε άλλο για σπίτι 45τμ;

http://www.insomnia.gr/review/_/hardware/various/zyxel-vmg1312-b10a-vdsl2-wireless-n-modem-review-r487

δοκιμασε το δες πως θα παει και κρινεις.σιγουρα πιστευω καλυτερο απο το zte.ευτυχως εδωσαν κατι πιο καλο/ακριβο απο τα zte.

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για αγορα καινουριου router

budget 40-60

θελω να εχει usb για εκτυπωτη

δεν με νοιαζει να εχει δυνατο wifi γιατι μενω σε μικρο σπιτι

προεραιτικα

αν μπορει να κλεινει το wifi τα βραδια με χρονομετρο

 

ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων

 

πειτε μου αν το Archer D5 AC1200 με καλυπτει

ναι σε καλυπτει .δεν ξερω αν μπορει να κλεισει το wifi οπως λες.αλλα το d5 κανει 100 οχι 40-60.μετα υπαρχει και το tp link 9980 Που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση αντιθετα με το d5 Που δεν ειναι.

στα λεφτα που θες το 8970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο ενδιαφέρει τον κόσμο αλλά είπα να ενημερώσω. Η wind μου έστειλε ένα zyxel router(zyxel-vmg1312-b10a) για νέα γραμμή vdsl. Τουλάχιστον είναι καλύτερο από τα zte. Αξίζει να το κρατήσω ή να πάω σε άλλο για σπίτι 45τμ;

http://www.insomnia.gr/review/_/hardware/various/zyxel-vmg1312-b10a-vdsl2-wireless-n-modem-review-r487

 

 

Σχετικως ειναι απο τα πολυ καλα αλλα πρεπει να δεις πως καθεται και στη γραμμη σου και αυτο ισχυει για ολα τα ρουτερς σε ολες τις γραμμες...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα από δευτέρα έχω άλλαξει πάροχο και τώρα είμαι στην Vodafone. Αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μετά από ς από την επίσκεψη του τεχνικού.
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 3:23:21

DSL Type: ITU-T G.992.5 Annex A (ADSL2+ over POTS)

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 686 / 5.863

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 11,36 / 28,50

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,4 / 21,9

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,7 / 34,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,5 / 5,7

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / GSPN

Loss of Framing (Local/Remote): 9 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): -

Error Seconds (Local/Remote): 333 / 18

FEC Errors (Up/Down): 3 / 1.276

CRC Errors (Up/Down): 0 / 215

HEC Errors (Up/Down): 0 / 3.805

Προσανατολίζομαι να αγοράσω το asus n17, ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος από το forum Vodafone και το συγκεκριμένο modem για να μου πει τις εντυπώσεις του, και εάν ταιριάζει αυτό το modem σε αυτή την γραμμή. Επίσης εάν ξέρετε κάποιο άλλο που να ταιριάζει? Βασικά ήθελα ένα modem που να συγχρονίζει ψηλά και να μπορώ εγώ να ελέγχω το snr. Η γραμμή είναι PSTN, επίσης μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ.

 Ευχαριστώ πολύ 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλο χαλια ειδικα στο upload.και εισαι με 6 profile.και 3 να πας το margin δεν σε βλεπω ουτε 1mbit να κερδιζεις.
κατα τα αλλα τα asus θεωρητικα εχουν αλλαγη snr μεσα απο το interface οπως εχουν πει αλλα για σιγουρια θα αναφερει σιγουρα κατι και το manual.
μετα το draytek 2760 εχει και τα billion τα οποια δεν τα εχω κανει ποτε use.
θεωρητικα ολα τα ρουτερ θα παιξουν στην γραμμη σου αρκει να ειναι adsl over pstn.
αν εχουν αλλαχτει τα καφαο στην περιοχη σου με τα νεα kv θα σου λεγα να βαλεις vdsl αν θες να δεις καλες ταχυτητες.

η καλωδιωση σου ειναι ενταξει?στον κατανεμητη /χωνευτη ειχες τα ιδια νουμερα συγχρονισμου?


technicolor σου εχουν δωσει λογικα αν συμπερανω απο τα στοιχεια που γενικα εχουν καλο συγχρονισμο τα πιο νεα μοντελα και ειναι και σταθερα σε θεματα αποσυνδεσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με άλλο modulation type, π.χ. adsl2 όχι adsl2+, να δεις αν θα βελτιωθεί καθόλου η σύνδεση.

Πάντως για ~35db attenuation down έπρεπε η να ήταν πιο υψηλός ο συγχρονισμός, ιδιαιτέρως με τα ~6db snr down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με άλλο modulation type, π.χ. adsl2 όχι adsl2+, να δεις αν θα βελτιωθεί καθόλου η σύνδεση.

Πάντως για ~35db attenuation down έπρεπε η να ήταν πιο υψηλός ο συγχρονισμός, ιδιαιτέρως με τα ~6db snr down.

to 7,5 ειναι στο up.στο down εχει 6 που σημαινει θα πρεπε να ειχε ακομα καλυτερο sync.επισης ειναι ηδη adsl2+

DSL Type: ITU-T G.992.5 Annex A (ADSL2+ over POTS)

και το modulation αλλαζει μονο απο cli interface που δεν θα εχει προσβαση ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το modem είναι της Cyta και πρέπει να το επιστρέψω για αυτό ψάχνω άλλο. Πως μπορώ να το αλλάξω σε ADSL2?

Όσον αφορά την καλωδιωση, η γραμμή του οτε φτάνει σε μια πρίζα, μέσα από την οποία βγαίνει ένα πολύ λεπτό καλώδιο του συναγερμού που μετά γίνεται πιο χοντρό και καταλήγει σε ένα πολύ μικρό splitter, μαζί με το καλώδιο του τηλεφώνου, και αυτό το μικρό splitter πάει στο Phone ενός άλλου splitter που πάει στην πρίζα. To modem είναι σε άλλο όροφο και συνδέεται μέσω splitter σε άλλη πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι γνώμη έχετε για τα δύο μηχανήματα που έχει σε προσφορά το crazy Sundays? Tp link vr200, linksys ea6400. Το δεύτερο είναι μόνο router θα χρειαστεί και μόντεμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...