Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ θα πω και εγώ 2 λόγια και θα αφήσω τους γνωστούς νιντεντάκιδες να γράψουν τα δικά τους, όπως γινόταν και με το πολύ πετυχημένο wii u.... 

 

α ρε νιντέντο ,επειδή περιμένω να πεταχτούν οι γνωστοί άγνωστοι δε πρόκειται να απαντήσω ,ξέρω τι θα πείτε,τα ίδια που λέγατε και με το wii u, μπορεί να πέσω μέσα μπορεί έξω. αλλα μερικά πράγματα κάνουν μπαμ όπως η τότε αποτυχία του wii u. 

 

 

Επειδη μεσα σε αυτη την παραπανω μαζα(αφου τους βαζεις ολους σε ενα τσουβαλι)ημουν και εγω απο τους λιγους που σχολιαζα στο θεμα του Wii U απο ενδιαφερον για την κονσολα αστο καλυτερα.

3-4ημασταν αυτοι που γενικα σχολιαζαμε οταν βγαινανε παιχνιδια και εγω προσωπικα το ειχα γραψει κιολας οτι οντως το Wii U του 2014-2015 ηταν αριστο απο πλευρας υποστηριξης της εταιριας.

 

Επισης στο ιδιο θεμα ημουν απο τους λιγους απο αυτους που συμμετειχαμε ενεργα(σαν κατοχοι της κονσολας εννοω)ο οποιος απο τελη του 2015 με αρχες του 2016, αρχισα να υποψιαζομαι την Nintendo και που πηγαινε το πραγμα λογω πωλησεων και ειχα ξεκινησει να την κραζω γιαυτο(μερικα μαλιστα μου την ειχαν πει επειδη εκραζα την κονσολα λες και μονο καλα λογια επιτρεπεται ή πρεπει να γραφουμε σαν κατοχοι της ή απαγορευεται να κανουμε κριτικη στις επιλογες της σαν αγοραστες.....),αρχικα οταν επεσε καθυστερηση στο Zelda(λογω Switch οπως φανηκε αργοτερα),οταν κυκλοφορησαν remastered που δεν χρειαζοταν λογω της παραπανω καθυστερησης,και οταν με λιγα λογια οι ανακοινωσεις για φετος ηταν ελαχιστες εως ανυπαρκτες σε σχεση με παλια(γιατι και το Starfox δεν ηταν ο μεγαλος τιτλος που περιμεναμε για το 2016).Κοινως φαινοταν οτι κατι δεν πηγαινε καλα.

 

 

 

 

Η ταμπλετα παντως με τα πλαινα ειναι οντως μια 2ρη ταμπλετα Wii U εμφανησιακα και αν οντως δεν μπορει να φτασει σε specs εστω τα πιο παλια Ps4 slim και X1s υποστηριξη απο 3τους δεν προκειται να δει,εκτως αν κανει τρελες πωλησεις απλα με βαση την λειτουργια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι για αλλη μια φορα το nintendo switch pro controller που ειδαμε και στο trailer θα πωλειται ξεχωριστα και θα αναγκαστουμε να παιζουμε με την γκουμουτσα που δεν φενεται και πολυ ανετο στην χρηση.

 

Παντως ουτε εγω ειμαι προσωπικα υποστηρικτης των τωρινων VR ανεξαρτητου πλατφορμας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξερεις αν εχει potential αφου δεν εχεις καταλαβει τι κανει?

Αλήθεια τώρα; Ειλικρινά από αυτά που έγραψα αυτό κατάλαβες;

 

Πιστεύεις ότι η Nintendo απευθύνεται σε μένα και σε σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=VUKcSiAPJoQ

 

 

ετσι επρεπε να ειναι μια νιντεντο κονσολα σημερον.

Σαφως.Για να εχει 1500 ευρω και να κραζεις για την τιμη μετα εκτος και αν πιστευεις οτι αυτα τα γραφικα θα τα δεις εστω και στο Scorpio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοινό του xb1, ps4 είναι πολύ περιορισμένο σε σύγκριση με αυτό των smart devices από όπου σκοπεύει η Ν να προσελκύσει κόσμο. H διαφορά ως προς το αγοραστικό κοινό είναι τεράστια... Κάθεσαι και κάνεις συγκρίσεις για το κοινό των ps4/xb1 όταν δεν είναι καν αρκετό να καλύψει δύο συστήματα, διαφορετικά η MS δεν θα προχωρούσε στην ανάπτυξη του scorpio. 

 

Παράλληλα πρόσθεσε στο εμπορικό μοντέλο της Ν και την σειρά QoL που αποτελεί το Blue Ocean και με την σειρά του θα φέρει κόσμο στο Switch καθώς και τις εφαρμογές στα κινητά που επίσης θα πράττουν το ίδιο....

 

Ο ουσιαστικός ανταγωνισμός λοιπόν δεν είναι τα συστήματα της Sony και Microsoft, δεν ενδιαφέρεται η Ν να παλέψει για ένα κομμάτι ψωμί αλλά οι smart devices αλλά και περαιτέρω προσέλκυση μέσω μιας ενιαίας στρατηγικής πλατφόρμας βάση της οποίας θα χτυπάει από παντού. 

 

Αν δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ps4 και xbone 1 φορά, την Apple και τη Samsung δεν μπορεί να τις ανταγωνιστεί 10 φορές. Εκεί ο ανταγωνισμός είναι τιτανομαχία.

"Τιτάνες" όπως η Microsoft βγαίνουν τελευταίες και καταιδρωμένες και με μεγάλη διαφορά σε αυτό τον αγώνα.

 

 

Ποιος νοιάζεται για τον γελοίο ασχετο ηθοποιο της πλακας..

 

Επισης μια χαρα καταλαβαμε απο το video τι κανει το switch τι παραπανω να σου δειξει?

 

Εσύ μπορεί να μη νοιάζεσαι, αλλά η Nintendo θα έπρεπε να νοιάζεται για αυτόν και άλλους σαν αυτόν.

Γιατί οι youtubers προσφέρουν δωρεάν διαφήμιση, ικανή να πουλήσει εκατομμύρια αντίτυπα. Το Goat Simulator πούλησε 2.5 εκατομμύρια, και αν δεν υπήρχαν youtubers, δε θα πούλαγε ούτε το 1/10.

Οι youtubers προσφέρουν δωρεάν κάλυψη, τσάμπα μάρκετινγκ, και η Nintendo με τάσεις αυτοκτονίας τους κλείνει τα βίντεο.

 

Ok, ας κάνουμε συνειρμό με το φαγητό αφού έτσι σου είναι πιο κατανοητό. :P

 

Η στάνταρ διαμάχη είναι το αν θα παραγγείλεις με την παρέα σου στο σπίτι πίτσες ή σουβλάκια. Έχεις δει ποτέ κανέναν να πετάγεται και να ζητάει sushi; Ε, αυτό είναι η Nintendo στην προκειμένη, το sushi. Μπορεί να τρώγεται, αλλά δεν απευθύνεται σε όλους.

 

 

Το σούσι μπαρ όμως ακριβώς για αυτό το λόγο έχει και λιγότερους πελάτες, και έτσι και το WiiU είχε λιγότερους. Το πρόβλημα είναι ότι ήταν τόσο λίγοι που δεν επαρκούσαν για να βγάζει τα έξοδα η Nintendo και έμπαινε μέσα...

 

 

πως τα καταφέρατε πάλι και τσακώνεστε?

 

Ελπίζω πάντως να πιάσει το switch γιατί είναι πρωτοποριακό. η νιντυ έχει πιάσει το tempo του mobile gaming και θέλει να τους μαζέψει όλους.

 

Ιστορικά πάντως:

 

20161020_nintendo_switch.png

 

Ενδιαφέρον. Δείχνει ότι υπάρχει σταθερή αρνητική τάση, με μοναδική εξαίρεση τα Wii & DS, τα οποία αποτελεί ανωμαλίες στο κανόνα.

 

Βασικά πως γίνεται 256 Cuda cores να βγάζουν 1024flops/ cycle? Αφού οι CUDA έχουν 2flops/ core/ cycle (mul-add).

 

Δεν γίνεται. Ότι να 'ναι λέει.

 

Κάτσε, μην τα ισοπεδώνεις όλα. VR δεν είχαμε μέχρι πριν λίγους μήνες. Tablet έχουμε με το κιλό. 

Πόσο καλό είναι ή όχι θα φανεί, αλλά αν μη τί άλλο είναι καινοτομία. Εγώ πρώτη φόρα δοκίμασα και φυσικά πρώτη φορά έχω σπίτι ένα. Μακάρι να πετύχει. 

 

+

 

Για μενα ειναι παντως.

Αποτελει αλμα που βλεπεις 1 στα 20 χρονια και δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκριση με αυτο που παει να κανει η Νιντεντο.

Ειχα να νιωσω ετσι απο το 1994-96 με τα sega saturn/playstation1/N64.

Κανενα wiimote/move/kinect/tablet απο μονο του δεν πλησιαζει την εμπειρια που μπορεις να εχεις στο VR(σε ενα προσεγμενο παιχνιδι, δημιουργημενο για VR).

 

Τωρα το αν θα πουλησει η πρωτη φουρνια θα το δουμε στην πραξη. Σιγουρα εχουν πολυ δρομο βεβαια , υπαρχουν πολλα προβληματα ακομα.

 

3 σοβαρα/μεγαλα αλματα εχω νιωσει προσωπικα.

 

-8μπιτες κονσολες

-3d polygon κονσολες

-VR

 

 

Κλεινει η παρενθεση :)

 

+

 

Δεν ισοπεδώνω τίποτα, την άποψή μου λέω (που την έχω ξαναπεί). Τα VR headsets με την υπάρχουσα μορφή τους (κράνος συν καλώδια) δεν θα πουλήσουν ποτέ σε αρκετά ευρύ κοινό ωστέ να γίνουν mainstream τεχνολογία. Όταν θα γίνουν ασύρματα και σε σχήμα sunglasses το ξανασυζητάμε.

 

Τα tablets/smartphones που από 'κει θέλει να ξεκλέψει μερίδιο η Ν, ναι υπάρχουν με το κιλό, άρα υπάρχει userbase ήδη (σε ένα βαθμό).

 

 

 

 

Δεν διαφωνώ, αλλά το πας πιο βαθιά. Εγώ μένω στο πρακτικό του θέματος.

 

 

Το VR αν και εκ πρώτης όψης είναι ενθουσιαστικό, και έχει αρκετό 'potential' έτσι όπως υλοποιείται μέχρι τώρα, δε πρόκειται να γνωρίσει mainstream επιτυχία, και ούτε κατ' επέκταση να εδραιωθεί ως standard της βιομηχανίας. Να μερικοί λόγοι:

 

 

1. Αποκλείει αυτόματα όσους δεν έχουν αρκετό χώρο στο σπίτι τους.

2. Αποκλείει όσους είναι ευαίσθητους σε ναυτίες, motion sickness κτλπ.

3. Είναι πανάκριβο και άρα αποκλείει πολλούς εν δυνάμει αγοραστές.

4. Το VR είναι κατακερματισμένο, με το PS VR, το Rift, και το Vive να αποτελούν διαφορετικές πλατφόρμες, με ότι αυτό συνεπάγεται: διαφορετικά dev kits, stores, δυνατότητες... Άρα άμα κάποιος θέλει να φτιάξει γενικά ένα παιχνίδι VR, θα πρέπει να φτιάξει για 3 διαφορετικές πλατφόρμες.

5. Το κυριότερο:

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων των VR συστημάτων είναι είτε tech demos με ελάχιστο interactivity τα οποία όμως τα πληρώνεις κανονικά, ή low budget πειραματικοί τίτλοι. Το 95% από ότι έχω δει για VR είναι shovelware της κακιάς ώρας, και ούτε 1 AAA παιχνίδι δεν έχει ανακοινωθεί για VR. (Αυτό που 'χε πει ο Howard ότι μπορεί στο μέλλον το Fallout 4 να υποστηρίζει VR δεν πιάνεται, μιλάμε για γνήσιο VR τίτλο με VR στο αίμα του.)

 

Τα μεγάλα dev studios φοβούνται να αναπτύξουν για το VR. Είναι μεγάλο το ρίσκο της επένδυσης. Υπάρχουν φιλότιμες προσπάθειες indie devs, αλλά θα είναι ελάχιστα μαργαριτάρια ανάμεσα σε ωκεανό shovelware βούρκου. Επειδή το VR είναι 'in' στο casual κοινό όπως ήταν τα motion controls πριν 10 χρόνια, όπως μαζεύτηκαν στο Wii οι shovelάδες, τώρα μαζεύονται στο VR.

 

:blink: Μόλις τώρα καθώς έγραφα τα από πάνω για VR μου ήρθε η ξαφνική συνειδητοποίηση: Το casual κοινό που υποστήριξε τα motion controls δεν εξαφανίστηκε, στράφηκε στο VR

https://www.youtube.com/watch?v=VUKcSiAPJoQ

 

 

ετσι επρεπε να ειναι μια νιντεντο κονσολα σημερον.

 

+

 

Προτιμω αυτο :P

 

:wub:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-πεσαμε αρκετα κοντα στις προβλεψεις

-και γω θα ηθελα μια λογικη να διπλασιασει την δυναμη και να αφησει τα πειραματα αλλα η νιντεντο οπως παντα αδιαφορει για τους ανταγωνιστες

-στατιστικα η επιτυχια του wii ειναι απο καζουαλ και οχι χαρντκορ gamers,αρα και παλι δεν απευθυνεται μονο σε εμενα(που θα λιωσω το ζελντα)αλλα και σε πιο σοφτ τυπους,αυτο φαινεται και απο την διαφημιση

-επισης η νιντεντο παραδοσιακα στηριζει backward compatibility,το switch συνδυαζει  κονσολα και χαντχελντ,υπαρχει και το σεναριο να τρεχει 3ds,φανταστειτε ποσο σημαντικο πλεονεκτημα να παιζουμε επιτελους fire emblem σε hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rumor: New Metroid Game in Development for Nintendo Switch

 

http://nichegamer.com/2016/10/21/rumor-new-metroid-game-in-development-for-nintendo-switch/

 

μην είναι κάνα Federation Force HD μονάχα...

 

 

KpO4vVEWPAOYuDEr0VjF4buc7AnBxmhmzd1lxe4-

 

 

GlFd6l9.png

 

rVkDev4v2dYqLqT1driei_u8XRNCRT6wrUA-WM1C

 

 

f1a.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το στρουμπουλό controller πάντως συναγωνίζεται επάξια το OG XBOX controller (το οποίο είναι κληρονομιά του Dreamcast/Saturn 3D pad). :P

 

Επίσης, εκεί στην φάση με την γκομενίτσα στο αεροδρόμιο αν προσέξετε, η κονσόλα του τύπου έχει καλώδιο φόρτισης... θα έχει άραγε AC charger το πακέτο ή θα το κάνουν α λα New 3DS;

 

6lLTnEG.jpg


SoC specs:

 

https://www.reddit.com/r/NintendoNX/comments/4z80yo/nvidia_finally_revealed_tegra_parker_x2_with_more/

 

Χοντρικά είναι ανάμεσα σε Wii U & XB1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NS χρησιμοποιεί custom soc όμως. Ούτε X1 ούτε Χ2.

 

Rumour:

1. Region free

2. Υποστήριξη rumble και motion contros από τα joy-cons

3. Υποστήριξη motion controls για splatoon, mariokart, zelda.

4. Beyond Good & Evil 2 για ΝS

5. Multitouch screen (χρησιμοποιείται για μενού και για κάποια παιχνίδια)

6. Όλα τα παιχνίδια θα πρέπει να μπορούν να παιχτούν με το tablet στο dock και χωρίς touch (duh!)

7. Additional processing power στο dock

8. Μάξιμουμ διάρκεια μπαταρίας 3 ώρες

 

Edit: 9. Υποστήριξη wii remotes στα devkit.

 

http://gonintendo.com/stories/267206-switch-rumors-motion-control-multitouch-screen-dock-secrets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NS χρησιμοποιεί custom soc όμως. Ούτε X1 ούτε Χ2.

 

Rumour:

1. Region free

2. Υποστήριξη rumble και motion contros από τα joy-cons

3. Υποστήριξη motion controls για splatoon, mariokart, zelda.

4. Beyond Good & Evil 2 για ΝS

5. Multitouch screen (χρησιμοποιείται για μενού και για κάποια παιχνίδια)

6. Όλα τα παιχνίδια θα πρέπει να μπορούν να παιχτούν με το tablet στο dock και χωρίς touch (duh!)

7. Additional processing power στο dock

8. Μάξιμουμ διάρκεια μπαταρίας 3 ώρες

 

http://gonintendo.com/stories/267206-switch-rumors-motion-control-multitouch-screen-dock-secrets

θα μείνω λίγο στο 6.πιστέυετε θα έχει touch η οθόνη η όχι? τα games είναι απολύτως λογικό να μην έχουν touch. μέχρι στιγμής για να κάνουν τις πάπιες ίσως το σκέφτονται 

 

btw φοβάμαι και για γρατσουνιές στην οθόνη απο τη βάση με την πολύ χρήση, όποιος μου πει τα προσέχει αυτά η νιντέντο να του δείξω το 3ds μου (day1) που έχει τις γνωστές γραμμές η οθόνη απο το άνοιξε κλείσε..... 

 

ένας τρόπος υπάρχει για να με κερδίσει . 250ε max + 3ds games support. μόνο έτσι θα ρίξει βόμβα η νιντέντο. btw ο patcher που κράζατε 2-3 σελίδες πριν δεν έχει άδικο για τιμή 200-250$ για το συγκεκριμένο hardware, ειδικά για την αγορά που πάει να βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...