Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αγορές αγαθών από Ευρώπη (αθλητικά είδη) μπορούμε να στείλουμε έμβασμα από την τράπεζα στο λογαριασμό του καταστήματος ή θα πέσει άκυρο από την τράπεζα?

Αν το υποστηρίζει το κατάστημα δεν νομιζω να εχεις προβλημα μέχρι 500€/μήνα. Για ποιο κατάστημα μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Χθες έβαλα λεφτά στην Prepaid για να κάνω κάποιες αγορές απο Ebay. Ε εκεί στις 2 το μεσημέρι αγοράζω το πρώτο αντικείμενο ,όλα μια χαρά. Συνεχίζω να ψάχνω βρίσκω και κάτι άλλο πάω να το αγοράσω δεν με αφήνει και με λέει η Paypal ότι δεν γίνεται με αυτη την Mastercard. Ξαναπρόσπάθησα και με άλλα αντικείμενα , περιμενα να αλλαξει η μέρα και πάλι τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς , γιατι γίνεται αυτό ;;; Να αναφέρω ότι η Prepaid είναι Πειραιώς !!!

Το εχουμε ξανα αναφέρει αφήνουν μια συναλλαγή και αφου δουν οτι αυτη ειναι έμβασμα ή κατι που δεν επιτρέπετε τοτε μπλοκάρουν την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το υποστηρίζει το κατάστημα δεν νομιζω να εχεις προβλημα μέχρι 500€/μήνα. Για ποιο κατάστημα μιλάμε;

Το κατάστημα υποστηρίζει (Tennis Warehouse Europe) κανονικά αφού λόγω cc οι κάρτες δεν περνάνε με τίποτα ούτε μέσω PayPal ούτε τις δέχεται το σύστημα τους και στο balance δεν έχω αυτή τη στιγμή τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, 

συγνωμη αν η ερωτηση μου εχει χιλιοαπαντηθει σε προηγουμενες σελιδες.

Θελω να αγορασω απο Γαλλια το συγκεκριμενο: http://www.amazon.fr/Asus-X205TA-FD0061TS-Portable-Intel-Windows/dp/B015EL2BNS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1446902193&sr=8-1&keywords=asus+x205taπου κοστιζει 230 μαζι με τα μεταφορικα. Εγω εχω μια καρτα visa debit συνδεδεμενη με ενα βιβλιαριο στην πειραιως και διαθετω και paypal με την ιδια καρτα οπου ψωνιζω στο εξωτερικο μεχρι και σημερα προιοντα κατω απο 60 ευρω. Μπορω να αγορασω το συγκεκριμενο που εχει 230 η υπαρχει ο περιορισμος των 60/ημερα λογω των cc;

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, 

συγνωμη αν η ερωτηση μου εχει χιλιοαπαντηθει σε προηγουμενες σελιδες.

Θελω να αγορασω απο Γαλλια το συγκεκριμενο: http://www.amazon.fr/Asus-X205TA-FD0061TS-Portable-Intel-Windows/dp/B015EL2BNS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1446902193&sr=8-1&keywords=asus+x205taπου κοστιζει 230 μαζι με τα μεταφορικα. Εγω εχω μια καρτα visa debit συνδεδεμενη με ενα βιβλιαριο στην πειραιως και διαθετω και paypal με την ιδια καρτα οπου ψωνιζω στο εξωτερικο μεχρι και σημερα προιοντα κατω απο 60 ευρω. Μπορω να αγορασω το συγκεκριμενο που εχει 230 η υπαρχει ο περιορισμος των 60/ημερα λογω των cc;

Ευχαριστω!

 

 

Δεν υπάρχει περιορισμός σαν κι αυτον των αναληψεων στις αγορές με κάρτες. Το αν θα περάσει η αγορά η όχι δεν εξαρτάται απο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Οταν εννοεις αν θα περασει η αγορα; Δηλαδη γιατι υπαρχει λογος να μην περασει;

 

ΟΙ αγορές αγαθών μέσω διαδικτύου απο εξωτερικο υπόκεινται σε περιορισμούς ανάλογα με το τι αγοράζεις. Μπορεί να περάσει μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε ξανα αναφέρει αφήνουν μια συναλλαγή και αφου δουν οτι αυτη ειναι έμβασμα ή κατι που δεν επιτρέπετε τοτε μπλοκάρουν την καρτα

 

Κατι τετοια διαβαζω, και μετα σκεφτομαι:

να προσπαθησω να κανω top up, ή θα βρω κανέναν μπελά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια διαβαζω, και μετα σκεφτομαι:

να προσπαθησω να κανω top up, ή θα βρω κανέναν μπελά;

 

Kαι γιατι να μην κάνεις Top up paypal με τραπεζικό έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν παρακολουθω το θεμα, υπαρχει τροπος να αγορασω απο aliexpress ? (εχω λεφτα στο παυπαλ)

 

Απευθείας επικοινωνία με τον πωλητη μήπως και δεχτεί το Paypal. Αλλιώς κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό, δεν παιρνουν Ελληνικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια διαβαζω, και μετα σκεφτομαι:

να προσπαθησω να κανω top up, ή θα βρω κανέναν μπελά;

Na κανεις και γρηγορα γιατι τελος και αυτο πριν το τελος του χρονου

Kαι γιατι να μην κάνεις Top up paypal με τραπεζικό έμβασμα;

Το ιδιο δεν ειναι αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε χάσει τα αβγά και τα πασχάλια μου φαίνεται :)

 

Δεν είναι αυτό, απλά είμαστε ανυπόμονοι.. τό θέλουμε και το θέλουμε δώ και τώρα... πολλές φορές χωρίς να διαβάζουμε ούτε μια σελίδα πίσω στο νήμα... ενώ άμα είσαι "μπάρμπας" ..πας με το πάσο σου...

 

Αλήθεια τώρα που το θυμήθηκα για τους εραστές του iHerb ... η παραγγελία για να εκτελεστεί μέσω κάρτας  (prepaid,debit συνδεδεμένη με καταθετικό λογ/σμό ή ό,τι άλλο θέλετε) πρέπει να επιλέξεις νόμισμα USD. Η Eurobank και δεν ξέρω προφανώς και άλλες τράπεζες παίρνουν γι αυτό έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (φαίνεται στις συναλλαγές στο ebanking) 2.5 ευρώ. Το έχετε προσέξει?

 

Βέβαια και πάλι κερδισμένοι είμαστε αλλά όπου βρούν μας τα παίρνουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...