Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς; Ότι θες να βάλεις τόσο θα μπει, απλά από τον τραπεζικό σου λογαριασμό που θα στείλεις λεφτά στο paypal θα σου πάρει η τράπεζα 1 ευρώ και τίποτε άλλο και κανένας άλλος.

ναι απλα στο paypal οταν πας να αγορασεις σε αλλο νομισμα εκτος ευρω.... επιλεγεις αν τη μετατροπη στο νομισμα σου θα την κανει το paypal που εχει υψηλες χρεωσεις ή η τραπεζα.....

για να χρησιμοποιησεις το balance σου θα πρεπει αναγκαστικα την μετατροπη να την κανει το paypal οποτε και θα σου βγει αρκετα ευρω παραπανω η αγορα...........

οποτε προσωπικα πιστευω συμφερει το revolut.....

ψαξτο λιγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντίστοιχα αν συνδέσεις το revolut με το ρρ θα μπόρεις να επιλέξεις να κάνει αυτό την μετατροπή λογικά.

 

Το revolut ''μπαίνει μέσα'' με την ισοτιμία που δείνει (1 ευρώ προς 1,138 $)

 

Μια χαρά

Μην συνεχίζετε να πετάτε λεφτά σε εξωπραγματικές προμήθειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα στο paypal οταν πας να αγορασεις σε αλλο νομισμα εκτος ευρω.... επιλεγεις αν τη μετατροπη στο νομισμα σου θα την κανει το paypal που εχει υψηλες χρεωσεις ή η τραπεζα.....

για να χρησιμοποιησεις το balance σου θα πρεπει αναγκαστικα την μετατροπη να την κανει το paypal οποτε και θα σου βγει αρκετα ευρω παραπανω η αγορα...........

οποτε προσωπικα πιστευω συμφερει το revolut.....

ψαξτο λιγο....

Τι να σου πω, τόσο καιρό με Επαγγελματικό/Εταιρικό λογαριασμό που κάνω συναλλαγές δέχομαι και δίνω σε διάφορα νομίσματα δεν μου έχει τύχει αυτό με την προμήθεια εκτός και αν ήταν τόσο εξωπραγματικά μικρή που δεν την πρόσεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το γράφει και από κάτω ότι πρέπει τα λεφτά που θα μπούνε να είναι το όνομα στα λατινικά γραμμένο ακριβώς όπως είναι το pp όνομα μας. άρα το ότι πχ πόσταρα πρώτος τα στοιχεία ήταν απλά για να δείξω την μορφή που μου έβγαζε στο acc. δεν σκέφτηκα καν ότι μπορεί κάποιος να πάει να κάνει top up, να δει τα στοιχεία του διαφορετικά και να επιλέξει να χρησιμοποιήσει τα δικά μου στοιχεία....

 

ps1: η ερώτηση που απάντησα ήταν ξεκάθαρη "Εχετε προχειρα τα στοιχεια της paypal που βαλατε στο web banking για topup?" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pop Up μέσω web-banking και χρέωση 1 ευρώ αυτή τι στιγμή μπορούμε μόνο από Εθνική ενώ οι άλλες (Πειραιώς, Alpha, Eurobank) μόνο από τα ταμεία και χρέωση 8-10 ευρώ? Αυτό κατάλαβα από τις τελευταίες σελίδες ή κατάλαβα λάθος?

Όποιος κατάφερε ή καταφέρει να το κάνει (τα λεφτά να φανούν τελικά στο PayPal) μπορεί μας πει από πια Τράπεζα το έκανε, με πιο τρόπο (web ή ταμείο), την προμήθεια της Τράπεζας, πόσες μέρες μέχρι να φανούν στο PayPal.

Θα βοηθούσε να ξέρουμε για να μπορούμε να συγκρίνουμε και τελικά να επιλέγουμε την πιο συμφέρουσα επιλογή γιατί μάλλον θα "δουλευτεί" αρκετά η μέθοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον με το paypal δεν πρόκειται να βγάλω άκρη θα το εκτιμούσα αν κάποιος μου έλυνε την εξής απορία. Στις 27 του μήνα κυκλοφορεί ένα καινούργιο expansion για ένα παιχνίδι που παίζω(Star Wars The Old Republic). Ο μόνος τρόπος να το πάρεις είναι άμα κάνεις για ένα μήνα συνδρομή. Στο site τους πέρα από paypal, υπάρχει και η δυνατότητα πληρωμής με paysafecard. Θα την αποδεχτεί από Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον με το paypal δεν πρόκειται να βγάλω άκρη θα το εκτιμούσα αν κάποιος μου έλυνε την εξής απορία. Στις 27 του μήνα κυκλοφορεί ένα καινούργιο expansion για ένα παιχνίδι που παίζω(Star Wars The Old Republic). Ο μόνος τρόπος να το πάρεις είναι άμα κάνεις για ένα μήνα συνδρομή. Στο site τους πέρα από paypal, υπάρχει και η δυνατότητα πληρωμής με paysafecard. Θα την αποδεχτεί από Ελλάδα;

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PayPal στο My Profile δεν εχω merchant ID οπως ειπε καποιος,

Οταν παω στο Top UP εχει δυο επιλογες η μια ειναι Add money instantly Που οταν το παταω μου βγαζει:

Dear Customer
Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.
All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.
Thank you for understanding.

 

και η αλλη επιλογη Add money (takes a few days) Που οταν το παταω λεει:

Link your bank account

To top up your PayPal account, all you need to do is link a bank to your account. To get started, please enter your bank information below.

Once you link a bank account to your PayPal account, you can easily withdraw money from your PayPal account to your bank account.

Please enter your bank account details exactly as they appear on your bank statement.

 

και εχει ενα κουτακι για να βαλω το ΙΒΑΝ της τραπεζας μου.

Μα εγω θελω να στειλω εμβασμα στο PayPal όχι να μεταφερω λεφτα απο το PayPal στην τραπεζα μου.

Θα μας εξηγησει καποιος επακριβως την διαδικασια ή οχι οπως εγινε με το κολπακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PayPal στο My Profile δεν εχω merchant ID οπως ειπε καποιος,

Οταν παω στο Top UP εχει δυο επιλογες η μια ειναι Add money instantly Που οταν το παταω μου βγαζει:

Dear Customer

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

Thank you for understanding.

 

και η αλλη επιλογη Add money (takes a few days) Που οταν το παταω λεει:

Link your bank account

To top up your PayPal account, all you need to do is link a bank to your account. To get started, please enter your bank information below.

Once you link a bank account to your PayPal account, you can easily withdraw money from your PayPal account to your bank account.

Please enter your bank account details exactly as they appear on your bank statement.

 

και εχει ενα κουτακι για να βαλω το ΙΒΑΝ της τραπεζας μου.

Μα εγω θελω να στειλω εμβασμα στο PayPal όχι να μεταφερω λεφτα απο το PayPal στην τραπεζα μου.

Θα μας εξηγησει καποιος επακριβως την διαδικασια ή οχι οπως εγινε με το κολπακι;

 

 

Θα πρέπει να παρεις τηλ στο paypal να σου ενεργοποιησουν την επιλογη να δεις το λογαριασμο που πρέπει να στείλεις τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pop Up μέσω web-banking και χρέωση 1 ευρώ αυτή τι στιγμή μπορούμε μόνο από Εθνική ενώ οι άλλες (Πειραιώς, Alpha, Eurobank) μόνο από τα ταμεία και χρέωση 8-10 ευρώ? Αυτό κατάλαβα από τις τελευταίες σελίδες ή κατάλαβα λάθος?

Και η Πειραιώς μέσου webbanking 1€ χρεώνει,σήμερα το έκανα οπότε δεν ξέρω αν θα φτάσουν τα λεφτά αλλά η χρέωση είναι αυτή.

 

Στο PayPal στο My Profile δεν εχω merchant ID οπως ειπε καποιος,

...

...

και εχει ενα κουτακι για να βαλω το ΙΒΑΝ της τραπεζας μου.

Μα εγω θελω να στειλω εμβασμα στο PayPal όχι να μεταφερω λεφτα απο το PayPal στην τραπεζα μου.

Θα μας εξηγησει καποιος επακριβως την διαδικασια ή οχι οπως εγινε με το κολπακι;

 

 Πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό για να δεχτεί έμβασμα το paypal,οπότε μόνο όσοι το είχαν κάνει αυτό προ cc μπορούν να κάνουν δουλειά,νέο λογαριασμό μέχρι να ξεκινήσει να δουλεύει ξανά επίσημα το pp στην ελλάδα δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Πειραιώς μέσου webbanking 1€ χρεώνει,σήμερα το έκανα οπότε δεν ξέρω αν θα φτάσουν τα λεφτά αλλά η χρέωση είναι αυτή.

 

 

 Πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό για να δεχτεί έμβασμα το paypal,οπότε μόνο όσοι το είχαν κάνει αυτό προ cc μπορούν να κάνουν δουλειά,νέο λογαριασμό μέχρι να ξεκινήσει να δουλεύει ξανά επίσημα το pp στην ελλάδα δεν γίνεται.

Μα δεν επιτρεπεται πλεον η αποστολη εμβασματος μεχρι 500 ευρω ανα μήνα όπως έχει γραφτεί;

Top Up θελω να κανω μεσω εμβασματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 1 ωρα ελαβα μειλ πως ο λογαριασμος μου revolut εγινε verified(Χωρις καποια ενεργεια εκ μερους μου μετα τη χθεσινη επικοινωνια).

Οπως λοιπον ασκησα αρνητικη κριτικη χθες, οφειλω να ασκησω θετικη σημερα. Δεν περιμενα να ασχοληθουν με την ταυτοτητα μου, συνεπως μπραβο που την δεχτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 1 ωρα ελαβα μειλ πως ο λογαριασμος μου revolut εγινε verified(Χωρις καποια ενεργεια εκ μερους μου μετα τη χθεσινη επικοινωνια).

Οπως λοιπον ασκησα αρνητικη κριτικη χθες, οφειλω να ασκησω θετικη σημερα. Δεν περιμενα να ασχοληθουν με την ταυτοτητα μου, συνεπως μπραβο που την δεχτηκαν.

εστειλα εμβασμα στο revolut τριτη βραδυ..... ποτε θα μπουν τα λεφτα ποσες μερες κανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να κανω μια ερωτηση;επηδει βλεπω οτι ολη αυτη η δουλεια θα τραβηξει αρκετα  και πολυ φοβαμε για πολλα χρονια ακομα καπιταλ κοντρολ κτλ. με λιγο που εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι στην ελλαδα εχει και ξενες τραπεζες οριτζιναλ οχι συμβεβλιμενες με τις δικιεσμας πχCrédit Agricole Corporate and Investment Bank ,DVB Bank SE,και αλλες. εκει αν ανοιξω λογαριασμο και συνδεσω την paypal θα εχω παλυ προβλημα με αγορες απο εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...