Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Na κανεις και γρηγορα γιατι τελος και αυτο πριν το τελος του χρονου

 

Το ιδιο δεν ειναι αυτο που λες

θα το κοψουν εννοεις μεχρι τελος του χρονου;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις τέλειωσα και ανέβασα έναν αναλυτικό οδηγό με εικόνες για το Revolut. Όσοι θέλετε να τον δείτε, έχετε απορίες κλπ, κλικ εδώ:

Revolut: Οδηγός επιβίωσης

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χαρακτηριστεί και ως off topic αλλά εντάσσεται και αυτό στην προσπάθεια φόρτισης του PP Balance

λόγω CC.

 

Έμβασμα σε Γερμανική Τράπεζα (προσωπικός IBAN PayPal) μέσω ebanking Eurobank.

 

 

Συμπλήρωσα την ειδική φόρμα αποστολής εμβάσματος εξωτερικού μέσω  ebanking
δοκιμαστικά για 50.00 eur με μεταφορά ποσού από καταθετικό λογ/σμό
και  με χρέωση εξόδων  SHA και συμπληρωμένα όλα τα πεδία,
η συναλλαγή πήγε στο στάδιο της ολοκλήρωσης αλλά «σκόνταψε» στο επίπεδο
ασφαλείας και δεν ολοκληρώθηκε.
Πάτησα  για την έκδοση ψηφιακού  πιστοποιητικού και  επέλεξα την εναλλακτική λύση των
κωδικών μιας χρήσης. Έστειλα το αίτημα μέσω SMS και μου ήλθε απάντηση ότι
ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία αποστολής κωδικών μιας χρήσης.

 

Το έχετε αντιμετωπίσει στη Eurobank? Θα χρειαστώ συσκευή OTP με έξτρα χρεώσεις

εκτός απο το 1 ευρώ του εμβάσματος για να προχωρήσει η συναλλαγή?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό, απλά είμαστε ανυπόμονοι.. τό θέλουμε και το θέλουμε δώ και τώρα... πολλές φορές χωρίς να διαβάζουμε ούτε μια σελίδα πίσω στο νήμα... ενώ άμα είσαι "μπάρμπας" ..πας με το πάσο σου...

 

 

το βαριέμαι να ψάξω και το ώρες ώρες δεν σκέφτομαι λογικά από πότε έχει σχέση με το αν είσαι "μπάρμπας" ή όχι ; 

(ελπίζω να κατάλαβες σε τι αναφερόμουν και τι απαντούσε τότε ο καθένας :) )

 

Λοιπόν όλες οι πληρωμές περνάνε με MoneySafe.

Μπήκα στο official page στο facebook που διατηρούν και απαντάνε σε όλες τις ερωτήσεις. 

Με βοήθησαν και πλέον κάνω αγορές εύκολα στο ebay και παντού.

 

Δείτε το στο https://www.facebook.com/moneysafecardofficial

 

 

561 σελιδες για το τίποτα .Ενώ υπάρχει η moneysafe...εγω θα δοκιμάσω την moneysafe παιδιά πάντως

 

οπότε έχουμε και λέμε , αγοράζεις την Moneysafe (γιατί θέλει 7-10 ευρώ δε θυμάμαι για να την πάρεις , εκτός αν την βρεις όπως εγώ τζάμπα) , περιμένεις 1 μήνα να σου έρθει , πληρώνεις από περίπτερα κλπ για να την φορτίσεις (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ και αν ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ γιατί κι αυτοί είχαν θέμα με κάτι συσκευές)

πληρώνεις προμήθειες συνδρομές κλπ κλπ 

και είναι καλύτερη λύση από π.χ. revolut ή topup για paypal ;;;;;;;

 

πουλάω αν θέλει κανένας , δεν την έχω ανοίξει καν :)))

 

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χαρακτηριστεί και ως off topic αλλά εντάσσεται και αυτό στην προσπάθεια φόρτισης του PP Balance

λόγω CC.

 

Έμβασμα σε Γερμανική Τράπεζα (προσωπικός IBAN PayPal) μέσω ebanking Eurobank.

 

 

Συμπλήρωσα την ειδική φόρμα αποστολής εμβάσματος εξωτερικού μέσω  ebanking

δοκιμαστικά για 50.00 eur με μεταφορά ποσού από καταθετικό λογ/σμό

και  με χρέωση εξόδων  SHA και συμπληρωμένα όλα τα πεδία,

η συναλλαγή πήγε στο στάδιο της ολοκλήρωσης αλλά «σκόνταψε» στο επίπεδο

ασφαλείας και δεν ολοκληρώθηκε.

Πάτησα  για την έκδοση ψηφιακού  πιστοποιητικού και  επέλεξα την εναλλακτική λύση των

κωδικών μιας χρήσης. Έστειλα το αίτημα μέσω SMS και μου ήλθε απάντηση ότι

ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία αποστολής κωδικών μιας χρήσης.

 

Το έχετε αντιμετωπίσει στη Eurobank? Θα χρειαστώ συσκευή OTP με έξτρα χρεώσεις

εκτός απο το 1 ευρώ του εμβάσματος για να προχωρήσει η συναλλαγή?

 

 

 

 

Πάρε τους τηλέφωνο να σου περάσουν το κινητό. Και σε εμένα έτσι έστελνε οτι ενεργοποιήθηκε αλλά μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τους τηλέφωνο να σου περάσουν το κινητό. Και σε εμένα έτσι έστελνε οτι ενεργοποιήθηκε αλλά μαλακίες.

 

Υποθέτω ότι κανονική απάντηση θα πάρω απο Δευτέρα που θα λειτουργούν όλα τα τμήματα, συνήθως Σαββ/κα δίνουν βοήθεια για απώλειες καρτών και άλλα έκτακτα.

 

Αν και θα το διευκρινίσω αλλά ποιά είναι η σειρά (άντε και μου πέρασαν το κινητό στο σύστημα) μόλις πάω να ολοκληρώσω το έμβασμα προχωρά αυτόματα η έγκριση ή εισάγω νέο κωδικό που μου προωθείται με SMS αυτόματα όταν το ebanking "καταλαβαίνει" ολοκλήρωση εμβάσματος?

 

Απλά περίπου ποιά είναι η διαδικασία στην ολοκλήρωση της συναλλαγής χωρίς ψηφιακό πιστοποιητικό αλλά με χρήση κωδικού μιας χρήσης.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις τέλειωσα και ανέβασα έναν αναλυτικό οδηγό με εικόνες για το Revolut. Όσοι θέλετε να τον δείτε, έχετε απορίες κλπ, κλικ εδώ:

 

Revolut: Οδηγός επιβίωσης

 

Πολύ καλό μπρόβο. !

 

Και να προσθέσω οτι ειναι αστείο να λέμε οτι η paysafecard ειναι πιο ολοκληρωμενη λύση από τη revolut με μονη εξαιρεση αν ο ενδιαφερομενος θελει να την χρησιμοποιήσει  για στοιχημα ή παιχνιδια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε ξανα αναφέρει αφήνουν μια συναλλαγή και αφου δουν οτι αυτη ειναι έμβασμα ή κατι που δεν επιτρέπετε τοτε μπλοκάρουν την καρτα

αυτό που περιγράφεις το κάνει η ελληνική τράπεζα ή το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι κανονική απάντηση θα πάρω απο Δευτέρα που θα λειτουργούν όλα τα τμήματα, συνήθως Σαββ/κα δίνουν βοήθεια για απώλειες καρτών και άλλα έκτακτα.

 

Αν και θα το διευκρινίσω αλλά ποιά είναι η σειρά (άντε και μου πέρασαν το κινητό στο σύστημα) μόλις πάω να ολοκληρώσω το έμβασμα προχωρά αυτόματα η έγκριση ή εισάγω νέο κωδικό που μου προωθείται με SMS αυτόματα όταν το ebanking "καταλαβαίνει" ολοκλήρωση εμβάσματος?

 

Απλά περίπου ποιά είναι η διαδικασία στην ολοκλήρωση της συναλλαγής χωρίς ψηφιακό πιστοποιητικό αλλά με χρήση κωδικού μιας χρήσης.

 

Ευχαριστώ,

Κάνεις κανονικά την συναλλαγή και στο τέλος πριν την εκτέλεση σου εμφανίζει ένα κουμπί που λέει αποστολή κωδικού ή κάτι παρόμιο.

Νομίζω και τώρα αν πάρεις σε εξυπηρετούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Προσπάθησα να κάνω αγορά αξίας ~50 ευρώ από Ebay με Debit mastercard της Eurobank, αλλά δεν με άφησε. Πήρα στην τράπεζα και μου είπαν ότι η συναλλαγή δεν γίνεται λόγω CC.

Τώρα σύνδεσα την κάρτα με το paypal και περιμένω τον κωδικό επιβεβαίωσης. Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει έτσι; Αν κάνω το κόλπο που αναφέρετε παραπάνω θα λειτουργήσει;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χαρακτηριστεί και ως off topic αλλά εντάσσεται και αυτό στην προσπάθεια φόρτισης του PP Balance

λόγω CC.

 

Έμβασμα σε Γερμανική Τράπεζα (προσωπικός IBAN PayPal) μέσω ebanking Eurobank.

 

 

Συμπλήρωσα την ειδική φόρμα αποστολής εμβάσματος εξωτερικού μέσω  ebanking

δοκιμαστικά για 50.00 eur με μεταφορά ποσού από καταθετικό λογ/σμό

και  με χρέωση εξόδων  SHA και συμπληρωμένα όλα τα πεδία,

η συναλλαγή πήγε στο στάδιο της ολοκλήρωσης αλλά «σκόνταψε» στο επίπεδο

ασφαλείας και δεν ολοκληρώθηκε.

Πάτησα  για την έκδοση ψηφιακού  πιστοποιητικού και  επέλεξα την εναλλακτική λύση των

κωδικών μιας χρήσης. Έστειλα το αίτημα μέσω SMS και μου ήλθε απάντηση ότι

ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία αποστολής κωδικών μιας χρήσης.

 

Το έχετε αντιμετωπίσει στη Eurobank? Θα χρειαστώ συσκευή OTP με έξτρα χρεώσεις

εκτός απο το 1 ευρώ του εμβάσματος για να προχωρήσει η συναλλαγή?

 

 

 

δε χρειαστηκα καμια συσκευη ΟΤΡ, που δεν ξερω και τι ειναι. πριν ολοκληρωθει η συναλλαγη στο τελος σου στελνει ενα κωδικο στο τηλεφωνο, για να το συμπληρωσεις. η μονη διαφορα με σενα, σε οτι αναφερεις, ειναι οτι τους κωδικους μιας χρησης τους ενεργοποιησα απο το τηλεφωνο, μιλωντας δηλαδη με αυτη την τραπεζα. και εκτος απο το 1 ευρω στη συναλλαγη, με χρεωσε και κατι σεντς (<1Ε)  ισως για την ενεργοποιηση δεν ξερω.

 

παιδια Γεια σας 

μολις γραφτηκα κι εγω 

Ολα καλα μεχρι το email  απο εκει και περα μου λεει 

We're sorry, we couldn't complete your purchase using card MasterCard x-****, because it has been denied by the card issuer. Please enter a new credit or debit card to continue payment.

 

Τι μπορω να κανω τωρα? Τα χρηματα ειναι στο αλλο email στο οποιο δεν εχω paypal  αφου δεν ηταν επιτυχεις το trick τωρα τι κανω με τα χρηματα ?γινετε να τα στειλω παλι πισω στον λογαριασμο μου?Δεν θελω να μεινουν στο email το οποιο δεν εχω paypal 

Mηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

τα λεφτα σε λογαριασμο ειναι. Δεν υπαρχουνε σε κανενα email λεφτα! Η λυση ειναι η αλλη καρτα αλλης τραπεζας, η topup balance sto paypal. Αυτο κανε. Και ακυρωσε τη συναλλαγη απο το παυπαλ, που θα ειναι σε εκρεμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που επιβλήθηκαν τα CC δεν χρειάστηκε να αγοράσω κάτι από εξωτερικό και δεν είχα ψαχτεί. Τώρα όμως χρειάζομαι κάποια υλικά από το Mouser για μια κατασκευή. Δοκίμασα με request money αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να χάσω ένα απόγευμα και περίπου 7€ από αυτή την διαδικασία (ενεργοποίηση εικονικής Mastercard στην Εθνική και διάφορα σπαστικά πράγματα). Λόγω Windows Phone βλέπω πλέον μόνο 2 επιλογές: LeuPay ή TopUp μέσω εμβάσματος. Επειδή το θέμα έχει ξεφύγει σε μέγεθος και γι αυτό έχει πάψει (κατά την γνώμη μου πάντα) να είναι χρηστικό, θα παρακαλούσα όποιος κατέχει καλά κάποια από τις παραπάνω διαδικασίες να κάνει ένα μίνι οδηγό, όπως έκανε η Mary για το Revolut.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na κανεις και γρηγορα γιατι τελος και αυτο πριν το τελος του χρονου

 

 

Δηλαδη τι θα γινει στο τελος του χρονου; (ή καπου εκει περιπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εκανα μια αγορα στο ebay 700 ευρω

και προσπαθησα να πληρωσω απο το paypal μεσω της χρεωστικης καρτας με 0 υπολοιπο στο paypal

αλλα δεν εγινε δεκτη η συναλλαγή 

τωρα δηλαδη τι επιλογες εχω?

ειτε να κανω request σε ενα email σε μια αλλη καρτα για να πανε τα λεφτα στο balance (με μεγαλη χρεωση αποτι διαβασα)

ειτε να φτιαξω καρτα revolut και να στειλω εμβασμα μεσω winbank στην revolut?

χρειαζομαι βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...