Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει περιπτωση μια καρτα που χρησιμοποιεις συνεχεια για να προσθεσεις λεφτα στο paypal ballance ξαφνινα να μην την δεχεται το paypal?

 

Και αν ναι πως μπορω να το διορθωσω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρεσαι στα προηγούμενα posts για ΙΒΑΝ και κάρτα, ο Silverage σου εξήγησε (#10420) ότι έχει άλλο αριθμό ο τραπεζικός λογαριασμός (ΙΒΑΝ) και άλλο η κάρτα

 

Δεν έχεις απαντήσει πάνω σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διαφορετικο αριθμο εχει γιατι ρωτας?


Το νουμερο της κάρτας δεν είναι το iban. Το νούμερο του λογαριασμού είναι.
Εκείνο που ξεκινάει απο GR.... και έχει καμιά 30ρια νούμερα.

Αλλά και πάλι τους ελληνικούς λογαριασμούς δεν τους δέχεται.

Μαλλον αναποδα τα λες.

Το iban ειναι αυτο με τα 30αρια νουμερα και ξεκιναει απο gr το αλλο ειναι ο αριθμος λογαριασμου.


@Nanobot

 

Έχει κλειδωθεί η δυνατότητα προσθήκης ΙΒΑΝ από τον ΙΟΥΛ.

Για να ξεκλειδωθεί πρέπει είτε να τους τηλεφωνήσεις είτε να στείλεις μήνυμα.

 

 


 

 

Για τη Revolut υπάρχει σχετικό νήμα με πλήρεις οδηγούς για αποστολή εμβάσματος από τις 4 τράπεζες (όχι από κάρτα).

 

Διάβασε τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα του νήματος.

Τι ημειλ να τους στειλω για να ξεκλειδωσουν την δυνατοτητα προσθηξης iban?

 

Και τι κερδιζω βαζωντας και το iban της καρτας γιατι εδω και 2 χρονια που χρησιμοιω το paypal δεν μου χρειάστηκε σε τιποτα το iban και ναι εχω κανει και withdraw και πηγανε μια χαρα τα λεφτα στο τραπεζικο λογαριασμο απλα αργησαν μερικες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι γνωρίζουμε ότι αυτά τα δύο έχουν διαφορετικό αριθμό.

Το ερώτημα που σου έκανε ήταν για το αν μπερδεύεις αυτούς τους δύο αφού εσύ έχεις γράψει το παρακάτω

 

 

Τοσο καιρο χρησιμοποιω το paypal χωρις προβλημα αλλα μολης σημερα προσεξα οτι μου εχει
"complete your profile. it's 80%" και στην ουσια μου ζηταει iban και ενω βαζω κανονικα το iban νουμερο της καρτας που εχω βαλει στο paypal δεν το δεχετε
Ξερετε γιατι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπε ο Silverage, και είναι γνωστό στους περισσότερους, είναι ότι όταν μιλάμε για ΙΒΑΝ εννοούμε έναν τραπεζικό λογαριασμό που μπορούμε να συνδέσουμε στο paypal, με τον οποίο είτε φορτώνουμε το balance με εμβάσματα είτε μεταφέρουμε χρήματα από το balance, ενώ η κάρτα (χρεωστική και πιστωτική) είναι συνδεδεμένη με ένα λογαριασμό από τον οποίο το paypal τραβάει χρήματα κάθε φορά που πραγματοποιούμε μια αγορά.

 

Όπως καταλαβαίνεις, αυτά τα δύο είναι τελείως διαφορετικά και δεν μπλέκει το ένα με το άλλο.

Ξεκαθάρισε, λοιπόν, με την αλληλογραφία που έχεις με το paypal, τι είναι αυτό που σου ζητάει, για να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση, και επειδή βλέπω ότι έχεις αγχωθεί με το θέμα, τηλεφώνησέ τους καλλίτερα, για να λυθεί άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη και καθολου να μην βαλω το iban ενος αλλου λογαριασμου ισως του παλιας καρτα που ειχα συνδεδεμενη με το paypal δεν θα εχω κανενα ζητημα ετσι δεν ειναι?

 

Αν π.χ. βαλω το iban αυτης παλιας καρτας κερδιζω κατι?

Μολις δοκιμασα να βαλω το iban του λογαριασμου της καρτας που ειχα παλιοτερα στο paypal και εννοειτε εδω και μερες την εχω σβησει εντελως και δεν τη δεχτεικε βγαζωντας μου αυτο το μυνημα "You have entered an invalid IBAN. Please try again."

 

Μηπως λοιπον θελει το iban της ιδιας καρτας που εχεις συνδεδεμενη με το paypal και οχι αλλης καρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά.

Όταν συνδέουμε μια κάρτα στο paypal, δεν μας ζητάει να βάλουμε τον IBAN του τραπεζικού λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη.

Ζητάει ΙΒΑΝ μόνον όταν θέλουμε να συνδέσουμε τραπεζικό λογαριασμό, για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

Δεν καταλαβαίνω που προσπαθείς να βάλεις τον αριθμό λογαριασμού (IBAN).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη και καθολου να μην βαλω το iban ενος αλλου λογαριασμου ισως του παλιας καρτα που ειχα συνδεδεμενη με το paypal δεν θα εχω κανενα ζητημα ετσι δεν ειναι?

 

Αν π.χ. βαλω το iban αυτης παλιας καρτας κερδιζω κατι?

Μολις δοκιμασα να βαλω το iban του λογαριασμου της καρτας που ειχα παλιοτερα στο paypal και εννοειτε εδω και μερες την εχω σβησει εντελως και δεν τη δεχτεικε βγαζωντας μου αυτο το μυνημα "You have entered an invalid IBAN. Please try again."

 

Μηπως λοιπον θελει το iban της ιδιας καρτας που εχεις συνδεδεμενη με το paypal και οχι αλλης καρτας?

 

Επειδή τα μπερδέυεις, τράβα στο βιβλιάριο του λογαριασμού σου και βάλε τον αριθμό που έχει στην πρώτη σελίδα.

Για το iban δες εδώ το FAQ της Εθνικής https://www.nbg.gr/el/iban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά.

Όταν συνδέουμε μια κάρτα στο paypal, δεν μας ζητάει να βάλουμε τον IBAN του τραπεζικού λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη.

Ζητάει ΙΒΑΝ μόνον όταν θέλουμε να συνδέσουμε τραπεζικό λογαριασμό, για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

Δεν καταλαβαίνω που προσπαθείς να βάλεις τον αριθμό λογαριασμού (IBAN).

Εγώ αναρτήση και φώτο που προσπαθώ να βάλω το iban νούμερο και κατάλαβα ότι δεν πρέπει το iban να είναι ίδιο με της κάρτας που έχω συνδέσει στο PayPal αλλά δοκίμασα και τα δύο iban(άλλης κάρτας και της ίδιας) για να δω αν θα δεχτεί κάποιο από τα δύο αλλά δεν δέχτηκε κανένα.

 

Πάντως εδώ και καιρό ακόμα και withdraw μα έκανα μια χαρά δουλεύε χωρίς να έχω εισάγει κάποιο iban στο PayPal.

 

Και ξέρω τι είναι ο iban αριθμός(αυτος που ξεκινάει με GR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκίμασα να τους περάσω και δεν με αφήνει. Βγάζει μηνύματα:

 

You cannot add a bank at this time.

 

και

 

Sorry, we are not able to process your request. Please try again later.

 

Έχω στείλει μήνυμα στο support και περιμένω απάντηση. Υποθέτω ότι θα μου ζητήσουν αποδεικτικά λογαριασμού.

 

Αυτό μου το έβγαζε και εμένα , με τηλ. σου προσθέτουν τον iban λογαριασμό σου αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά.

Όταν συνδέουμε μια κάρτα στο paypal, δεν μας ζητάει να βάλουμε τον IBAN του τραπεζικού λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη.

Ζητάει ΙΒΑΝ μόνον όταν θέλουμε να συνδέσουμε τραπεζικό λογαριασμό, για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο post.

 

Δεν καταλαβαίνω που προσπαθείς να βάλεις τον αριθμό λογαριασμού (IBAN).

image.jpg

Εδω προσπαθω να βανω το iban.

 

Και εδω και τουλαχιστον 2 χρονια που εχω paypal μια χαρα μου δουλευε χωρις iban και μια χαρα εκανα και withdraw απλα αργουσε λιγο να μεταφερει τα λεφτα απο το paypal ballance στο τραπεζικο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...