Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αυτό που λέτε περί ότι πάει να κάνει και τα δύο και δεν θα κάνει και τα δύο σωστά (home - handheld).

 

Εγώ βλέπω , πέρα από την ξύλινη γλώσσα marketing περί Home Console, ένα τεχνολογικό ΤΕΡΑΣ σε handheld μακράν πιο δυνατό από οτιδήποτε σε 3ds, psvita apple ipad - σε 3d gaming Πάντα και το home κομμάτι να υποφέρει μόνο. Βέβαια αν σύμφωνα με τα leaks είναι όντως πιο κοντά στο XBOXone αντί στο wii - u, τα οποία αποδείχθηκαν σωστά , ε εντάξει τι να κάνουμε είναι ένα tradeoff σε σχέση με την φορητότητα.


Nintendo confirms no physical backwards compatibility for Switch.... Για τους ρομαντικους

 

Εντάξει αναμενόμενο άλλη αρχιτεκτονική - λες και το PS έχει πλέον. Θα είναι από εδώ και εμπρός forward όμως :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέγαμε και με τον Panther, αν πάει καλά το μηχανάκι και θεωρηθεί πετυχημένο σε Χ χρονικό διάστημα να ξέρετε ότι το switch θα γίνει η μοναδική κονσόλα για όλα από πλευράς nintendo και θα παγιώσει και τα επόμενα συστήματα της για τέτοιο τρόπο gaming και πιθανώς και τα συστήματα και των υπολοίπων μελλοντικά και όσο τα mobile SoC κάνουν τέτοια άλματα γραφικής δύναμης.

 

Σε προσωπικό επίπεδο βλέπω ότι το μηχανάκι δεν είναι κάτι το τρομερό ως ιδέα αλλά όλα θα παίξουν με το θέμα της υλοποίησης, χρήσης και φυσικά πάνω από όλα τα παιχνίδια. Σε κάθε περίπτωση είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου ότι μάλλον θα κάνουν, ένα reverse WiiU. Θέλω να ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα χρήσης τύπου wiiu tablet controller, δηλαδή το NS να μεταδίδει διπλό σήμα και να έχει WiiU δυνατότητες για χειρισμό γιατί για παιχνίδια όπως Zombie U και Deus Ex WiiU edition για third party θα είναι πραγματικά τρομερό αυτή τη φορά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα χρήσης τύπου wiiu tablet controller, δηλαδή το NS να μεταδίδει διπλό σήμα και να έχει WiiU δυνατότητες για χειρισμό γιατί για παιχνίδια όπως Zombie U και Deus Ex WiiU edition για third party θα είναι πραγματικά τρομερό αυτή τη φορά.

Δε νομίζω. Θα θέλουν τα παιχνιδια να μεταφερονται αυτουσια απο tv στο tablet. Φαντάζεσαι να εισαι εξω και να στηνεις το tablet και να παίζεις με wiiu gamepad? Ενα τεραστιο ds!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα χρήσης τύπου wiiu tablet controller, δηλαδή το NS να μεταδίδει διπλό σήμα και να έχει WiiU δυνατότητες για χειρισμό γιατί για παιχνίδια όπως Zombie U και Deus Ex WiiU edition για third party θα είναι πραγματικά τρομερό αυτή τη φορά.  

 

Switch won’t work as a second gameplay screen in your home, Nintendo confirms

 

To assymetric gameplay δεν βοήθησε το WiiU και προσωπικά πολλές φορές τις διάφορες εναλλαγές στα παιχνίδια τις έβρισκα σπαστικές. Προτιμώ ένα διαφορετικό UI και όλα επί της οθόνης παρά assymetric gameplay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch από μόνο προφανώς και δε γινεται να χρησιμοποιηθει ως δευτερη οθόνη αφου πρεπει να ειναι στο dock για να στελνει σημα στην tv. Απο οτι καταλαβαιβω ο ikagura αναρωτιεται αν θα υπαρχει συμβατοτητα με wiiu gamepad ή καποιο παρομοιου τυπου χειριστηριο για δευτερο display.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch από μόνο προφανώς και δε γινεται να χρησιμοποιηθει ως δευτερη οθόνη αφου πρεπει να ειναι στο dock για να στελνει σημα στην tv. Απο οτι καταλαβαιβω ο ikagura αναρωτιεται αν θα υπαρχει συμβατοτητα με wiiu gamepad ή καποιο παρομοιου τυπου χειριστηριο για δευτερο display.

 

Οχι οχι, ο mansa το κατάλαβε σωστά. Αν μπορούσαμε να παίζουμε με το ns κανονικά στο χέρι και να στέλνει απλά δεύτερο σήμα σαν το wiiu. Πολύ κρίμα πάντως γιατί μεγάλη μαγκιά το gamepad και θα ήθελα να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί έτσι και το ns. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια σαν φαν της nintendo απο μικρος ας πω και εγω την γνωμη μου για το switch...το αρχικο βιντεο ειναι η αληθεια δν με ενθουσιασε...το φορητο gaming γνκ μου περναγε λιγο αδιαφορο μεχρι στιγμης(nvidia shield και αλλες αποτυχημενες προσπαθειες)αρα οπως ειναι λογικο δν με τρελανε...δεν μπορω να καταλαβω γιατι τρελενονται ολοι με το φορητο gaming στις 6 ιντσες...εγω τι θα ηθελα απο την νιντεντο?κατι ξεχωριστο για την τηλεοραση το να παιζω με γραφικα παλι χειροτερα απο τις αλλες κονσολες δν ηταν αυτο που περιμενα και σιγουρα δν με ενθουσιασε...

και ολα αυτα δν τα λεω σαν καποιος που εχει ενα ps4 και απλα κραζει αλλα σαν καποιος που πηρε το wiiu εχει σκασει πολλα λεφτα για παιχνιδια και γουσταρε το wiiu...και παροτι καταλαβαινω οτι αρνητικα ειχε το wiiu μου αρεσε παρα πολυ και ακομα το λιωνω...και το switch θα αγορασω μονο και μονο για τα παιχνιδια της ninty αλλα αν δεν εχει μια ξεχωριστη κονσολα και το ταμπλετ ειναι απλα επιπλεον(τιμη στον θεο?)δν πιστευω οτι θα κανει επιτυχια...

 

υ.γ. μακαρι να μην γινει αλλα προβλεπω σε 1.5 χρονο αυτο το thread να βρισκεται συνεχως στην 2η σελιδα οπως του wiiu τωρα τελευταια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετά πράγματα τα οποία δεν έχουν διευκρινίσει. Παράδειγμα το θέμα της εσωτερικής χωρητικότητας το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό για τα patch (ειδικά όταν οι δυτικές τρίτες εταιρίες τα κυκλοφορούν day one και σε μεγάλα μεγέθη). Επίσης είναι πάρα πολύ σημαντικό για τα DLC από τα οποία προκύπτουν περαιτέρω έσοδα για τις εταιρίες.

 

Δεν γνωρίζουμε αν ο κραδασμός υφίσταται στην ταμπλέτα ή στο Joy-Con, το ίδιο και για τα ηχεία που ήταν ένα από τα αγαπημένα μου χαρακτηριστικά από την κυκλοφορία του Wii. Επίσης το ίδιο για το γυροσκόπιο που αλλάζει την εμπειρία στο κομμάτι της στόχευσης στο Splatoon, δεν ξέρω πως θα το υλοποιήσουν αφού με την ταμπλέτα στα χέρια δεν είναι εφικτό να γίνονται ανάλογες κινήσεις ενώ με την ταμπλέτα στο dock station απαιτείται γυροσκόπιο στο Joy-Con.

 

Πέρα λοιπόν από την μπαταρία, τιμή, πληθώρα παιχνιδιών από την Ν υπάρχουν και άλλα δευτερεύοντα θέματα όπως και το θέμα της αναβάθμισης της VC που αναφέρθηκε και κατά πόσο την έχουν δουλέψει ώστε επιτέλους να γίνεται μια σωστή υλοποίηση της. Όσο αφορά το λειτουργικό περιμένω να βρίσκεται στα πρότυπα των smart device δηλαδή multitasking, τάχιστο, full social, notifications, auto-update, εύχρηστο, κτλ. Από πλευράς σχετικών υπηρεσιών περιμένω να μην υπάρχουν θέματα.

 

Με προβληματίζει κάπως η σχετική ανακοίνωση που αναφέρθηκε πως το Switch αποτελεί την οικιακή κονσόλα της εταιρίας υπονοώντας πως θα υπάρξει και μετέπειτα νέα φορητή έκδοση. Μην ξεχνάμε πως παλιότερα υπήρχαν φήμες πως η Ν μελετάει τις free form οθόνες. Βέβαια μπορεί να προκύψουν και για τα QoL προϊόντα αλλά η Ν πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Από την άλλη θα φανεί από την πληθώρα παιχνιδιών της εταιρίας το πρώτο εννεάμηνο.

 

Πάντως γενικώς θεωρώ πως θα δούμε ανακοινώσεις (με θετικά και αρνητικά στοιχεία) που θα αλλάξουν την οπτική που έχουμε τώρα για το σύστημα. Αυτήν την στιγμή είδαμε το concept που είναι το on the go. Αυτά που είδαμε δεν είναι ο τελικός σχεδιασμός, έδειξαν όσα ήθελαν να μας δείξουν. Παράδειγμα ίσως τελικά οι σκανδάλες κυλίσεως να ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με προβληματίζει κάπως η σχετική ανακοίνωση που αναφέρθηκε πως το Switch αποτελεί την οικιακή κονσόλα της εταιρίας υπονοώντας πως θα υπάρξει και μετέπειτα νέα φορητή έκδοση.

 

link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Nιντέντο δεν θέλει να σκοτώσει την αγορά του 3DS πρίν της ώρας του, εξού και οι συγκεκριμένες ανακοινώσεις περι οικιακής κονσόλας.

 

Τα έχει ξανακάνει αυτά και στο παρελθόν, όταν το DS υποτίθεται δεν βγήκε για να αντικαταστήσει τη σειρά Gameboy.

 

Αν το Switch ξεκινήσει καλά, τέρμα η σειρά DS.

 

Πάντως θα μου λείψει το 3D....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...