Προς το περιεχόμενο

Doom [2016]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω επαιξα το 1996 το doom1 οταν πηρα το πρωτο μου pc. Το 1998 επαιξα το doom2  και το final doom. Τοτε δεν ειχα ιντερνετ αρα και να ηθελα δεν μπορουσα να παιξω multiplayer.

 

δεν χρειαζοσουν ιντερνετ για να παιξεις Doom, μπορουσες να παιξεις κατευθειαν μεσω της τηλεφωνικης γραμμης. επαιρνες τηλεφωνο τον φιλο σου, γινοταν το λινκ μεσω των μοντεμ και επαιζες deathmatch μαζι του.

καλα ρε παιδια, παιζατε παιχνιδια χωρις να γνωριζετε τις δυνατοτητες τους;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζοσουν ιντερνετ για να παιξεις Doom, μπορουσες να παιξεις κατευθειαν μεσω της τηλεφωνικης γραμμης. επαιρνες τηλεφωνο τον φιλο σου, γινοταν το λινκ μεσω των μοντεμ και επαιζες deathmatch μαζι του.

καλα ρε παιδια, παιζατε παιχνιδια χωρις να γνωριζετε τις δυνατοτητες τους;

Μαλλον ξεχνας οτι μιλαμε για το 1996 στην Ελλαδα κοινως δεν υπηρχε τοτε και η καλυτερη πληροφορηση/ψαξιμο/ορεξη για τετοια απο τους περισσοτερους.Ασε που τα χρονια αυτα ηταν και οι χρυση εποχη του Playstation 1 και αργοτερα του 2 αρα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια χρυση εποχη του PS1?! το Doom 1 βγηκε το '93, το Doom 2 το '94 και το PS1 το '95.  ρε ελεος.  :-D

και ποια ελλειψη καλης πληροφορησης; τα παιχνιδια τοτε ειχαν λεπτομερη εγχειριδια τα οποια εξηγουσαν τα παντα για το παιξιμο τους. 

ακομη και τα περιοδικα του χωρου, ξενα και ελληνικα, ειχαν αναφερθει στο MP κομματι του παιχνιδιου.

 

πειτε απλα οτι ολοι ησασταν με τις πειρατικες δισκετες και δεν μπαινατε στον κοπο να διαβασετε το manual text file, και εληξε το θεμα εκει.  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια χρυση εποχη του PS1?! το Doom 1 βγηκε το '93, το Doom 2 το '94 και το PS1 το '95.  ρε ελεος.  :-D

και ποια ελλειψη καλης πληροφορησης; τα παιχνιδια τοτε ειχαν λεπτομερη εγχειριδια τα οποια εξηγουσαν τα παντα για το παιξιμο τους. 

ακομη και τα περιοδικα του χωρου, ξενα και ελληνικα, ειχαν αναφερθει στο MP κομματι του παιχνιδιου.

 

πειτε απλα οτι ολοι ησασταν με τις πειρατικες δισκετες και δεν μπαινατε στον κοπο να διαβασετε το manual text file, και εληξε το θεμα εκει.  :devil:

Ο ανθρωπος παραπαπανω λεει για το 1996 δεν ειπα αν βγηκε το παιχνιδι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

it still doesnt make sense.

το '96 βγηκε το Quake και εγινε η πρωτη Quakecon. Δηλαδη το MP του Doom ηταν πλεον πασιγνωστο μεχρι τοτε, και εδινε τη σκυταλη στο Quake. 

οκ, να δεχθουμε οτι καποιος δεν ηταν ενημερωμενος οτι μπορουσε να παιξει multiplayer στο Doom, αλλα να μην το ριχνουμε στο δημοφιλεστατο PSX και στην ελλιπη πληροφορηση, λες και η Ελλαδα ηταν τελειως απομονωμενη απο τον υπολοιπο κοσμο τοτε. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 96 ήμουν 8 χρονών,το doom το είχα δει σε ένα pc φίλου,οπότε δηλώνω άσχετος απόλα αυτά..και όντως μου έκανε εντύπωση ότι είχε mp κομμάτι το 1&2.

το doom BFG edition που πήρα το 2011 ή 12 από gamersgate αλήθεια δεν είχα δει ότι είχαν MP,για το 3 ήξερα από 2004 που το είχα πάρει και είχα παίξει.

 

Στα του doom4,ας πατάει σε doom3 έστω και τί άλλο να ζητήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 96 ήμουν 8 χρονών,το doom το είχα δει σε ένα pc φίλου,οπότε δηλώνω άσχετος απόλα αυτά..και όντως μου έκανε εντύπωση ότι είχε mp κομμάτι το 1&2.

το doom BFG edition που πήρα το 2011 ή 12 από gamersgate αλήθεια δεν είχα δει ότι είχαν MP,για το 3 ήξερα από 2004 που το είχα πάρει και είχα παίξει.

 

Στα του doom4,ας πατάει σε doom3 έστω και τί άλλο να ζητήσω.

 

 

 

Σωστός. Εγώ είχα τσιμπήσει το BFG edition με 7,30 ευρώ. Πολύ καλό deal και πραγματικά τα άξιζε τα λεφτά του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

LAN party, BBS party, Compulink. Κάπως έτσι γινόταν ο τζερτζελές στα μέσα - τέλη του 90' και ήταν ΠΟΛΥ καλά :)

Doom, Quake1/2, WC3, SC, Dune :)


το 96 ήμουν 8 χρονών,το doom το είχα δει σε ένα pc φίλου,οπότε δηλώνω άσχετος απόλα αυτά..και όντως μου έκανε εντύπωση ότι είχε mp κομμάτι το 1&2.

το doom BFG edition που πήρα το 2011 ή 12 από gamersgate αλήθεια δεν είχα δει ότι είχαν MP,για το 3 ήξερα από 2004 που το είχα πάρει και είχα παίξει.

 

Στα του doom4,ας πατάει σε doom3 έστω και τί άλλο να ζητήσω.


it still doesnt make sense.

το '96 βγηκε το Quake και εγινε η πρωτη Quakecon. Δηλαδη το MP του Doom ηταν πλεον πασιγνωστο μεχρι τοτε, και εδινε τη σκυταλη στο Quake. 

οκ, να δεχθουμε οτι καποιος δεν ηταν ενημερωμενος οτι μπορουσε να παιξει multiplayer στο Doom, αλλα να μην το ριχνουμε στο δημοφιλεστατο PSX και στην ελλιπη πληροφορηση, λες και η Ελλαδα ηταν τελειως απομονωμενη απο τον υπολοιπο κοσμο τοτε. 

Το PC gaming το 90 μέχρι και αρχές του 2000 ήταν υποκατηγορία μπροστά στις υπόλοιπες κονσόλες της εποχής. Ο κόσμος απλά είτε δεν είχε υπολογιστή στον σπίτι, είτε γενικά ασχολιόταν με gaming στις κονσόλες που γενικά ήταν πολύ ανώτερες των PC. Όλα άλλαξαν φυσικά με την 3DFX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάνε σαν να είναι η πρώτη φορα που βλέπουμε finishers σε fps...νομίζω ένα απλό stun animation θα ήταν αρκετό για να καταλάβεις ποτε μπορείς να finish, δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το glow crappy effect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μαπα μου φαινεται παντως, πολυ κονσολοειδες.

σιγουρα θα διασκεδασεις για μερικες ωρες, αλλα μετα θα επιστρεψεις στο Brutal Doom για την απολυτη απολαυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κονσοειδες. Δεν εχει στρατο να μαχεται μαζι σου  οπως στο call of duty και το battlefield. Δεν ειναι αργο Μπορεις να κουβαλας ολα τα οπλα μαζι.  Τα Doom αναπτυσονται παντα με κεντρικη πλατφορμα το pc. Οι κονσολαεδες θα δυσκολευτουν πολυ να το παιξουν ειδικα στο very hard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παίξω όπως και να έχει για ιστορικούς και μόνο λόγους μιας και δεν μου γεμίζει το μάτι. Πάντως για να είμαι ειλικρινής στο πρώτο βίντεο ~ 1:30 όταν έπιασε την double barrel shotgun και την γέμισε, μου σηκώθηκε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κονσοειδες. Δεν εχει στρατο να μαχεται μαζι σου  οπως στο call of duty και το battlefield. Δεν ειναι αργο Μπορεις να κουβαλας ολα τα οπλα μαζι.  Τα Doom αναπτυσονται παντα με κεντρικη πλατφορμα το pc. Οι κονσολαεδες θα δυσκολευτουν πολυ να το παιξουν ειδικα στο very hard.

 

στο multi μονο δυο οπλα κουβαλας, το snapmap ειναι εμφανες πως εχει φτιαχτει για χρηση σε κονσολα, το glowing effect στα τερατα για να κανεις το finisher, oι κλειστες arena type πιστες, τα heal/ammo crates που ριχνουν τα τερατα αντι να τα ψαχνεις, oλα αυτα δειχνουν οτι εστιαζουν στη

console αγορα ενω παραλληλα πουλανε το "old school" παραμυθι για να κρατησουν τους pc fans. υπαρχει λογος που ο Καρμακ παρατησε το project και εφυγε απο το ιδιο του το στουντιο παραγωγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...