Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θα αργήσει να διορθωθεί το πρόβλημα με την paypal για πολύ καιρό ακόμα λέτε? Για μικροαγορές μέχρι 10e συμφέρει να κάνω το κολπο που αναφέρεται πιο πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά; Γίνεται να ψωνίσω κανονικά απο το amazon.com όπως ψωνίζω απο .uk?

Προσφατα αγορασα και απο τα δυο Amazon και com. και .uk δισκους βινυλιου με χρεωστικη Alpha Bank και πιστωτικη Eurobank κανονικοτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αγορασα και απο τα δυο Amazon και com. και .uk δισκους βινυλιου με χρεωστικη Alpha Bank και πιστωτικη Eurobank κανονικοτατα.

Εγώ χρησιμοποίησα πιστωτική visa πειραιώς και δεν μου τη δέχοταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιησα σημερα visa πειραιως στο humblebundle και για 1η φορα την δεχτηκε κανονικα και δουλεψε αψογα.

Δυστυχως στο  shutterimage που είναι αναγκη να την χρησιμοποιησω δεν την δεχται με κανεναν τροπο..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να αγοράσω επιτυχώς με paypal χωρίς υπόλοιπο από το ebay. Μια cmos battery με 2 ευρώ, η κάρτα χρεώθηκε κανονικά!(χρεωστική πειραιώς). Ενθουσιασμένος καθώς ήμουν, μετά δοκίμασα να κάνω άλλη μία αγορά 23 ευρώ και έφαγα μεγαλοπρεπές άκυρο. Μήπως αφήνουν τελικά κάποιες αγορές με αξία κάτω των 5 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ πως μόλις έκανα αγορά στο PayPal με απευθείας χρέωση στην Alpha Bank Amex. Έχω και υπόλοιπο στο PayPal αλλά είπα να δοκιμάσω πρώτα με χρέωση στην κάρτα και προς μεγάλη μου χαρά την δέχτηκε! Αξία αγοράς ήταν τα 60 Εύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω capital control και για να μπορώ να κάνω επιτυχώς το κόλπο με το balance, είχα αφαιρέσει την χρεωστική μου κάρτα. Μόλις την ξαναπρόσθεσα και χρεώθηκα το 1 USD και έλαβα και το μήνυμα:

 

You have successfully added a credit card. Please note that this credit card is now your primary card. For more information on your primary card, please refer to your Profile.

 

Η κάρτα μου είναι AmEx Bonus της Alpha Bank. Θα σας ενημερώσω σε λίγο αν μπορώ να προχωρήσω σε αγορά χωρίς χρήση του balance.

 

Edit: Μόλις έκανα επιτυχώς μια αγορά στο Ebay, χωρίς χρήση balance (και χωρίς να έχω κάνει confirm την κάρτα μου) αξίας 1USD δειγματοληπτικά. Τα χρήματα πέρασαν στην κάρτα καθώς έλαβα SMS με τα στοιχεία της συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κάνει κανείς αγορά με western union πρόσφατα;;; Δουλεύει;;;;

Απο ότι μου είπαν εχθές, μπορείς να στείλεις στο εξωτερικό (μέχρι 500 Ε ανά μηνα) αλλά από 1 Οκτωβρίου και μετά γιατί το όριο τους για τον Σεπτέμβρη ξεπεράστηκε.

 

Και στέλνουν μόνο από τα δικά τους γραφεία , όχι από τα συνεργαζόμενα (πχ δεν μπορείς από ΕΛΤΑ, κιόσκια μεσα σε σουπερ-μαρκετ, ασφαλιστικά γραφεία  κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα έκανα τις εξής δοκιμές για αγορά από eBay με Paypal και απέτυχαν. Paypal με prepaid Eurobank και έφαγα άκυρο. Μετά δοκίμασα από άλλο Paypal με λίγο paypal balance και τα υπόλοιπα από prepaid Webuy Πειραιώς, prepaid Πειραιώς και χρεωστική Πειραιώς. Δε δούλεψε τίποτα δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μόνο προς όλο τον κόσμο που έχει αγοράσει μέσω ebay, amazon και απο άλλα καταστήματα. Δεν παρακολουθώ όλο το topic απο την αρχή αλλά μήπως όλα τα site που αγοράζετε εδρεύουν Ευρώπη και κυρίως απο τις χώρες που είναι Ευρωπαική Ένωση; Για παράδειγμα ebay, μήπως απο το ebay.co.uk; amazon.co.uk; ή αν απο amazon.com ο έμπορος βρίσκεται Ευρώπη; Το ρωτάω γιατι και εγώ μόνο από ευρωπαικά site έχω καταφέρει να δουλέψω έστω την χρεωστική κάρτα απευθείας. Ναι κάποιοι μπορεί να αγόρασαν και απο εκτος Ευρώπης αλλά υπάρχει πιθανότητα απο εκει που αγόρασαν να συνεργάζονται με τις δικές μας τράπεζες ή εστω με γερμανίας ή αγγλίας και προχώρησε η αγορά τους; φυσικα υπάρχει και το ενδεχόμενο όντως απο τύχη να αγοράσατε και κάτι απο εκτός Ευρώπης αλλά βλεπω η πλειοψηφία είναι εντος Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά σε όλους!

Έκανα απο paypal request money σε άλλο email, μετέφερα στο balance του paypal 140€ απο χρεωστική της Πειραιώς, εμφανίστηκαν στο paypal balance 134,89€ (fee amount = 5,11€) στις 7/9/2015, έκανα αγορά απο ebay ποσού 126,99€, και ο πωλητής έχει παραδώσει το δέμα στην DHL.

Απο το web banking της Πειραιώς όμως δεν φαίνεται να έγινε μεταφορά χρημάτων απο το λογαριασμό που ήταν συνδεδεμένη η χρεωστική (απο την οποία φόρτωσα το balance). Υπάρχει περίπτωση τα χρήματα που είδε ο πωλητής στο PayPal του να είναι εικονικά και η Τράπεζα να μην κάνει τη συναλλαγή?

Αν κάποιος ξέρει κάτι γι αυτό ας απαντήσει!

Ευχαριστώ πολύ!

Στο winbank πάτα το ανάλυση υπολοίπου αντί για εμφάνιση κινήσεων (στον λογαριασμό σου που είναι συνδεδεμένος).

Μετά από 3-4 μέρες αποδεσμεύονται και πάνε στον πωλητή .

 

Τα δυσάρεστα νέα ........

Θα σου πάει 35-40 ευρω ο εκτελωνισμός, αν τα έστειλε με DHL,

και αν τα παράγγειλες από χώρα εκτος ευρωπης.

Επεξ/σία από ffts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο winbank πάτα το ανάλυση υπολοίπου αντί για εμφάνιση κινήσεων (στον λογαριασμό σου που είναι συνδεδεμένος).

Μετά από 3-4 μέρες αποδεσμεύονται και πάνε στον πωλητή .

 

Τα δυσάρεστα νέα ........

Θα σου πάει 35-40 ευρω ο εκτελωνισμός, αν τα έστειλε με DHL

H DHL είναι γερμανική. Λογικά η αγορά που έκανε είναι από Ευρώπη, όχι Αμερική για να υπάρχει εκτελωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...