Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ θα πω και εγώ 2 λόγια και θα αφήσω τους γνωστούς νιντεντάκιδες να γράψουν τα δικά τους, όπως γινόταν και με το πολύ πετυχημένο wii u.... 

 

αποτυχία ,wii u 2, ταμπλέτα με αποσπόμενα χειρηστήρια ... δυνατή για ταμπλέτα,αλλα αδύναμο για home console. όσοι περιμέναμε τη nintendo να βγάλει κάτι φρέσκο νομίζω θα απογοητέυτικαν , ξέραμε και υπολογίζαμε για φορητή/σταθερή κονσόλα, αλλα περίμενα κάτι καλύτερο απο ακόμα ένα τάμπλετ.

 

διάβασα μερικά σχόλια και μερικοί πιστέυετε οτι θα γυρίσουν το dev των mobile games στο switch.... ωραία να παίζουμε gamefreak pokemon,fire emblem στην home console σωστά? ε λοιπόν δε το βλέπω να γίνεται. μετά το 3ds η νιντέντο θα βγάλει και άλλη φορητή(άποψη μου) και τα studio που βγάζουν τα 3ds games είναι understaffed και δεν έχουν το budget για home console games. 

 

θυμάμαι όταν βγήκε το wii u πολλοί εδώ λέγατε παρόμοια πράγματα. που είναι τώρα το wii u? 12εκ πωλήσεις η χειρότερη κονσόλα της νιντέντο (και όλο και κάποιος θα βρεθεί να πει μα είναι μαμάτη κονσόλα το wii u και δεν την κατάλαβαν).... ποιός απο σας είδε αυτό το trailer και τον έκανε να πει πωπω αυτό το θέλω εδώ και τώρα, όπως είχε γίνει με το wii? θυμάμαι το επισόδειο southpark που ο cartman ταξίδεψε στο χρόνο για να μη περιμένει να βγει το wii,τόσο θέλαμε να το πάρουμε, ήμουν μαζί με άλλα 2 παλικάρια στο πλαίσιο 1 ώρα πριν ανοίξει για να το πάρω day1. ήταν κάτι καινούριο, κάτι που με ενθουσίαζε. τώρα βλέπω απλά ένα wii u2 με ένα τεράστιο τάμπλετ κουμούτσα που υποτίθετε θα το κουβαλάνε κάποιοι για να παίζουν ,πιθανότατα θα έχει 3-4 ώρες αυτονομία max, και δεν είναι και τόσο συσκευή τσέπης. 

 

α ρε νιντέντο ,επειδή περιμένω να πεταχτούν οι γνωστοί άγνωστοι δε πρόκειται να απαντήσω ,ξέρω τι θα πείτε,τα ίδια που λέγατε και με το wii u, μπορεί να πέσω μέσα μπορεί έξω. αλλα μερικά πράγματα κάνουν μπαμ όπως η τότε αποτυχία του wii u. τιμή 250ε και θα βγάζει και κέρδος η νιντέντο ,μιλάμε για ταμπλέτα τέγκρα....πωπω.2017 ταμπλέτα τέγκρα για home console.... ούτε στα 250ε δε νομίζω να φύγει απο τα ράφια, όσοι πήραν το wii u θα πάρουν και το switch, άποψη μου κάντε 1 χρόνο υπομονή, τιτανικός 2017 σύντομα στις οθόνες σας...

Εγω..

 

Με το wiiU περασα πολυ καλα αν και συμφωνω οτι περιμενα πολυ περισσότερα, δεν την λεω πετυχημένη κονσολα αλλα ουτε αποτυχία, υπάρχει και το ενδιάμεσο.

 

Στα υπολοιπα που λες και προβλεπεις αποτυχια πες μου πως βλεπεις τη θεση της nintendo απεναντι στο scorpio και στο ps4pro, πιστευεις οτι επρεπε να παει σε head to head κοντρα σε ενα ηδη κορεσμένο market?? Δηλαδη πιστευεις οτι θα εφευγε απο τα ραφια στα 400-500ε με 6gflops και τα ιδια features πανω κατω με ms/sony??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πανω κατω τα ιδια exclusives βγαζει, smg/dkcr/zelda/mk/ssbb κτλπ. Μπορεις να πεις το ιδιο και για την ms που παρατησε το 360 επισης.

 

Θέλω να σου πω ότι ζορίστηκε περισσότερο με το Wii U και γι' αυτό εστίασε περισσότερο στο παραδοσιακό core κοινό (οι casuals την έκαναν προς tablet μεριά)... γι' αυτό είδαμε και νέα IPs όπως το Splatoon.

 

Το core κοινό της Ninty το βλέπεις στις πωλήσεις του Wii U (10 κάτι εκατομμύρια). Τα 100 εκατομμύρια του Wii είναι πλασματικά. Κατάλαβες τώρα γιατί είπα ότι κατά 90% στόχευε στους casuals; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100 μυρια ηταν οι περισσότεροι casual / non gamers αυτο το ξέραμε, ο στοχος ηταν κάποιοι απο αυτους να μείνουν και να αγοραζουν software, η αποψη μου ειναι οτι αυτο το demographic απλα στράφηκε πχ σε mobile gaming στα smartphones/tablets ktlp οχι επειδη το wii η το wiiU ηταν απαραιτητα αποτυχία.

 

Εγω λεω γιατι δεν θεωρω οτι ηταν αστοχη κινηση, cash grab, η αποτυχια το wii τι στιγμη μαλιστα που ειχε αρκετα games για core, τωρα αν τα tablets/smartphones εκαναν μεγαλο αλμα και "αρπαξαν" τους περισσοτερους απο αυτους οκ δεν μπορουσες να το προβλεψεις ουτε να κανεις κατι για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω..

 

Με το wiiU περασα πολυ καλα αν και συμφωνω οτι περιμενα πολυ περισσότερα, δεν την λεω πετυχημένη κονσολα αλλα ουτε αποτυχία, υπάρχει και το ενδιάμεσο.

 

Στα υπολοιπα που λες και προβλεπεις αποτυχια πες μου πως βλεπεις τη θεση της nintendo απεναντι στο scorpio και στο ps4pro, πιστευεις οτι επρεπε να παει σε head to head κοντρα σε ενα ηδη κορεσμένο market?? Δηλαδη πιστευεις οτι θα εφευγε απο τα ραφια στα 400-500ε με 6gflops και τα ιδια features πανω κατω με ms/sony??

o καθένας που έκανε κάποια αγορά την υπερασπίζεται με κάποιο τρόπο έστω υποσυνείδητα, το θέμα δεν είναι αν ευχαριστήθηκες το wii u το θέμα είναι κατα πόσο θα ευχαριστιώσουν μια άλλη κονσόλα της νιντέντο αν δεν είχε αυτό το project(που αποφάσισε να συνεχίσει ...)

 

όχι δεν είμαι χαζός, ξέρω οτι η νιντέντο δεν μπορεί να κοντράρει σονυ/ms, ούτε με το wii το έκανε άλλωστε, αλλα αν διαβάσεις κάνα κόμμεντ μου για το wii παλιότερο θα πεις οκ δεν είναι νιντέντο hater. ούτε τεραφλόπς ,ούτε απίστευτο ιντερνετ features κτλπ. αυτό που θα ζητούσα απο την νιντέντο είναι μια καινούρια ιδέα όπως το wii , κάτι που θα τραβήξει τον κόσμο,μια καινούρια γκιμικιά όπως το wiimote, μια ακόμα ταμπλέτα σε μια κορεσμένη όπως λες και εσύ αγορά δε λέει κάτι, αν στις κονσόλες χτυπάει sony/ms στον ταμπλετοσμαρτφον κοσμο άστο.... σημασία δεν έχει αν ο κόσμος το δει σαν home η handheld, ο κόσμος το βλέπει σαν ταμπλέτα. πες τον κόσμο χαζό κτλπ αλλα 0 πρωτοπορεία. μπορεί κάποιος να ενθουσιαστεί με το vr headset είναι κάτι νέο, αλλα όχι με μια ταμπλετα με αυτάκια, heck έχουμε βάσεις gaming για ταμπλέτες εδώ και χρόνια. 

 

ένα wii u/nvidia shield 2 ,πάτωσαν και τα 2 να θυμίσω , ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για ταμπλετ gaming console. χαρντκορίλα με σπεκς δε μπορείς να δώσεις σα νιντέντο γιατί και τα στουντιο σου δε μπορούν να βγάλουν τέτοια games, οπότε innovation. 

 

imo ένα wii 2 με ένα vr headset και λίγο εξελιγμένο wii mote θα ήταν πολύ καλύτερο για τις μέρες μας,ειδικά με την τεχνογνωσία της νιντέντο και τα παιχνίδια της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καθένας που έκανε κάποια αγορά την υπερασπίζεται με κάποιο τρόπο έστω υποσυνείδητα, το θέμα δεν είναι αν ευχαριστήθηκες το wii u το θέμα είναι κατα πόσο θα ευχαριστιώσουν μια άλλη κονσόλα της νιντέντο αν δεν είχε αυτό το project(που αποφάσισε να συνεχίσει ...)

 

όχι δεν είμαι χαζός, ξέρω οτι η νιντέντο δεν μπορεί να κοντράρει σονυ/ms, ούτε με το wii το έκανε άλλωστε, αλλα αν διαβάσεις κάνα κόμμεντ μου για το wii παλιότερο θα πεις οκ δεν είναι νιντέντο hater. ούτε τεραφλόπς ,ούτε απίστευτο ιντερνετ features κτλπ. αυτό που θα ζητούσα απο την νιντέντο είναι μια καινούρια ιδέα όπως το wii , κάτι που θα τραβήξει τον κόσμο,μια καινούρια γκιμικιά όπως το wiimote, μια ακόμα ταμπλέτα σε μια κορεσμένη όπως λες και εσύ αγορά δε λέει κάτι, αν στις κονσόλες χτυπάει sony/ms στον ταμπλετοσμαρτφον κοσμο άστο.... σημασία δεν έχει αν ο κόσμος το δει σαν home η handheld, ο κόσμος το βλέπει σαν ταμπλέτα. πες τον κόσμο χαζό κτλπ αλλα 0 πρωτοπορεία. μπορεί κάποιος να ενθουσιαστεί με το vr headset είναι κάτι νέο, αλλα όχι με μια ταμπλετα με αυτάκια, heck έχουμε βάσεις gaming για ταμπλέτες εδώ και χρόνια. 

 

ένα wii u/nvidia shield 2 ,πάτωσαν και τα 2 να θυμίσω , ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για ταμπλετ gaming console. χαρντκορίλα με σπεκς δε μπορείς να δώσεις σα νιντέντο γιατί και τα στουντιο σου δε μπορούν να βγάλουν τέτοια games, οπότε innovation. 

 

imo ένα wii 2 με ένα vr headset και λίγο εξελιγμένο wii mote θα ήταν πολύ καλύτερο για τις μέρες μας,ειδικά με την τεχνογνωσία της νιντέντο και τα παιχνίδια της. 

Δεν υπερασπίζομαι καμια αγορα μου σχεδον ποτε, αν κατι δεν ειναι καλο θα το πω..

 

Το switch οπως το βλεπω απο τη δικη μου οπτικη ειναι και home console και handheld/tablet done right, αν εχει αρκετη δυναμη να τρεξει καλα εστω τα παιχνιδια απο τα δικα τους studio τοτε απλα ειναι το wiiU οπως θα επρεπε να ηταν. :P Αν εχει αρκετη δυναμη και βγαλει και καλο software(περα απο τα γνωστα της exclusives) τοτε θα ειμαι 100% ικανοποιημενος προσωπικα. Για το VR διαφωνώ ειναι πολυ νωρις ακομα θα ηταν ρισκο να εχει ενα ακομα virtual boy στη συλλογη της. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

-Δεν υπάρχει συμβατότητα με τις κασέτες του 3DS/DS.

 

 

Άρα θα διατηρήσουν το N3DS στην αγορά, παράλληλα με το NS; Περίεργο, θα δούμε πως θα δουλέψει κάτι τέτοιο...

 

 

imo ένα wii 2 με ένα vr headset και λίγο εξελιγμένο wii mote θα ήταν πολύ καλύτερο για τις μέρες μας,ειδικά με την τεχνογνωσία της νιντέντο και τα παιχνίδια της. 

 

 

Αν εσύ innovation θεωρείς το VR, τότε χαίρομαι με τα χίλια που διάλεξαν την οδό του tablet. Το VR στη σημερινή του μορφή δεν θα πουλήσει και ο θεός ο ίδιος να κατέβει κάτω και να το ευλογήσει. Θα δούμε μέσα στον επόμενο χρόνο τι πωλήσεις θα έχουν κάνει όλα αυτά τα VR headsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλησα το wii u ,πουλησα και το ps4.θα ηθελα να παρω εν ετη 2017 μια νιντεντο κονσολα που τα σπεκς της να μην ειναι τσιγκουνια στην ταιγκουνια.ας ειχε κοστολογιο και 400 και 450.ας καθηστερουσα εναν μηνα παραπανω για την αποκτησω.αλλα θα ηθελα εδω που εχει φτασει η τεχνολογια να παιζω τα παιχνιδια της ns με πολυ καλητερα γραφικα και με λεπτομεριες και οχι σαν να βλεπω παλι το wii u μου.δεμ καταλαβαινω γιατι πασαρουν στον καταναλωτη κονσολα με τεχνολογια 10ετιας.προσωπικα ξενερωσα και παω για pro.,γλυκα και ομορφα ειναι τα αυτακια που βγαινουν και ξαναμπαινουν αλλα μεχρι εκει.οταν θα μπορω να παιξω μαριο σε επιπεδο ps4 και xbox one που στην ουσια ειναι τεχνολογια 4 ετιας τοτε θα κανω την κινηση να στηριξω την κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπερασπίζομαι καμια αγορα μου σχεδον ποτε, αν κατι δεν ειναι καλο θα το πω..

 

Το switch οπως το βλεπω απο τη δικη μου οπτικη ειναι και home console και handheld/tablet done right, αν εχει αρκετη δυναμη να τρεξει καλα εστω τα παιχνιδια απο τα δικα τους studio τοτε απλα ειναι το wiiU οπως θα επρεπε να ηταν. :P Αν εχει αρκετη δυναμη και βγαλει και καλο software(περα απο τα γνωστα της exclusives) τοτε θα ειμαι 100% ικανοποιημενος προσωπικα. Για το VR διαφωνώ ειναι πολυ νωρις ακομα θα ηταν ρισκο να εχει ενα ακομα virtual boy στη συλλογη της. :P

και κάπου εκεί κάνουμε λάθος όσοι γουστάρουμε νιντέντο, "α εγώ είμαι ευχαριστημένος" ,σημασία δεν έχει αυτό ,σημασία έχει να είναι ευχαριστημένος ο περισσότερος κόσμος και να τραβήξει και άλλο, όσο περισσότεροι πάρουν την κονσόλα τόσο περισσότερη υποστήριξη θα έχει , και απο εκεί θα έχεις ή μια νεκρή κονσόλα με λίγους τίτλους ή μια healthy κονσόλα με λίγους καλούς τίτλους ,αρκετούς μέτριους και τόνους shovelware (αυτά δε τα γλυτώνεις με τπτ )και φυσικά ο χρόνος υποστήριξης θα είναι μεγαλύτερος.

 

ξέρεις τι άλλο είχε ρίσκο? το wiimote ,έπιασε.. 

 

για τη φορητότητα της συσκευής έχω αμφιβολίες, πρώτο το μέγεθος είναι κουμούτσα ,ήδη κράζουμε τα 5μιση ιντσα τηλ αυτό μοιάζει μεγαλύτερο και λογικά είναι. και μπαταρία ,καμία μα καμία συσκευή ότι τεχνογνωσία και να έχει ,με τόσο βαριά παιχνίδια δε θα αντέχει πάνω απο 3-4 ώρες, εκεί θα βρεθούν και οι κοινές δικαιολογίες "δε το χρειάζεσαι περισσοτερες ώρες" " εγώ ζαλίζομαι όταν παίζω πάνω απο 3 ώρες σε φορητή" " ποιός έχει πάνω απο 3 ώρες κενές να παίζει" "τι το πήρα το powerbank για το pokemon go και τώρα κάθεται" etc :P

 

malthador innovation θα ήταν το vr σε συνδιασμό με το wiimote με την εξυπνάδα της νιντέντο, σε αυτές τις τιμές που έχουν τώρα το vr δε θα πουλήσει και είναι λογικό. σε ένα έξυπνο πακέτο νιντέντο θα είχαν μια 2η κότα με χρυσά αυγά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεμ καταλαβαινω γιατι πασαρουν στον καταναλωτη κονσολα με τεχνολογια 10ετιας.

 

Το X1 κυκλοφόρησε το Σεπτέμβρη του 2015 ενώ το Χ2 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Η κονσόλα φημολογείται ότι θα φοράει ένα από αυτά τα δύο chipάκια. Τώρα, που είδες την τεχνολογία «10ετίας» μόνο εσύ ξέρεις, αλλά μάλλον μέσα στην ανάγκη σου να σχηματίσεις άποψη πετάς ένα μαργαριτάρι κι όποιον πάρει ο χάρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fake 99.99%

 

Καταρχάς χρησιμοποιεί ότι να 'ναι μονάδες μέτρησης. Οι μετρικές στον πραγματικό κόσμο γίνονται ανά δευτερόλεπτο όχι ανά κύκλο. Μια μονάδα μέτρησης πρέπει να είναι σταθερά όχι μεταβλητή.

 

Δεύτερον η ίδια η φωτογραφία αυτοαναιρείται. Αν είχε το hardware που αναφέρει δεν θα μπορούσε να παίξει τα σύγχρονα παιχνίδια (όπως το Skyrim remaster που έδειξαν) στις αναλύσεις και τα frame rates που αναφέρει.

 

Βασικά πως γίνεται 256 Cuda cores να βγάζουν 1024flops/ cycle? Αφού οι CUDA έχουν 2flops/ core/ cycle (mul-add).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ innovation θεωρείς το VR, τότε χαίρομαι με τα χίλια που διάλεξαν την οδό του tablet. Το VR στη σημερινή του μορφή δεν θα πουλήσει και ο θεός ο ίδιος να κατέβει κάτω και να το ευλογήσει. Θα δούμε μέσα στον επόμενο χρόνο τι πωλήσεις θα έχουν κάνει όλα αυτά τα VR headsets.

 

 

 

 

Κάτσε, μην τα ισοπεδώνεις όλα. VR δεν είχαμε μέχρι πριν λίγους μήνες. Tablet έχουμε με το κιλό. 

Πόσο καλό είναι ή όχι θα φανεί, αλλά αν μη τί άλλο είναι καινοτομία. Εγώ πρώτη φόρα δοκίμασα και φυσικά πρώτη φορά έχω σπίτι ένα. Μακάρι να πετύχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ innovation θεωρείς το VR, τότε χαίρομαι με τα χίλια που διάλεξαν την οδό του tablet. Το VR στη σημερινή του μορφή δεν θα πουλήσει και ο θεός ο ίδιος να κατέβει κάτω και να το ευλογήσει. Θα δούμε μέσα στον επόμενο χρόνο τι πωλήσεις θα έχουν κάνει όλα αυτά τα VR headsets.

 

Για μενα ειναι παντως.

Αποτελει αλμα που βλεπεις 1 στα 20 χρονια και δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκριση με αυτο που παει να κανει η Νιντεντο.

Ειχα να νιωσω ετσι απο το 1994-96 με τα sega saturn/playstation1/N64.

Κανενα wiimote/move/kinect/tablet απο μονο του δεν πλησιαζει την εμπειρια που μπορεις να εχεις στο VR(σε ενα προσεγμενο παιχνιδι, δημιουργημενο για VR).

 

Τωρα το αν θα πουλησει η πρωτη φουρνια θα το δουμε στην πραξη. Σιγουρα εχουν πολυ δρομο βεβαια , υπαρχουν πολλα προβληματα ακομα.

 

3 σοβαρα/μεγαλα αλματα εχω νιωσει προσωπικα.

 

-8μπιτες κονσολες

-3d polygon κονσολες

-VR

 

 

Κλεινει η παρενθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτσε, μην τα ισοπεδώνεις όλα. VR δεν είχαμε μέχρι πριν λίγους μήνες. Tablet έχουμε με το κιλό. 

Πόσο καλό είναι ή όχι θα φανεί, αλλά αν μη τί άλλο είναι καινοτομία. Εγώ πρώτη φόρα δοκίμασα και φυσικά πρώτη φορά έχω σπίτι ένα. Μακάρι να πετύχει. 

 

Δεν ισοπεδώνω τίποτα, την άποψή μου λέω (που την έχω ξαναπεί). Τα VR headsets με την υπάρχουσα μορφή τους (κράνος συν καλώδια) δεν θα πουλήσουν ποτέ σε αρκετά ευρύ κοινό ωστέ να γίνουν mainstream τεχνολογία. Όταν θα γίνουν ασύρματα και σε σχήμα sunglasses το ξανασυζητάμε.

 

Τα tablets/smartphones που από 'κει θέλει να ξεκλέψει μερίδιο η Ν, ναι υπάρχουν με το κιλό, άρα υπάρχει userbase ήδη (σε ένα βαθμό).

 

 

Κανενα wiimote/move/kinect/tablet απο μονο του δεν πλησιαζει την εμπειρια που μπορεις να εχεις στο VR(σε ενα προσεγμενο παιχνιδι, δημιουργημενο για VR).

 

 

Δεν διαφωνώ, αλλά το πας πιο βαθιά. Εγώ μένω στο πρακτικό του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν διαφωνώ, αλλά το πας πιο βαθιά. Εγώ μένω στο πρακτικό του θέματος.

Σιγουρα εχουμε δρομο ακομα για να γινει αριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...