Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/10/2019 στις 7:10 ΜΜ, JDM95 είπε

Γνωριζεις αν μπορει να σεταριστει προσωρινα ενα ADSL router παλιο που εχω μονο και μονο για να εχω ιντερνετ μεσα στο 3ημερο;

Περιμενω αντικατασταση του ρουτερ και αν ηταν να δωσω 60-70 ευρω θα τα εδινα αλλα αν μου λες για τα ρουτερ που φτανουν 200+ ειναι εκτος budget και προτιμω να περιμενω .

Φιλε μου δεν διαβασα ολα τα σχολια σου, μονο το τελευταιο.
Μπορείς να βαλεις το παλιο σου αρκει να παρεις τηλεφωνο τον παροχο και να πεις λογω του οτι εχω προβλημα και δεν εχω δικτυο μεχρι και τρίτη λόγω εξοπλισμού, βαλτε μου προφιλ ADSL only ώστε να σε βγάλουν απο το 35b και θα παίξει μια χαρά το ρούτερ σου (αρκεί να στο κάνουν).
Όταν έρθει το μέο ρούτερ θα πρέπει να τους πείς να σου επαναφέρουν το 35b ώστε να λειτουργήσεις.
Με το ADSL only οπως καταλαβαίνεις θα εισαι 24/1 Mbps, αλλά θα κάνεις δουλειά σου φίλε μου.

Σορρυ αν κούρασε το μεγάλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με vdsl forthnet 50 άρα και ZTE267n.

Λέω να αφήσω το χρέπι μόνο για modem και να βάλω πίσω του ένα wireless router/ap.

Για πείτε γνώμες, κυρίως το wireless με ενδιαφέρει, ίσως κοτσάρω στο μέλλον και usb3 δίσκο, έχω βάλει στο μάτι κατά σειρά προτεραιότητας τα:

1) Linksys ea6350 (είχα wag200g με adsl - θηρίο γι'αυτό και βάζω linksys πρώτο)

2) TP Link Archer C7

3) TP Link VR400

4) Ubiquiti AC Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν μπορώ να πω πάρε το τάδε (μιας και δεν έχω δοκιμάσει κανένα) και δεν έχω ιδέα για το πως αποδίδει το wifi στο καθένα
το vr400 θέλει προσοχή στις ethernet (1x1000+3x100) (και η 1000αρα είναι η wan)
https://static.tp-link.com/Archer VR400(EU) 2.0.pdf


αν ψάχνεις όμως και usb το c7(v5 είδα) έχει usb2.0 και το ea6350 usb3.0
τώρα κατά πόσο μπορούν να πετύχουν ταχύτητες usb3 είναι άλλη ιστορία (ενώ ταυτόχρονα να κάνουν και το απαραίτητο routing στο υπόλοιπο δίκτυο)

για τα ubiquity έχουν καλό όνομα
αλλά δεν έχω ιδέα πόσο εύκολα/απλά είναι στην εγκατάσταση για 1 μόνο ap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα guys, λεω να παρω ενα ρουτερακι και θα θελα προτασεις. Εχω wind vdsl 50 Mbps. Το χω 3 χρονια και δουλευε μια χαρα μεχρι προσφατα.

Εχει αρχισει να κανει διακοπες απο 30s εως 10λεπτο, και οι ταχυτητες ανεβοκατεβαινουν, απο 20 εως 45. Τους εχω κανει 10 τηλεφωνα, εχουν κανει μετρησεις κλπ και μου λενε καθε φορα αλλαξε σπλιτερ, κ ας εχω αλλαξει 3 ηδη. 

Παιζει καποια σωστη επιλογη οχι πολυ ακριβη για να τσεκαρω αν ειναι το ρουτερ κ να μην καθομαι να πειθω τους τυπαδες στη wind για αντικατασταση? 

BTW: Speedtest (Ookla) -> 35-43 Mbps
Fast.com -> ~40 Mbps
testmy.net -> 15 Mbps
speedof.me -> 25 Mbps
Oτι να ναι δηλαδη. Υπαρχει περιπτωση να παιζει throttling απο wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/10/2019 at 00:31, Da_rudakos said:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι σε nova 100mbit και έχω ενα Tp link Vr900.

Πρόσφατα με ενημέρωσαν ότι θα αναβαθμιστεί η γραμμή μου σε ευρυζωνική και θα μου στείλουν voip modem-router H267N.

Θα πρέπει λέτε να κάνω bridge με τα 2 αυτά router ή να διώξω το Vr900 και να πάρω κάποιο καλό voip; Αν ναι ποιο;

Έχετε δουλέψει σε bridge mode, παίζουν απροβλημάτιστα;

θα το βαλεις σαν access point ή σαν wan αλλα θα εχεις 2 Nat και θα πρεπει να κανεις Dmz ή one to one nat για να μην κανεις διπλα Port forward.bridge δεν σε αφηνουν να το κανεις εκτος αν το κανεις με πλαγιο τροπο. voip  δικο σου δεν μπορεις να βαλεις δεν θα σου δωσουν τα στοιχεια.

On 09/10/2019 at 16:08, crapatzi said:

Καλησπερα παιδια, επειδη το ZTE H108N μου κανει νερα θελω να παρω ενα φθηνο modemακι. Κατεληξα σε αυτο (με VDSL για να μην ξανα αλλαξω συντομα):

TP-LINK TD-W9970 V2.

Υπαρχει και το V1 στο skroutz και στο κιτρινομαγαζο που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν το V3 (που δεν υπαρχει skroutz).

Η ερωτηση που εχω ειναι: τα hardware versions v1, v2, v3 της TP-LINK εχουν να κανουν με χρονο εκδοσης (δηλ το V2 ειναι πιο καινουργιο απο το V1 και το V3 ειναι πιο καινουργιο απο το V2) η εχουν να κανουν με regions?

hardware version.πιο μεγαλο πιο καινουριο.αλλα firmware το καθε version

On 23/10/2019 at 16:55, giannis_ps_21 said:

Στο Username έχουν το όνομα μου με έναν αριθμό κ στον κωδικό έχουν το τηλ του σπιτιού.

το Username Της συνδεσης ειναι της μορφης [email protected] . να σου δωσε η forthnet στοιχεια voip δεν παιζει. τα username στα voip ολων των παροχων συνηθως ειναι το νουμερο τηλεφωνου με το προθεμα +30 ή 0030.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

το Username Της συνδεσης ειναι της μορφης [email protected] . να σου δωσε η forthnet στοιχεια voip δεν παιζει. τα username στα voip ολων των παροχων συνηθως ειναι το νουμερο τηλεφωνου με το προθεμα +30 ή 0030.

... συν τον server που συνδέεται για την τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, jkoukos said:

... συν τον server που συνδέεται για την τηλεφωνία.

:) .παντως σε forthnet και adsl/vdsl δεν εχω ακουσει δει ποτε να εχουν δωσει ταστοιχεια,ουτε καν bridge δεν κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, poulinos είπε

:) .παντως σε forthnet και adsl/vdsl δεν εχω ακουσει δει ποτε να εχουν δωσει ταστοιχεια,ουτε καν bridge δεν κανουν.

Όπως τα λες, δεν ήταν φυσικά οι κωδικοί για το voip. Αν και τους βρήκα άλλα δεν θα ρισκάρω με αγορά ρουτερ ακόμα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρω να δουλέψει. Προς το παρόν πάμε σε αντικατασταση του δεύτερου ρουτερ από την ίδια την wind κ θέλω να ελπίζω ότι θα λυθούν τα προβλήματα μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, giannis_ps_21 said:

Όπως τα λες, δεν ήταν φυσικά οι κωδικοί για το voip. Αν και τους βρήκα άλλα δεν θα ρισκάρω με αγορά ρουτερ ακόμα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρω να δουλέψει. Προς το παρόν πάμε σε αντικατασταση του δεύτερου ρουτερ από την ίδια την wind κ θέλω να ελπίζω ότι θα λυθούν τα προβλήματα μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

σε forthnet δεν θα παιξει καθολου ευκολα το voip ακομα και αν εχεις τα στοιχεια δεν παιζει πανω απο το Internet αλλα παιζει σε αλλο vc.οποτε .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,  κάποιος με asus router να με βοηθήσει λίγο στις ρυθμίσεις του QOS για να δώσω προτεραιότητα στο VoIP? Έχω στήσει pbx server και θέλω να έχει προτεραιότητα το τηλ στο δίκτυο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Θέλω να αντικαταστήσω ένα apple airport express που έχω στο δωμάτιό μου με κάτι άλλο επειδή δεν έχω μείνει ικανοποιημένος.

Για να μην παρεξηγηθώ, το δωμάτιο επεκτείνεται και λίγο σε μπαλκόνι οπότε το airport express έχει να περάσει και τοίχο, οπότε δεν τα καταφέρνει καλά (έχω κάνει δοκιμές με το android app WiFi Sweetspots και είχε απαράδεκτες βυθίσεις το bandwidth).

To airport express συνδέεται με το κεντρικό modem router του OTE Speedport Entry 2i με χρήση powerline.

Η συνδρομή που έχω στον OTE είναι vdsl 50 Mbps.

Συνεπώς προτείνετέ μου κάτι που δεν θα είναι και modem μιας και modem έχω ήδη.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, skiabox said:

Καλησπέρα.

Θέλω να αντικαταστήσω ένα apple airport express που έχω στο δωμάτιό μου με κάτι άλλο επειδή δεν έχω μείνει ικανοποιημένος.

Για να μην παρεξηγηθώ, το δωμάτιο επεκτείνεται και λίγο σε μπαλκόνι οπότε το airport express έχει να περάσει και τοίχο, οπότε δεν τα καταφέρνει καλά (έχω κάνει δοκιμές με το android app WiFi Sweetspots και είχε απαράδεκτες βυθίσεις το bandwidth).

To airport express συνδέεται με το κεντρικό modem router του OTE Speedport Entry 2i με χρήση powerline.

Η συνδρομή που έχω στον OTE είναι vdsl 50 Mbps.

Συνεπώς προτείνετέ μου κάτι που δεν θα είναι και modem μιας και modem έχω ήδη.

δεν θα αλλαζα το airport γιατι οπως φαινεται δεν ειναι θεμα εξοπλισμου αλλα θεμα καλυψης.θα εβαζα ενα access point ακομα.πχ ubiquiti. επισης οι βυθισεις μπορει να ειναι λογω οριακου σηματος,μπορει λογω παρεμβολων ειδικα στα 2,4 ghz αλλα μπορει και λογω powerlines.

17 hours ago, haris013 said:

Καλησπέρα παιδιά,  κάποιος με asus router να με βοηθήσει λίγο στις ρυθμίσεις του QOS για να δώσω προτεραιότητα στο VoIP? Έχω στήσει pbx server και θέλω να έχει προτεραιότητα το τηλ στο δίκτυο 

δεν εχω δει πως παιζει το qos.αν ζηταει Ip δινεις ip και δινεις προτεραιοτητα εκει ή συγκεκριμενο bandwidth εκει.αν ζηταει Port πρεπει να δωσεις το Port του Service και το Priority.στο manual λογικα θα λεει.αν δεν βγαζεις ακρη πες μου να το δω γιατι σε καθε ρουτερ υπαρχει κατι διαφορετικο.

https://www.google.com/search?q=qos+asus&oq=qos+asus&aqs=chrome..69i57j0l5.2113j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, skiabox said:

Οι βυθίσεις που αναφέρω, αναφέρονται μόνο στο wireless σήμα.

Οχι στην μεταφορά data γενικά.

αλλαξε καναλι στο ασυρματο.παιξε με το Channel width( channel bandwidth) απο 20 σε 40 ή το αναποδο.δες αν οι βυθισεις ειναι κοντα στο ρουτερ ή μακρια.μην το αλλαξεις και μετα φταιει η αποσταση ή η θεση του ρουτερ ή τα εμποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν θα αλλαζα το airport γιατι οπως φαινεται δεν ειναι θεμα εξοπλισμου αλλα θεμα καλυψης.θα εβαζα ενα access point ακομα.πχ ubiquiti. επισης οι βυθισεις μπορει να ειναι λογω οριακου σηματος,μπορει λογω παρεμβολων ειδικα στα 2,4 ghz αλλα μπορει και λογω powerlines.

δεν εχω δει πως παιζει το qos.αν ζηταει Ip δινεις ip και δινεις προτεραιοτητα εκει ή συγκεκριμενο bandwidth εκει.αν ζηταει Port πρεπει να δωσεις το Port του Service και το Priority.στο manual λογικα θα λεει.αν δεν βγαζεις ακρη πες μου να το δω γιατι σε καθε ρουτερ υπαρχει κατι διαφορετικο.

https://www.google.com/search?q=qos+asus&oq=qos+asus&aqs=chrome..69i57j0l5.2113j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

είναι λίγο περίεργο, έχει έτοιμα services (όπου δεν περιλαμβάνουν το VoiP) πάνω και μετά έχει ip + weight, απλά δεν καταλαβαίνω πως ορίζεις την προτεραιότητα. Θα το ψαχουλέψω λίγο και αν δεν θα στείλω screenshots από το web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...