Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει καποιος οδηγος για να "φορτωσουμε" το paypal μεσω webbanking λεφτα?αυτο με το 1ευρω χρεωση?? :)

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/page-1

 

 

 

ΥΓ. Οι πιο παραπάνω, δεν κόβετε το γεωπολιτικό καφενείο γιατι το θεμα έχει μπουκώσει;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/page-1

 

 

 

ΥΓ. Οι πιο παραπάνω, δεν κόβετε το γεωπολιτικό καφενείο γιατι το θεμα έχει μπουκώσει;

χωρις revolut δεν γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει ένα βιβλίο από eBay αγγλίας από τις 20 Οκτωβρίου και ακόμη να έρθει. Υπόψιν τα βιβλία δεν είναι υπό καθεστώς capital controls.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία πρόσφατα με τόσο μεγάλο χρόνο αναμονής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα, έφτιαξα λογαριασμό στο Γαλλικό amazon και πήγα να κάνω αγορά ενός λάπτοπ με χρεωστική πειραιώς. Ενώ σε πρώτη φάση την δέχεται μετά από μια ώρα την κάνει decline και στέλνει e-mail να βάλω διαφορετικό τρόπο πληρωμής. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από το amazon; Επισυνάπτω το e-mail και το σφάλμα που μου βγάζει στο site του amazon. Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με τα cc; Είχα ρωτήσει την προηγούμενη εβδομάδα στο forum εδώ και μου είπε ένα παιδί ότι δεν υπάρχει περιορισμός στις αγορές με τα cc. 

 
 

 

 

Είχα την ίδια εμπειρία την προηγούμενη εβδομάδα, για την αγορά άλλων ειδών, αλλά δοκίμασα αμέσως με άλλη κάρτα (Alpha/Amex), τη δέχτηκε και μεθαύριο ελπίζω να παραλάβω.

 

 

Έχω παραγγείλει ένα βιβλίο από eBay αγγλίας από τις 20 Οκτωβρίου και ακόμη να έρθει. Υπόψιν τα βιβλία δεν είναι υπό καθεστώς capital controls.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία πρόσφατα με τόσο μεγάλο χρόνο αναμονής;

 

Εξαρτάται από τη μεταφορική με την οποία στο έστειλε ο πωλητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γνήσιο, phishing είναι. Μην το πατήσεις..

 

 

-

Σιγουρα ειναι προσπαθεια υποκλοπης στοιχειων ,

Μου ειχαν στειλει κατι παρομοιο πριν κανα χρονο , αλλα για να συγουρευτω

εκανα προωθηση του mail στο παυπαλ

ροτωντας τους αν οντως το εστειλαν αυτοι ,,

Μου απαντησαν οτι ειναι απατη και θα λαβουν μετρα για το συγκεκριμενο

Σας ευχαριστώ και τους δύο...μόλις πάτησα πάνω στο link που μου έστειλαν,ήμουν έτοιμος να περάσω mail και password διότι υπήρχε κανονικά το λογότυπο του paypal και mail αποστολής ήταν το [email protected] ([email protected]).

Αυτό το δεύτερο που υπήρχε στην παρένθεση με πονήρεψε όπως και η άκυρη σελίδα που με κατηύθυνε το link τους+ το γεγονός ότι εγώ μπαίνω συχνά στο paypal και δε μου φάνηκε normal να μου ζητάνε επιβεβαίωση στοιχείων.

Σε περίπτωση όμως που κάποιος ''τσιμπήσει'' και εισάγει κωδικό,αυτοί οι απατεώνες τον υποκλέπτουν και μπαίνουν στο λογαριασμό του με κίνδυνο να του καταχρεώσουν τις κάρτες;;Ευτυχώς εγώ όταν κάνω αγορές μέσω paypal,ειδοποιούμαι αμέσως από την εφαρμογή στο κινητό αλλά όπως και να'χει,είναι ένα θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο revolut μετά από πόσο χρονικό διάστημα μπαίνουν τα λεφτά; Βλέπω ότι έχει φύγει το εμβασμα αλλά μέσα στην εφαρμογή δε βλέπω κάποιο ποσό.

3 μαζί με την ημέρα που αποδεσμεύτηκαν τα χρήματα από τον λογαριασμό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τη μεταφορική με την οποία στο έστειλε ο πωλητής.

 

Εφόσον δεν είναι με courier νομίζω ότι με το που φτάσει στην Ελλάδα αναλαμβάνουν την παράδοση τα ΕΛΤΑ.

 

Είμαι λάθος; Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και γινεται συνδέεις ενα τραπεζικο λογαριασμό και κανεις έμβασμα

το εκανα και ελπιζω να μην εχω θεμα. Γιατι στο paypal εχω δηλωσει το ονομα κωστας και στη τραπεζα(προφανως) ειναι το κωνσταντινος... (Ζηταει να ειναι ιδιο το ονοματεπωνυμο στα εμβασματα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είναι με courier νομίζω ότι με το που φτάσει στην Ελλάδα αναλαμβάνουν την παράδοση τα ΕΛΤΑ.

 

Είμαι λάθος; Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Εάν στο έστειλε με ταχυδρομείο, θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν η αποστολή έγινε με το αγγλικό, παρατηρείται μια σχετική καθυστέρηση που οφείλεται, μάλλον, στη διαδικασία αποστολής στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στο έστειλε με ταχυδρομείο, θα παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν η αποστολή έγινε με το αγγλικό, παρατηρείται μια σχετική καθυστέρηση που οφείλεται, μάλλον, στη διαδικασία αποστολής στην Ελλάδα. 

 

Ευχαριστώ πολύ. Ναί με το αγγλικό έστειλε. Όντως με πληροφόρησαν ότι παρατηρείται σχετική καθυστέρηση, αλλά εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή η μεγάλη καθυστέρηση τώρα οφείλεται κυρίως στα ΕΛΤΑ. Απλώς από την εμπειρία που έχω από αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...