Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, gaius germanicus είπε

παιδια αν δεν παιζει κανεις fps το υψηλο ρεφρες ρειτ εχει νοημα?δηλ 2κ μονιτορ με 60hz λεει η οχι?

Εγώ πιστεύω ότι το 1440p είναι ποιο σημαντικό από τα 144hz αν βγάλεις από την εξίσωση τα fps. Βέβαια αν τα συνηθίσεις και τα δύο μετά είναι δύσκολο να στερηθείς έστω και ένα από αυτά. Mία 1440p 144hz οθόνη είναι ότι καλύτερο και σε λογικά λεφτά κατά την γνώμη μου.

Το 1440p σου δίνει πολύ χώρο για να ανοίξεις ένα excel, δύο παράθυρα το ένα δίπλα στο άλλο, να επεξεργαστείς μία φωτογραφία, να ανοίξεις τα dev tools κλπ. Δεν είναι μόνο τα περισσότερα pixel στο πλάτος, είναι και στο ύψος που κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά. Η εικόνες φαίνονται πολύ ποιο καθαρές και με λεπτομέρεια.

Τα πολλά hz κάνουν διαφορά σε όλα τα παιχνίδια, στο zoom των προγραμμάτων, ακόμα και στο scroll του browser. Η απίστευτη διαφορά όμως είναι μόνο στα παιχνίδια με γρήγορη κίνηση και στο CAD.

Κάτι που διαπίστωσα με την καινούργια οθόνη είναι ότι αν ρίξω την ανάλυση από 1440p σε 1080p για να έχω περισσότερα frames δίχνει πραγματικά άψογα, καμία σχέση με την παλιά μου 1440p που αν την κατέβαζα σε 1080p ήταν ένα αίσχος.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα ,

Εχει πεσει στα χερια μου καταλαθος μια Asus VG248QE , το θεμα μου ειναι οτι ενω ειμαι σε mode αλλαγης οθονης , δεν ξερω αν πρεπει να την κρατησω η να την πουλησω κ να αγορασω καποια πιο κοντα στις αναγκες μου.
 

Η οθονη θα χρησιμοποιηθει μονο σαν οθονη εργασιας κ σερφαρισματος, ουτε gaming ουτε multimedia, ιντσες θα ηθελα να παραμεινω στις 24, προτεραιοτητα ειναι το ποσο ξεκουραστη ειναι για τα ματια καθως οι ωρες μπροστα της ειναι πολλες.

νομιζω οτι η asus einai overkill για αυτο που θελω κ ισως γλυτωσω κ λιγα χρηματα απο την διαφορα με την αγορα μιας πιο κοντα στις αναγκες μου!

ποιο μοντελο θα προτιενατε κ τι αναλυση ειναι ιδανικη για οθονη εργασιας?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ πιστεύω ότι το 1440p είναι ποιο σημαντικό από τα 144hz αν βγάλεις από την εξίσωση τα fps. Βέβαια αν τα συνηθίσεις και τα δύο μετά είναι δύσκολο να στερηθείς έστω και ένα από αυτά. Mία 1440p 144hz οθόνη είναι ότι καλύτερο και σε λογικά λεφτά κατά την γνώμη μου.

Το 1440p σου δίνει πολύ χώρο για να ανοίξεις ένα excel, δύο παράθυρα το ένα δίπλα στο άλλο, να επεξεργαστείς μία φωτογραφία, να ανοίξεις τα dev tools κλπ. Δεν είναι μόνο τα περισσότερα pixel στο πλάτος, είναι και στο ύψος που κάνουν πολύ μεγάλη διαφορά. Η εικόνες φαίνονται πολύ ποιο καθαρές και με λεπτομέρεια.

Τα πολλά hz κάνουν διαφορά σε όλα τα παιχνίδια, στο zoom των προγραμμάτων, ακόμα και στο scroll του browser. Η απίστευτη διαφορά όμως είναι μόνο στα παιχνίδια με γρήγορη κίνηση και στο CAD.

Κάτι που διαπίστωσα με την καινούργια οθόνη είναι ότι αν ρίξω την ανάλυση από 1440p σε 1080p για να έχω περισσότερα frames δίχνει πραγματικά άψογα, καμία σχέση με την παλιά μου 1440p που αν την κατέβαζα σε 1080p ήταν ένα αίσχος.

 

με 60 hz δεν θα μπορω να πιανω πανω απο 60 fps η  δεν παιζει ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gaius germanicus είπε

με 60 hz δεν θα μπορω να πιανω πανω απο 60 fps η  δεν παιζει ρολο?

Fps θα έχεις όσα μπορεί να σου δώσει το σύστημα σου. Το ζήτημα είναι ότι σε μια οθόνη 60Hz , δεν θα μπορείς να ''δείς'' πάνω απο 60 fps στα games . Δεν μπορεί δηλαδή η οθόνη σου να ανανεωθεί γρηγορότερα απτα 60fps. Προσωπικά επειδή μπήκα στο τρυπάκι της 144Ηz οθόνης , πιστεύω οτι ΔΕΝ υπάρχει γυρισμός στις 60αρες , παραμόνο σε αναλυσεις 4Κ +. Εάν σκοπεύεις να έχεις μια επαφή με  games και να διαθέσεις μια κάρτα της τάξης gtx 1660ti , είναι μονόδρομος τα 144hz.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειαζομαι ενα monitor που θα συνδεθει σε ps4 ισως και σε pc με ενδιαφερει κατι οσο το δυνατον γινεται κοντα στα 100€

( αν γινεται και ακριβως τοσο ) θελω να ειναι σιγουρα fullhd και hdmi συνδεση τουλαχιστον 21ιντσες ( και οσο το δυνατον μεγαλυτερη)

https://www.skroutz.gr/s/9408618/Samsung-LS24D330HSX.html

https://www.skroutz.gr/s/7566377/AOC-G2460VQ6.html

Αξιζει καποια απο αυτες?

 

Επεξ/σία από Anonymousx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DELL ULTRASHARP U2412MWH 24'' FULL HD 

Ξέρω οτι ειναι παλιο μοντελο αλλα επειδη ψαχνω για μια λευκη οθονη θα με καλυψει λετε για gaming με την 970? ειναι παλιο το συστηματακι που χρησιμοποιω τωρα λογω αλλαγης του main.

ψαχνω μεχρι 200€ λευκη.Εχει καποιος καποια εμπειρια με την συγκεκριμενη ή μπορει να προτινει καποια αλλη?

σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gaius germanicus είπε

Δυστυχώς 2κ ips 144 hz είναι εκτός μπάτζετ.

Για μενα , πας σε 24άρα ips ή VA FHD εαν θελεις να εχεις ικανοποιητικο ppi σε ενα χαμηλο μπατζετ. Προσωπικα δεν με ενοχλει το FHD σε 27 ιντσες, δεδομενου οτι ηρθα απο οθονη Laptop 4ετιας. Διαλεγεις καπου εκει μεσα...

 

11 ώρες πριν, propatzis είπε

DELL ULTRASHARP U2412MWH 24'' FULL HD 

Ξέρω οτι ειναι παλιο μοντελο αλλα επειδη ψαχνω για μια λευκη οθονη θα με καλυψει λετε για gaming με την 970? ειναι παλιο το συστηματακι που χρησιμοποιω τωρα λογω αλλαγης του main.

ψαχνω μεχρι 200€ λευκη.Εχει καποιος καποια εμπειρια με την συγκεκριμενη ή μπορει να προτινει καποια αλλη?

σας ευχαριστω.

Καλησπερα!  Την ειδα και φοβηθηκα προσωπικα!  Τοσες αλλες επιλογες:

https://www.skroutz.gr/s/9872057/HP-24es.html

https://www.skroutz.gr/s/15263123/HP-24f.html

https://www.skroutz.gr/s/12372202/Asus-VZ27VQ.html#

😊

Επεξ/σία από Οδυσσέας Τρίκαλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρεται! Ειμαι τελευταια στο ψαξιμο οθονης 27" 144hz με VRR και θα ηθελα και μια γνωμη απο και απο εσας. Ειμαι με GTX 1080, i7 5820k και το κυριο monitor μου αυτη τη στιγμη ειναι το Dell ultrasharp u2515h 1440p ips που εχει κατα τη γνωμη μου καταπληκτικα χρωματα ,ομως θελω να κανω τη μεταβαση σε 144hz και  gsync compatible. Η οθονη θα χρησιμοποιηθει για παιχνιδια ολων των ειδων και γενικη χρηση και καθολου για ταινιες. Το budget μου ειναι εως 400ευρω. Οι γνωμες σας θα με βοηθουσαν πολυ ευχαριστω.

Επεξ/σία από theostinator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη δεδομενων...

θα ηθελα να μου πειτε μια 24'' 27'' εως 200€ για 1080p gaming.hdmi,DP,γτ θα κουμπωσω κ κονσολα και Pc.τωρα αν θα ειναι 60hz 144hz οτι προτινεται θα το καλοδεχτω.θα ηθελα να ειναι ips ΑΝ γινεται γτ εχω συνηθισει πλεον.

επισης θα ηθελα κ καποια προταση για 32'' οπου θα την ηθελα κ για ταινεις κ για gaming αλλα με χαμηλο budget.

γνωστες δωστε τα φωτα σας σε εμας του ''τυφλους''...

τελικα με τοσες επιλογες ειναι δυσκολο ρε παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, propatzis είπε

Αλλαγη δεδομενων...

θα ηθελα να μου πειτε μια 24'' 27'' εως 200€ για 1080p gaming.hdmi,DP,γτ θα κουμπωσω κ κονσολα και Pc.τωρα αν θα ειναι 60hz 144hz οτι προτινεται θα το καλοδεχτω.θα ηθελα να ειναι ips ΑΝ γινεται γτ εχω συνηθισει πλεον.

επισης θα ηθελα κ καποια προταση για 32'' οπου θα την ηθελα κ για ταινεις κ για gaming αλλα με χαμηλο budget.

 γνωστες δωστε τα φωτα σας σε εμας του ''τυφλους''...

τελικα με τοσες επιλογες ειναι δυσκολο ρε παιδια...

Σε 32΄ με χαμηλό budget , νομίζω είναι μονοδρομος η AOC Q3279VWFD8  με IPS panel αν θέλεις περισσότερο για παιχνίδια

ή η AOC Q3279VWF με Va panel αν θέλεις περισσότερο για ταινείες 

Επεξ/σία από nikos16717
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποιος που έχει την  AOC Q3279VWFD8 σε ανάλυση 1920*1080 σε game δείχνει καλά;
Κατι θέλω να την αγοράσω σε εργασία θα είναι super ta 2k αλλά σε game δεν θα τα σηκώνει η vga (rx570) αλλά αν δείχνει καλά σε 1920*1080_1200 θα είμαι ok!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Kάποιος που έχει την  AOC Q3279VWFD8 σε ανάλυση 1920*1080 σε game δείχνει καλά;
Κατι θέλω να την αγοράσω σε εργασία θα είναι super ta 2k αλλά σε game δεν θα τα σηκώνει η vga (rx570) αλλά αν δείχνει καλά σε 1920*1080_1200 θα είμαι ok!

Έχω την AOC C32G1. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στα παιχνίδια στην ανάλυση αυτή και οι 32 ίντσες ότ πρέπει. Προσωπικά θα την ξαναγόραζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dreaming123 είπε

Kάποιος που έχει την  AOC Q3279VWFD8 σε ανάλυση 1920*1080 σε game δείχνει καλά;
Κατι θέλω να την αγοράσω σε εργασία θα είναι super ta 2k αλλά σε game δεν θα τα σηκώνει η vga (rx570) αλλά αν δείχνει καλά σε 1920*1080_1200 θα είμαι ok!

Εγώ έχω την συγκεκριμένη οθόνη. Ο υπολογιστής στον οποίο είναι συνδεδεμένη είναι ένας i7-4770k με 16GB DDR3 Ram και μια NVidia 1050 2GB. Τα λίγο παλιά παιχνίδια τα σηκώνει μια χαρά σε 2560x1440, αλλά όμως στα 60HZ, όχι στα 75 (παίζει να έχουν περιορισμό και τα παιχνίδια μάλλον, έχω δοκιμάσει το Tomb Raider και το Resident Evil Revelations 2). Το Rise of the Tomb Raider μου κάνει κάποια σπασίματα, σε αισθητό βαθμό, και το έχω γυρίσει σε 1920x1080. Γενικώς βλέπεται, δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...