Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω από ποιο σημείο του άρθρου που επικαλείσαι συμπεραίνεις ότι θα επιτραπεί σε κάθε άτομο να διακινεί μηνιαία 500€ για αγορές από το εξωτερικό όταν το μέτρο που ίσχυσε πριν από 1 μήνα και τώρα φαίνεται ότι χαλαρώνει είναι η μεταφορά 500€/μήνα στο εξωτερικό μέσω τραπεζών και ιδρυμάτων πληρωμών.

 

Σε ότι αφορά στα αυτονόητα, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν καταλαβαίνω από ποιο σημείο του άρθρου που επικαλείσαι συμπεραίνεις ότι θα επιτραπεί σε κάθε άτομο να διακινεί μηνιαία 500€ για αγορές από το εξωτερικό όταν το μέτρο που ίσχυσε πριν από 1 μήνα και τώρα φαίνεται ότι χαλαρώνει είναι η μεταφορά 500€/μήνα στο εξωτερικό μέσω τραπεζών και ιδρυμάτων πληρωμών.

 

Σε ότι αφορά στα αυτονόητα, καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του ...

Δεν υπαρχει ΠΝΠ για τις τραπεζες. Μονο για τα ιδρυματα πληρωμων.

Αυτο εχει αναφερθει εδω και εχει διευκρινηστει σε μελη του φορουμ μετα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες με τραπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι, μιας και εχω καιρο να μπω στο thread, με την μεθοδο φορτοματος paypal που ειχε ανακαλυφθει παλια ειχαμε καποια εξελιξη τελευταια;

Η προμηθεια παραμενει παντα η ιδια; Αλλαξε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες παλεύω να κάνω μια αγορά στο steam(μέσω paypal) των 10 ευρώ και έχω φορτωμένη την PrePaid Visa της Eurobank με 20 ευρώ και τρωώ άκυρο συνέχεια. Μάλλον δεν είμαι από τους τυχερούς,εκτός αν το steam ή το paypal δεν δέχονται όλες τις Ελληνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σε όλους!

Έκανα απο paypal request money σε άλλο email, μετέφερα στο balance του paypal 140€ απο χρεωστική της Πειραιώς, εμφανίστηκαν στο paypal balance 134,89€ (fee amount = 5,11€) στις 7/9/2015, έκανα αγορά απο ebay ποσού 126,99€, και ο πωλητής έχει παραδώσει το δέμα στην DHL.

Απο το web banking της Πειραιώς όμως δεν φαίνεται να έγινε μεταφορά χρημάτων απο το λογαριασμό που ήταν συνδεδεμένη η χρεωστική (απο την οποία φόρτωσα το balance). Υπάρχει περίπτωση τα χρήματα που είδε ο πωλητής στο PayPal του να είναι εικονικά και η Τράπεζα να μην κάνει τη συναλλαγή?

Αν κάποιος ξέρει κάτι γι αυτό ας απαντήσει!

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ηλιου φαινοτερο οτι μεταφορα στο εξωτερικο αποτελει και το φορτωμα του λογαριασμου στο paypal. Μεχρι στιγμης επιτρεπονταν μονο απο ιδρυματα πληρωμων (wu κλπ) και το καινουργιο ειναι οτι αναφερει και τις τραπεζες το οποιο μας λυνει τα χερια.

 

 

 

 

 

 

Δεν υπαρχει ΠΝΠ για τις τραπεζες. Μονο για τα ιδρυματα πληρωμων.

Αυτο εχει αναφερθει εδω και εχει διευκρινηστει σε μελη του φορουμ μετα απο τηλεφωνικες επικοινωνιες με τραπεζες

 

 

Επειδή εξακολουθείς να υποστηρίζεις την άποψη ότι τα 500€/μήνα θα ισχύουν και για τις ατομικές αγορές από το εξωτερικό, σου υπενθυμίζω το τελευταίο δελτίο τύπου της ΕΕΤ (19/8/15) και, ειδικά την παρ. 22.

 

Εν πάση περιπτώσει, όταν θα βγει η νέα απόφαση το θέμα θα ξεκαθαρίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Επειδή εξακολουθείς να υποστηρίζεις την άποψη ότι τα 500€/μήνα θα ισχύουν και για τις ατομικές αγορές από το εξωτερικό, σου υπενθυμίζω το τελευταίο δελτίο τύπου της ΕΕΤ (19/8/15) και, ειδικά την παρ. 22.

 

Εν πάση περιπτώσει, όταν θα βγει η νέα απόφαση το θέμα θα ξεκαθαρίσει.

 

Τα ιδρυματα πληρωμων μεσω των οποιων μπορουν ιδιωτες να στειλουν τα 500 ευρω ανα μηνα δεν ανηκουν στην ενωση ελληνικων τραπεζων.

 

Αυτα απο εμενα.

Για περισσοτερες πληροφοριες και μιας που "ψαχνεσαι" μπορεις να ανατρεξεις στο τελευταιο ΦΕΚ

 

Εχω κουραστει πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι, μιας και εχω καιρο να μπω στο thread, με την μεθοδο φορτοματος paypal που ειχε ανακαλυφθει παλια ειχαμε καποια εξελιξη τελευταια;

Η προμηθεια παραμενει παντα η ιδια; Αλλαξε τιποτα;

Η προμήθεια ουτε αλλαξε αλλα ουτε πρόκειται να αλλάξει, και δεν εχει κσμια σχεση με τα cc ειναι θεμα ππ

 

 

Γειά χαρά σε όλους!

Έκανα απο paypal request money σε άλλο email, μετέφερα στο balance του paypal 140€ απο χρεωστική της Πειραιώς, εμφανίστηκαν στο paypal balance 134,89€ (fee amount = 5,11€) στις 7/9/2015, έκανα αγορά απο ebay ποσού 126,99€, και ο πωλητής έχει παραδώσει το δέμα στην DHL.

Απο το web banking της Πειραιώς όμως δεν φαίνεται να έγινε μεταφορά χρημάτων απο το λογαριασμό που ήταν συνδεδεμένη η χρεωστική (απο την οποία φόρτωσα το balance). Υπάρχει περίπτωση τα χρήματα που είδε ο πωλητής στο PayPal του να είναι εικονικά και η Τράπεζα να μην κάνει τη συναλλαγή?

Αν κάποιος ξέρει κάτι γι αυτό ας απαντήσει!

Ευχαριστώ πολύ!

Aφου στα πηρε απο το balance τι να δεις και ποια συναλαγή να κανει η τραπεζα σου

Τις αλλαγές και χρεωσεις θα τις δεις στο ιστορικο και στο balance του ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας που εχεις χρονο ψαξε το φεκ και θα δεις οτι μεσω ιδρυματων πληρωμων εποτρεπεται η μεταφορα απο ιδιωτες εως 500 μηνιαιως. Επισημοτατο εγραφο...

Τωρα πλεον θα επιτρεπεται και για ιδιωτες.

 

Το ειπε και.ο χριστοδουλακης αλλωστε και αναφεροταν σε ουσιαστικη χαλαρωση των αγορων απο εξωτερικο μεσω διαδυκτιου.

 

Απλα πραγματα  ;)

 

 

 

 

1. Προφανώς, δεν διάβασες ή δεν κατάλαβες το post #5381, στο οποίο σου απάντησα ότι "είναι σίγουρο ότι δεν αφορά στις αγορές από το εξωτερικό, όπως τις εννοούμε εδώ, αλλά χαλάρωση στη μεταφορά κεφαλαίων 500€/μήνα που ήδη ισχύει και εφαρμόζεται".

 

2. Αυτά που είπε ο Χριστοδουλάκης την προηγούμενη βδομάδα αφορούσαν βασικά στην αντιμετώπιση του προβλήματος των ΜΜΕ (ΜικροΜεσαίων Επιχειρήσεων), όπως σου έγραψα στο #5383. Διάβασε τα σχετικά άρθρα του τύπου και θα το καταλάβεις. 

 

3. Το συμπέρασμά σου ότι τα 500€/μήνα θα ισχύουν και για ατομικές αγορές από το εξωτερικό, δεν προκύπτει από κανένα στοιχείο και, όπως σου είπα στο προηγούμενο post, ... "Κυριακή κοντή γιορτή". Όταν θα βγει η απόφαση, το θέμα θα ξεκαθαρίσει.

 

Απλά πράγματα.

 

ΥΓ

Αρκετά το κουράσαμε, αν και πιστεύω ότι οι περισσότεροι που διαβάζουν αυτό το νήμα γνωρίζουν την πραγματικότητα.

 

Εγώ, πάντως, δεν θα επανέλθω σ' αυτό, μέχρι να βγει απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια! Θέλω λίγο τα φώτα σας !!! Προσπάθησα να κάνω αγορά μέσω paypal . επειτα απο αρκετες ατυχες προσπαθειες , μπηκα σε ενα σαιτ οπου υπηρχε ο τροπος με το recouest money απο αλλο email . το εκανα οπως ελεγε . απο το αλλο email προσπαθησα να στειλω το ποσο ( συγκεκριμενα 150 ε ) η αγορα ηταν 144 ελπιζω με τα εξοδα και τη προμηθια να το καλυπτα. δυστηχως οτι καρτα και να εβαλα , visa , mastercard debit, και τραπεζες αλφα , πειρεος , εθνικη, eurobank, καμια δεν δεχτηκε. πες τε μου σας παρακαλω γιατι συμβενη αυτο ? πρεπει να ειναι χρεωστικη και να εχω μεσα χρηματα ? μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αλλο τροπο για να κανω τις αγορες μου ? το site που θελω να κανω τις αγορες μου ειναι αυτο http://www.digitaltoyshop.co.uk/. σας ευχαριστω  :)

Με οποιαδηποτε καρτα μπορεις να το κανεις.Αρκει να εχει τα χρηματα , αλλα η φαση ειναι λιγο τζοκερ μια περναει μια δεν περναει.

Δημοσίευση Χθες, 23:03

krinos21, on 09 Sept 2015 - 11:56 PM, said:snapback.png

Με οποιαδηποτε καρτα μπορεις να το κανεις.Αρκει να εχει τα χρηματα , αλλα η φαση ειναι λιγο τζοκερ μια περναει μια δεν περναει.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια με λιγα λόγια πρεπει να βαλω μεσα χρηματα . σε ποια απ ολες όμως ?ποια να εμπιστευτω? εχω visa pireos alfa bonus, eurobank debit mastercard, εθνικη mastercard, go mastercard 

 

Καλημερα στην ομαδα !!! μπορειτε να με βηθησετε σας παρακαλω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από aliexpress πώς ψωνίζουμε? Paypal που έχω balance δεν δέχονται, και ο σ συγκεκριμένος πωλητής δε δέχεται να μου δώσει λογαριασμό paypal....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με οποιαδηποτε καρτα μπορεις να το κανεις.Αρκει να εχει τα χρηματα , αλλα η φαση ειναι λιγο τζοκερ μια περναει μια δεν περναει.

Δημοσίευση Χθες, 23:03

krinos21, on 09 Sept 2015 - 11:56 PM, said:snapback.png

Σε ευχαριστω για την βοηθεια με λιγα λόγια πρεπει να βαλω μεσα χρηματα . σε ποια απ ολες όμως ?ποια να εμπιστευτω? εχω visa pireos alfa bonus, eurobank debit mastercard, εθνικη mastercard, go mastercard 

 

Καλημερα στην ομαδα !!! μπορειτε να με βηθησετε σας παρακαλω???

 

 

Όπως σου είπε και πιο πάνω, η υπόθεση είναι τζόκερ, κανείς δεν ξέρει ποια κάρτα  λειτουργεί πάντα, άρα δοκιμάζεις και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...