Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι επειδη εισαι νεος χρηστης, γι αυτο και οι 21 μερες

Δυστυχώς με τον παλιο λογαριασμό paypal (Account Type: Personal) δεν καταφερα να μεταφέρω χρηματα  ετσι αναγκαστικά εκανα 2ο (Account Type: Premier) και στην συνεχεια και 3ο αλλα ματαια....

 

Πάω πάλι για refound

Ποσο καιρο θλει για να φανει στην καρτα to refound?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια να ρωτησω   , εδω και μερες θελει το paypal ενα confirm στην καρτα ,  το εχω κανει και περιμενω εναν τετραψηφιο κωδικο για επιβεβαιωση .

 

Που στο καλο ειναι αυτος ο κωδικος ??  

 

στο Μy recent activity δεν υπαρχει τιποτα,  ειναι καπου αλλου γιατι εχω ψαξει τα παντα ! ! ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω   , εδω και μερες θελει το paypal ενα confirm στην καρτα ,  το εχω κανει και περιμενω εναν τετραψηφιο κωδικο για επιβεβαιωση .

 

Που στο καλο ειναι αυτος ο κωδικος ??  

 

στο Μy recent activity δεν υπαρχει τιποτα,  ειναι καπου αλλου γιατι εχω ψαξει τα παντα ! ! ! ! ! !

 

 

Πάρε τηλ την τράπεζά σου (εξυπηρέτηση πελατών) και ζήτα να σου δώσουν τον κωδικό paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το paypal λεει οτι ερχετε στην σελιδα του paypal . 

μου εστειλαν και email , αλλα και παλι δεν μπορω να τον βρω.....

Δεν νωμιζω οτι εχει δουλεια η τραπεζα  !

 

 

post-267113-0-12797300-1440878460_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γινετε δεν μπορώ να καταλάβω

 

Εχω ενα λογαροαμό Paypal εδω και 5 χρονια περιπου αλλά εφαρομοζοντας την γνωστή διαδικασία με request apo 2 email αλλα απετυχε

Εφτιαξα ενα νεο Paypal acount στο email της γυναικας μου  και  εκανα request απο  ενα 2 email που εχω και μετεφερα 190 euro (επιλογή goods) απο μια Virtual prepaid Εθνικής

Τα ειδα στο balance την παρασκευή

Πηγα σημερα να κανω αγορα και ειδα το μυνημα

¨Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days. For more information, please go to the"

Λέω κατι μα΄...κια εχω κανει  κάνω refound δειχνει οτι εγινε πληρής refound Μαζι με fees αλλα στην καρτα δεν μπηκαν ακομα??

 

Φτιαχνω νεο Paypal acount στο emai της κορης μου και  εκανα request απο  ενα 3 email (διαφορετικό απο πριν) και μετεφερα 60 euro (επιλογή goods) απο την ιδια καρτα Virtual prepaid Εθνικής

 

Παρόλα αυτά μολις μπαινω να δω το balance βλεπω το ιδιο μυνημα δηλαδή τα χρηματα πλοκαρισμένα για 21 μέρες

 

Καμάι ιδεα τι μπορεί να συμβαινει οριν κάνω παλι refound

Δεν έχει σημασία πόσο παλιό είναι το Paypal account σου, σημασία έχει ότι για πρώτη-πρώτη φορά έλαβες χρήματα από άλλον χρήστη (σαν έμπορος δηλαδή) στον λογαριασμό σου. Δεν είχες ξαναλάβει χρήματα ποτέ, τό Paypal τό είχες μόνο για αγορές μέχρι τώρα, πάντα πλήρωνες.

Τι να γίνει, περιμένετε τις 21 μέρες βρε παιδιά (αυτό ίσχυε πάντοτε στο Paypal, δεν είναι λόγω capital controls). Για να μην στερηθείτε μεγάλο ποσόν τόσες μέρες, βάλτε πρώτα δέκα ευρώ μόνο. Και μετά βάλτε και τα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το paypal λεει οτι ερχετε στην σελιδα του paypal . 

μου εστειλαν και email , αλλα και παλι δεν μπορω να τον βρω.....

Δεν νωμιζω οτι εχει δουλεια η τραπεζα  !

 

Όχι. Λέει ότι εμφανίζεται στο "card statement", ή τον λογαριασμό που σου στέλνει η τράπεζα για την κάρτα που έχεις μαζί με μια μικρή χρέωση (€1.50 τελευταία φορά που το έκανα). Αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες web banking γίνεται πολύ πιο απλό αφού θα σου εμφανιστεί η χρέωση μετά από λίγες μέρες.

 

Αν από την άλλη δεν σου στέλνει η τράπεζα αυτόν τον λογαριασμό ή δεν μπορείς να περιμένεις επικοινώνησε με την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το paypal λεει οτι ερχετε στην σελιδα του paypal .

μου εστειλαν και email , αλλα και παλι δεν μπορω να τον βρω.....

Δεν νωμιζω οτι εχει δουλεια η τραπεζα !

Πολύ μεγάλο λάθος κάνεις! Στο γράφει η παράγραφος Α! Πάρε τλφ την τράπεζα σου ζητα τον 4ψηφίο κωδικό PayPal και θα είσαι ok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομο μήνυμα επιτυχίας.
Έχω έναν λογαριασμό paypal ενεργοποιημένο εδώ και χρόνια.
Σε πληρωμή απευθείας με χρέωση κάρτας ως γνωστόν χτυπάει λόγω capital controls. 
Ωστόσο μέσα από το paypal έφτιαξα μία πληρωμή προς τον ενεργοποιημένο λογαριασμό μου από ένα 2ο email μου (άσχετο με paypal). 
Τσεκάρω το 2ο email και ακολουθώντας το link πληρωμής ολοκληρώνω τη μεταφορά χρημάτων μέσω της ίδιας κάρτας που έχω συνδεδεμένη στο paypal! 
Πληρώνοντας προμήθεια 3.4% +0.35 φόρτωσα τον λογαριασμό μου με 100 euro, με τα οποία πραγματοποίησα κανονικά πληρωμή στο εξωτερικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις.

 

α) Ειναι νομιμο ολο αυτο;

 

β) Λειτουργει με το iherb.com και με amazon/ebay;

 

γ) Αμα μπορει να μπει αναλυτικα ο τροπος στη πρωτη σελιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις.

 

α) Ειναι νομιμο ολο αυτο;

 

β) Λειτουργει με το iherb.com και με amazon/ebay;

 

γ) Αμα μπορει να μπει αναλυτικα ο τροπος στη πρωτη σελιδα;

 

β) Το Ιherb και το amazon δε δεχονται paypal αρα δε λειτουργεί σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία πόσο παλιό είναι το Paypal account σου, σημασία έχει ότι για πρώτη-πρώτη φορά έλαβες χρήματα από άλλον χρήστη (σαν έμπορος δηλαδή) στον λογαριασμό σου. Δεν είχες ξαναλάβει χρήματα ποτέ, τό Paypal τό είχες μόνο για αγορές μέχρι τώρα, πάντα πλήρωνες.

Τι να γίνει, περιμένετε τις 21 μέρες βρε παιδιά (αυτό ίσχυε πάντοτε στο Paypal, δεν είναι λόγω capital controls). Για να μην στερηθείτε μεγάλο ποσόν τόσες μέρες, βάλτε πρώτα δέκα ευρώ μόνο. Και μετά βάλτε και τα πολλά.

Εκανα refound και φαινεται στο Paypal οτι μου πιστωσε τα χρηματα στην καρτα αλλά στην καρτα δεν εμφανιζεται τιποτα

 

Θα περιμενω 21 μερες η θελει 1-2 μερες να φανει

 

Νομιζω οτι εχει αναφερθςι και απο αλλους οτι  την"πατησαν" σαν και εμενα και μετα εκαναν refound  . Σε ποσες μερες και αν ?φανηκαν τα χρήματα στην καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις.

 

α) Ειναι νομιμο ολο αυτο;

 

β) Λειτουργει με το iherb.com και με amazon/ebay;

 

γ) Αμα μπορει να μπει αναλυτικα ο τροπος στη πρωτη σελιδα;

α) καλη ερωτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα refound και φαινεται στο Paypal οτι μου πιστωσε τα χρηματα στην καρτα αλλά στην καρτα δεν εμφανιζεται τιποτα

 

Θα περιμενω 21 μερες η θελει 1-2 μερες να φανει

 

Νομιζω οτι εχει αναφερθςι και απο αλλους οτι  την"πατησαν" σαν και εμενα και μετα εκαναν refound  . Σε ποσες μερες και αν ?φανηκαν τα χρήματα στην καρτα?

3-4 μερες

 

Για μενα επρεπε να περιμενεις 21 μερες, τωρα τι κέρδισες παλι στο μηδες εισαι, τα cc κρατήσουν μηνες και μηνες τι ειναι 21 μερες ασε που κινδυνεύεις να μην μπορέσεις να ξανα μεταφέρεις χρήματα στο ππ

α) καλη ερωτηση 

Απλα θα παμε ολοι φυλακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) καλη ερωτηση 

Φυσικά και είναι νόμιμο. Ζητάς χρήματα από τον εαυτό σου και πληρώνεις προμήθεια στο Paypal για το Service που σου κάνει. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αγορά από minideal ένα κινητό παρακολουθώ το νήμα εδώ και δυο τρεις μέρες οπότε μπήκα στην διαδικασία να κάνω όλα τα ματζουνια που έχω διαβάσει με request κτλ....αποτέλεσμα :

 

Request και πληρωμή από άλλο λογαριασμό PayPal με χρεωστική Αλφα και πειραιως ΔΕΝ λειτουργεί

 

Request και πληρωμή χωρίς εγγραφή PayPal μέσω χρεωστικής Εθνικής, Πειραιώς,Αλφα και άυλη prepaid της Πειραιώς ΔΕΝ λειτουργούν

 

Απευθείας send money χωρίς request με καμιά από τις παραπάνω ΔΕΝ λειτουργεί

 

Τον έναν λογαριασμό τον έχω business και τον άλλο personal και verified εδώ και καμιά 10χρονια με πολλές αγορές

 

Τελική προσπάθεια: βάζω ένα φίλο από Αγγλία και μου πληρώνει request 250e με την κάρτα του από λογαριασμό Αγγλίας στον personal λογαριασμό του PayPal που έχω κάνει πολλές αγορές και πριν 3,4 χρονια είχα δεχτεί και 2 πληρωμες μικρότερου ποσού με τον ίδιο τρόπο την μια φορά request και την άλλη μου είχαν κάνει απλά send money

 

Ολα καλά μέχρι εδώ μπαίνω στο PayPal και βλέπω στο balance 241 και κάτι ψιλά μιας και το εξωφρενικό ποσο των fees ήταν 8 και κάτι ευρώ το καταπινουμε αυτό και πάω να κάνω την αγορά που θέλω από minideal και να σου το μηνυματακι:

 

This payment cannot be completed and your account has not been charged. Please contact your merchant for more information.

 

Στο balance κανονικά τα λεφτά και μου λέει πάρε τα @@ μου

 

Λέω και εγώ είναι σε ευρώ και δεν τους αρέσει πάω λοιπόν currency converter και τα μετατρέπω σε usd οπότε στο balance μου βλέπω usd

 

Πάω πάλι να κάνω αγορά ΤΙΠΟΤΑ

 

minideal ΤΙΠΟΤΑ

vickmall ΤΙΠΟΤΑ

τελική προσπάθεια ebay @@

 

???

 

Και έλα πες μου τώρα τι φταίει. ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...