Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 18/09/2019 at 21:48, pb1300 said:

Αν βλέπεις τ φοτο που ανέβασα, έχω το speedport plus. Δίπλα είναι το δωμάτιο μου, που μερικές φορές μου πέφτει σήμα WiFi. Το Fritz έχει καλύτερο σήμα WiFi, στα 5Ghz; Χρησιμοποιώ το 5Ghz για τα περισσότερα στο σπίτι, και το 2.4 για  smart λάμπες και τέτοια πράγματα. Το σπίτι μου δεν είναι μεγάλο. 55τμ. Με ενδιαφέρει μα βάλω το φριτζ, η να βάλω μια repeater σε μια πρίζα και τελειώνει τ θέμα;

 

α.δεν ειναι και οτι καλυτερο το να βαζεις το router σε γωνιες.β. μπορειςνα δοκιμασεις να παιξεις με αλλα καναλια.δοκιμαστικα μπορεις να βαλεις και πανω απο 100 καναλι.  β.εφοσον εχεις το tp link και να υποθεσω δεν μπορεις να το αλλαξεις μπορεις να κανεις κατι απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω και να δεις αν θα παιξεις καλυτερα.η πιο απλη λυση να το βαλεις σαν access point. σε 55 τμ δεν θα πρεπε να θελεις Repeater εκτος αν εχεις 100 τοιχους απο μπετο.  και η λεξη καλυτερο εξαρτατε πως το εννοει ο καθενας. σαν εμβελεια δεν σημαινει οτι θα φτασει πιο μακρυα.σαν κατασκευη ολο το router ναι το θεωρω καλυτερο απο το speedport

On 19/09/2019 at 10:32, M@dB0x said:

Καλυτερο ασυρματο απο το SP plus εχω δει καπου στη ΝΑΣΑ μονο να εχουν. Οχι το fritz δεν εχει καλυτερο ασυρματο. Ενα νορμαλ ρουτερακι που παιζει καλα ειναι. Το SP plus παιζει σαφως καλυτερα σε ολα.

σωστα speedport και ξερο ψωμι. ωχ ξεχασα εχει battery drain. αλλα μαλλον τα κινητα φταινε .

σωστα ενα απλο Routeraki το fritz.ξεχασες να γραψεις οτι παιζει καλυτερα το zte 108 απο το Fritz που ειναι ενα απλο ρουτερακι.

23 hours ago, KingSton said:

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν το συγκεκριμένο ρούτερ μόντεμ το έχει κάποιος κ εάν είναι ευχαριστημένος σε ADSL γραμμή μιλάω πάντοτε. DrayTek Vigor 2762n VDSL2/ADSL2+ VPN Modem Router Wireless PSTN VG2762N-A. Το παλιό μου ρούτερ Asus dsl-AC68U το επέστρεψα πίσω λόγο ότι κάθε 10 λεπτά έκανε αποσύνδεση χωρίς λόγο χωρίς να πειράξω τις ρυθμίσεις του κ μετά από το τελευταίο update που έκανα δεν με άφηνε να μπω στο ίντερνετ. Προς ενημέρωση σας έχω βάλει ένα απλό ρούτερ μόντεμ των 20 ευρώ κ μέχρι στιγμής ούτε μια αποσύνδεση δεν Μ έχει κάνει.

τα draytek γενικοτερα θεωρουνται απο τα παραααα πολυυυ καλαααααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο forum,
στο σπίτι των γονιών μου τα έπαιξε το modem/router που είχαν και πλεον ψάχνουμε κάτι νέο
η γραμμή είναι nova adsl (14000kbps @12snr @18 att) τουλάχιστον εδώ είναι το παλιό zte που είχε δώσει η forthnet το οποίο μπήκε μέχρι να πάρω
 

budget: <100 ιδανικά <75
απαραίτητα χαρακτηριστικά: gbit ethernet, καλό θα ήταν να είναι και dual-band μπας και αντέξει στο μέλλον όταν σιγά σιγά θα μπούνε και άλλες wi-fi συσκευές
μιας και το router θα μπει σε χωριό στην επαρχία vdsl δεν αναμένεται σύντομα (και να πω την αλήθεια, στους γονείς μου φτάνει και το adsl)

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Για τι κόστος που αναφέρεις, με Gigabit και 11ac κοιτάς:

α. Σε ADSL τα Archer D2 και D5.

β. Σε VDSL τα Archer VR400 και VR600.

το vr400 τρώει άκυρο γιατί οι 3 rj45 είναι 10/100 και μόνο η μια 1000

τα d2 και d5 φαίνονται οκ
το ερώτημα είναι d2 στα ~60 (υπολογίζω και μεταφορικά)
ή κανένα dsl-ac52u στα ~75
wi-fi παρόμοιο (300+433)
το asus έχει και vdsl support

ανάμεσα σε tp-link και asus τι επιλέγουμε?

και το vr600 αν και μοιάζει τούμπανο ξεφεύγει μιας και κοντεύει τα 100
και να πω την αλήθεια δεν νομίζω να χρειαστεί κάτι παραπάνω από βασικό dual band (300+433)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω vodafone vdsl50 και μου εχουν στειλει το router 300s αλλα θελω να το αλλαξω με αλλο router/modem μπορει καποιος να μου πρωτεινει καποιος
router/modem με voip μεχρι 100 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεφωνία δεν θα δουλέψει σε καμία άλλη συσκευή εκτός αυτής που σου έδωσε ο πάροχος. Οπότε μην ξοδεύεις άσκοπα τα λεφτά σου.

Πάρε ένα απλό router και βάλτο πίσω από το 300s, να παίρνει σύνδεση από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, είμαι σε nova 100mbit και έχω ενα Tp link Vr900.

Πρόσφατα με ενημέρωσαν ότι θα αναβαθμιστεί η γραμμή μου σε ευρυζωνική και θα μου στείλουν voip modem-router H267N.

Θα πρέπει λέτε να κάνω bridge με τα 2 αυτά router ή να διώξω το Vr900 και να πάρω κάποιο καλό voip; Αν ναι ποιο;

Έχετε δουλέψει σε bridge mode, παίζουν απροβλημάτιστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά 

Υστερα από 4 χρόνια  cosmote πάω σε nova 

Οι ταχύτητες που παίζουν στην περιοχή μου είναι μέχρι 24

θελω ένα μόντεμ καλό σταθερό με καλή εμβέλεια 

στο σπίτι είμαστε 3 άτομα,τι μου προτείνεται για αγορά;;;

Ευχαριστω

 

Υ,Γ την smart tv θα την συνδέσω με καλώδιο και θα παίζουν 3 συσκευές(κινητά ταμπλετ) ασύρματα 

Επεξ/σία από patsakos. D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, επειδη το ZTE H108N μου κανει νερα θελω να παρω ενα φθηνο modemακι. Κατεληξα σε αυτο (με VDSL για να μην ξανα αλλαξω συντομα):

TP-LINK TD-W9970 V2.

Υπαρχει και το V1 στο skroutz και στο κιτρινομαγαζο που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν το V3 (που δεν υπαρχει skroutz).

Η ερωτηση που εχω ειναι: τα hardware versions v1, v2, v3 της TP-LINK εχουν να κανουν με χρονο εκδοσης (δηλ το V2 ειναι πιο καινουργιο απο το V1 και το V3 ειναι πιο καινουργιο απο το V2) η εχουν να κανουν με regions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crapatzi είπε

Καλησπερα παιδια, επειδη το ZTE H108N μου κανει νερα θελω να παρω ενα φθηνο modemακι. Κατεληξα σε αυτο (με VDSL για να μην ξανα αλλαξω συντομα):

TP-LINK TD-W9970 V2.

Υπαρχει και το V1 στο skroutz και στο κιτρινομαγαζο που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν το V3 (που δεν υπαρχει skroutz).

Η ερωτηση που εχω ειναι: τα hardware versions v1, v2, v3 της TP-LINK εχουν να κανουν με χρονο εκδοσης (δηλ το V2 ειναι πιο καινουργιο απο το V1 και το V3 ειναι πιο καινουργιο απο το V2) η εχουν να κανουν με regions?

τα v είναι hardware revision
και ναι όσο πιο μεγάλο το v τόσο πιο καινούργιο
οι διαφορές σε v1 και v2 τις βλέπεις στα γρήγορα εδώ (με ένα search)
https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TD_series

η v3 βγήκε φέτος το 2019 (αφού στο site  της tplink το μόνο firmware που υπάρχει είναι του 2019)
από την μία σημαίνει ότι λογικά θα βγάλουν 1-2 ακόμη firmware upgrades
από την άλλη είναι το πρώτο firmware οπότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει κάποιο bug

όσο για το να γλιτώσεις την αλλαγή όταν σου έρθει vdsl
το πιο πιθανό όταν έρθει vdsl να σου γυρίσουν και την τηλεφωνία σε voip, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να έχει και το router του παρόχου αφού αυτό θα σου παρέχει τηλεφωνία

ps. αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έψαχνα modem/router με gigabit θύρες lan (1000mbps)
οι ταχύτητες αυξάνονται και δεν είναι απίθανο να καταλήξεις με σύνδεση internet πχ 100/10 κάτι που αν μπορέσεις να κρατήσεις αυτό το router θα το κάνει οριακό (αν όχι ανεπαρκές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, shattered είπε

τα v είναι hardware revision
και ναι όσο πιο μεγάλο το v τόσο πιο καινούργιο
οι διαφορές σε v1 και v2 τις βλέπεις στα γρήγορα εδώ (με ένα search)
https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TD_series

η v3 βγήκε φέτος το 2019 (αφού στο site  της tplink το μόνο firmware που υπάρχει είναι του 2019)
από την μία σημαίνει ότι λογικά θα βγάλουν 1-2 ακόμη firmware upgrades
από την άλλη είναι το πρώτο firmware οπότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει κάποιο bug

όσο για το να γλιτώσεις την αλλαγή όταν σου έρθει vdsl
το πιο πιθανό όταν έρθει vdsl να σου γυρίσουν και την τηλεφωνία σε voip, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να έχει και το router του παρόχου αφού αυτό θα σου παρέχει τηλεφωνία

ps. αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έψαχνα modem/router με gigabit θύρες lan (1000mbps)
οι ταχύτητες αυξάνονται και δεν είναι απίθανο να καταλήξεις με σύνδεση internet πχ 100/10 κάτι που αν μπορέσεις να κρατήσεις αυτό το router θα το κάνει οριακό (αν όχι ανεπαρκές)

Σε ευχαριστω φιλε μου. Πηρα τηλ τη voda και μου ειπαν οτι στην περιοχη μου δινουν VDSL με VOIP και παιζει με δικο τους modem.

Οποτε με βλεπω να πηγαινω στο TP-LINK TD-W8961N v3 που ειναι ADSL και 12Ε περιπου φθηνοτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα σύνδεση Νόβα τηλεφωνία και ιντενετ προς το παρόν Έχω level one 1161   modem router λέτε να δουλέψει; αλλιώς έχω σκεφτεί το  TP-LINK ARCHER VR400 AC1200 WIRELESS VDSL/ADSL MODEM ROUTER για  αρχή θα έβαζα αυτό ου έχω το level one . Θα λετουργησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είχα cosmote vdsl και έκανα μετάβαση σε forthnet vdsl. Οταν έκανα την μετάβαση δεν ζήτησα καινούργιο router από την forthnet γτ όταν έγινε η ενεργοποίηση, το ρουτερ της cosmote δούλευε μια χαρά και λέω δεν υπάρχει λόγος. Όμως όπως εσείς θα γνωρίζετε, η cosmote μου ζήτησε πίσω το ρουτερ και σαν άσχετος που είμαι, παράγγειλα το xiaomi mi 4 router, το οποίο όμως δεν είναι modem router. ΘΑ μπορούσε να με συμβουλευεσει κάποιος τι να κάνω; αγορά καινούργιο modem router 3rd party; αγορά modem router απο τον παροχο forthnet με 20 ευρώ περίπου; αγορά κάτι άλλο σε συνδυασμό με xiaomi mi 4 router ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...