Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Paypal δε  λειτουργεί..

 

(μήπως mods να το βάλετε στον τίτλο μέχρι κάποιο καινούργιο update;)

 

το paypal είναι "ανοιχτό". 

Χμμμμμ...καποιος λεει ψεμματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και γω μια ερωτηση που μπορει να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι. Με καρτα εξωτερικου(αγγλικη συγκεκριμενα) μπορω να κανω αγορες και να επιλεξω σαν προορισμο την Ελλαδα? 

 

Απευθείας με την κάρτα φυσικά και μπορείς

Πρέπει να πας στη τράπεζα να στην ενεργοποιήσουν από εκεί πρώτα και μετά την χρησιμοποιείς. 

 

Το προβλημα είναι στους περιορισμούς στην κίνηση κεφαλαίων στο εξωτερικό και όχι στην κάρτα. Αυτο αντιμετωπίζουμε όλοι όσοι πάμε να συνδέσουμε κάρτα στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμ...καποιος λεει ψεμματα :P

Ο p_under προφανώς έπαιζε με τις λέξεις, και σαφώς είπε ότι είναι ανοιχτό! Δεν έχει κλείσει! ;)

Η Ελλάδα το μπλοκάρει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και γω μια ερωτηση που μπορει να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι. Με καρτα εξωτερικου(αγγλικη συγκεκριμενα) μπορω να κανω αγορες και να επιλεξω σαν προορισμο την Ελλαδα? 

εγω αυτο εχω κανει 2 φορες που χρειαστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι. Με Paypal δεν μπορω, να αγορασω κατι. Να πληρωσω με την καρτα απευθειας δεν μπορω. Master Card πειραιως. Κατι ακουσα οτι με καρτα απευθειας γινετε. Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι. Με Paypal δεν μπορω, να αγορασω κατι. Να πληρωσω με την καρτα απευθειας δεν μπορω. Master Card πειραιως. Κατι ακουσα οτι με καρτα απευθειας γινετε. Ισχυει?

Δοκίμασε!

Είναι καθαρά θέμα τύχης!

Εγώ από 2 site ψώνισα, από άλλα 2 απορρίφθηκε η κάρτα.

 

(δε λέω για paypal, αυτό ξέχνα το)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι. Με Paypal δεν μπορω, να αγορασω κατι. Να πληρωσω με την καρτα απευθειας δεν μπορω. Master Card πειραιως. Κατι ακουσα οτι με καρτα απευθειας γινετε. Ισχυει?

 

Paypal απο ΚΑΡΤΑ συνδεδεμενη, forget it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος είναι από βόρεια Ελλάδα παει Alpha bank Bulgaria ανοίγει με την ταυτότητα του λογαριασμό κ σε 30-40 λεπτά βγαζει καρτα, e-banking, χρεωστική και τέλος.

 

Offtopic: Αν κάποιος έχει κ κρυμμένα λεφτά στο μαξιλάρι έχουν πολύ ωραία επιτόκια σε λέβα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ακόμα η φόρτιση της paysafe με κωδικό PIN αγορασμένο από άλλη χώρα της ΕΕ, όπως είχε περιγραφεί πριν από μερικές μέρες στο thread αυτό;

Ρωτάω γιατί στο site της paysafe αναφέρει: "Αγόρασες την paysafecard στην ίδια χώρα, στην οποία έχεις κάνει εγγραφή; Θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι ο λογαριασμός σου στο my paysafecard μπορεί να πιστωθεί μόνο με κωδικούς PIN της paysafecard, οι οποίοι έχουν αγοραστεί στη χώρα όπου έγινε η εγγραφή στο my paysafecard."

Μπορεί κάτι να γίνει παρόλα αυτά με την paysafe;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα τόσα άτομα να αναφέρουν eurobank και πειραιώς, κι επειδή η Eurobank δεν έπαιζε, πήρα και μια προπληρωμένη Πειραιώς.

 

Ούτε η Πειραιώς με θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το βράδυ (00:40 πμ) πάντως έκανα αγορά 18€ με κανονική Eurobank από το Banggood. Έγινε η έγκριση από την τράπεζα το πρωί στις 8:45 και το προϊόν έφυγε περίπου στις 3 το μεσημέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης κατα την γνώμη μου η επιλογή αγοράς από μια ξένη επιχείρηση δείχνει αποτυχία των εγχώριων επιχειρήσεων να καλύψων τις απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού.

Ας περνούσαν όλα από τελωνείο και θα βλέπαμε τις αγορές από Κίνα μετά.

Duty free είναι η κατάσταση τώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα δοκιμάσει να κλείσω εισητήρια λεωφορείου για Ταϊλάνδη την προηγούμενη Τρίτη το απόγευμα και έφαγα άκυρο. Δοκιμασα μετά στης 2:30 το πρωί και έγινε κανονικά ή αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...