Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ερωτημα ήταν αν θα πληρώσει ΦΠΑ όταν φτασει η παραγγελία στην Ελλάδα, αρα εξτρα. Σε αυτο απάντησα.

εχω την εντύπωση οτι εννοούσε αν θα πληρώσει τελωνείο (δεν πληρώνει απο ΕΕ),απο amazon θα πληρώσει κανονικα ελληνικό ΦΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To ερωτημα ήταν αν θα πληρώσει ΦΠΑ όταν φτασει η παραγγελία στην Ελλάδα, αρα εξτρα. Σε αυτο απάντησα.

Σε καθε περιπτωση θα πληρωθει ο ΦΠΑ  :-)

ΦΠΑ δεν πληρωνεται μονο για αγορες εκτος ΕΕ ή αποφυγής λόγω επιχείρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντύπωση οτι εννοούσε αν θα πληρώσει τελωνείο (δεν πληρώνει απο ΕΕ),απο amazon θα πληρώσει κανονικα ελληνικό ΦΠΑ 

 

 

Σε καθε περιπτωση θα πληρωθει ο ΦΠΑ  :-)

ΦΠΑ δεν πληρωνεται μονο για αγορες εκτος ΕΕ ή αποφυγής λόγω επιχείρησης

Σας έχασα ρε παιδιά. Πληρώνω 380€ στο Amazon για την κάρτα γραφικών που θέλω. Η τιμή του Amazon νομίζω συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ. Θα πληρώσω κι άλλο όταν έρθει στα χέρια μου ή έχει πληρωθεί και τέλος? Γιατί αν πληρώσω κι άλλο δεν με συμφέρει με τίποτα, καλύτερα να πάρω από τους εδώ μαυραγορίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχασα ρε παιδιά. Πληρώνω 380€ στο Amazon για την κάρτα γραφικών που θέλω. Η τιμή του Amazon νομίζω συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ. Θα πληρώσω κι άλλο όταν έρθει στα χέρια μου ή έχει πληρωθεί και τέλος? Γιατί αν πληρώσω κι άλλο δεν με συμφέρει με τίποτα, καλύτερα να πάρω από τους εδώ μαυραγορίτες.

 

Eχει πληρωθει και τέλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. : Ρε παιδιά, χαζή φλασιά μου ήρθε. Αν παραγγείλω από Amazon ή κάτι τέτοιο αλλά εντός ΕΕ, δεν θα πληρώσω και ΦΠΑ όταν φτάσει η παραγγελία, έτσι? Ή παίζει μόνο να πληρώσω διαφορά αν πάρω από χώρα με μικρότερο ΦΠΑ?

 

Υ.Γ 2 : Αγοράζουμε μόνο απευθείας από Amazon η και από πωλητές που συνεργάζονται με το Amazon? 

 

Τα περισσότερα ευρωπαικά Amazon (για να μην πω όλα) έχουν ελληνικούς ΑΦΜ και, επομένως, πριν από την παραγγελία, αλλάζει ο εθνικός ΦΠΑ και εμφανίζεται ο ελληνικός (23%) τον οποίο και πληρώνεις, αν συνεχίσεις την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ EBAY ME PΑYPAL

____________________________________________________________________ :-D

 

δεν ξερω τι εγινε αλλα κανοντας απλα μια δοκιμη (γαμ...το δεν το ηθελα και πολυ, μια δοκιμη ηθελα να κανω μονο...) αγορασα μολις απο ebay (4 ευρο απο το balance και τα υπολοιπα 16 περιπου ευρο απο την συνδεδεμένη πιστωτικη μου diners)...

ας μας εξηγησει καποιος πως εγινε αυτο για τι εγω δεν μπορω να το εξηγησω....

(μην μου πειτε πως ειναι απο το balance, γιατι αν ειναι ετσι θα ελεγε... λυπαμαι τα λεφτα δεν επαρκουν και μην ψαχνετε σε τι νομισμα ειχα το balance γιατι οι μετατροπες οταν προκειται να πληρωσεις γινονται αυτοματα και οταν ειναι να πληρωθεις παραμενει το ποσο στο αρχικο νομισμα εκτος αν το αλλαξεις εσυ)

 

μηπως ψηφιστηκε κιολας η συμφωνια? :-)

 

τεσπα, τωρα που τα καταφερα μενει μια ακομα λεπτομερια.....να βρω λεφτα για να αγοραζω... :mad:

 

2ly5saq.jpg

 

20h09e8.jpg

r05i8i.jpg

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοκογλυφία το λένε κάποιοι άλλοι αυτό :devil: !

 

Για να φορτώσω εγώ στο Paypal χρεώθηκα 3-4% προμήθεια.

1) Για ποιό λόγο να σου μεταφέρω χωρίς να χρεώσω τουλάχιστον την προμήθεια (αλλιώς με κλέβεις)

2) Για ποιό λόγο να μπώ στη διαδικασία χωρίς ένα 6% κέρδος για παράδειγμα

 

Απο τη στιγμή που προφανώς και τα λεφτά του paypal έχουν μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη απο το μετρητό δε μπορείς να πείς ότι είναι τοκογλυφία.

 

ΥΓ. Ψάχνω (με λογική προμήθεια) πιστωτική για αγορά απο aliexpress!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα από Humblebundle το Namco Bandai bundle που έχει το Dark Souls με 10$ με χρεωστική της Εθνικής Τράπεζας. Μέχρι σήμερα το πρωί δεν μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι εγινε αλλα κανοντας απλα μια δοκιμη (γαμ...το δεν το ηθελα και πολυ, μια δοκιμη ηθελα να κανω μονο...) αγορασα μολις απο ebay (4 ευρο απο το balance και τα υπολοιπα 16 περιπου ευρο απο την συνδεδεμένη πιστωτικη μου diners)...

ας μας εξηγησει καποιος πως εγινε αυτο για τι εγω δεν μπορω να το εξηγησω....

(μην μου πειτε πως ειναι απο το balance, γιατι αν ειναι ετσι θα ελεγε... λυπαμαι τα λεφτα δεν επαρκουν και μην ψαχνετε σε τι νομισμα ειχα το balance γιατι οι μετατροπες οταν προκειται να πληρωσεις γινονται αυτοματα και οταν ειναι να πληρωθεις παραμενει το ποσο στο αρχικο νομισμα εκτος αν το αλλαξεις εσυ)

 

μηπως ψηφιστηκε κιολας η συμφωνια? :-)

 

κανεις? κατι? θελω να καταλαβω πως εγινε...

μηπως να δοκιμασει και καποιος αλλος?

δεν εχω πολλα λεφτα για δοκιμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί κάρτα είναι αυτή;

εκανα πολλες φορες δοκιμες με paypal (σε ebay, aliexpress και πολλα αλλα sites) ολον αυτο τον καιρο με την ιδια καρτα, δεν αλλαξα τιποτα στο λογαριασμο μου και παντα ετρωγα πορτα.....

αλλα με απευθειας χρηση της καρτας αγορασα απο banggood...φυσικα απο εκει και με χρεωστικη πειραιως visa.

η καρτα ειναι μια βλ...κια (πολυ μεγαλο επιτοκιο 20%) καρτα που εβγαλα καποτε αγοραζοντας κατι με δοσεις απο media markt...ειναι της citibank που τωρα πλεον οι υπηρεσιες της και οι καρτες και πελατες της περασαν στην alpha bank...

ειναι αυτη

http://www.dinersclub.gr/greece/dinersgr/pers_cards/unisef.htm

με το σημα Discover επανω της (μονο) στην πισω πλευρα.

λετε αυτη να ειναι η λυση? να βγαλουν ολοι τετοιες? πλακα κανω, αλλα αν εχει καποιος ας δοκιμασει...και αν μπορεσω θα ξαναδοκιμασω κι εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πολλες φορες δοκιμες με paypal (σε ebay, aliexpress και πολλα αλλα sites) ολον αυτο τον καιρο με την ιδια καρτα, δεν αλλαξα τιποτα στο λογαριασμο μου και παντα ετρωγα πορτα.....

αλλα με απευθειας χρηση της καρτας αγορασα απο banggood...φυσικα απο εκει και με χρεωστικη πειραιως visa.

η καρτα ειναι μια βλ...κια (πολυ μεγαλο επιτοκιο 20%) καρτα που εβγαλα καποτε αγοραζοντας κατι με δοσεις απο media markt...ειναι της citibank που τωρα πλεον οι υπηρεσιες της και οι καρτες και πελατες της περασαν στην alpha bank...

ειναι αυτη

http://www.dinersclub.gr/greece/dinersgr/pers_cards/unisef.htm

με το σημα Discover επανω της (μονο)

credit-cards-square.jpg

λετε αυτη να ειναι η λυση? να βγαλουν ολοι τετοιες? πλακα κανω, αλλα αν εχει καποιος ας δοκιμασει...και αν μπορεσω θα ξαναδοκιμασω κι εγω...

 

Δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλευει.

Χτες κατάφερα και έκανα μια μικρή χρέωση με αυτη αλλά σήμερα δε μπορώ, στο ίδιο site. Αρα μπορεί να υπήρχε ένα μικρό κενό 1-2 μέρες. Θέλει υπομονή να δούμε αν ισχύει. Οπως λες και εσυ δε δουλευε εδώ και καιρό για εξωτερικό, αρα θέλει υπομονη. Δεν πιστευω ότι είναι μόνιμη λύση. Μάλλον η αλφα εκανε χτες κάποιες αλλαγές στις λίστες και πέρασε και αυτη για κάποιες συναλλαγες, όπως και άλλες κάρτες της άλφα.

Δε δοκίμασα στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψηφιστεί απόψε το μνημόνιο και περάσει και από τα άλλα κοινοβούλια μας βλέπω να ξεφορτωνόμαστε τα CC σταδιακά μέσα σε 6-7 μήνες. Έτσι μου είπε ένα ξάδερφος μου που είναι οικονομολόγος. Εγώ θέλω να είμαι πιο αισιόδοξος... υπάρχει όμως ένα αλλά... όσο αφορά την εμπιστοσύνη και σταθεροποίηση του τραπεζικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...