Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο iherb δε μπορω να κανω αγορα ουτε με καρτες εξωτερικου ή με καποιο αλλο τροπο;

 

Μπορείς με κάρτα που δεν έχει εκδοθεί από Ελληνική τράπεζα (όσες γεμίζουν με bitcoin, moneysafecard κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχει σημασία πόσο παλιό είναι το Paypal account σου, σημασία έχει ότι για πρώτη-πρώτη φορά έλαβες χρήματα από άλλον χρήστη (σαν έμπορος δηλαδή) στον λογαριασμό σου. Δεν είχες ξαναλάβει χρήματα ποτέ, τό Paypal τό είχες μόνο για αγορές μέχρι τώρα, πάντα πλήρωνες.

Τι να γίνει, περιμένετε τις 21 μέρες βρε παιδιά (αυτό ίσχυε πάντοτε στο Paypal, δεν είναι λόγω capital controls). Για να μην στερηθείτε μεγάλο ποσόν τόσες μέρες, βάλτε πρώτα δέκα ευρώ μόνο. Και μετά βάλτε και τα πολλά.

 

Δοκιμασα χτες το βραδυ request money  και εστειλα 5  € στον παλιό λογαρισαμο paypal απο την ιδια καρτα (virtula prepaid εθνικής) και πηγαν στο balance κανονικά χωρις δευμεση (μάλον λογω παλιου λογαρισαμου Paypal)

Δοκιμασα σ΄΄ημερα το πρωι request απο το ιδιο εμαιλ με την ιδια καρτα αλλά εβγαλε μυνημα

 

We're sorry, we couldn't complete your purchase using card MasterCard x-9779, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.

 

Τι μπορεί να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγο άσχετο. Έχω χρεωθεί γύρω στα 10 ευρώ στην εθνική τράπεζα από τις ανεπιτυχείς προσπάθειες που έκανα. Ενώ έκανα cancel τη συναλαγή τα χρήματα δεν μου έχουν επιστραφεί και είναι κοντά δύο βδομάδες. Τα ίδια χρήματα περίπου είχα δαπανήσει και όταν δοκίμαζα με κάρτα της alphabank και μου επιστράφηκαν σε λίγα λεπτά όταν έκανα cancel. Τι γίνεται με την εθνική θα επιστραφούν πίσω κάποια στιγμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλοι , θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος τι ημερομηνια ληξης εχουν οι moneysafe καρτες απ την ημερομηνια εκδοσης τους ? σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλοι , θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος τι ημερομηνια ληξης εχουν οι moneysafe καρτες απ την ημερομηνια εκδοσης τους ? σας ευχαριστω.

αυτες που παιζουν αυτη την στιγμη στην αγορα ληγουν 4/2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5ε που εστειλα δοκιμαστικα κρατησε 52 λεπτα...

αν στα 100 που θελω να στειλω θα παει 52 Χ 20?

 

 

Αν μιλάς για PayPal, θα σου κρατήσει €(0.034 * 100 + 0.35) = €3.75

 

να ρωτησω λιγο, εχω στο balance περιπου 400 ευρω, μπορω να τα βαλω στην καρτα μου?

 

Αν μιλάς για χρεωστική κάρτα τότε μπορείς να επιστρέψεις τα χρήματα στον τραπεζικό σου λογαριασμό μέσω του "My Account" > "Withdraw". Θα πρέπει να δηλώσεις το IBAN του λογαριασμού σου πρώτα στο "Profile" > "Add Or Edit Bank Account" από το drop-down menu ή με κλικ στο "Profile" > "My Money" > "Update" δίπλα από το "Bank accounts". Αν πρόκειται για πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα δεν μπορείς να βάλεις σε αυτές χρήματα μέσω του PayPal.

 

Σημείωση: Ενδέχεται η τράπεζά σου (ειδικά αν είναι Ελληνική ή Κυπριακή) να πάρει μέρος των χρημάτων σου ως προμήθεια. Για παράδειγμα, η Eurobank μου αφαίρεσε €3 από το υπόλοιπο που μετέφερα πίσω στον λογαριασμό τραπέζης μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, χρειαζομαι επειγοντως να κανω αγορα απο e bay. εκανα το κολπο με το request money αλλα πρεπει να περιμενω 21 μερες. μηπως γνωριζει καποιος, αλλο τροπο για να κανω την αγορα συνομοτερα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό απο το vickmall.com το οποίο δέχεται Western Union.

Ισχύει οτι με Western Union οι συναλλαγές με το εξωτερικό γίνονται κανονικά?

Και αν ναι ποια είναι η διαδικασία της συναλλαγής?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...