Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ηξερες οτι πανω απο τις οθονες θα πεφτουν φωτα 24/7 ποια θα διαλεγες;

Δεν αλλαζει την επιλογη μου. Η s2415h δεν έχει θέμα με τα φώτα, όσο μιλάμε για φυσιολογικά πλαίσια τουλάχιστον, καθώς έχει μια αντιανακλαστικη επεξεργασία.

 

Αν όμως πρόκειται να πέφτει ήλιος πάνω στην οθόνη, θα έπαιρνα είτε τη λευκή Samsung είτε την LG 24MB56HQ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε όλους θα ήθελα την συμβουλή σας θα ήθελα μια οθόνη max 350 ευρώ με καλά χρώματα και γωνίες θέασης για gaming παίζω όλα τα τελευταία παιχνίδια κοιτάω αυτήν αξίζει?

 

http://www.eizo.gr/product/foris-fs2434w/

 

cpu: i5 4690k

motherboard: asus z97 pro gamer

gpu: g1 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε όλους θα ήθελα την συμβουλή σας θα ήθελα μια οθόνη max 350 ευρώ με καλά χρώματα και γωνίες θέασης για gaming παίζω όλα τα τελευταία παιχνίδια κοιτάω αυτήν αξίζει?

 

http://www.eizo.gr/product/foris-fs2434w/

 

cpu: i5 4690k

motherboard: asus z97 pro gamer

gpu: g1 970

Όχι τόσο. Για ακριβή ips καλύτερα πάρε την Eizo EV2336W. Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει το gaming πάνω από όλα και έχεις ακριβή κάρτα, καλύτερα πάρε την 144ΗZ LG 24GM77.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τόσο. Για ακριβή ips καλύτερα πάρε την Eizo EV2336W. Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει το gaming πάνω από όλα και έχεις ακριβή κάρτα, καλύτερα πάρε την 144ΗZ LG 24GM77.

 

Ναι για gaming την θέλω άλλα από ότι έχω δει η 970 δν μπορεί να βγάλει 144fps στα καινούρια παιχνίδια ολα full(υποχωρήσεις δν επιθυμώ να κάνω οπότε θα πάει σπάταλη αυτή η οθόνη?)

επίσης το παραπάνω ΤΝ που είναι ακριβό monitor έχει καλά χρώματα και γωνίες θέασης? η θα μαυρίζει από πλάγια όπως αυτό το έκτρωμα που έχω τώρα και σε σκοτεινά σημεία όταν παίζω game υπάρχει ένα σπαστικό άσπρο από πίσω που κάνει το μαύρο γκρι 

 

γενικά από tn monitors κακή εμπειρία αλλά θα μου πεις 120 ευρώ την πήρα παλιά τι να περίμενα 

 

τώρα δν ξέρω κατά πόσο τα καινούρια ακριβά αξίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για gaming την θέλω άλλα από ότι έχω δει η 970 δεν μπορεί να βγάλει 144fps στα καινούρια παιχνίδια ολα full(υποχωρήσεις δν επιθυμώ να κάνω οπότε θα πάει σπάταλη αυτή η οθόνη?)

επίσης το παραπάνω ΤΝ που είναι ακριβό monitor έχει καλά χρώματα και γωνίες θέασης? η θα μαυρίζει από πλάγια όπως αυτό το έκτρωμα που έχω τώρα και σε σκοτεινά σημεία όταν παίζω game υπάρχει ένα σπαστικό άσπρο από πίσω που κάνει το μαύρο γκρι 

 

γενικά από tn monitors κακή εμπειρία αλλά θα μου πεις 120 ευρώ την πήρα παλιά τι να περίμενα 

 

τώρα δν ξέρω κατά πόσο τα καινούρια ακριβά αξίζουν

 

Όχι 144, αλλά βγάζει πάνω από 60 fps στα περισσότερα με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του geforce experience, το οποίο διατηρεί καλά γραφικά. Τα πολλά fps μειώνουν το motion blur και έτσι προσφέρουν ανώτερη εμπειρία. Σε αυτό συντελει και το back-light strobbing που μειώνει τη θολούρα περαιτέρω.

 

Σαφώς σαν TN δε θα εχει τόσο καλά χρώματα και γωνίες θέασης όσο μια σύγχρονη IPS, αλλά η συγκεκριμένη LG έχει κορυφαία χρώματα και αντίθεση για την κατηγορία των 144Hz TN και σίγουρα είναι πολύ ανώτερη από τις TN πενταετίας που περιγράφεις. Αποτελεί ίσως την καλύτερη gaming οθόνη μέχρι να φτάσεις τις πανάκριβες 1440p 144Hz AHVA με sync tech.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ηξερες οτι πανω απο τις οθονες θα πεφτουν φωτα 24/7 ποια θα διαλεγες;

 

Αν είναι πολύ φωτεινός ο χώρος εργασίας που θα τις βάλεις ξανασκέψου το.Δες την από κοντά σε φωτεινό χώρο αν μπορείς για να χεις μια εικόνα,γιατί ναι μεν έχει τα καλά της αλλά αν είναι να δυσκολεύει τη καθημερινότητα σας πάνω σε δουλειά τι να το κάνεις.Στα 250-260€ που τη βλέπω την S2415H Ελλάδα τώρα είναι τσουχτερή τιμή για αυτήν,δεν τα αξίζει γιατί μια "νορμάλ" τιμή για αυτήν είναι τα 220-230.Κατά τα άλλα είναι καλή οθόνη αρκεί να ξέρει κανείς τι παίρνει και σε τι τιμή το παίρνει.

 

Που να την δοκιμασω... Ο,τι μαγαζια εχει η περιοχη μου εχουν εκθεσιακα μονο 16:9....

 

Από κάποιον γνωστό ή να κοιτούσες από αλλού; Διάβασε και αυτό το άρθρο http://www.gameplayinside.com/optimize/219-ultrawide-monitor-review/

Επεξ/σία από Millennium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να την δοκιμασω... Ο,τι μαγαζια εχει η περιοχη μου εχουν εκθεσιακα μονο 16:9....

 

Αυτό ισχύει, κι εγώ γύρισα όλα τα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης και βρήκα μόνο ένα κατάστημα που να διαθέτει ένα και μοναδικό εκθεσιακό κομμάτι 29' 21:9. Απ' το οποίο κομμάτι ο πωλητής με απέτρεψε λέγοντας ότι "δεν τα ζητούν πολλοί" και ότι "είναι για εξειδικευμένες χρήσεις" και με προέτρεψε φυσικά να αγοράσω μία απ' τις καλύτερες Turbo-X οθόνες τους στα 130€. :P

Και από γνωστούς ομολογουμένως δεν ξέρω κανέναν που να έχει οθόνη τέτοιας ανάλυσης. Είναι όντως τόσο σπάνιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι πολύ φωτεινός ο χώρος εργασίας που θα τις βάλεις ξανασκέψου το.Δες την από κοντά σε φωτεινό χώρο αν μπορείς για να χεις μια εικόνα,γιατί ναι μεν έχει τα καλά της αλλά αν είναι να δυσκολεύει τη καθημερινότητα σας πάνω σε δουλειά τι να το κάνεις.Στα 250-260€ που τη βλέπω την S2415H Ελλάδα τώρα είναι τσουχτερή τιμή για αυτήν,δεν τα αξίζει γιατί μια "νορμάλ" τιμή για αυτήν είναι τα 220-230.Κατά τα άλλα είναι καλή οθόνη αρκεί να ξέρει κανείς τι παίρνει και σε τι τιμή το παίρνει.

 

Δυστυχώς λιγο δυσκολο καθώς ειμαι ρεθυμνο και δεν υπαρχει κατι εκθεσιακό αλλα θα προσπαθησω να βρω anyways.

Οταν γινει η παραγγελια θα ενημερωσω.

Σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως, δηλαδή από TN μου προτείνεις την LG 24GM77 και από ips την eizo που μου είπες παραπάνω η υπάρχει και καμιά άλλη που να αξίζει τα λεφτά της?

Βσκ προτείνω την LG, αλλά αν αγοράσεις ips, η ev2336w είναι η κορυφαία στην κατηγορία της, αν και ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tasos128 δεν έχουν σχέση τα παλιά ΤΝ (και φτηνά κιόλας) με το ακριβότερο σεταρισμένο 8bit ΤΝ της 24GM77 πχ.Αν το θες κυρίως για gaming προτίμησε τέτοιο monitor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κύρια χρήση του θα είναι τα καινούρια παιχνίδια εγώ δεν προτείνω tn, εκτός αν σκοπεύεις να κάνεις αναβάθμιση κάρτας γραφικών. Έχω πάρει το σύστημα της υπογραφής τον ιούνιο, μέχρι τώρα έχω παίξει gta v, batman, witcher 3 και μόνο το gta v φτάνει 60αρια για πολύ ώρα, τα υπόλοιπα είναι στα 40-50fps και με τις ρυθμίσεις του geforce. 

τσάμπα θσ στερηθείς τα χρώματα, τις γωνίες θέασης και το flicker free (αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει στα tn) αφού δεν πρόκειται να βγάλεις πάνω από 60 fps, άντε να φτάσεις 70 στο gta v (που εκεί νομίζω έχω χαμηλωμένα κάποια settings λόγω του geforce)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι οθόνες είναι "flicker free" και πρόκειται για ΤΝ με καλύτερο contrast (και μαύρο) από το μέσο IPS,μη μιλήσουμε για απόκριση και smoothness+backlight strobing (σε αυτά τα λεφτά).Κατά πάσα πιθανότητα την οθόνη θα την κρατήσει περισσότερο από τη κάρτα εκτός και αν αλλάζει οθόνη κάθε χρόνο και αν άλλαζε θα το έλεγε μάλλον.Αλλά και να άλλαζε θα κοιτάξει τι παίρνει τώρα...κάνοντας την όσο το δυνατόν καλύτερη επιλογή για τη χρήση που θέλει μέσα στα όρια του ποσού που δίνει.

 

Η 970 είναι ικανότατη και σε πολλά παιχνίδια θα αξιοποιηθεί και το monitor και η κάρτα (για 1080p μιλάμε που κάποια sites του χώρου σταμάτησαν να ασχολούνται πλέον γιατί οι μεγάλες μονές κάρτες έχουν δυναμώσει αρκετά) αλλά και να μην αξιοποιηθεί σε όλα η πιθανότητα να αλλάξει πρώτα κάρτα είναι μεγαλύτερη.Από του χρόνου οι enthusiast κάρτες πιθανόν να πάρουν ένα +50-60% σε επιδόσεις σε σύγκριση με τις τωρινές,δεν θα μείνουν τα πράγματα ίδια με τους ρυθμούς που κινούνται οι εξελίξεις στις κάρτες,σε αντίθεση με τις οθόνες που πηγαίνουν πιο αργά και είναι μεγαλύτερη επένδυση.

 

Αν θέλει να παίξει τώρα αρκετά παιχνίδια με 60+ με μεγάλη απόκριση,χωρίς θολούρες,χωρίς να ανησυχεί για backlight bleeding και με πολύ μεγαλύτερo smoothness εικόνας θα κοιτάξει σε κάτι τέτοιο.Αν παίζει ανταγωνιστικά και πάρει 1080p 60hz τον βλέπω σε κάποιο καιρό να την πουλάει και να πηγαίνει σε κάποια 1ms 144hz.

 

Να σημειώσω πως και εγώ μπορεί να προτιμούσα ένα καλό 24'' IPS σε χαμηλή τιμή με αντίστοιχα χαρακτηριστικά αλλά δε το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά είχα ξαναρωτήσει προτάσεις για gaming οθόνη αλλά ένας φίλος μου πρότεινε να περιμένω για 2.5K ips 144hz monitor απλά επειδή χάλασε η προηγούμενη τη χρειάζομαι άμεσα. Το σύστημα μου είναι αυτό εδώ :
 μητρική Asus z87-a

κάρτα γραφικών Gigabyte Radeon R9 290 OC
επεξεργαστής  Intel 1150 i7 4770k 

διαθέτω μέχρι 600 ευρώ σας ευχαριστώ πολύ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...