Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mansa

 

Θα καταφέρει να χτυπήσει blue ocean όμως; Εδώ είναι το 1 million dollar question...


Γνώμη μου: Δε νομίζω να έχει cross-play me WiiU για πολλούς λόγους. Καταρχήν, το είπαν και το τόνισαν ότι τελειωσαν τα splatfests για το splatoon wiiu άρα δε νομίζω να υποστηρίζουν crossplay και να έχουν switch only splatfests. Δεύτερον, δεδομένου το ότι το καινούριο θα έχει καινούριο gear θα πρέπει να ενημερώνουν και την έκδοση του wii u συνέχεια. Και τρίτον και κυριότερον, θα θέλουν με το splatoon να σπρώξουν κονσόλες οπότε δε θα θέλουν να δώσουν την επιλογή στον παίχτη να συνεχίσει να παίζει από το wiiu.

 

Πού είπαν για νέο gear και τι ακριβώς gear θα έχει; Εγώ κατάλαβα ότι μιλάμε για remaster, όχι Splatoon 2.

 

Επίσης, με το κράξιμο που έχει φάει λόγω Wii U, έχει να κερδίσει άφθονο goodwill με το cross-play MP, το οποίο θα μεταφραστεί και σε πωλήσεις/λεφτά. Κάποιοι σίγουρα θα θέλουν Splatoon on-the-go (που δεν το παρέχει το Wii U), μάλιστα υπήρχαν φήμες για 3DS έκδοση (αλλά δεν έχει νόημα λόγω nub stick + resolution). Να λοιπόν το selling point που μπορεί να παρέχει το Switch.

 

Το Splatoon έχει πουλήσει 4 μύρια κόπιες ήδη, οπότε με το να χωρίσεις το player pool στα 2 δεν κερδίζεις κάτι, παρά μόνο δυσχεραίνεις το matchmaking χωρίς λόγο... έχω Wii U/Splatoon και όταν πάρω Switch θέλω να έχω πρόσβαση σε ΟΛΟ το pool χωρίς χαζούς τεχνητούς περιορισμούς. Το αντίθετο απλά θα με εκνευρίσει/ξενερώσει.

 

Τα ίδια ισχύουν και για το Mario Kart 8 (αν αυτό που έδειξαν είναι remastered) και ό,τι άλλο μπορεί να βγάλουν (Smash Bros κλπ.)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα τα παιχνίδια της Ν μαζεμένα σε ένα σύστημα και με υποστήριξη από τα δυνατά χαρτιά των προηγούμενων φορητών (ΜΗ, pokemon, κλπ) πιστεύω πωλήσεις επιπέδου 3ds θα κάνει άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mansa

 

Θα καταφέρει να χτυπήσει blue ocean όμως; Εδώ είναι το 1 million dollar question...

 

Η διαφορετικότητα σε αυτήν τη γενιά φαίνεται πως είναι το εμπορικό μοντέλο. Το μοντέλο που γνωρίσαμε με το Wii εξελίσσεται και σπάει σε κομμάτια. Το κομμάτι του blue ocean το αναλαμβάνει η σειρά QoL που με την σειρά της θα ανήκει στην ίδια οικογένεια με το Switch. Όπως είχα γράψει και παλιότερα τα επόμενα προϊόντα της Ν θα αυτο-προωθούνται, θα αλληλό-πρoωθούνται και θα συνεργάζονται.

 

Εξάλλου και οι εφαρμογές της εταιρίας στα κινητά -κατά ένα μέρος- το ίδιο πράττουν. Παίζεις το Super Mario Run ή το Pokemon Go στις smartdevices αλλά αν θέλεις μια πιο προσεγμένη και πλήρης εμπειρία τότε θα στραφείς στο Switch. Γενικώς θα χτυπάει από παντού η Ν μέσα από μια ενιαία πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το QoL πολύ αόριστο μου φαίνεται και δεν έχουμε δει κάτι χειροπιαστό ακόμα. Vaporware φάση.

 

Για το mobile promotion συμφωνώ. Δεν χάνει λεφτά, κερδίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bedazzled

 

Παρεξήγηση. Εγώ αναφερόμουν σε καινούριο. Αν μιλάμε για remaster, ναι. Μακάρι να υποστηρίζει crossplay.

 

Αν παρατήρησες όμως στο splatoon πχ τα avatars έχουν πλέον και διαφορετικο hairstyle. Προφανώς, customizable. Υποθέτω θα υπάρχουν κι άλλες αλλαγές, μικρότερες ή μεγαλύτερες.

 

To μαριοκάρτ είναι σίγουρα καινούριο και όχι port του 8. Έχει δύο αντικέιμενα να κρατάς (όπως στο double dash).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μερικά σημεία που περιμένω να διαλευκανθούν τις προσεχείς ημέρες:

 

1) Region lock. Υπήρχε η φήμη ότι θα το κάνουν ditch, μένει να το επιβεβαιώσουν.

 

2) Οverhaul του online κομματιού. Οποιουσδήποτε digital τίτλους έχω στις VC's των WiiU/3DS απαιτώ να μεταφερθούν χωρίς κόστος στην VC του Switch. Περιμένω να ανακοινώσουν και subscription plan τύπου PSN+. Επίσης, για να συμφώνησε η ΕΑ να υποστηρίξει το NS, δεν αποκλείεται να δούμε 3rd-party υπηρεσίες τύπου EA Access.

 

3) Splatoon, Mario Kart και Zelda είναι ports των αντίστοιχων Wii U games. Skyrim, NBA2k17 και το Mario είναι νέοι τίτλοι που ευελπιστώ να είναι και launch τίτλοι.

 

4) Η μπαταρία με αγχώνει λίγο, ελπίζω να έχει 5-6 ώρες αυτονομία, όσο και το N3DS δηλαδή. Τα bezels του tablet είναι μεγάλα, υποθέτω ότι αυτό σημαίνει μεγάλη μπαταρία.

 

5) Επιμένω ότι ο σωστός δρόμος είναι το Android, έστω και modified έκδοσή του.

 

6) Παρόλο που το Wii U BC είναι no-go προφανώς, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε DS/3DS BC, αν το NS παίρνει παρόμοια cartridges. Ομοίως θα είχε ενδιαφέρον να δούμε GC/Wii τίτλους στην VC του NS, αν φοράει modified X2 τσιπάκι, η υπολογιστική ισχύς είναι υπεραρκετή για να φτιάξουν καλό emulator.

 

7) Η οθόνη του tablet είναι στις 6 ίντσες σύμφωνα με αυτό. 720p ανάλυση σε αυτές τις ίντσες είναι υπεραρκετή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το 2, αλλά Ninty είναι αυτή. Έχει πάει το double dipping σε άλλο επίπεδο.

 

4 & 5 είναι αντικρουόμενα. Android σημαίνει λιγότερο optimization, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Χώρια τυχόν τρύπες ασφαλείας (κερκόπορτα για πειρατεία)... η nVidia ήδη μίλησε για customized OS.

 

Το 6 το ξεχνάμε, γιατί άλλαξαν οι κασέτες (είναι σαν του Vita, όχι σαν του DS/3DS). Digital copies μπορεί να παίζει ενδεχομένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παχτερ όλο βλακείες λέει.Δε βαρέθηκε;

 

Το θέμα δεν είναι ότι λέει βλακείες, το θέμα είναι ότι τον πληρώνουν σαν σοβαρό αναλυτή. Άθλος το πως καταφέρνει να έχει ακόμα δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που το είδες;

 

Έχουν βγει εικόνες στην φόρα. Οι κάρτες πλέον έχουν λιγότερες επαφές (serial I/O).

 

 

Το θέμα δεν είναι ότι λέει βλακείες, το θέμα είναι ότι τον πληρώνουν σαν σοβαρό αναλυτή. Άθλος το πως καταφέρνει να έχει ακόμα δουλειά.

 

Γιατί, ποιός είπε ότι υπάρχει πλήρης αξιοκρατία στην βιομηχανία; Εδώ ο Don Mattrick αντί να πάει σπιτάκι του να κοιτάει το ταβάνι, κατάφερε και έγινε CEO της Zynga. Ένας θεός ξέρει τι βύσματα έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θεματακι που βλεπω και θα ξεκαθαρίσει συντομα μαλλον ειναι το οτι ειναι δυσκολο μηχανημα για να του βαλεις μονιμη θηκη προστασιας. Screen protector θα παιρνει κανονικα, αλλα θηκη και να θελεις να το βαζεις στην μαμα κονσολα μαλλον οχι.

 

Και φαίνεται ευκολογρατζουνιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Η nintendo αρνηθηκε να σχολιασει.

 

Τι διάολο σημαίνει αυτό τώρα; Ζορίζονται να μας πουν αν είναι touchscreen ή όχι; Πραγματικά, αυτές τις εμμονές τους ποτέ δεν τις κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...