Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πίστεψε με όλοι την ίδια ερώτηση έχουμε. Τα παιχνίδια που θέλω εγώ να δω στο Switch είναι τα: Xenoblade Chronicles X, Pikmin 3 (ή έστω το επόμενο), Mario 3D world, Wonderful 101, FE: Tokyo Mirage Sessions. Αν τα πάρουμε αυτά τότε δεν θα έχω καν λόγο να έχω κουμπωμένο το WiiU και θα πάει απλά στον ανιψιό μου ως δωράκι για ποιοτικό gaming. 

 

α) Το ΧΧ θα το δούμε στο NSw κατά 90%, είναι μισο-επιβεβαιωμένο.

 

β) Αν κρίνω από την οδό που ακολούθησαν στα Bayonetta 1+2, τότε πιστεύω ότι θα δούμε και το W101 παρέα με το σίκουέλ του στο NSw

 

γ) Για Pikmin Trilogy δεν μπορώ να κάνω μαντεψιά, ειλικρινά εύχομαι να τα δούμε και αυτά. Ειδικά με την touchscreen το gameplay θα πάει σε άλλο επίπεδο.

 

d) Remaster του Tokyo Mirage Sessions αποκλείεται να δούμε στο NSw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αλήθεια είναι ότι λίγο πολύ τα γνωρίζω αυτά. Και για το pikmin το ξέρουμε ότι έχουν ένα in development (πιθανώς το 4) για το switch και για το W101 επίσης περιμένω αυτό που λες πακετάκι με το W102. Mario 3D world επίσης περιμένω ή μεταφορά ή Mario 3D world 2. Μας μένει το FE: Tokyo Mirage Sessions το οποίο και εγώ δεν περιμένω μεταφορά αλλά έχω μια ισχνή ελπίδα ότι θα το κάνουν έστω digital only. Πολύ παρεξηγημένο παιχνίδι ενώ είναι υπέροχο και αδερφάκι με το Persona 5 και είμαι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει και πολύ ο καιρός να το δούμε να χρειάζεσαι ένα χέρι και ένα πόδι για το αποκτήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι η αλήθεια είναι ότι λίγο πολύ τα γνωρίζω αυτά. Και για το pikmin το ξέρουμε ότι έχουν ένα in development (πιθανώς το 4) για το switch και για το W101 επίσης περιμένω αυτό που λες πακετάκι με το W102. Mario 3D world επίσης περιμένω ή μεταφορά ή Mario 3D world 2. Μας μένει το FE: Tokyo Mirage Sessions το οποίο και εγώ δεν περιμένω μεταφορά αλλά έχω μια ισχνή ελπίδα ότι θα το κάνουν έστω digital only. Πολύ παρεξηγημένο παιχνίδι ενώ είναι υπέροχο και αδερφάκι με το Persona 5 και είμαι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει και πολύ ο καιρός να το δούμε να χρειάζεσαι ένα χέρι και ένα πόδι για το αποκτήσεις. 

 

Εγώ θα απέχω πάντως αν ξανακυκλοφορήσουν κομμένες εκδόσεις στη Δύση στο ΧΧ ή στο Tokyo Mirage (αν κυκλοφορήσει ποτέ).

 

Γενικότερα θεωρώ απαράδεκτο να κυκλοφορούν κομμένες εκδόσεις, ειδικότερα το βρίσκω και βλακώδες από τη στιγμή που το σύστημα είναι region-free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με όλοι την ίδια ερώτηση έχουμε. Τα παιχνίδια που θέλω εγώ να δω στο Switch είναι τα: Xenoblade Chronicles X, Pikmin 3 (ή έστω το επόμενο), Mario 3D world, Wonderful 101, FE: Tokyo Mirage Sessions. Αν τα πάρουμε αυτά τότε δεν θα έχω καν λόγο να έχω κουμπωμένο το WiiU και θα πάει απλά στον ανιψιό μου ως δωράκι για ποιοτικό gaming.

Θείε, με θυμάσαι; Ξέρω έχουμε καιρό να μιλήσουμε. Θέλω ξαφνικά να συσφιξουμε τις σχέσεις μας. Πλέον περιμενω δύο φορές να βγουν όσα είπες.

 

Υπάρχουν διαμάντια που πρέπει να ξαναβγούν από Wii/Wiiu. Θα ήθελα πολύ τα galaxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να δούμε game σε στιλ super mario bros wii;

 

Όπως σου απάντησε και ο Bourdoulas σίγουρα κάποια στιγμή αργότερα θα κυκλοφορήσει και SM2D. Να προσθέσω πως έχουν ανακοινωθεί με σχετικά trailers που μπορείς να βρεις στο youtube τα Yoshi και Kirby που υποστηρίζουν και τοπικό πολλαπλό (διπλό και τετραπλό αντίστοιχα).

 

Όσο για τα ports έχουν ήδη κυκλοφορήσει δύο (MK8 Deluxe, Pokken) και ανακοινώθηκαν πρόσφατα και τα Bayonetta 1&2 επομένως δεν νομίζω ότι θα σταματήσουν εκεί. Επίσης, όπως θα διάβασες, γίνεται αντιληπτό πως υπάρχει ζήτηση για ports με τα γούστα να διαφέρουν.

 

Βέβαια κάποιοι δεν περίμεναν-ουν "ΑΑΑ τίτλους" για το 2018 στο NSW για να ανακοινωθεί λίγο αργότερα το Bayonneta 3 επομένως ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις...

Εγώ θα απέχω πάντως αν ξανακυκλοφορήσουν κομμένες εκδόσεις στη Δύση στο ΧΧ ή στο Tokyo Mirage (αν κυκλοφορήσει ποτέ).

 

Γενικότερα θεωρώ απαράδεκτο να κυκλοφορούν κομμένες εκδόσεις, ειδικότερα το βρίσκω και βλακώδες από τη στιγμή που το σύστημα είναι region-free.

 

Ο Takahashi της Monolith Soft είχε δηλώσει πως πλέον για να αποφύγουν αυτό το κομμάτι εκπρόσωποι της ΝοΑ, ΝοΕ ανά διαστήματα επισκέπτονται τα γραφεία της εταιρίας για να συζητήσουν ποια πράγματα είναι αποδεκτά στην Δύση ώστε να γίνονται οι ανάλογες αλλαγές στα παιχνίδια . Παράλληλα με αυτό τον τρόπο προχωράει και η μετάφραση ώστε να συμπίπτουν οι κυκλοφορίες ανά region χωρίς να υπάρχουν μεγάλες χρονικές διαφορές.

 

Αν αυτό εφαρμόστηκε ευρύτερα στα στούντιο της Ν τότε δεν πρόκειται να ξαναδούμε κομμένες εκδόσεις αλλά ούτε θα γνωρίζουμε τι ακριβώς κόπηκε κατά την ανάπτυξη του εκάστοτε παιχνιδιού. Πάρε παράδειγμα το X2 όπου το υλικό εκεί θα ήταν άφθονο για κομμένο υλικό που όμως δεν υπήρξε.

 

Είχα αναφέρει και παλιότερα πως το Free Region θα αναγκάσει την Ν να αναδιοργανώσει το κομμάτι των κυκλοφοριών ώστε να μην υπάρχουν χρονικές αποστάσεις κάτι που συμβαίνει και στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βέβαια κάποιοι δεν περίμεναν-ουν "ΑΑΑ τίτλους" για το 2018 στο NSW για να ανακοινωθεί λίγο αργότερα το Bayonneta 3 επομένως ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις...

 

Για εμένα πάει αυτό; Δεν είδα πουθενά να είπαν ότι το Bayonetta 3 θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2018. :P

 

Τέσπα, θα δούμε, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

 

Ο Takahashi της Monolith Soft είχε δηλώσει πως πλέον για να αποφύγουν αυτό το κομμάτι εκπρόσωποι της ΝοΑ, ΝοΕ ανά διαστήματα επισκέπτονται τα γραφεία της εταιρίας για να συζητήσουν ποια πράγματα είναι αποδεκτά στην Δύση ώστε να γίνονται οι ανάλογες αλλαγές στα παιχνίδια . Παράλληλα με αυτό τον τρόπο προχωράει και η μετάφραση ώστε να συμπίπτουν οι κυκλοφορίες ανά region χωρίς να υπάρχουν μεγάλες χρονικές διαφορές.

 

Αν αυτό εφαρμόστηκε ευρύτερα στα στούντιο της Ν τότε δεν πρόκειται να ξαναδούμε κομμένες εκδόσεις αλλά ούτε θα γνωρίζουμε τι ακριβώς κόπηκε κατά την ανάπτυξη του εκάστοτε παιχνιδιού. Πάρε παράδειγμα το X2 όπου το υλικό εκεί θα ήταν άφθονο για κομμένο υλικό που όμως δεν υπήρξε.

 

Είχα αναφέρει και παλιότερα πως το Free Region θα αναγκάσει την Ν να αναδιοργανώσει το κομμάτι των κυκλοφοριών ώστε να μην υπάρχουν χρονικές αποστάσεις κάτι που συμβαίνει και στην πράξη.

 

Ηλιθιότητες στο τετράγωνο. Θα ζητήσουν την άδεια των SJW της Δύσης για να τους επιτρέψουν να εκφραστούν καλλιτεχνικά με τον επιτρεπτό τρόπο. Δεν γίνεται έτσι η τέχνη, το πάνε λάθος πάλι.

 

Λες και δεν βλέπουμε κάθε καλοκαίρι ξώβυζα 15χρονα στις παραλίες εδώ στη Δύση, τα μεταφρασμένα anime της Monolith περιμέναμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος το πηρε απο Γερμανο με το 20% επιστροφη, ξερει αν η επιστροφη ισχυει και για δοσεις ή πρεπει να πληρωσεις μεμιας το ποσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η επιστροφή πάει στο ποσό αγοράς. Το αν θα είναι σε μία ή σε εκατό δόσεις δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο.

 

Να υπενθυμίσω μόνο ότι η επιστροφή εξαργυρώνεται μελλοντικά σε επόμενες αγοράς. Μη νομίσει κανείς ότι θα έχει 20% έκπτωση (ή 10% που τρέχει τώρα προσφορά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές φωτογραφίες από το Gripcase μου.

 

Με δύο πράγματα είχα άγχος: με το response των shoulder buttons και με το αν θα χώραγε η κονσόλα στο dock ενώ φοράει τα grips.

 

1) Κάποιοι ανέφεραν ότι δεν τους χωράει στο dock. Λοιπόν, στο dock χωράει άψογα, όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Προφανώς και είναι tight fit και θέλει λίγο σπρώξιμο παραπάνω, αλλά χωράει κομπλέ. Πιθανώς όσοι έχουν κάνει παράπονα να έχουν προβληματικά docks or smth.

 

2) Κάποιοι ανέφεραν ότι τα L/R κουμπιά δεν είναι responsive. Έπαιξα λίγο Zelda που έχουν heavy χρήση των shoulder buttons και δεν παρατήρησα επίσης κάποιο πρόβλημα. Σαν να μην χρησιμοποιούσα τα grips ήταν η αίσθηση, δεν κατάλαβα διαφορά.

 

Από εκεί και πέρα, μερικές παρατηρήσεις: τα grips εκτοξεύουν το gameplay. Η κονσόλα σε φορητό mode αποκτά άλλη αίσθηση, πολύ βολικότερη. Χρησιμοποιώ τα trigger grips, που έχουν και rest για τους μέσους και νιώθω σχεδόν σαν να παίζω με το Pro ή με το Χ1 controller. Η θήκη είναι τεράστια, με ότι συνεπάγεται αυτό τόσο σε θέμα κουβαλήματος, όσο και σε θέμα χωρητικότητας. Εκτός από το NSw χωράει μαζί και ολόκληρο New 3DS XL, όπως φαίνεται από τη φωτογραφία. Τεράστιο θετικό στα grips ότι μεγαλώνουν το μέγεθος των ZL/ZR, τα κάνουν πολύ πιο άνετα στο πάτημα.

παρελαβα κι εγω σημερα 

 

( ευτυχως ειχα ηδη γινει backer απο τον Oκτωβριο στο indiegogo οποτε ειμαι μεσα στους πρωτους 1100 ) 

 

https://imgur.com/a/kOmdS

 

ξενερωσα λιγο που δεν κλεινει με joycon grip ή/και το 8bitdo SF30 pro μεσα,  επισης αμα ειχα παραλαβει την προηγουμενη βδομαδα πολυ πιθανον να μην ειχα χασει τωρα το κασετακι του odyssey :/ ( μεγαλη ιστορια ) 

τουλαχιστον ειναι πιο γρηγορο το  loading τωρα που ειναι digital και εχω μονο3  πραγματα στον σακο μου, gripcase + joycon grip  + το κουτι του 8bitdo :P

 

τζαμακι και  thumb caps ΔΕΝ εχω παραλαβει ακομα απο το amazon οποτε θα βγαζω την καποτα καθε φορα πριν το βαλω στο dock για μεγαλυτερη ασφαλεια. 

 

edit : τα πλαινα οντως δεν εχουν καλο feedback σε εμενα, L1 και R1 ειναι αθλια η αισθηση ... επισης προτιμω  το "μικρο" grip απο το trigger αλλα νταξει γουστα ειναι αυτα 

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε και το DKC tropical freeze!

Είναι φοβερή κονσόλα. Τώρα που μου γύρισαν πίσω και τα χειριστήρια μωρία αποσυγχρονισμου είμαι ακόμη πιο χαρούμενος.

Κοιτούσα στο store και έχει πολύ ωραία indie.

Υποθέτω μπορώ να βάλω μια prepaid και να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιθιότητες στο τετράγωνο. Θα ζητήσουν την άδεια των SJW της Δύσης για να τους επιτρέψουν να εκφραστούν καλλιτεχνικά με τον επιτρεπτό τρόπο. Δεν γίνεται έτσι η τέχνη, το πάνε λάθος πάλι.

 

Λες και δεν βλέπουμε κάθε καλοκαίρι ξώβυζα 15χρονα στις παραλίες εδώ στη Δύση, τα μεταφρασμένα anime της Monolith περιμέναμε...

 

Αντιπαραθέσεις υπάρχουν πολλές αλλά δεν βγαίνει κανένα νόημα. Στο gaming ξεκίνησα με Ιαπωνικά παιχνίδια αλλά αυτό το κομμάτι που προάγει η Monolith δεν κατάλαβα ποτέ πως ξεκίνησε και τι σκατά εκφράζει. Τα Ιαπωνικά στούντιο παρά τις όποιες φιλότιμες προσπάθειες στην προηγούμενη γενιά δεν κατάφεραν να προσεγγίσουν το δυτικό κοινό και είναι άξιο απορίας πως κατέληξαν σε αυτό το σημείο. 

 

Παλιότερα, όπως σε 16bit εποχές, είχαν πολύ καλύτερη ανταπόκριση στην δυτική αγορά. Παραδείγματα τα Castlelvania, Demon's Crest, υπήρχε ένας τόνος από JRPG που δεν είχαν τέτοια παρουσίαση και το ίδιο αντίστοιχα για τα Beat 'em up. Επίσης υπήρχαν και συνεργασίες με δυτικά ip's όπως το Batman Return από την Konami και πολλά άλλα (κυρίως anime) κάτι που σήμερα δεν υφίσταται συγκριτικά ούτε για αστείο. Εδώ μια τυχαία λίστα με τα 100 καλύτερα του IGN για το SNES, υπάρχει κάποιος τίτλος ανάλογος με κοριτσάκια και άλλα περίεργα; Γενικώς δεν καταλαβαίνω τι ήταν αυτό που άλλαξε στην ανάπτυξη των videogames αλλά και γενικότερα στην κουλτούρα τους. 

 

Στην τελική το πράγμα δεν τραβάει, σήμερα βγήκαν οι πωλήσεις στην Ιαπωνία και το X2 δεν βλέπω να τραβάει ούτε εκεί επομένως ποιος ο λόγος για αυτήν την επιμονή σε τέτοιου είδους παρουσίαση; *Ακόμα και αν πούλησε 30 χιλιάδες περισσότερο από το Χ1 στον αντίστοιχο χρονικό διάστημα τα νούμερα δεν ξεχωρίζουν. Ελπίζω ο Takahashi και γενικότερα η Monolith Soft να αρχίζουν να λαμβάνουν σοβαρότερα το feedback είτε σε πωλήσεις είτε σε παρατηρήσεις. Τουλάχιστον ο Takahashi δήλωσε πως δεν είναι αρνητικός σε αλλαγές που βελτιώνουν την εικόνα του παιχνιδιού για να γίνει περισσότερο αποδεκτό στις δυτικές αγορές.

 

*Τερμάτισα το Χ2 χτες μετά από 100 ώρες, το παιχνίδι έχει τα πάνω και τα κάτω του σε σχέση με τα προηγούμενα. Επίσης θεωρώ δεδομένο πως με μια διαφορετική παρουσίαση το παιχνίδι θα πούλαγε πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...