Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δες αν εχει τιποτα στις Fxs το router.γιατι στο splitter μπορει να βλεπεις συνδεδεμενα καλωδια  γιατι καποιος εχει κανει επιστροφη απο την Fxs. απλα προσωπικα δεν θα αλλαζα ολο το ρουτερ για αυτο διοτι αν αργοτερα σου δωσουν voip δεν θα παιζει αυτο που εχεις.θα προτιμουσα να παρω ενα access point πχ ubiquiti.

επισης αυτο που εχεις ποιο ειναι?ειναι Dual band ή οχι?

το να εχεις χαμηλες ταχυτητες και αποσυνδεσεις μπορει να οφειλεται.

α.μεγαλη αποσταση ή αρκετα εμποδια ειτε μιλαμε για 2,4 ghz ειτε για 5

β.παρεμβολες στο υπαρχον καναλι.πιο πολυ για τα 2,4 ghz.

γ.τα 2,4 ghz δεν θα σου δωσουν ευκολα την μεγιστη ταχυτητα .ειδικα σε 100αρι πακετο ειναι σχεδον αδυνατο οποτε εκει θες dual band.

αν ειναι θεμα καλυψης οτι εχεις μεγαλο χωρο εκει και να βαλεις αλλο access point δεν θα βοηθησει.εκει θες να μπει και δευτερο access point.

Οχι απο το ρουτερ φευγει μονο ενα ethernet για το pc και ενα καλωδιο τηλεφωνου που συνδεεται στο splitter.Τα εχω συνδεσει εγω οποτε δεν εχει γινει κατι αλλο.Το ρουτερ ειναι το ZXHN H367N και δεν ειναι dual.H συνδεση ειναι 50αρα.Το σημα φτανει στις συσκευες γιατι στα κινητα ειναι φουλ η μπαρα και πιανω και στο μπαλκονι και στην πυλωτη.Ετσι οπως μου τα λες νομιζω και εγω ενα acces point θα δωσει την λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 20/11/2019 at 20:07, dalain said:

Οχι απο το ρουτερ φευγει μονο ενα ethernet για το pc και ενα καλωδιο τηλεφωνου που συνδεεται στο splitter.Τα εχω συνδεσει εγω οποτε δεν εχει γινει κατι αλλο.Το ρουτερ ειναι το ZXHN H367N και δεν ειναι dual.H συνδεση ειναι 50αρα.Το σημα φτανει στις συσκευες γιατι στα κινητα ειναι φουλ η μπαρα και πιανω και στο μπαλκονι και στην πυλωτη.Ετσι οπως μου τα λες νομιζω και εγω ενα acces point θα δωσει την λυση.

αν και δεν εχεις voip εν τουτοις ναι παλι θα πηγαινα σε access point για να μπορω να το χρησιμοποιησω οπουδηποτε.ειτε δηλαδη πας voip ειτε σου δωσουν αλλο modem router ειτε δεν ξερω τι να μπορεις να βαλεις πχ το ubiquiti και να τελειωνεις. αφου δεν ειναι θεμα αποστασης τοτε μια χαρα. στην συγκεκριμενη περιπτωση μπορεις να βαλεις και modem router dual band αλλα αν σε 1 χρονο πας σε voip μετα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις ή σαν Router ή σαν access point.οποτε παρε access point απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,Για να ανακεφαλαιωσουμε λοιπον...προτιμαω ενα access point το οποιο κανει δουλιτσα ανεξαρτητως ρουτερ,συνδεεται με ethernrt καλωδιο σε αυτο και μου δινει απροβληματιστο wifi.Τελευταια ερωτηση...με το access point,ας πουμε το ubiquiti,θα εχω και 2,4 και 5 ghz και ας μην υποστηριζει  τα 5ghz το ρουτερ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το συγκεκριμένο, αλλά το θέμα είναι 192 σελίδες και δεν έχω αρκετή υπομονή να τις διαβάσω όλες.

Έχω σύνδεση 50αρα VDSL Vodafone με modem H300S. Το συγκεκριμένο modem αργοπεθαίνει, καθώς στο σπίτι έχουμε μεγάλες απαιτήσεις από το internet είναι η αλήθεια τόσο σε down/upload λόγο δουλειάς όσο και λόγο συνεχούς streaming σε 2 Smart TV.

Οι αποσυνδέσεις είναι πλέον καθημερινό φαινόμενο και είναι προφανές ότι πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή modem, αν και το H300S δίνει πολύ καλές ταχύτητες όταν συνδέεται 45-46mbps. Και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και από την εμβέλεια που μου δίνει. Αλλά τι να το κάνεις αν αποσυνδέεται κάθε λίγο....

Τεσπα.... Η ερώτηση: Ψάχνω για modem/router με αρκετή δύναμη για να καλύψει μια (αρκετά) απαιτητική οικογένεια, και, που να ξέρουμε ότι λειτουργεί καλά με Vodafone VDSL. Το βασικό πρόβλημα είναι το τηλέφωνο είναι VOIP και το 90% από τα modem της αγοράς δεν το υποστηρίζουν.

Επίσης ιδεατά θα ήθελα κάτι έως 100€ και να μπορεί να υποστηρίξει στο μέλλον Fiber (τουλάχιστον 100αρα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ: Διάβασα το πρόβλημα του φίλου dalain από πάνω. Αλλά το δικό μου είναι ακριβώς το αντίθετο. Η εμβέλεια είναι μια χαρά σε όλες τις συσκευές του σπιτιού (δεν είναι και μεγάλο σπίτι), αλλά το modem χάνει την σύνδεση με το internet - εικάζω λόγο φόρτου.

Επεξ/σία από jroulias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, pb1300 said:

@poulinos Καλησπέρα φίλε. Να σε ρωτήσω. Με ΟΤΕ 100αρα, μπορώ να βάλω το Fritz 7490, που έχει θύρα fon1 από πίσω; 

χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα υπαρχει περιπτωση να παιξει.γιατι το λεω αυτο.το 7490 παιζει μεχρι 100mbit vdsl και ταυτοχρονα εχει και Fritzos 7.12 οπως και το 7530 και το 7590.οποτε θεωρητικα πρεπει να υποστηριζει ακριβως τα ιδια με τα παραπανω αφου το λειτουργικο ειναι κοινο. οποτε λογικα και η Cosmote θα μπορει να σεταρει την τηλεφωνια.ας μας πει και o @jkoukos αν το εχει κανει δοκιμη.

On 22/11/2019 at 20:29, dalain said:

Ωραια,Για να ανακεφαλαιωσουμε λοιπον...προτιμαω ενα access point το οποιο κανει δουλιτσα ανεξαρτητως ρουτερ,συνδεεται με ethernrt καλωδιο σε αυτο και μου δινει απροβληματιστο wifi.Τελευταια ερωτηση...με το access point,ας πουμε το ubiquiti,θα εχω και 2,4 και 5 ghz και ας μην υποστηριζει  τα 5ghz το ρουτερ μου;

σε ολα ναι εισαι σωστος.

On 22/11/2019 at 23:16, jroulias said:

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το συγκεκριμένο, αλλά το θέμα είναι 192 σελίδες και δεν έχω αρκετή υπομονή να τις διαβάσω όλες.

Έχω σύνδεση 50αρα VDSL Vodafone με modem H300S. Το συγκεκριμένο modem αργοπεθαίνει, καθώς στο σπίτι έχουμε μεγάλες απαιτήσεις από το internet είναι η αλήθεια τόσο σε down/upload λόγο δουλειάς όσο και λόγο συνεχούς streaming σε 2 Smart TV.

Οι αποσυνδέσεις είναι πλέον καθημερινό φαινόμενο και είναι προφανές ότι πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή modem, αν και το H300S δίνει πολύ καλές ταχύτητες όταν συνδέεται 45-46mbps. Και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και από την εμβέλεια που μου δίνει. Αλλά τι να το κάνεις αν αποσυνδέεται κάθε λίγο....

Τεσπα.... Η ερώτηση: Ψάχνω για modem/router με αρκετή δύναμη για να καλύψει μια (αρκετά) απαιτητική οικογένεια, και, που να ξέρουμε ότι λειτουργεί καλά με Vodafone VDSL. Το βασικό πρόβλημα είναι το τηλέφωνο είναι VOIP και το 90% από τα modem της αγοράς δεν το υποστηρίζουν.

Επίσης ιδεατά θα ήθελα κάτι έως 100€ και να μπορεί να υποστηρίξει στο μέλλον Fiber (τουλάχιστον 100αρα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ: Διάβασα το πρόβλημα του φίλου dalain από πάνω. Αλλά το δικό μου είναι ακριβώς το αντίθετο. Η εμβέλεια είναι μια χαρά σε όλες τις συσκευές του σπιτιού (δεν είναι και μεγάλο σπίτι), αλλά το modem χάνει την σύνδεση με το internet - εικάζω λόγο φόρτου.

αν δεν χανεις το Wifi και απλα χανει το internet το router τοτε παιζει να μην φταιει καν το ρουτερ αλλα να φταιει κατι στην γραμμη.an exeis vdsl τοτε δες αυτο για να ειναι σωστη η καλωδιωση και να μην εχεις παραλληλα.bridte taps.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν θες να μειωσεις το φορτο απο το Modem router σου εφοσον δεν μπορεις να περασει την τηλεφωνια σε αλλο modem router που δεν ειναι της vodafone τοτε βαλε ενα access point ωστε ολη την κινηση του Wifi να την τραβαει το access point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Fritz 7490 παίζει κανονικά η VoIP τηλεφωνία της Cosmote, με τον ίδιο τρόπου που παίζει και στα 7530 και 7590 (βασικά παίζει σε όλα τα Fritz που έχουν ή παίρνουν την διεθνή έκδοση v7.xx του firmware).

Παίζει μέχρι 100άρι πακέτο διότι υποστηρίζει το απλό vectoring και όχι το Super vectoring (35b).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω το modem router του παρόχου να δουλεύει μόνο ως modem και αγορά ενός AP μόνο για το internet.

πχ. Με το Ubiquiti ac Lite υπάρχει τρόπος να έχω και σύνδεση ethernet διαθέσιμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vision said:

Θέλω να κάνω το modem router του παρόχου να δουλεύει μόνο ως modem και αγορά ενός AP μόνο για το internet.

πχ. Με το Ubiquiti ac Lite υπάρχει τρόπος να έχω και σύνδεση ethernet διαθέσιμη;

κατι εχεις μπερδεψει.αν το modem router του παροχου γινει Modem τοτε απο πισω θες router που θα παιζει και access point.αν εχεις voip τοτε ολα πιο δυσκολα.αν ομως θες αφηνεις οπως ειναι του παροχου και βαζεις το ubiquiti ως access point απο πισω για να εχεις wifi.Κλεινεις το Wifi απο το Modem router>αν θες και ethernet Θες και ενα Switch.απο το Modem router πας με ethernet Μεχρι το Switch και απο το switch πας στο Poe για να δωσεις data και ρευμα στο ubiquiti.το switch με το ubiquiti θα ειναι κοντα ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thanks, χμ αυτό ήθελα να αποφύγω, πολλές συσκευές. Μέχρι 2 τρώγονται.

ίσως ήταν καλύτερα τότε να σκεφτώ ένα TP Link VR 400 αν και θα προτιμούσα Linksys ea6350 το οποίο δεν το βρίσκω σε νορμάλ τιμές...

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, vision said:

thanks, χμ αυτό ήθελα να αποφύγω, πολλές συσκευές. Μέχρι 2 τρώγονται.

ίσως ήταν καλύτερα τότε να σκεφτώ ένα TP Link VR 400 αν και θα προτιμούσα Linksys ea6350 το οποίο δεν το βρίσκω σε νορμάλ τιμές...

αν εχεις voip δεν τις γλυτωνεις τις δυο συσκευες. τωρα μπορεις να παρεις και router και να παιξει σαν access point με σκοπο να εκμεταλευτεις καιτις υπολοιπες ethernet.ακομα και ενα παλιο adsl/vdsl modem router μπορει να γινει access point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είμαι voip, αλλά απ' ότι κατάλαβα δύσκολα φεύγει του παρόχου για να μπει άλλο, οπότε θα αναλάβει το wifi (και το ethernet όταν χρειάζεται).

βασικά έχω και το adsl modem router ωστόσο οι ταχύτητές του ως AP θα είναι μειωμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vision said:

όχι δεν είμαι voip, αλλά απ' ότι κατάλαβα δύσκολα φεύγει του παρόχου για να μπει άλλο, οπότε θα αναλάβει το wifi (και το ethernet όταν χρειάζεται).

βασικά έχω και το adsl modem router ωστόσο οι ταχύτητές του ως AP θα είναι μειωμένες.

αν δεν εχεις voip το Modem /router του παροχου φευγει κατευθειαν και μπορεις να βαλεις ενα adsl/vdsl modem router που να ειναι Dual band για να τα κανει ολα.

πχ Fritz7530,tp link archer vr200,vr400, asus (εχει αρκετα μοντελα).

μετα αν θες κρατας του παροχου να μπαινει στο ιντερνετ και το wifi απο ενα access point.η γυρνας του παροχου σε bridge και βαζεις ενα Router απο πισω. ενα παλιο adsl modem router παιζει σαν access point αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι Dual band οποτε στα 2,4 ghz θα εχεις μικροτερες επιδοσεις ειδικα αμα εχεις καμια 100αρα vdsl. αν ειναι θεμα καλυψης τοτε μπορεις να εχεις 2 wifi δικτυα για να καλυπτεις ολο τον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...