Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξερει κανεις πως μπορω να βρω με βαση τη καρτα alpha enter που εχω ποιο ειναι το iban νουμερο για να το προσθεσω στο paypal?

Δεν εχουν IBAN oi καρτες

Θέλω να κάνω αγορά από minideal ένα κινητό παρακολουθώ το νήμα εδώ και δυο τρεις μέρες οπότε μπήκα στην διαδικασία να κάνω όλα τα ματζουνια που έχω διαβάσει με request κτλ....αποτέλεσμα :

 

Request και πληρωμή από άλλο λογαριασμό PayPal με χρεωστική Αλφα και πειραιως ΔΕΝ λειτουργεί

 

Request και πληρωμή χωρίς εγγραφή PayPal μέσω χρεωστικής Εθνικής, Πειραιώς,Αλφα και άυλη prepaid της Πειραιώς ΔΕΝ λειτουργούν

 

Απευθείας send money χωρίς request με καμιά από τις παραπάνω ΔΕΝ λειτουργεί

 

Τον έναν λογαριασμό τον έχω business και τον άλλο personal και verified εδώ και καμιά 10χρονια με πολλές αγορές

 

Τελική προσπάθεια: βάζω ένα φίλο από Αγγλία και μου πληρώνει request 250e με την κάρτα του από λογαριασμό Αγγλίας στον personal λογαριασμό του PayPal που έχω κάνει πολλές αγορές και πριν 3,4 χρονια είχα δεχτεί και 2 πληρωμες μικρότερου ποσού με τον ίδιο τρόπο την μια φορά request και την άλλη μου είχαν κάνει απλά send money

 

Ολα καλά μέχρι εδώ μπαίνω στο PayPal και βλέπω στο balance 241 και κάτι ψιλά μιας και το εξωφρενικό ποσο των fees ήταν 8 και κάτι ευρώ το καταπινουμε αυτό και πάω να κάνω την αγορά που θέλω από minideal και να σου το μηνυματακι:

 

This payment cannot be completed and your account has not been charged. Please contact your merchant for more information.

 

Στο balance κανονικά τα λεφτά και μου λέει πάρε τα @@ μου

 

Λέω και εγώ είναι σε ευρώ και δεν τους αρέσει πάω λοιπόν currency converter και τα μετατρέπω σε usd οπότε στο balance μου βλέπω usd

 

Πάω πάλι να κάνω αγορά ΤΙΠΟΤΑ

 

minideal ΤΙΠΟΤΑ

vickmall ΤΙΠΟΤΑ

τελική προσπάθεια ebay @@

 

???

 

Και έλα πες μου τώρα τι φταίει. ....

Δες το report της μεταφοράς πρεπει να ειναι δεσμευμένα, δες και πόσες μερες λεει 24 ωρες ή 21 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βλεπω αυτο που λες ?

 

Date:

Aug 29, 2015

Time:

19:23:51 GMT+03:00

Status:

Completed

Payment type:

Instant

Στο email μου έχει έρθει αυτό

 

Nikolaos******* is a Verified buyer.

 

Nikolaos******* has completed the PayPal Verification process to help confirm their identity, and they have a confirmed bank account, or been approved for a PayPal Extras MasterCard®.

The PayPal Verification process is a security measure to confirm that a user is the owner of the bank account or credit card they are using in PayPal. Confirming each user's identity helps prevent fraud, such as identity theft, and increases the security of payments in PayPal.

 

Transaction Details

 

14407996175171.jpg

images upload

14407996175171.jpghttp://postimg.org/image/shxfuvd8v/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το δικό μου μπορεί να μου το απαντήσει κάποιος; και δεν θα ξανα ρωτήσω κάτι :P

 

Βασικό μου paypal συνδεδεμένο χρόνια με μια visa pre-paid eurobank που έχω.

 

Μπορώ να ζητήσω σε άλλο e-mail μου ,που έχω αυτά τα goods και να τα πληρώσω με την κάρτα που ανέφερα πιο πάνω;

 

Δηλαδή να γίνει "φόρτιση" στον εαυτό της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να δηλωσω στον ebay λογαριασμο μου οταν ειναι να πληρωσω κατι να μου βγαζει επιλογη να το πληρωσω μεσω paypal ή μεσω του τραπεζικου μου λογαριασμου χωρις paypal γιατι τωρα μου βγαζει σαν επιλογη μονο το paypa οταν παταω "buy it now"

Αν γνωριζει κανεις ας μου πει τον τροπο.

 

Αν θελετε διαβαστε και μετα απο αυτο μου το ποστ που αναφερω περισσοτερες λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα το δικό μου μπορεί να μου το απαντήσει κάποιος; και δεν θα ξανα ρωτήσω κάτι :P

 

Βασικό μου paypal συνδεδεμένο χρόνια με μια visa pre-paid eurobank που έχω.

 

Μπορώ να ζητήσω σε άλλο e-mail μου ,που έχω αυτά τα goods και να τα πληρώσω με την κάρτα που ανέφερα πιο πάνω;

 

Δηλαδή να γίνει "φόρτιση" στον εαυτό της;

Απ'ότι έχω καταλάβει αν καμιά φορά πετυχαίνει το ματζουνι είναι με τον ανάποδο τρόπο από αυτόν που λες!

 

Δηλαδή αν από αυτόν τον λογαριασμό που έχεις ζητήσεις λεφτά από ένα email που έχεις πρόσβαση αλλά δεν είναι συνδεδεμένο με το PayPal ,μπαίνεις λοιπόν στο mail που σου ήρθε πατάς pay στο μήνυμα που σου έχει έρθει από την PayPal και στις επιλογές της πληρωμής (η οποία εμφανίζεται μόνο σε σταθερό pc και όχι σε tablet) πατάς εκεί που δείχνει η εικόνα https://www.trainingdoulas.com/doula-training/course-costs/pay-with-credit-card-on-paypal/ και κάνεις την πληρωμή ΕΚΤΟΣ PayPal με κάρτα που ΔΕΝ είναι συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

Υ.γ

 

Τώρα που ξεκαθαρίζω λίγο καλύτερα τι θες να πεις με το να "φορτίσει τον εαυτό της" :-) νομίζω δεν γίνεται γιατί όταν πας να πληρώσεις με την καρτα την ίδια την κάρτα θα σου βγάλει μήνυμα ότι : "δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις κάρτα ή οποία είναι ήδη συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

 

 

Υ.γ2 ρε φίλε είπαμε να το κοροϊδεψουμε το σύστημα αλλά εσύ το τερματισες :-) χααχαχχαχαα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έτυχε να περιμένω 24 ώρες .

Goods επέλεξα , 400€ με πιστωτική Eurobank .

Ακριβώς μετά από 24 ώρες έγιναν διαθέσιμα από review που ήταν.

 

Κάποιος έκανε αναφορά πως δεν έχει σημασία αν είναι παλιός ή νέος ο λογαριασμός...αλλά αν έχεις ξανακάνει request money 

για να πουλήσεις κάτι στην πραγματικότητα ή αν ήσουν πάροχος υπηρεσιών και η πληρωμή σου γινόταν μέσω Pay Pal.

 

Εμένα προσωπικά σε νέο λογαριασμό Pay Pal....χωρίς να είναι verified (δηλαδή χωρίς προσθήκη κάρτας) και έχοντας κάνει request for goods μου τα τοποθέτησε στο Pending Balance για 21 μέρες.

 

Απο την άλλη έκανα refund. Απ οτι βλεπω στο e-banking υπάρχει προβλέψιμη κίνηση. Αρα Δευτέρα θα υπάρχει ενημέρωση.

 

 

Εσυ που λές μόνο για 24 ώρες τι προυποθέσεις είχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμένα το δικό μου μπορεί να μου το απαντήσει κάποιος; και δεν θα ξανα ρωτήσω κάτι :P

 

Βασικό μου paypal συνδεδεμένο χρόνια με μια visa pre-paid eurobank που έχω.

 

Μπορώ να ζητήσω σε άλλο e-mail μου ,που έχω αυτά τα goods και να τα πληρώσω με την κάρτα που ανέφερα πιο πάνω;

 

Δηλαδή να γίνει "φόρτιση" στον εαυτό της;

Απ'ότι έχω καταλάβει αν καμιά φορά πετυχαίνει το ματζουνι είναι με τον ανάποδο τρόπο από αυτόν που λες!

 

Δηλαδή αν από αυτόν τον λογαριασμό που έχεις ζητήσεις λεφτά από ένα email που έχεις πρόσβαση αλλά δεν είναι συνδεδεμένο με το PayPal ,μπαίνεις λοιπόν στο mail που σου ήρθε πατάς pay στο μήνυμα που σου έχει έρθει από την PayPal και στις επιλογές της πληρωμής (η οποία εμφανίζεται μόνο σε σταθερό pc και όχι σε tablet) πατάς εκεί που δείχνει η εικόνα https://www.trainingdoulas.com/doula-training/course-costs/pay-with-credit-card-on-paypal/ και κάνεις την πληρωμή ΕΚΤΟΣ PayPal με κάρτα που ΔΕΝ είναι συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

Υ.γ

 

Τώρα που ξεκαθαρίζω λίγο καλύτερα τι θες να πεις με το να "φορτίσει τον εαυτό της" :-) νομίζω δεν γίνεται γιατί όταν πας να πληρώσεις με την καρτα την ίδια την κάρτα θα σου βγάλει μήνυμα ότι : "δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις κάρτα ή οποία είναι ήδη συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

 

 

Υ.γ2 ρε φίλε είπαμε να το κοροϊδεψουμε το σύστημα αλλά εσύ το τερματισες :-) χααχαχχαχαα

Σε εμένα πάντως μια χαρά δούλεψε, ακριβώς αυτό. Και τα χρήματα πήγαν στο balance. Με Eurobank Yes Visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δουλέψει και του φίλου. ...εμένα σε κάποια από όλες αυτές τις διαφορετικές προσπαθειες που πήγα να κάνω πληρωμή λογαριασμό PayPal με email που δεν ήταν συνδεμενο με λογαριασμό αλλά με prepaid κάρτα που ήταν συνδεμενη με PayPal το βρήκε και μου το αρνήθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γντ;

Θέλει να πει. Ότι με την moneysafe card τι γίνεται.

2 ερωτησεις.

 

α) Ειναι νομιμο ολο αυτο;

 

α) Ναι θεωρείται νόμιμο αφού η τράπεζα σου επιτρέπει με την κάρτα να αγοράζεις.Οι τράπεζες ακολουθούν τις οδηγίες του κράτους. Τέλος δεν γράφει/δεν έγραφε η πράξη νομοθετικού περιεχομένου κάτι για την νομιμότητα των φυσικών προσώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι έχω καταλάβει αν καμιά φορά πετυχαίνει το ματζουνι είναι με τον ανάποδο τρόπο από αυτόν που λες!

 

Δηλαδή αν από αυτόν τον λογαριασμό που έχεις ζητήσεις λεφτά από ένα email που έχεις πρόσβαση αλλά δεν είναι συνδεδεμένο με το PayPal ,μπαίνεις λοιπόν στο mail που σου ήρθε πατάς pay στο μήνυμα που σου έχει έρθει από την PayPal και στις επιλογές της πληρωμής (η οποία εμφανίζεται μόνο σε σταθερό pc και όχι σε tablet) πατάς εκεί που δείχνει η εικόνα https://www.trainingdoulas.com/doula-training/course-costs/pay-with-credit-card-on-paypal/ και κάνεις την πληρωμή ΕΚΤΟΣ PayPal με κάρτα που ΔΕΝ είναι συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

Υ.γ

 

Τώρα που ξεκαθαρίζω λίγο καλύτερα τι θες να πεις με το να "φορτίσει τον εαυτό της" :-) νομίζω δεν γίνεται γιατί όταν πας να πληρώσεις με την καρτα την ίδια την κάρτα θα σου βγάλει μήνυμα ότι : "δεν μπορείς να χρησιμοποιησεις κάρτα ή οποία είναι ήδη συνδεμενη με κάποιο λογαριασμό PayPal

 

 

Υ.γ2 ρε φίλε είπαμε να το κοροϊδεψουμε το σύστημα αλλά εσύ το τερματισες :-) χααχαχχαχαα

 

Υ .Γ : Όλα για να τα τερματίζουμε είναι hahaha!

 

Πέρα από την πλάκα,επειδή δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα ,για αυτό γίνομαι τόσο αναλυτικός.

 

Έχω ένα paypal και ένα e-mail και μια κάρτα prepaid visa eurobank. Εδώ και χρόνια που κάνω αγορές.

 

Θα φτιάξω ένα νέο e-mail και θα ζητήσω στο συγκεκριμένο e-mail από το άλλο (το κανονικό) να πληρώσω και καλά κάποια goods με μια Χ αξία.

 

Όταν στο άλλο το νέο e-mail θα μου έρθει μήνυμα να πληρώσω θα βάλω τα στοιχεία της κάρτας μου της prepaid που έχει τα λεφτά μέσα στο e-banking ?

 

ή θα πρέπει να φτιάξω και νέα κάρτα και να την βάλω λεφτά ώστε να έρθει το request κανονικά και να στείλω στον αρχικό μου λογαριασμό χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ : ξανά update.

 

Το δοκίμασα δεν γίνεται ότι περιγράψαμε.

 

Πρέπει να κάνω ή να καταθέσω από δεύτερη κάρτα στον λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...