Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, teoqq said:

100% θα βάλω vdsl. 

Οπότε να μην πάω στο vr400? 

αν σου δωσουν voip και παρεις το vr400 μετα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις ως router και οχι Modem router.μετα εξαρτατε και τι παροχο θα βαλεις για να δουμε τι δυνατοτητες σου δινει ως προς το να βαλεις αλλο Cpe.οποτε θα σου ελεγα βαλε vdsl και μετα το βλεπουμε τι μπορει να γινει .αν συνεχισεις σε forthnet και το Kv ειναι του οτε τοτε μπορουν να σου δωσουν tdm και εκει βαζεις οτι ρουτερ θες.αν ομως πας σε vlu σε kv wind /vodafone εκει θα παρεις voip οποτε θα σου δωσουν εξοπλισμο απο forthnet. εκτος αν δεν εχεις αλλο ρουτερ τωρα που μιλαμε οποτε εκει βρες ενα δανεικο να κανεις δουλεια για 2-3 μηνες.

2 hours ago, M@dB0x said:

Καλημερα,

Και απο που συμπεραινεις οτι ο madbox μπορει να εχει καποια ιδεα απο tftp?

ηταν αστειο. madbox + zte.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

αν σου δωσουν voip και παρεις το vr400 μετα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις ως router και οχι Modem router.μετα εξαρτατε και τι παροχο θα βαλεις για να δουμε τι δυνατοτητες σου δινει ως προς το να βαλεις αλλο Cpe.οποτε θα σου ελεγα βαλε vdsl και μετα το βλεπουμε τι μπορει να γινει .αν συνεχισεις σε forthnet και το Kv ειναι του οτε τοτε μπορουν να σου δωσουν tdm και εκει βαζεις οτι ρουτερ θες.αν ομως πας σε vlu σε kv wind /vodafone εκει θα παρεις voip οποτε θα σου δωσουν εξοπλισμο απο forthnet. εκτος αν δεν εχεις αλλο ρουτερ τωρα που μιλαμε οποτε εκει βρες ενα δανεικο να κανεις δουλεια για 2-3 μηνες.

ηταν αστειο. madbox + zte.

Forthnet θα συνεχίσω γιατί στην περιοχή μου έχω vdsl στο κατάστημα επαγγελματικό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εγώ σκέφτομαι απλά μην και τότε μου δώσουν κανένα σαν το zte και το πάω για ανακύκλωση όπως ανέφερες με την μια 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, teoqq said:

Forthnet θα συνεχίσω γιατί στην περιοχή μου έχω vdsl στο κατάστημα επαγγελματικό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εγώ σκέφτομαι απλά μην και τότε μου δώσουν κανένα σαν το zte και το πάω για ανακύκλωση όπως ανέφερες με την μια 😅

τωρα δινουν το zte 267. καποια στιγμη ειναι να δωσουν και αλλο zte αλλα δεν ξερω ουτε το ποτε ουτε αν θα ειναι για τα 50/100 ή θα ειναι μονο για τα 200αρια. οποτε κανε Hold προς ωρας μεχρι να μετακομισεις πισω στο σπιτι σου και να δεις αν θα παρεις voip ή οχι αναλογως ποιανου ειναι τα kv στην περιοχη εκεινη. για το 267 θα δεις και στο forum μερικα θεματακια αλλα το δινουν τωρα τελευταια.οποτε soon or late θα βγει κανα firmware ακομα. απλα δεν ειναι dual band το 267.ενταξει ειναι καλυτερο απο το zte 108. αλλωστε δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.αν το παραπονο σου ειναι στο ασυρματο απλα βαζεις ενα access point πανω πχ ubiquiti για να ειναι dual band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι καλά η Cyta (που είχα στο κατάστημα πριν την αλλάξω) και δεν πέρασε ποτέ να με πάρει το ρουτερ ενώ είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι θα περάσουν. Θυμήθηκα σήμερα ότι δεν πέρασε ποτέ και το πήρα από το κατάστημα για το σπίτι. Είναι ένα ADB4100N, δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά για την ώρα μου φαίνεται ότι "δουλεύει" καλύτερα από το zte 108. 

Οπότε θα περιμένω μόλις βάλω vdsl στο νέο σπίτι και θα επανέλθω για ότι χρειαστώ, σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, poulinos said:

αν σου δωσουν voip και παρεις το vr400 μετα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις ως router και οχι Modem router.μετα εξαρτατε και τι παροχο θα βαλεις για να δουμε τι δυνατοτητες σου δινει ως προς το να βαλεις αλλο Cpe.οποτε θα σου ελεγα βαλε vdsl και μετα το βλεπουμε τι μπορει να γινει .αν συνεχισεις σε forthnet και το Kv ειναι του οτε τοτε μπορουν να σου δωσουν tdm και εκει βαζεις οτι ρουτερ θες.αν ομως πας σε vlu σε kv wind /vodafone εκει θα παρεις voip οποτε θα σου δωσουν εξοπλισμο απο forthnet. εκτος αν δεν εχεις αλλο ρουτερ τωρα που μιλαμε οποτε εκει βρες ενα δανεικο να κανεις δουλεια για 2-3 μηνες.

ηταν αστειο. madbox + zte.

Φιλε δεν εχω zte......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2019 στις 10:48 ΜΜ, poulinos είπε

fritz 7530.ειναι και super vectoring και ολα σε ενα.αλλιως μετα η θα πρεπει να παιξεις me pppoe passthrough ή να βαλεις το speedport Πισω απο το tp link για να σηκωνει μονο την τηλεφωνια. 


Καλησπέρα φίλε. Να σε ρωτήσω. Έχω το speedport στο σπίτι τώρα, με 100αρα γραμμή. Μερικές φορές, χάνω το WiFi σήμα, ας είμαι και ούτε 3 μέτρα μακριά σε ανοιχτό χώρο. Αγόρασα το tp-link vr900 χωρίς να ξέρω ότι δεν είχε υποδοχή για phone1/2, τότε δεν δούλεψε το σταθερό στο σπίτι. Υπάρχει λύση η πρέπει να πάω με το fritz 7530; Και αν πήγαινα με το fritz, είναι plug and play, η θέλει μερικά βήματα; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, M@dB0x said:

Φιλε δεν εχω zte......

αστειο ηταν .Never mind :)

14 hours ago, pb1300 said:


Καλησπέρα φίλε. Να σε ρωτήσω. Έχω το speedport στο σπίτι τώρα, με 100αρα γραμμή. Μερικές φορές, χάνω το WiFi σήμα, ας είμαι και ούτε 3 μέτρα μακριά σε ανοιχτό χώρο. Αγόρασα το tp-link vr900 χωρίς να ξέρω ότι δεν είχε υποδοχή για phone1/2, τότε δεν δούλεψε το σταθερό στο σπίτι. Υπάρχει λύση η πρέπει να πάω με το fritz 7530; Και αν πήγαινα με το fritz, είναι plug and play, η θέλει μερικά βήματα; Ευχαριστώ πολύ!

αν υποθεσουμε οτι εχεις cosmote τοτε εχεις πολλες λυσεις.

α. βαζεις το fritz και παιζει.στην χειροτερη την πρωτη φορα θα χρειαστει να μιλησεις με cosmote για την τηλεφωνια.μετα θα παιζει αυτοματα.

β.κρατας το vr900 καιτο βαζεις μπροστα να κανει τον συγχρονισμο να κανει το wifi να κανει τα παντα εκτος απο την τηλεφωνια.το speedport θα μπει πισω απο το tp lin vr900 και θα ειναι μονο για την τηλεφωνια.ρυθμισεις εχει σηκωσει ο @jkoukos

γ.μπορεις να ζητησεις το speedport plus(οχι οτι παλι ειναι κατι το τρελο).

δ.το Fritz 7530 εχει το καλο οτι ειναι Super vectoring 35b και οτι θα ειναι ολα σε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πολυ καλο θα ελεγα...... γιατι δεν αστειευεσαι με τη παρτη σου μονο μιας και εχεις τομσον?............... εγω θα εκλαιγα στα γελια αν ειχα τομσον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, M@dB0x said:

Οχι πολυ καλο θα ελεγα...... γιατι δεν αστειευεσαι με τη παρτη σου μονο μιας και εχεις τομσον?............... εγω θα εκλαιγα στα γελια αν ειχα τομσον.

εχω οτι περναει απο τα χερια μου.σημερα μπορει να ειναι technicolor πριν λιγο καιρο  ηταν το 6890 fritz,πιο πριν τα 7530,7590 παλι απο Fritz.ακομα πιο παλια cisco,linksys,zyxel και διαφορα τετοια.εννιοτε το cpe του παροχου μπορει να κανει μονο την κληση και να παιζει απο πισω καποιο access point ή router οπως τωρα που παιζει ενα fritz fiber ως router.

για το αστειο το οχι τοσο καλο που λες ηταν οτι αφου εσενα σου αρεσουν τα zte ισως το εχεις ψαξει παραπανω με το αν μπορει να γινει επαναφορα του firmware πχ με tftp ή καποιο αλλο τροπο εφοσον φαινεται οτι το προβλημα  εγινε μετα την αναβαθμιση.οποτε ηταν μεταξυ αστειου και σοβαρου για αυτο εγραψα m@dbox + Ζτε.

Ps.δεν νομιζω να ξαναδεις thomson εκει εξω παρα μονo technicolor.

16 hours ago, teoqq said:

Να είναι καλά η Cyta (που είχα στο κατάστημα πριν την αλλάξω) και δεν πέρασε ποτέ να με πάρει το ρουτερ ενώ είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι θα περάσουν. Θυμήθηκα σήμερα ότι δεν πέρασε ποτέ και το πήρα από το κατάστημα για το σπίτι. Είναι ένα ADB4100N, δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά για την ώρα μου φαίνεται ότι "δουλεύει" καλύτερα από το zte 108. 

Οπότε θα περιμένω μόλις βάλω vdsl στο νέο σπίτι και θα επανέλθω για ότι χρειαστώ, σας ευχαριστώ :)

δεν θα περασουν να το παρουν ποτε. αφου δουλευει κρατησε το μεχρι να μεταβεις στο νεο σπιτι ωστε να δεις εκει τι θα κανεις.μην χαλασεις λεφτα χωρις λογο ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

αστειο ηταν .Never mind :)

αν υποθεσουμε οτι εχεις cosmote τοτε εχεις πολλες λυσεις.

α. βαζεις το fritz και παιζει.στην χειροτερη την πρωτη φορα θα χρειαστει να μιλησεις με cosmote για την τηλεφωνια.μετα θα παιζει αυτοματα.

β.κρατας το vr900 καιτο βαζεις μπροστα να κανει τον συγχρονισμο να κανει το wifi να κανει τα παντα εκτος απο την τηλεφωνια.το speedport θα μπει πισω απο το tp lin vr900 και θα ειναι μονο για την τηλεφωνια.ρυθμισεις εχει σηκωσει ο @jkoukos

γ.μπορεις να ζητησεις το speedport plus(οχι οτι παλι ειναι κατι το τρελο).

δ.το Fritz 7530 εχει το καλο οτι ειναι Super vectoring 35b και οτι θα ειναι ολα σε ενα.

Αν βλέπεις τ φοτο που ανέβασα, έχω το speedport plus. Δίπλα είναι το δωμάτιο μου, που μερικές φορές μου πέφτει σήμα WiFi. Το Fritz έχει καλύτερο σήμα WiFi, στα 5Ghz; Χρησιμοποιώ το 5Ghz για τα περισσότερα στο σπίτι, και το 2.4 για  smart λάμπες και τέτοια πράγματα. Το σπίτι μου δεν είναι μεγάλο. 55τμ. Με ενδιαφέρει μα βάλω το φριτζ, η να βάλω μια repeater σε μια πρίζα και τελειώνει τ θέμα;

C343E8E1-65AE-4B6D-9707-EC716ECCAF93.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερο ασυρματο απο το SP plus εχω δει καπου στη ΝΑΣΑ μονο να εχουν. Οχι το fritz δεν εχει καλυτερο ασυρματο. Ενα νορμαλ ρουτερακι που παιζει καλα ειναι. Το SP plus παιζει σαφως καλυτερα σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2019 στις 10:32 ΠΜ, M@dB0x είπε

Καλυτερο ασυρματο απο το SP plus εχω δει καπου στη ΝΑΣΑ μονο να εχουν. Οχι το fritz δεν εχει καλυτερο ασυρματο. Ενα νορμαλ ρουτερακι που παιζει καλα ειναι. Το SP plus παιζει σαφως καλυτερα σε ολα.

Έχω δοκιμάσει και το 7560 και το sp... Το 7560 πολύ καλύτερη κάλυψη μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν το συγκεκριμένο ρούτερ μόντεμ το έχει κάποιος κ εάν είναι ευχαριστημένος σε ADSL γραμμή μιλάω πάντοτε. DrayTek Vigor 2762n VDSL2/ADSL2+ VPN Modem Router Wireless PSTN VG2762N-A. Το παλιό μου ρούτερ Asus dsl-AC68U το επέστρεψα πίσω λόγο ότι κάθε 10 λεπτά έκανε αποσύνδεση χωρίς λόγο χωρίς να πειράξω τις ρυθμίσεις του κ μετά από το τελευταίο update που έκανα δεν με άφηνε να μπω στο ίντερνετ. Προς ενημέρωση σας έχω βάλει ένα απλό ρούτερ μόντεμ των 20 ευρώ κ μέχρι στιγμής ούτε μια αποσύνδεση δεν Μ έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...