Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ευχαριστήσω και γω με τη σειρά μου όλα τα παιδιά που συμμετέχουν στο θέμα για τις πολύτιμες πληροφορίες. Χτες έκανα εγγραφή στο revolut και στη συνέχεια έμβασμα από winbank. Σήμερα το απόγευμα εμφανίστηκε το έμβασμα στο revolut και έκανα σύνδεση με paypal και μια συμβολική αγορά από Κίνα με επιτυχία.

 

Μερικές ερωτήσεις

Για νε κάνω confirm την κάρτα στο paypal θα εμφανιστεί κάποια στιγμή ο κωδικος στην εφαρμογή του revolut? Τώρα λέει pending στη συγκεκριμένη συναλλαγή

Έχει κάποιο νόημα να επιβαιωσουμε τα στοιχεία μας στο revolut με ταυτότητα ή δίπλωμα?

 

 

Eχεις κανει μονο Link γιαυτο δεν βλέπεις τον κωδικο ακομα.  .. Μολις πας να κανεις confirm την κάρτα θα σου αφαιρεσει 1,42 Ευρω και θα δεις στην σχετική συναλλαγη στο revolut τον τετραψήφιο κωδικο. Πας στο Paypal και κανεις confirm την καρτα σου οπότε μετά το ποσο των 1,42 Ευρώ θα σου πιστωθεί  (λογικά μεχρι την Δευτέρα-Τρίτη)

 

Εγώ εκανα την επιβεβαίωση, δεν χανουμε τιποτα. Χρησιμοποιησα ταυτοτητα μαις και δεν εχω το καινουργιο διπλωμα. ( σε αναμονη εδώ και 30 μερες φαινετσι οτι τα παλικάρια στο Υπ Συγκοινωνιων δεν πολυβιάζονται..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περναει στα περισσότερα καταστήματα είτε φυσικά και online) αλλά καποια sites ειναι μπλοκαρισμενα. 

 

Το revolut π.χ εχει μπλοκαρει συναλλαγές προς το leupay. Εγω πηγα να βαλω 10 Ευρώ απο το revolut προς τον λογαριασμο μου στο Leupay και μου μπλοκαραν το λογαριασμο. Ευτυχώς μιλησα λιγο στο chat τους και μετά από 10 λεπτά ημουν ΟΚ

 

Γενικά καλό ειναι πριν χρησιμοποιήσουμε τετοιες υπηρεσίες να εχουμε κάνει την έρευνά μας και να εχουμε μιλησει με τα τμηματα υποστήριξης που εχουν (ισως και πάνω απο μια φορά)  ώστε να δουμε αν καλύπτουν αυτα που θελουμε. Εγω π.χ δεν εχω ιδιαιτερο θεμα με το Paypal αλλα εβγαλα την Revolut καθοτι την θεωρώ (αν δεν αλλάξει κάτι στο μελλον) εξαιρετική επιλογή για ταξιδια στο εξωτερικό αλλά και καλή εναλλακτική για το Paypal αν χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις κατάφερα τουλάχιστον να προσθέσω λεφτά στο balance του paypal με την κάρτα leupay και εμφανίστηκαν κανονικά τα λεφτά αμέσως.(Με την μέθοδο request money)Και έτσι έκανα κανονικά την αγορά απο το origin με paypal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης και το revolut δεν παιζει σε συναλλαγές με καποια sites (κυριως στοιχηματικά) οπότε πριν δοκιμασετε μιληστε με το support τους στο chat και ρωτήστε τους. 

 

Ναι ρε γμτ....πριν λίγο έκανα απόπειρα στην bet έφαγα άκυρο....εννοείται μου έκαναν locked τον λογαριασμό και μετά απο το chat μου τον ξεμπλόκαραν.Βασικά απ'ότι μου είπε είναι η πολιτική τους κατά των στοιχηματικών sites.....δεν τα γουστάρουν ρε παιδί μου!!! :P

Εντάξει σεβαστό....μην τρελαθούμε τώρα ειδικά για τα στοιχηματικά sites υπάρχει και η viva wallet καθώς και η paysafe!!! :D Για όλα τα υπόλοιπα(δλδ τα πάντα) είμαστε κυριλέ.....και μέσω paypal! B)

Ουσιαστικά στις online αγορές με την revolut δεν υφίστανται cc....τέλος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γμτ....πριν λίγο έκανα απόπειρα στην bet έφαγα άκυρο....εννοείται μου έκαναν locked τον λογαριασμό και μετά απο το chat μου τον ξεμπλόκαραν.Βασικά απ'ότι μου είπε είναι η πολιτική τους κατά των στοιχηματικών sites.....δεν τα γουστάρουν ρε παιδί μου!!! :P

Εντάξει σεβαστό....μην τρελαθούμε τώρα ειδικά για τα στοιχηματικά sites υπάρχει και η viva wallet καθώς και η paysafe!!! :D Για όλα τα υπόλοιπα(δλδ τα πάντα) είμαστε κυριλέ.....και μέσω paypal! B)

Ουσιαστικά στις online αγορές με την revolut δεν υφίστανται cc....τέλος. ;)

 

Βασικά σε περιπτώσεις αγορών με άλλο νόμισμα με υφιστάμενη ισοτιμία 50€ και άνω, συμφέρει να ψωνίζεις με Revolut. Και εξηγώ:

 

Οι περισσότερες ελληνικές τράπεζες (αν όχι όλες) χρεώνουν 2% προμήθεια μετατροπής νομίσματος. Αυτό σημαίνει ότι στα 50€ αγορών με άλλο νόμισμα έχουμε προμήθεια μετατροπής 1€. Το κόστος σου να στείλεις έμβασμα στο Revolut είναι 1€. Άρα πχ. για αγορά 100€ σε λίρες με ελληνική κάρτα θα πλήρωνες 2€ έξτρα προμήθεια ενώ με Revolut 1€ (έξοδα εμβάσματος).

 

Όταν (και αν) ανοίξουν τα cc που θα μπορούμε να φορτώνουμε την Revolut από την ελληνική κάρτα απευθείας χωρίς έξοδα θα είναι ακόμα πιο συμφέρουσα.

 

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσει την πολύ καλή ισοτιμία συναλλάγματος το Revolut.

 

Το μόνο αρνητικό σε όλο αυτό είναι ότι αργεί 1-2 εργάσιμες να γίνει η διαδικασία. Αν δεν βιάζεσαι λοιπόν, κανένα πρόβλημα!  :D

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Χθες έβαλα λεφτά στην Prepaid για να κάνω κάποιες αγορές απο Ebay. Ε εκεί στις 2 το μεσημέρι αγοράζω το πρώτο αντικείμενο ,όλα μια χαρά. Συνεχίζω να ψάχνω βρίσκω και κάτι άλλο πάω να το αγοράσω δεν με αφήνει και με λέει η Paypal ότι δεν γίνεται με αυτη την Mastercard. Ξαναπρόσπάθησα και με άλλα αντικείμενα , περιμενα να αλλαξει η μέρα και πάλι τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς , γιατι γίνεται αυτό ;;; Να αναφέρω ότι η Prepaid είναι Πειραιώς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όλες οι πληρωμές περνάνε με MoneySafe.

Μπήκα στο official page στο facebook που διατηρούν και απαντάνε σε όλες τις ερωτήσεις. 

Με βοήθησαν και πλέον κάνω αγορές εύκολα στο ebay και παντού.

 

Δείτε το στο https://www.facebook.com/moneysafecardofficial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

561 σελιδες για το τίποτα .Ενώ υπάρχει η moneysafe...εγω θα δοκιμάσω την moneysafe παιδιά πάντως

-

Πολυ καλη η moneysafe ,περναει σχεδον παντου ,, εχει ομως πολλες χρεωσεις

Ακομα και μηνιαια συνδρομη 1,5 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-

Πολυ καλη η moneysafe ,περναει σχεδον παντου ,, εχει ομως πολλες χρεωσεις

Ακομα και μηνιαια συνδρομη 1,5 ευρω

Μόλις το είδα ...όντως

 

 

Χρεώσεις Παρακολούθηση συναλλαγών ηλεκτρονικά free 

Συναλλαγές σε σημεία πώλησης (POS) και στο διαδίκτυο free

Αλλαγή PIN (διαδικτυακή πρόσβαση μόνο) free

Αναλήψεις μετρητών από ATM σε Ελλάδα και Κύπρο (επιπλέον χρεώσεις μπορεί να υπάρχουν από το εκάστοτε ΑΤΜ) €2.50

Αναλήψεις μετρητών από ATM διεθνώς (επιπλέον χρεώσεις μπορεί να υπάρχουν από το εκάστοτε ΑΤΜ) €3.50

Ερώτηση υπόλοιπου στο ΑΤΜ €0.50

Απόρριψη συναλλαγής από το ΑΤΜ €0.50

MoneySafevoucher (άμεση επιλογή φόρτωσης) 4.00%

Μεταφορά χρημάτων από κάρτα σε κάρτα €1.00

Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50

Μετατροπή συναλλάγματος (για όλα τα νομίσματα πλην του Ευρώ) 3.50%

Αναβάθμιση κάρτας (IDVKYC) €3.00

Μήνυμα για μπλοκάρισμα ή ξεμπλοκάρισμα της κάρτας €0.50

Ερώτηση υπολοίπου μέσω μηνύματος €0.25

Αντικατάσταση κάρτας (σε περίπτωση κλοπής, απώλειας ή λήξης)€10.00

Προσωποποιημένη κάρτα (τυπωμένη ) - απαιτείται IDV ΕΠΙΠΕΔΟ 2 €10.00

Προσωποποιημένη κάρτα (ανάγλυφη) - απαιτείται IDV ΕΠΙΠΕΔΟ 2 €15.00

Κλείσιμο λογαριασμού €10.00

 

πηγη: http://www.moneysafecard.com/el/xrewseis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις

Για νε κάνω confirm την κάρτα στο paypal θα εμφανιστεί κάποια στιγμή ο κωδικος στην εφαρμογή του revolut? Τώρα λέει pending στη συγκεκριμένη συναλλαγή

Έχει κάποιο νόημα να επιβαιωσουμε τα στοιχεία μας στο revolut με ταυτότητα ή δίπλωμα?

 

 

 

Eχεις κανει μονο Link γιαυτο δεν βλέπεις τον κωδικο ακομα.  .. Μολις πας να κανεις confirm την κάρτα θα σου αφαιρεσει 1,42 Ευρω και θα δεις στην σχετική συναλλαγη στο revolut τον τετραψήφιο κωδικο. Πας στο Paypal και κανεις confirm την καρτα σου οπότε μετά το ποσο των 1,42 Ευρώ θα σου πιστωθεί  (λογικά μεχρι την Δευτέρα-Τρίτη)

 

Εγώ εκανα την επιβεβαίωση, δεν χανουμε τιποτα. Χρησιμοποιησα ταυτοτητα μαις και δεν εχω το καινουργιο διπλωμα. ( σε αναμονη εδώ και 30 μερες φαινετσι οτι τα παλικάρια στο Υπ Συγκοινωνιων δεν πολυβιάζονται..)

Έχεις δίκιο, είχα την εντύπωση ότι το confirm είναι το βήμα που χρειάζεται το Pin και δεν το έκανα. Είχα χρόνια να προσθέσω κάρτα στο paypal μάλλον. Τώρα όλα εντάξει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο steam πως στα κομματια αγοραζω ? prepaid virtual της εθνικης δεν περναει, ουτε visa της πειραιως. Να δοκιμασω να βγαλω moneysafe, αφου δεν εχω paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορές αγαθών από Ευρώπη (αθλητικά είδη) μπορούμε να στείλουμε έμβασμα από την τράπεζα στο λογαριασμό του καταστήματος ή θα πέσει άκυρο από την τράπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...