Προς το περιεχόμενο

Horizon: Zero Dawn [PS4]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι βεβαια να πουμε οτι μιλαμε παντα για το Witcher 3 ετσι,αρα με sequel.

 

Το οτι εχει πραγματα προς βελτιωση το Horizon σαν σειρα προφανως και ειναι γεγονος.

Δειτε πχ το αρχικο Witcher πως ειναι σε σχεση με το Witcher 3.

 

αυτό είναι πολύ σωστή παρατήρηση, εγώ περιμένω μεγάλα πράγματα από το horizon στο μέλλον γιατί συγκριτικά με τα witcher ξεκίνησε αρκετά σκαλιά επάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι καλο ειναι να γινεται η αναλογη κριτικη σε αυτο το κομματι γιατι

1)ετσι μονο θα βελτιωθει ο αλλος

2)το Horizon ειναι παιχνιδι του 2017 αρα λογικο να υπαρχουν καποιες απαιτησεις απο προηγουμενα κορυφαια παιχνιδια του χωρου οπως καλη ωρα το Witcher 3.

 

Απλα εγω ειπα οτι να γινεται η αναλογη κριτικη αλλα με μετρο,δεδομενου οτι μιλαμε για νεο IP και μαλιστα η πρωτη πραγματικη υπερ παραγωγη στο θεμα του open world.

 

Το λεω αυτο μιας και στο pc λεγανε καποιοι για το Witcher 3 με Mods,4k το ενα το αλλο και εμεις λεμε το αυτονοητο.

 

Τα παραπανω ειναι gameplay απο σαπιο ps4 του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εκεί που ξεχώρισε περισσότερο το συγκεκριμένο είναι στο gameplay, εγώ προσωπικά όταν έβλεπα trailer έλεγα πάλι σκαρφαλώματα assassin's creed... πάλι βάλαμε τόξο που είναι και της μόδας.. και ήμουν πολύ αδιάφορος 

 

αλλά όταν το έπαιξα είδα ότι είχε δοθεί πολλή βάση στο gameplay, ειδικά στις μάχες (που είναι και το πιο βασικό αν και από τα λίγα πλεονεκτήματα σε σχέση με το witcher) και άλλαξα πλήρως γνώμη

 

ναι έχει κάποια αρνητικά όπως ότι μπορείς να εκμεταλλευτείς σε υπερβολικό βαθμό το stealth του, όμως αυτό δεν αναιρεί ότι είχαμε τελικά κάτι "φρέσκο" παρά το ότι πάτησαν σε γνωστές υποτίθεται συνταγές

 

τα γραφικά σίγουρα είναι φανταστικά για ps4, βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις φαίνονται οι περιορισμοί του hw (βλέπε νερό), αλλά και πάλι τα γραφικά δεν είναι που το έκαναν καλό παιχνίδι για εμένα, είναι καλό παιχνίδι και δεν είναι λίγο πράγμα να σε κρατάει ένα παιχνίδι για 50 ώρες. δεν ένιωσα σχεδόν ποτέ ότι βαριέμαι και μέχρι τέλους μου κρατούσε το ενδιαφέρον και η ιστορία και οι μάχες και τελείωσε ακριβώς πάνω εκεί που αν τραβούσε κι άλλο θα γινόταν βαρετό 

 

επίσης το σύμπαν του αν και ακούγεται γελοίο (ρομπότ δεινόσαυροι) είναι πολύ ενδιαφέρον και προσφέρεται για κάποια sequel άνετα, θα μπορούσαν να κάνουν παπάδες στο συγκεκριμένο κόσμο παρόλο που ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και φιλόδοξα 

 

πιστεύω ότι τους παίρνει άνετα να βγάλουν μια συνέχεια που να μην εξελίσσει απολύτως τίποτα και πάλι να πάρουν θετικές κριτικές από όλους, παρόλα αυτά νομίζω (ή θέλω να ελπίζω) ότι στο 2 θα έχουμε παντού βελτιώσεις.

 

με το rpg κομμάτι να πω την αλήθεια δεν επιμένω ιδιαίτερα, δε με χαλάει να είναι και κάπως χαλαρό σε αυτό το τομέα. άλλωστε πολλά open world δεν ήταν καθαρά rpg και τα απολαύσαμε μια χαρά 

 

όπως και να'΄χει μια νέα σειρά είναι πάντα ευπρόσδεκτη, άλλωστε και οι ίδιοι είχαν σιχαθεί από ότι φαίνεται να βγάζουν killzones, το ότι έκαναν κάτι νέο που ήταν στη δική τους ευχέρεια σίγουρα έπαιξε ρόλο στο μεράκι που έριξαν και αυτό βγαίνει και προς τους παίκτες νομίζω.. όταν κάνεις το ίδιο και το ίδιο δεν είναι ότι κουράζεις και τους άλλους αλλά φαίνεσαι κι εσύ ο ίδιος κουρασμένος (βέβαια μιλάω εγώ που δεν κάνω τίποτα το δημιουργικό και θέλω να κρεμαστώ από το ταβάνι από τη ρουτίνα :P αλλά τουλάχιστον στα παιχνίδια ας παίζω και κάτι το διαφορετικό) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειχαν σιχαθει να βγαζουν Killzone. Απλα βλεπανε και οι ιδιοι οτι το ταδε προιον που βγαζανε δεν ειχε την ανταποκριση που θελανε οπως ειχε το 2 πχ.

 

Επισης εγω τους παραδεχομαι που ενω ξεκινησαν κατι τελειως καινουργιο για αυτους(και αρα ηταν χωρις πειρα)ζητησαν συμβουλες απο αλλους γνωστες του χωρου οπως η Bethesda και κυριως την CDPR.

 

Αλλωστε στην γνωστη κουβεντα που ειχε ενας απο τους υπευθυνους της εταιρειας ειχε πει οτι το παιχνιδι τους πηρε συνολικα πανω απο 6χρονια να το βγαλουν(βασικα απο το 2010 λεει οτι ξεκινησαν να κοιτανε σε νεο Ip).

 

 

Αρα ειναι λογικο να πεσει τοσο μεγαλη δουλεια. Αν σκεφτουμε τις περισσοτερες εταιρειες που βγαζουν παιχνιδια με ταχυτητα fast food καθε 1-2χρονια και οτι τους πηρε 1.5χρονο μονο για να σχεδιασουν τον Thunderjaw ε ναι υπαρχει μια μικρη διαφορα.


Μιας και το εφερε η κουβεντα να πουμε οτι εκτος των αλλων περι του παιχνιδιου και της τεχνικης υποστηριξης του(και μεσω HDR),ειναι και το πρωτο παιχνιδι που υποστηριζει το 3d audio του νεου Sony platinum wireless headset απο τοτε που κυκλοφορησαν και το δευτερο συνολικα που τα υποστηριζει πληρως(το αλλο ειναι το Uncharted 4 ολως τυχαιως).

https://www.skroutz.gr/s/10799348/Sony-Platinum-Wireless.html?from=catspan&keyphrase=platinum+headset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζοντας αισίως στις 30 ώρες παιχνιδιού και βρισκόμενος στο 30% της ιστορίας, πιστεύω ότι στο Horizon υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης σε αρκετούς τομείς του.

 

Ενώ ξεκινά πάρα πολύ δυνατά και προσφέρει πολλές "Ουάο" στιγμές, κάπου στην πορεία η ιστορία δεν με κρατά, η ΑΙ των πανέμορφων τεράτων δείχνει τις αδυναμίες της, ενώ η ΑΙ των ανθρώπων είναι απλά ανύπαρκτη. Γενικά, ενώ το παιχνίδι προμοτάρει την stealth προσέγγιση των εχθρών σου, υπάρχουν πάρα πολλά exploitable σημεία ή σημεία που δεν λειτουργούνε σωστά, που χαλούνε το immersion.

 

Προσωπικά νιώθω το game να γίνεται repetitive όσον αφορά το κύριο κομμάτι του gameplay του.

 

O τεχνικός τομέας του είναι άψογος όμως, πραγματικά αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση. Όλα είναι τόσο καλοσχεδιασμένα. Το παιχνίδι είναι χάρμα οφθαλμών.

 

Ευελπιστώ στο sequel να δούμε τις απαραίτητες βελτιώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζοντας αισίως στις 30 ώρες παιχνιδιού και βρισκόμενος στο 30% της ιστορίας, πιστεύω ότι στο Horizon υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης σε αρκετούς τομείς του.

30ωρες και εισαι στο 30% της ιστοριας?Μου φαινονται ψιλο πολλες οι ωρες για να μην εισαι ουτε καν στην μεση.

Να υποθεσω οτι παιζεις σε hard-very hard δυσκολια και κανεις explore τα παντα στον χαρτη?

 

Για την ιστορια παντως(αν και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως που εισαι και υποθετω δεν εχεις παει και στην επομενη πολη)ναι πρεπει να προχωρησεις και αλλο το παιχνιδι για να γινει πιο ενδιαφερον(απο την αρχικη τουλαχιστον).

 

η ΑΙ των πανέμορφων τεράτων δείχνει τις αδυναμίες της

Ως τωρα θυμασαι περιπου ποια τερατα εχεις πετυχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εξερευνήσει τα πάντα μέχρι το σύνορο με τους Carja (όπου αντιμετωπίζεις τον 2ο corruptor) και έχω αντιμετωπίσει όλα τα τέρατα που περιλαμβάνονται εκεί. Το παιχνίδι το παίζω στο Hard.

 

Μόλις πέρασα τα σύνορα και μπήκα στο δεύτερο Cauldron, στο οποίο εχθές αποκοιμήθηκα με το controller στο χέρι, κάτι που δείχνει ότι το παιχνίδι άρχισε να μήν με "κρατάει".

 

Εντάξει, είχα και δύσκολη μέρα, αλλά πρώτη φορά να κοιμηθώ σε action τίτλο 9:30 το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο ειπα οτι μου εκανε εντυπωση πως με 30% story εχεις ηδη γραψει 30ωρες.

 

Εγω προσωπικα σκεψου στο normal μου πηρε περιπου 45ωρες(αν δεν κανω λαθος δεν  ειμαι σιγουρος 100%)για να κανω το παιχνιδι platinum,το οποιο σε γενικες γραμμες θελει να κανεις τα παντα στον χαρτη(και δεν χρειαζεται φυσικα καποιο guide).

 

Απλα εκανα explore αργοτερα στο παιχνιδι αφου ειχα παει στην επομενη μεγαλη πολη(δεν λεω κατι παραπανω λογω spoiler)που ειχα προσβαση και σε ολα τα epic οπλα που μου εκαναν την ζωη ευκολοτερη.

 

Δεν ξερω αν στην περιπτωση σου δεν βοηθαει και το γεγονος οτι παιζεις παραλληλα και αλλα παιχνιδια και αρα οντως εχεις φαει πολλες ωρες για το σημειο που εχεις φτασει,με αποτελεσμα δικαιολογημενα να νιωθεις μια βαρεμαρα.

 

Και εγω αν ειχα 30-35ωρες και δεν ειχα φτασει το λιγοτερο πανω απο την μεση(μην πω πανω απο 60%)τοτε στην ιδια θεση με σενα θα ημουν(απο πλευρας βαρεμαρας).

 

Ουτως ή αλλως οπως βλεπω και απο οσους το επαιξαν το παιχνιδι σε hard/very hard το ΑΙ ειναι τετοιο που δεν βελτιωνεται αισθητα για να αξιζει τον κοπο,κυριως οσον αφορα τους αντιπαλους ανθρωπους/ληστες που υπαρχει και το μεγαλυτερο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα open world game, το πόσες ώρες έχεις παίξει σε σχέση με την κεντρική ιστορία κανονικά δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν.

 

Όταν ο κόσμος έχει ποικίλλο και ενδιαφέρον περιεχόμενο και gameplay, ο χρόνος κυλάει νεράκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα open world game, το πόσες ώρες έχεις παίξει σε σχέση με την κεντρική ιστορία κανονικά δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν.

 

Όταν ο κόσμος έχει ποικίλλο και ενδιαφέρον περιεχόμενο και gameplay, ο χρόνος κυλάει νεράκι.

Να σου πω την αληθεια προσωπικα ποτε δεν ηταν το αγαπημενο μου ειδος τα open world παιχνιδια,ποσο μαλλον για να ακουμπησω τοσες πολλες ωρες πχ πανω απο 70-80 περαν του πιο προσφατου Witcher 3.

 

Ισως σε αυτο να φταιει το γεγονος οτι επαιζα πιο παλια κυριως Wow και τα περισσοτερα  αλλα open world παιχνιδια ποτε δεν με γεμιζαν τοσο οσο αυτο(μιλώντας παντα για fantasy open world).

Εχω παντως περιεργεια να ακουσω την αποψη σου οταν με το καλο ασχοληθεις με το Final fantasy 15 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια προσωπικα ποτε δεν ηταν το αγαπημενο μου ειδος τα open world παιχνιδια,ποσο μαλλον για να ακουμπησω τοσες πολλες ωρες πχ πανω απο 70-80 περαν του πιο προσφατου Witcher 3.

 

Ισως σε αυτο να φταιει το γεγονος οτι επαιζα πιο παλια κυριως Wow και τα περισσοτερα  αλλα open world παιχνιδια ποτε δεν με γεμιζαν τοσο οσο αυτο(μιλώντας παντα για fantasy open world).

Εχω παντως περιεργεια να ακουσω την αποψη σου οταν με το καλο ασχοληθεις με το Final fantasy 15 :P

 

Καλά στο Witcher 3, όταν τελείωσε το παιχνίδι στις 250 ώρες, μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα που τελείωσε.

 

Fallout New Vegas, Skyrim, Oblivion, έχω ρίξει εκατοντάδες ώρες.

 

Το FF 15 θέλω πολύ να το δώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το FF 15 θέλω πολύ να το δώ.

Καλα.. Ετοιμασου να παρατησεις αυτο που κανεις και να τρεχεις να μαζευεις πετραδακια απο αλανες. Ναι υπαρχει side quest που μαζευεις κοτρωνες για καποιον. Καμια σχεση με Horizon η Witcher που τα sidequest ειχαν μια λογικη.

 

Ωραια γραφικα, καλη μαχη, οταν την συνηθισεις, αλλα τα sidequests απαλευτα για εμενα.

 

Μακαρι να το εχεις στα χερια σου συντομα να συνεχισουμε στο θεμα του την κουβεντα.

 

Off topic, signing out! :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512, προχώρα το story γιατί και 'γω αρχικά κοίταγα να κάνω τα ''γύρω-γύρω'' αλλά βαρέθηκα και κατάλαβα ότι πρέπει να προχωράς και το story να επανέρχεται το ενδιαφέρον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...