Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σε αντίθεση όμως με τους υπολογιστές και τα κινητά, δεν είναι μηχάνημα γενικής χρήσης που μεταξύ άλλων παίζει και παιχνίδια, αλλά ειδικευμένο μηχάνημα για να παίζει παιχνίδια, το οποίο συνδέεται στις τηλεοράσεις.

Ο ανταγωνισμός είναι πιο άμεσος.

 

 

Ένα εστιατόριο ανταγωνίζεται ένα άλλο. Ακόμα και αν το ένα είναι Ιταλικό και έχει πίτσες, και το άλλο έχει σουβλάκια. Το θέμα είναι ότι άμα κάποιος θέλει να φάει απ' έξω, θα πάρει από 1 μαγαζί. Μπορεί να είναι σουβλάκι από το Α' σουβλατζίδικο ή το Β' σουβλατζίδικο, ή πίτσα από την Γ' πιτσαρία ή την Δ'.

 

Το θέμα είναι πως απ' όποιο κι αν διαλέξει να φάει ο τύπος απ' τα Α,Β,Γ,Δ, τα άλλα 3 δεν θα πάρουν τα λεφτά του, ενώ ικανοποιούν την ίδια ανάγκη: τη παροχή έτοιμης τροφής.

 

Και αν δεν ανταγωνιζόταν το Switch τις κονσόλες της Microsoft και SONY, δεν θα συζητούσαμε καν για αυτό σε αυτό το τομέα του forum που περιέχει και τα άλλα 2.

 

Ok, ας κάνουμε συνειρμό με το φαγητό αφού έτσι σου είναι πιο κατανοητό. :P

 

Η στάνταρ διαμάχη είναι το αν θα παραγγείλεις με την παρέα σου στο σπίτι πίτσες ή σουβλάκια. Έχεις δει ποτέ κανέναν να πετάγεται και να ζητάει sushi; Ε, αυτό είναι η Nintendo στην προκειμένη, το sushi. Μπορεί να τρώγεται, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους.

 

 

Για μενα παντως αυτος ηταν ο λογος που δεν κρατησα το Wii U.Την κονσολα την πηρα κυριως για Metroid που ελεγα οτι θα βλεπαμε ενα,στην χειροτερη τυπου Other M.Αφου και το Zelda το πηγαν για Switch ενας λογος παραπανω,ειδικα μιας και βλεπω οτι θα υπαρχει και το αγαπημενο μου Splatoon.

 

Major Metroid τίτλο ήταν δεδομένο ότι δεν θα βλέπαμε στο Wii U. Τα μεγάλα Metroid κάνουν χαμηλές πωλήσεις σε καλοπουλημένα συστήματα, φαντάσου πόσο στράφι θα πήγαινε το development σε ένα σύστημα με 13m πωλήσεις. Συν του ότι το κόστος παραγωγής τους είναι τεράστιο. Ωστόσο, ένα μικρό τύπου Other M έπρεπε να βγάλουν, απαράδεκτο το ότι δεν έβγαλαν ένα τέτοιο έστω για τους fans.

 

 

 

Για την οθόνη που λέτε, για μένα αποκλείεται να μην είναι touch, εννοείται πιστεύω.

 

Από το βίντεο ΔΕΝ προκύπτει αυτό. Εσκεμμένα κρύβεται μέσα στο dock, για να μην χρησιμοποιείται την ώρα που παίζεις στην τηλεόραση. Ωστόσο, θεωρώ απίθανο να είναι ένα tablet χωρίς touchscreen. Και μην ξεχνάμε και το σημαντικότερο: υπάρχουν πάρα πολύ σημαντικοί touch-only τίτλοι, π.χ. τα Dillon's ή τα Pullblox ή τα Picross στο 3DS. Επίσης, έχει ακουστεί ότι το Mario Maker θα γίνει port στο Switch. Πώς θα το καταφέρουν αυτό χωρίς touchscreen;

 

 

 

Μου ηρθε αναλαμπη.Με τι δεν ασχοληθηκαμε καθολου?Amiibos.Πουλανε σα φρατζολακια οποτε λογικα θα υπαρξει υποστηριιξη και για αυτα.Με πιο πολλες αποριες μας αφηνε η Ninty μετα το trailer :-D

 

Είναι λυμένα αυτά, το Switch θα υποστηρίζει κανονικά Amiibos, και στο teaser τα δείχνει κανονικά δίπλα από την κονσόλα.

 

 

 

Η Nintendo συνεχίζει την ίδια λάθος πολιτική προώθησης με το νεο μηχάνημα.

 

Όταν ανακοινώθηκε το Wii U υπηρχε πάλι σύγχυση για το τι είναι η κονσόλα. Είναι φορητό; Είναι οικιακή κονσόλα; Και το όνομα που επέλεξε δεν βοήθησε ιδιαίτερα.

 

Τα αποτελέσματα γνωστά. Εδώ εμείς οι ίδιοι που είμαστε και γνώστες δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για το αν είναι το Switch φορητό ή όχι. Σκέψου έναν άσχετο.

 

Όποιος είδε το trailer/teaser και έχει απορία τι είναι και τι κάνει κατά βάση το Switch, τότε μάλλον για αυτόν ισχύει το κλασικό: move along, nothing to see here.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος είδε το trailer/teaser και έχει απορία τι είναι και τι κάνει κατά βάση το Switch, τότε μάλλον για αυτόν ισχύει το κλασικό: move along, nothing to see here.

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Move along, ακριβώς όπως και με το WiiU.

 

Και αυτο δεν το θέλω γιατί το μηχάνημα έχει πολύ καλο potential .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μου πεις εσυ αν θα κανω χαρακτηρισμους η οχι σε ενα δημόσιο γελοίο πρόσωπο.. Τι το χεις δει police?

 

Το video δειχνει καθαρα τι μπορει να κανει η κονσολα, αυτο παει σε αυτους που λενε δεν καταλαβαμε τι ειναι τι θελει να ειναι κτλπ. Η σταση της για το yt ειναι αυτη που ειναι και εμενα προσωπικα δεν με επηρεάζει καθολου ουτε με ενδιαφέρει.

Οι χαρακτηρισμοι δεν σου δινουν βαρος στην γνωμη σου αυτο θελω να πω.Δεν τον πηγαινεις για τους δικους σου λογους απολυτα σεβαστο.Μπορεις ειτε να μην σχολιασεις καθολου(δεν μπηκε αλλωστε το video σαν απαντηση σε κατι που εγραψες)και να το προσπερασεις,ή να πεις οτι προτιμας γνωμες αλλων(youtuber ή site). Επισης για το youtube αναφερθηκε λογω κουβεντας περι πολιτικης Nintendo,δεν σε ενδιαφερει και αυτο το προσπερνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Move along, ακριβώς όπως και με το WiiU.

 

Και αυτο δεν το θέλω γιατί το μηχάνημα έχει πολύ καλο potential .

 

Τι να κάνουμε τώρα, δεν είναι όλα τα πράγματα για όλους. Αν θέλεις να παίξεις Halo, XBONE θα πάρεις, όχι 3DS.

 

Ομοίως, αν δεν κατάλαβες ότι θα παίρνεις τα console games σου μαζί σου on-the-go και δεν σε άγγιξε σαν concept ή δεν έπιασες το νόημα, τότε δεν υπάρχει λόγος να αναλωθούμε στο τι είναι και στο τι κάνει, υπάρχουν άλλα concepts, πιο κατανοητά.

 

Με χαροποιεί πάντως το γεγονός ότι το reception είναι θετικό σε πρώτη φάση, σχεδόν από όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τα καταφέρατε πάλι και τσακώνεστε?

 

Ελπίζω πάντως να πιάσει το switch γιατί είναι πρωτοποριακό. η νιντυ έχει πιάσει το tempo του mobile gaming και θέλει να τους μαζέψει όλους.

 

Ιστορικά πάντως:

 

20161020_nintendo_switch.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Major Metroid τίτλο ήταν δεδομένο ότι δεν θα βλέπαμε στο Wii U. Τα μεγάλα Metroid κάνουν χαμηλές πωλήσεις σε καλοπουλημένα συστήματα, φαντάσου πόσο στράφι θα πήγαινε το development σε ένα σύστημα με 13m πωλήσεις.

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι περίπου ίδιες πωλήσεις θα έκανε.

Σαν σειρά γενικά πουλάει σε πιο hardcore κοινό της Nintendo.

Σε αυτούς δηλαδή που αγόρασαν το Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως τα καταφέρατε πάλι και τσακώνεστε?

Που τον ειδες τον τσακωμο? ουτως ή αλλως δεν μπορουμε και να πουμε πολλα πραγματα με βαση το video που ανεβηκε και ισα ισα που μπηκαν και παραπανω ερωτηματικα απο οτι πριν παρουσιαστει.

 

Με χαροποιεί πάντως το γεγονός ότι το reception είναι θετικό σε πρώτη φάση, σχεδόν από όλους.

Θα μου εκανε εντυπωση αν δεν ηταν θετικη η υποδοχη του κοσμου σε κατι νεο.Βεβαια πολλα ερωτηματικα γυρω απο την κονσολα και παλι αλλα υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάλι πιστεύω ότι περίπου ίδιες πωλήσεις θα έκανε.

Σαν σειρά γενικά πουλάει σε πιο hardcore κοινό της Nintendo.

Σε αυτούς δηλαδή που αγόρασαν το Wii U.

 

Δεν θα το λεγα. Τα Metroid πουλάνε κατεξοχήν σε Metroidvania fans και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπήρξαν πολλοί τέτοιοι που αγόρασαν Wii U.

 

 

 

Θα μου εκανε εντυπωση αν δεν ηταν θετικη η υποδοχη του κοσμου σε κατι νεο.Βεβαια πολλα ερωτηματικα γυρω απο την κονσολα και παλι αλλα υπομονη.

 

Θέλω να πω ότι νομίζω πως για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια η Ν διαχειρίζεται σωστά το hype. Είναι κρίμα που χρειάστηκε να «φύγει» ο Iwata για να το καταλάβουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gr.ign.com/m/nintendo-nx-1/34777/news/e-axia-agoras-tes-nintendo-ektoxeuetai-sta-upse

 

Η μετοχή της Nintendo εκτοξεύτηκε λένε.Βεβαια όσο εύκολα ανεβαίνει άλλο τόσο εύκολα πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το λεγα. Τα Metroid πουλάνε κατεξοχήν σε Metroidvania fans και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπήρξαν πολλοί τέτοιοι που αγόρασαν Wii U.

 

Θέλω να πω ότι νομίζω πως για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια η Ν διαχειρίζεται σωστά το hype. Είναι κρίμα που χρειάστηκε να «φύγει» ο Iwata για να το καταλάβουν αυτό.

Δεν ειναι ξεκαθαρισει ομως το τοπιο σε πολλα πραγματα και ευκολα οι θετικες αντιδρασεις του κοσμου να γυρισουν boomerang σε κραξιμο.

 

Ναι η (υβριδικη)κονσολα ειναι μια νεα φρεσκια ιδεα με βαση το τι εχουμε συνηθισει ως τωρα απο τις αλλες εταιριες,αλλα θελει ακομα δουλεια. Αν πχ ανακοινωθει συνδρομη για να παιζεις online ή αν ανακοινωσουν οτι τα specs ειναι κατωτερα του xboxOne εκει ευκολα αλλαζουν οι εντυπωσεις.

Μεγαλο ερωτηματικο φυσικα και απο πλευρας τιτλων τι θα γινει οπως φυσικα και με τις τιμες.

http://gr.ign.com/m/nintendo-nx-1/34777/news/e-axia-agoras-tes-nintendo-ektoxeuetai-sta-upse

 

Η μετοχή της Nintendo εκτοξεύτηκε λένε.Βεβαια όσο εύκολα ανεβαίνει άλλο τόσο εύκολα πέφτει.

Επισης κατι το οποιο ηταν αναμενομενο,δηλαδη οτι θα υπηρχε αλλαγη στην μετοχη αναλογα της υποδοχη του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχουν οι χαρακτηρισμοι μου(οι οποιοι αν δεις γενικα τους συμμερίζονται αρκετοί) με το point μου? Δεν το καταλαβαίνω αυτο "δεν τον πας μην τον σχολιάζεις" τι ειναι κάποιου είδους λογοκρισία? Οποτε βλεπω video AJ μπορει να θελω να τον σχολιάσω και να πω ποσο γελοιος και ασχετος μου φαινεται, δημόσιο πρόσωπο ειναι δεν την επεσα σε κανέναν εδω μεσα για τη γνωμη του.. 

 

Εγω ειπα για το τι κανει το switch και ποσο κατανοητο ηταν στο video.. Το θεμα με το yt αφορα ποιους ακριβως για να με ενδιαφέρει?? Ας μην κανει nintendo videos(και καλυτερα) καποιος αλλος θα βρεθει να κανει και ας γινει claim, τι με νοιαζει εμενα ποσο θα βγαλει ο καθε youtuber θα τους λυπηθω κιολας που καθονται σπιτι τους παιζουν και τα κονομανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχουν οι χαρακτηρισμοι μου(οι οποιοι αν δεις γενικα τους συμμερίζονται αρκετοί) με το point μου? Δεν το καταλαβαίνω αυτο "δεν τον πας μην τον σχολιάζεις" τι ειναι κάποιου είδους λογοκρισία? Οποτε βλεπω video AJ μπορει να θελω να τον σχολιάσω και να πω ποσο γελοιος και ασχετος μου φαινεται, δημόσιο πρόσωπο ειναι δεν την επεσα σε κανέναν εδω μεσα για τη γνωμη του.. 

 

Εγω ειπα για το τι κανει το switch και ποσο κατανοητο ηταν στο video.. Το θεμα με το yt αφορα ποιους ακριβως για να με ενδιαφέρει?? Ας μην κανει nintendo videos(και καλυτερα) καποιος αλλος θα βρεθει να κανει και ας γινει claim, τι με νοιαζει εμενα ποσο θα βγαλει ο καθε youtuber θα τους λυπηθω κιολας που καθονται σπιτι τους παιζουν και τα κονομανε?

Στα λογια μου ερχεσαι :) Τελος παντων ας σταματησει εδω το μικρο off topic οσον αφορα τον εν λογω κυριο και ας περιμενουμε να δουμε μπας και βγει καμια ανακοινωση παραπανω φετος να μην γεμισουμε παλι στα rumors/leaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θεματακι που βλεπω και θα ξεκαθαρίσει συντομα μαλλον ειναι το οτι ειναι δυσκολο μηχανημα για να του βαλεις μονιμη θηκη προστασιας. Screen protector θα παιρνει κανονικα, αλλα θηκη και να θελεις να το βαζεις στην μαμα κονσολα μαλλον οχι.

 

Και φαίνεται ευκολογρατζουνιστο.

 

Gorilla Glass + matte (όχι glossy) πλαστικά και θα είναι μια χαρά IMHO και χωρίς θήκη.

 

Η μπαταρία ελπίζω να μην έχει θέμα (μείωση διάρκειας ζωής) αν είναι σχεδόν μονίμως στο dock...

 

Για το dock, θέλω να δω αν θα βγάλουν (αργότερα ίσως) και πακέτο χωρίς αυτό και να λειτουργεί σαν portable console. Ούτε για φορτιστή (αυτόνομο, να τον παίρνεις μαζί σου) έχουν πει τίποτα. Δεν είναι λογικό να κουβαλάς dock για φόρτιση σε ταξίδια κλπ.

 

 

fake 99.99%

 

Καταρχάς χρησιμοποιεί ότι να 'ναι μονάδες μέτρησης. Οι μετρικές στον πραγματικό κόσμο γίνονται ανά δευτερόλεπτο όχι ανά κύκλο. Μια μονάδα μέτρησης πρέπει να είναι σταθερά όχι μεταβλητή.

 

Δεύτερον η ίδια η φωτογραφία αυτοαναιρείται. Αν είχε το hardware που αναφέρει δεν θα μπορούσε να παίξει τα σύγχρονα παιχνίδια (όπως το Skyrim remaster που έδειξαν) στις αναλύσεις και τα frame rates που αναφέρει.

 

To Skyrim είναι last-gen game και έτρεχε και σε πιο αδύναμα μηχανήματα.

 

Το περίεργο θα ήταν να μας έδειχναν κανά RDR2...

 

 

Συμφωνώ γενικά με αυτά που λες περί specs αλλά το πρόβλημα εδώ είναι ότι το Switch είναι στην ουσία μια φορητή κονσόλα με TV out.

Φορητή κονσόλα (χωρίς καν σύστημα ψύξης), και με δύναμη PS4/One θα θεωρούνταν από μόνο του ένα απίστευτο τεχνολογικό επίτευγμα σήμερα. Άσε και για την τιμή και την αυτονομία....

 

Η Nintendo δεν διάλεξε να βγάλει ένα οικιακό σύστημα. Νομίζω ότι το Switch τεχνικά μπορεί να συγκριθεί μόνο με οτιδήποτε φορητό υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά.

 

Είναι ένα beefed-up φορητό (ποτέ δεν έχει βγάλει τόσο δυνατό φορητό η Ninty), αλλά κάπως αδύναμο για home console. Trade-off.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το dock θα έχει CPU/GPU. Λογικά θέλουν να κρατήσουν το κόστος χαμηλά.

 

 

1) Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να βγάλεις από το μυαλό σου τα specs όταν μιλάμε για Ν σύστημα. Δεν ανταγωνίζεται ούτε το XBONE, ούτε το PS4, οπότε η όποια σύγκριση με αυτά τα συστήματα είναι άτοπη. Το έχουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν, η Ν χαράζει δικό της δρόμο που δεν έχει σχέση με τις άλλες κονσόλες, νομίζω ότι είναι πιο ξεκάθαρο από ποτέ τώρα που το NS θα φοράει Tegra.

 

2) Αυτό από που έχει προκύψει; Γιατί εγώ βλέπω παραθυράκια στο πάνω μέρος του tablet, για να διαφεύγει ο ζεστός αέρας προφανώς. Που διαβάσατε ότι δεν θα έχει ψύξη;

 

1) Ο «τρίτος δρόμος» που λέμε και στην πολιτική... καλώς ή κακώς έτσι πορεύεται η Nintendo.

 

2) Νομίζω αυτό είναι μόνο για το dev kit, ανεμιστηράκι σε consumer συσκευή σημαίνει υψηλή κατανάλωση (μην πω ότι θα ζεματάει στα χέρια), άρα και χαμηλή αυτονομία. Μακάρι να μην βγει έτσι.

 

Μπορεί π.χ. να έχει Tegra 28nm το dev kit και η τελική συσκευή να έχει Tegra FinFET 16nm (να στρώσουν και τα yields λίγο)...

 

 

Ε άμα ξενερωσε και ο angry joe τότε να μη ξαναπαρουμε κονσόλα της Nintendo  :P Απαράδεκτη η στάση της σε αυτό το θέμα αλλά ποιός τον χεζει τον καρναβαλο που ουρλιάζει σα δαιμονισμενος;

 

Καλώς ή κακώς ένας γνωστός youtuber με πολλούς subscribers μπορεί να φέρει πελατεία στην Nintendo.

 

Συνεπώς οφείλει να έχει φιλική πολιτική προς τους youtubers... στο 2016 ζούμε, όχι 2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...