Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον εκανα μια αγορα στο ebay 700 ευρω

και προσπαθησα να πληρωσω απο το paypal μεσω της χρεωστικης καρτας με 0 υπολοιπο στο paypal

αλλα δεν εγινε δεκτη η συναλλαγή 

τωρα δηλαδη τι επιλογες εχω?

ειτε να κανω request σε ενα email σε μια αλλη καρτα για να πανε τα λεφτα στο balance (με μεγαλη χρεωση αποτι διαβασα)

ειτε να φτιαξω καρτα revolut και να στειλω εμβασμα μεσω winbank στην revolut?

χρειαζομαι βοηθεια

 

Η Revolut σε άλλους παίζει και σε άλλους όχι στο PayPal (εμένα δεν δέχεται χρεώσεις ενώ την έχω δέσει κανονικά). Και να έπαιζε όμως το έμβασμα που δικαιούται ο καθένας ανα μήνα, εφόσον δεν έχουν τελειώσει τα συνολικά όρια της τράπεζας, είναι 500€ οπότε θα σου λείπουν άλλα 200€ για την αγορά σου. Top Up στο PayPal μέσω τραπεζικού εμβάσματος είναι πάλι το ίδιο και το Request Money, νομίζω πως τελευταία δεν παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Revolut σε άλλους παίζει και σε άλλους όχι στο PayPal (εμένα δεν δέχεται χρεώσεις ενώ την έχω δέσει κανονικά). Και να έπαιζε όμως το έμβασμα που δικαιούται ο καθένας ανα μήνα, εφόσον δεν έχουν τελειώσει τα συνολικά όρια της τράπεζας, είναι 500€ οπότε θα σου λείπουν άλλα 200€ για την αγορά σου. Top Up στο PayPal μέσω τραπεζικού εμβάσματος είναι πάλι το ίδιο και το Request Money, νομίζω πως τελευταία δεν παίζει...

τι εννοεις δεν παιζει; (Το top up?)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν παιζει; (Το top up?)

 

Το Top Up δεν έχει θέμα. Μου κάνει decline οποιαδήποτε συναλλαγή μέσω PayPal ενώ η κάρτα είναι δεμένη και Verified. Το support της Revolut μου είπε ότι κανονικά η κάρτα δεν είναι συμβατή με το PayPal, σε κάποιους οι συναλλαγές περνάνε και σε κάποιους όχι (καλή ώρα σε εμένα) και είναι σε συνεννόηση με την PayPal για να το διορθώσουν αλλά δεν ξέρουν πότε θα έχει φτιαχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που περιγράφεις το κάνει η ελληνική τράπεζα ή το paypal?

Οι τραπεζες εννοειται, το ππ δεν ενδιαφερεται για τα ελληνικα cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα top up στην revolut με κάρτα alpha bank visa credit και δεν πέρασε. Δοκίμασα και στο spectrocard με την ίδια κάρτα αλλά και με την πιστωτική go gold της εθνικής αλλά ούτε και εκεί μπόρεσα. Απορώ από coinbase πως αγοράζουμε btc με πιστωτική και δεν περνάει στην spectrocard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν να περιμένετε να περάσει top up στα revolut, spectrocard κλπ ηλεκτρονικούς λογαριασμούς-πορτοφόλια με ελληνικές χρεωστικές ή πιστωτικές; Ούτε μία στο εκατομμύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε χρειαστηκα καμια συσκευη ΟΤΡ, που δεν ξερω και τι ειναι. πριν ολοκληρωθει η συναλλαγη στο τελος σου στελνει ενα κωδικο στο τηλεφωνο, για να το συμπληρωσεις. η μονη διαφορα με σενα, σε οτι αναφερεις, ειναι οτι τους κωδικους μιας χρησης τους ενεργοποιησα απο το τηλεφωνο, μιλωντας δηλαδη με αυτη την τραπεζα. και εκτος απο το 1 ευρω στη συναλλαγη, με χρεωσε και κατι σεντς (<1Ε)  ισως για την ενεργοποιηση δεν ξερω.

τα λεφτα σε λογαριασμο ειναι. Δεν υπαρχουνε σε κανενα email λεφτα! Η λυση ειναι η αλλη καρτα αλλης τραπεζας, η topup balance sto paypal. Αυτο κανε. Και ακυρωσε τη συναλλαγη απο το παυπαλ, που θα ειναι σε εκρεμοτητα.

 

Εντάξει ευχαριστώ, κατάλαβα τη διαδικασία, κατάλαβα επίσης ότι δεν φτάνει το SMS που έστειλα, πρέπει να τους πάρω και τηλέφωνο για να ξεκινήσει να "παίζει" η ενεργοποίηση των κωδικών στην ολοκλήρωση του εμβάσματος. Το OTP είναι μια συσκευή που άλλες τράπεζες έχουν άλλες όχι και εξυπηρετεί στο να παράγει μοναδικούς κωδικούς ή συνδυασμούς κωδικών για χρήση σε ειδικές συναλλαγές του τύπου μεταφορές ποσών στο ebanking απο Τράπεζα σε Τράπεζα και άλλα.

 

Κα πάλι ευχαριστώ,

 

 

 

Νεώτερα...

 

OK, τηλεφώνησα στην Eurobank και μετά την επιβεβαίωση στοιχείων ενεργοποίησαν την  αποστολή κωδικών μιας χρήσης, έτσι τη στιγμή που θα ολοκληρώνεται η διαδιακασία αποστολής εμβάσματος θα μου έρχεται ένας κωδικός με SMS (ανέξοδα) , θα τον συμπληρώνω εκεί και θα προωθείται το έμβασμα.

 

Ευχαριστώ,

Επεξ/σία από SV3BEF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία από Aliexpress; Ή γενικά που να πέρασε η αγορά; Αν ναι, με ποια κάρτα;

 

Πριν 1-2 βδομάδες που δοκίμασα με Eurobank debit δεν με άφηνε. Ευτυχώς είχα βρει πωλητή που δέχεται PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τελευταία από Aliexpress; Ή γενικά που να πέρασε η αγορά; Αν ναι, με ποια κάρτα;

 

Πριν 1-2 βδομάδες που δοκίμασα με Eurobank debit δεν με άφηνε. Ευτυχώς είχα βρει πωλητή που δέχεται PayPal.

Βγάλε μια revolut να ησυχάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να λέω σε καμια περιπτωση οτι ειναι το σημαντικότερο πράγμα αυτή τη στιγμή, ωστόσο ειμαι σε ενα τεχνολογικο φορουμ, ο κοσμος υποτιθεται προοδευει, και θα πω το προβλημα μου, που εινα και προβλημα γενικοτερο, να συζητησουμε και να δουμε τι περιμενουμε οτι θα γινει.

 

Μας εχουν κοψει τις συναλλαγες με το εξωτερικο, λογω των capital controls.

Δεν ξερω ποσοι το ψαξατε, τα capital controls σε οποια χωρα εφαρμοστηκαν, κρατησαν χρόνια!!!!!!

Φυσικα, αν τα πραγματα πανε προς το καλυτερο, διαβαζω οτι με την παροδο του χρονου χαλαρωνουν, μεχρι την πληρη εξαλειψη μετα απο χρονια.

 

Το θεμα ειναι τι κανουμε μεχρι τοτε.

Οι αγορες απο το εξωτερικο, ειναι για πολυ κοσμο, επιλογη για αγορα φτηνοτερων αγαθων, ειδικα σε εποχης κρισης και δυσπραγιας σαν την δικη μας. Μας κοβουν αυτη την επιλογη; Περαν του οτι πολλα πραγματα δεν τα βρισκεις καν στην Ελλαδα.

 

Νιωθω καπως σαν αυτα που διαβαζαμε για την Τουρκία, που το καθεστως εκοβε την προσβαση σε youtube, twitter, κλπ

 

Πληρης αποκοπη απο τον υπολοιπο κοσμο;

Ειμαι πολυ προβληματισμενος απο τις εξελιξεις, και με αυτη την στερηση δυνατοτητας αγορων. Για ποσο αραγε; Δεν αφησαν καν ενα πλαφον.

Θα ηταν χρησιμο, αν ξεραμε στην Κυπρο, που εκει τα capital controls κρατησαν 2 χρονια(!!!), μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη απαγορευση, επανηλθαν οι δυνατοτητες αγορων απο εξωτερικο.

 

Θα θελα να συζητησουμε το θεμα.

Αυτη η περιχαρακωση εντος των εθνικων συνορων, η στερηση επιλογης, και δεν ξερω καν αν υπαρχουν καποιες εναλλακτικες, με εχουν προβληματισει.

 

Μακάρι να κρατήσουν μόνο δύο χρόνια σαν την Κύπρο.Τουλάχιστον δεν φτάσαμε στο σημείο της Τουρκίας αν και αρχίσαμε με την κάρτα οπαδού που αργότερα θα γίνει κάρτα πολίτη...

 

Χωρις να λέω σε καμια περιπτωση οτι ειναι το σημαντικότερο πράγμα αυτή τη στιγμή, ωστόσο ειμαι σε ενα τεχνολογικο φορουμ, ο κοσμος υποτιθεται προοδευει, και θα πω το προβλημα μου, που εινα και προβλημα γενικοτερο, να συζητησουμε και να δουμε τι περιμενουμε οτι θα γινει.

 

Μας εχουν κοψει τις συναλλαγες με το εξωτερικο, λογω των capital controls.

Δεν ξερω ποσοι το ψαξατε, τα capital controls σε οποια χωρα εφαρμοστηκαν, κρατησαν χρόνια!!!!!!

Φυσικα, αν τα πραγματα πανε προς το καλυτερο, διαβαζω οτι με την παροδο του χρονου χαλαρωνουν, μεχρι την πληρη εξαλειψη μετα απο χρονια.

 

Το θεμα ειναι τι κανουμε μεχρι τοτε.

Οι αγορες απο το εξωτερικο, ειναι για πολυ κοσμο, επιλογη για αγορα φτηνοτερων αγαθων, ειδικα σε εποχης κρισης και δυσπραγιας σαν την δικη μας. Μας κοβουν αυτη την επιλογη; Περαν του οτι πολλα πραγματα δεν τα βρισκεις καν στην Ελλαδα.

 

Νιωθω καπως σαν αυτα που διαβαζαμε για την Τουρκία, που το καθεστως εκοβε την προσβαση σε youtube, twitter, κλπ

 

Πληρης αποκοπη απο τον υπολοιπο κοσμο;

Ειμαι πολυ προβληματισμενος απο τις εξελιξεις, και με αυτη την στερηση δυνατοτητας αγορων. Για ποσο αραγε; Δεν αφησαν καν ενα πλαφον.

Θα ηταν χρησιμο, αν ξεραμε στην Κυπρο, που εκει τα capital controls κρατησαν 2 χρονια(!!!), μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη απαγορευση, επανηλθαν οι δυνατοτητες αγορων απο εξωτερικο.

 

Θα θελα να συζητησουμε το θεμα.

Αυτη η περιχαρακωση εντος των εθνικων συνορων, η στερηση επιλογης, και δεν ξερω καν αν υπαρχουν καποιες εναλλακτικες, με εχουν προβληματισει.

 

Μακάρι να κρατήσει μόνο δύο χρόνια σαν την Κύπρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία και μια εμπειρία που πιστευω οτι θα κανει αίσθηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ; Γιατι σκοτώνεστε να συνδέσετε τη Revolut στο PP αφού μπορείτε να κανετε απ ευθείας τις Αγορές σας με αυτήν;

 

ΕΜΠΕΙΡΙΑ: μπορεί να μην γίνεται topup στην Revolut με κάρτα, αλλά γίνεται στη Leupay!! Εαν διαθέτετε χρημα σε λογαριασμο σας στην Alpha ή στην Πειραιώς, μπορείτε να κανετε το θαύμα! Συνέδεσα μια Affinity MasterCard της Alpha και μια prepaid Virtual της Πειραιώς, και αφού γίνουν veridfied, αρχίζεις να φορτώνεις το Leupay με όριο τα 1000€ κάθε μέρα! Μονο που γίνεται μέχρι 200€ κάθε φορά και ΠΡΕΠΕΙ να επαναλαμβάνεις 5 φορές την διαδικασία για κάθε κάρτα. Σύνολο: 2000€ τη μέρα!

Οποιαδηποτε άλλη κάρτα δοκίμασα, απέτυχε. Βέβαια η Leupay, ειναι ακριβή σε αυτο και σου χρεώνει 1% για κάθε Funding (ετσι το λέει, δεν λέγεται topup), άρα εαν θέλεις να μεταφέρεις 2000€ τη μέρα, χρεώνεσαι 20€.

Απίστευτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...