Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η μέθοδος σταμάτησε να λειτουργεί από τα CC και καταργείται 18/12/15.

Λειτουργεί η άλλη μέθοδος ((takes a few days) αλλά χρειάζεται να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου λέει ότι δεν ν μπορείς να κανείς TopUp και αν δεν συμφωνεις κλείσε τον λογαριασμό σου

 

Με λίγα λογια σε έγραψαν στα άγραφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατησα add money στο paypal και μου έβγαλε αυτό :Add money instantly to your PayPal account.

 

On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

Log into your PayPal account at www.paypal.com

Click Profile near the top of the page

Select My Settings

In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

 

 

Ήθελα να φορτώσω το balance μου όμως μετά από αυτό διστασα, τι ακριβώς εννοεί;

 

Επανέρχομαι, αναγκαστικά, για να διευκρινίσω τι λέει το αγγλικό κείμενο, για να μην παρασυρθείς:

Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps

 

Αυτή η φράση λέει ότι:

ΕΑΝ αποφασίσεις ότι ΔΕΝ θέλεις να χρησιμοποιείς άλλο το Paypal, μπορείς να κλείσεις το λογαριασμό σου ....

 

Τα βήματα με τα οποία μπορείς να κλείσει καθένας το λογαριασμό του είναι αυτά και υπάρχουν στο λογαριασμό κάθε χρήστη, για την περίπτωση που αυτός θέλει να τον κλείσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν ακολουθήσω τα βήματα που προτείνατε πιο πριν για να φορτώσω το balance, δεν θα αλλάξει κάτι μετά της 18 Δεκεμβρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και παραπάνω, η συγκεκριμένη μέθοδος ήταν ανενεργή από τα CC και τώρα επισημοποιείται η κατάργησή της.

Με την άλλη μέθοδο στέλνουμε (και εγώ) εμβάσματα στο balance, μπαίνουν σε 1-2 μέρες και σε ενημερώνει το paypal με σχετικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ψαχνω 640 σελιδες και για να μην βαζω λεφτα σε κενη καρτα alphabank  ,περναει το cc amazon france?Εχω δοκιμασει με eurobank - εθνικη mastercard και τζιφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ σχετική εμπειρία με αγορά από τη γαλλική και όταν δοκίμασα ανεπιτυχώς μερικές φορές με την πιστωτική της ΕΤΕ, άλλαξα στη χρεωστική Alpha/Amex και πέρασε αμέσως.

 

Το καλό με τις αγορές από την αλυσίδα είναι ότι αν δεν περάσει μια κάρτα, σου στέλνει μήνυμα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ σχετική εμπειρία με αγορά από τη γαλλική και όταν δοκίμασα ανεπιτυχώς μερικές φορές με την πιστωτική της ΕΤΕ, άλλαξα στη χρεωστική Alpha/Amex και πέρασε αμέσως.

 

Το καλό με τις αγορές από την αλυσίδα είναι ότι αν δεν περάσει μια κάρτα, σου στέλνει μήνυμα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με άλλη.

 

ok ευχαριστω.θα δοκιμασω τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και παραπάνω, η συγκεκριμένη μέθοδος ήταν ανενεργή από τα CC και τώρα επισημοποιείται η κατάργησή της.

Με την άλλη μέθοδο στέλνουμε (και εγώ) εμβάσματα στο balance, μπαίνουν σε 1-2 μέρες και σε ενημερώνει το paypal με σχετικό μήνυμα.

Εμβασματα μπορώ να στείλω μόνο μέσω e-banking ή μπορώ να πάω στην τράπεζα να πω να μου βάλουν στο paypal iban λεφτά

(*σημειώση.... δεν εχω χρησιμοποιεί γενικά ποτέ το paypal και δεν ξέρω)

αυτό το payal iban είναι προσωπικό, δικο μου , δηλαδή για να στείλω εκεί λεφτά :ή είναι γενικά του paypal ο λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες καλά "κάρτα" έγραψα όχι λογαριασμο

 

 

@Τάσσο πρόσεχε τώρα στέλνοντας πίσω τα χρήματα στον δεύτερο λογαριασμό μπορεί να στον κάνουν limited και να χάσεις τελείως τα χρήματα αν δεν μπορέσεις να πιστοποιήσεις το account

 

Πως μου την μπλόκαραν αφορούσε η ερώτηση και τι μπορώ να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμβασματα μπορώ να στείλω μόνο μέσω e-banking ή μπορώ να πάω στην τράπεζα να πω να μου βάλουν στο paypal iban λεφτά

(*σημειώση.... δεν εχω χρησιμοποιεί γενικά ποτέ το paypal και δεν ξέρω)

αυτό το payal iban είναι προσωπικό, δικο μου , δηλαδή για να στείλω εκεί λεφτά :ή είναι γενικά του paypal ο λογαριασμός

 

Μπορείς και από κατάστημα αλλά η προμήθεια της τράπεζας είναι μεγαλύτερη.

Όταν συνδέσεις το λογαριασμό, το paypal σου στέλνει τα απαραίτητα στοιχεία για τα εμβάσματα και μεταξύ αυτών ένα αριθμό ΙΒΑΝ για την Deutsche Bank που είναι αποκλειστικά δικός σου, δηλαδή στέλνοντας έμβασμα σ' αυτόν τον ΙΒΑΝ τα στέλνεις στο balance σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Revolut συμφέρει σε σχέση με την αποστολή εμβάσματος προς Paypal Balance από άποψη ασφάλειας ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα;

Υπάρχει κίνδυνος με το να έχει κάποιος πολλά χρήματα στο Paypal Balance;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και από κατάστημα αλλά η προμήθεια της τράπεζας είναι μεγαλύτερη.

Όταν συνδέσεις το λογαριασμό, το paypal σου στέλνει τα απαραίτητα στοιχεία για τα εμβάσματα και μεταξύ αυτών ένα αριθμό ΙΒΑΝ για την Deutsche Bank που είναι αποκλειστικά δικός σου, δηλαδή στέλνοντας έμβασμα σ' αυτόν τον ΙΒΑΝ τα στέλνεις στο balance σου.

Οκ ευχαριστώ... Δηλαδή παω στην τράπεζα με το paypal iban της deutche bank που έχω και τους λέω ότι θελω να στείλω εμβασμα... και ολα οκ;

η προμήθεια που λες είναι κάποια ευρώ είναι εξαρτάται από το πόσα θα βαλω, δηλαδή πάει με ποσοστό;

Αυτό τΟ Ιβαν του PayPal που μας το δείχνει

Συνδέσου στο paypal, πήγαινε στο My account, μέσα στο Top up και θα το δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...