Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις VoIP τηλεφωνία από την Nova, πάρε την συσκευή που πουλά. Διαφορετικά σου κάνει οποιαδήποτε modem/router του εμπορίου ή και μία μεταχειρισμένη από τις αγγελίες του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν έχεις VoIP τηλεφωνία από την Nova, πάρε την συσκευή που πουλά. Διαφορετικά σου κάνει οποιαδήποτε modem/router του εμπορίου ή και μία μεταχειρισμένη από τις αγγελίες του φόρουμ.

Δεν δουλεύει με voip, έχετε κάποια πρόταση να μου κάνετε; το xiaomi router τότε δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει, βοηθάει κάπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όπως έγραψα οποιοδήποτε σου κάνει και διαλέγεις κάποιο ανάλογα το κόστος αγοράς ή μεταχειρισμένο.

Το Xiaomi μπορείς να το κρατήσεις ως ΑΡ ή να το δώσεις. Ακόμη μπορεί να παίξει ως κύριο router και να βάλεις το άλλο σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Τότε όπως έγραψα οποιοδήποτε σου κάνει και διαλέγεις κάποιο ανάλογα το κόστος αγοράς ή μεταχειρισμένο.

Το Xiaomi μπορείς να το κρατήσεις ως ΑΡ ή να το δώσεις. Ακόμη μπορεί να παίξει ως κύριο router και να βάλεις το άλλο σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem.

Σε ευχαριστω 

 

Ως modem πάλι κοιτάζω από το skroutz που μου έχεις παραθέσει είτε στις αγγελίες; λόγω vdsl πρέπει να έχει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό; ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!!

Θέλω τα φώτα σας, είμαι ανάμεσα στα δύο ρούτερ, συγκεκριμένα το Asus DSL-AC52U και το TP-LINK Archer VR400 v2.
Εγώ, πιο πολύ, είμαι προς Asus DSL-AC52U γιατί από όσο βλέπω έχει πολύ περισσότερο support γενικά σε σχέση με το TP-LINK Archer VR400 v2 και ότι επίσης το Asus DSL-AC52U είναι πολύ ανώτερο σε θέμα Hardware από το TP-LINK Archer VR400 v2.
Άλλα επιχειρήματα δεν έχω.
Ο πάροχος μου είναι Wind με το ρουτερ Technicolor TG788v v3 (50αρα η γραμμή και κλειδώνει 4.99 Mbps 49.99 Mbps) το οποίο έχει πρόβλημα, χάνει πακέτα πάνω από 50%, ελεγμένο με το πρόγραμμα PingPlotter 5 με αποτέλεσμα σε όλα τα online παιχνίδια (Battlefield 4,Battlefield 1, Apex Legends, Desteny 2, League of Leagends) που έχω, να έχω packets loss ενώ το ping είναι εντάξει.
Ξέφυγα λίγο απ'το θέμα, συγγνώμη. Αυτό που με αγχώνει με τo Asus DSL-AC52U είναι το πως θα κάτσει στην γραμμή μου. Το να χάνει 1 - 2 Mbps, δεν έχω πρόβλημα. Θέλω να είναι σταθερό.

Αυτά νομίζω, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από LoXaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο futureproof modem για forthnet vdsl με vectoring ποιο ειναι;

Υπαρχει κάτι που θα δουλευει μελλοντικα και σε ενδεχομενο voip? και σε μεγαλύτερες ταχύτητες (200?)

Μου έχουν σπασει τα νευρα με το μενου του technicolor που δεν μπορω να δωσω στατικές, να το βαλω σε brdige μονο κλπ...

Επεξ/σία από michkal91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρόσφατα αναβάθμισα την σύνδεση μου σε 50αρα της Wind και μου έδωσαν ένα ρουτερ technicolor tg788v v3. Με το οποίο είχα ένα σωρό προβλήματα στην αρχή κ μετά από λίγες προσπάθειες μου το αντικατέστησαν. Εν τέλει συνεχίζω να έχω κάποια προβλήματα του τύπου να μην ανοίγει το interface του ρουτερ, κάποιες στιγμές να μηδενίζει σχεδόν η ταχύτητά μου κ να επανέρχεται σε ελάχιστο χρόνο. Μιλώντας στο τεχνικό τμήμα δεν διαπίστωσαν κάποια αποσύνδεση άρα ρίχνω το φταίξιμο πάλι σε αυτό το άχρηστο ρούτερ. Θέλω να προχωρήσω στην αγορά νέου ρούτερ αλλά δεν γνωρίζω ποιο ακριβώς καλύπτει τις ανάγκες μου. Το ρουτερ είναι voip κ ζήτησα τους κωδικούς για την τηλεφωνία από το τεχνικό τμήμα και μου τους έδωσαν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι σου έδωσαν τα credentials για την τηλεφωνία ή κάτι άλλο και δεν το κατάλαβες; Επίσης χρειάζεται και ο server στον οποίο θα συνδεθεί η συσκευή για να δουλέψει η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκεκριμένα είπα ότι θέλω να αλλάξω το ρουτερ με άλλο του εμπορίου κ να μου δώσουν τους κωδικούς για το τηλ. Μου έδωσε username & password και είπα αυτό είναι μόνο; Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; Μου απάντησε ότι βάζοντας αυτά θα λειτουργήσει.

Επεξ/σία από giannis_ps_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μορφή έχουν τα username και password; Έχουν σχέση με τον τηλεφωνικό αριθμό ή παρόμοια με την σύνδεση στο διαδίκτυο;

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρόκειται για τα στοιχεία της τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 200αρα στη WIND και θελω να παρω καινουργιο ρουτερ.

Πανω στο ρουτερ θα υπαρχει ενα σταθερο τηλεφωνο (voip) και καμια αλλη συσκευη στο υπολοιπο σπιτι.

https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

Αν παω να παρω αυτο το ρουτερ της Asus θα κανω τη δουλεια μου;;

 

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από JDM95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν είναι συμβατό με VoIP τηλεφωνία. Αλλά και να ήταν, αυτή δεν πρόκειται να δουλέψει σε καμία άλλη συσκευή εκτός αυτής που σου δίνει η εταιρεία.

Επιπλέον υποστηρίζει μόνο το απλό vectoring μέχρι 100άρι πακέτο. Για μεγαλύτερες ταχύτητες ψάχνεις για συσκευή που υποστηρίζει το super vectoring (35b) που είναι αρκετά ακριβότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Το συγκεκριμένο δεν είναι συμβατό με VoIP τηλεφωνία. Αλλά και να ήταν, αυτή δεν πρόκειται να δουλέψει σε καμία άλλη συσκευή εκτός αυτής που σου δίνει η εταιρεία.

Επιπλέον υποστηρίζει μόνο το απλό vectoring μέχρι 100άρι πακέτο. Για μεγαλύτερες ταχύτητες ψάχνεις για συσκευή που υποστηρίζει το super vectoring (35b) που είναι αρκετά ακριβότερες.

Γνωριζεις αν μπορει να σεταριστει προσωρινα ενα ADSL router παλιο που εχω μονο και μονο για να εχω ιντερνετ μεσα στο 3ημερο;

Περιμενω αντικατασταση του ρουτερ και αν ηταν να δωσω 60-70 ευρω θα τα εδινα αλλα αν μου λες για τα ρουτερ που φτανουν 200+ ειναι εκτος budget και προτιμω να περιμενω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...