Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
 
Σε συνέχεια της διαδικασίας εισαγωγής τραπεζικών λογαριασμών στο PayPal και ακολουθώντας την διαδικασία του support με μηνύματα (όχι τηλεφωνικός), σήμερα μου στείλανε μήνυμα ότι καταφέρανε να βάλουνε τον λογαριασμό της Alpha Bank, αλλά όταν προσπάθησε να βάλει της Πειραιώς απέτυχε βγάζοντας κάποιο μήνυμα ότι είναι μπλοκαρισμένος... Θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν έχω ξαναβάλει στο παρελθόν τον συγκεκριμένο λογαριασμό, παρα μόνο έναν λογαριασμό Εθνικής Τράπεζας τον οποίο και έχω διαγράψει πρόσφατα. Η υπάλληλος στο support του PP, μου απάντησε ότι μετά από έρευνα είδε ότι ο λογαριασμός είναι μπλοκαρισμένος!
 
Μήπως ξέρει κάποιος γιατί έγινε αυτό; Έχει σχέση η τράπεζα; Της ξαναέστειλα μήνυμα ρωτώντας τι μπορεί να φταίει και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσει. Μήπως να πάρω ένα τηλ. στην Πειραιώς να ρωτήσω τι γίνετε ή δεν έχει σχέση η τράπεζα; Ο λογαριασμός στην Πειραιώς είναι ενεργός και μου βάζουν λεφτά πελάτες και κάνω αναλήψεις και καταθέσεις κανονικά!
 
Παρακάτω ακολουθεί το τελευταίο μήνυμα του support στα αγγλικά.
Ο λογαριασμός x-ΧΧΧΧ είναι Alpha Bank και ο x-ΥΥΥΥ είναι Πειραιώς:
 
Thank you for contacting PayPal regarding issues with adding bank accounts.
 
Dear Mr. ..., thank you for providing us with requested documentation. I have reviewed your PayPal account. Based on uploaded documentation I have successfully added bank account ending x-ΧΧΧΧ to your PayPal account.
 
I can see that bank account ending x-ΥΥΥΥ is inactive on your PayPal account. Unfortunately when I attempted to re-activate/re-add it for you our security system responded with an error. After further investigation I can see that the relevant bank account is permanently blocked form being added to any PayPal account. I will not be able to add this bank account to your PayPal account.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ωραια αφου πρόσθεσε εναν, την δουλειά σου την κανεις.

Ναι σίγουρα τη δουλειά μου την κάνω και ευτυχώς που πέρασε και ο ένας... Αλλά μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν πέρασε της Πειραιώς. Ήθελα να τους έχω και τους δύο, σε περίπτωση που χρειαστώ να υπερβώ τα όρια των εμβασμάτων για top-up, να μπορώ να στείλω και από τους δύο λογαριασμούς, αλλά είναι ακραία περίπτωση, οπότε είμαι καλυμμένος και με έναν για withdraw και top-up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα τη δουλειά μου την κάνω και ευτυχώς που πέρασε και ο ένας... Αλλά μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν πέρασε της Πειραιώς. Ήθελα να τους έχω και τους δύο, σε περίπτωση που χρειαστώ να υπερβώ τα όρια των εμβασμάτων για top-up, να μπορώ να στείλω και από τους δύο λογαριασμούς, αλλά είναι ακραία περίπτωση, οπότε είμαι καλυμμένος και με έναν για withdraw και top-up.

Η πειραιως γενικά εχει τα ψιλοπροβληματάκια της με τα ιβαν απο τις αλλες τράπεζες ποτ εχει ενσωματώσει, μηπως ηταν παλια σε αλλη τραπεζα ο λογαριασμός σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα τη δουλειά μου την κάνω και ευτυχώς που πέρασε και ο ένας... Αλλά μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν πέρασε της Πειραιώς. Ήθελα να τους έχω και τους δύο, σε περίπτωση που χρειαστώ να υπερβώ τα όρια των εμβασμάτων για top-up, να μπορώ να στείλω και από τους δύο λογαριασμούς, αλλά είναι ακραία περίπτωση, οπότε είμαι καλυμμένος και με έναν για withdraw και top-up.

 

Αφού στείλεις έμβασμα από την Alpha, προσπάθησε να στείλεις και από την Πειραιώς.

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα μπλοκαρίσματος, για οποιοδήποτε λόγο, το πιθανότερο είναι ότι περάσει και το δεύτερο και θα προστεθεί και αυτός ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειραιως γενικά εχει τα ψιλοπροβληματάκια της με τα ιβαν απο τις αλλες τράπεζες ποτ εχει ενσωματώσει, μηπως ηταν παλια σε αλλη τραπεζα ο λογαριασμός σου?

 

Όχι, αντιθέτως, ο λογαριασμός της Alpha παλιά ήταν της Εμπορικής τον οποίο και ενεργοποίησα μετα τους περιορισμούς κεφαλαίων για να μπορώ να έχω μεγαλύτερη ευελιξία. Προσπαθώ να θυμηθώ μήπως τον είχα ξαναβάλει στο PP, αλλά δεν θυμάμαι, και αν τον είχα βάλει, θα τον έβγαζε στο PP. Επίσης σε έναν backup λογαριασμό PayPal που είχα κάνει, μπήκα και τσέκαρα δεν είχα βάλει ούτε λογαριασμούς τράπεζας ούτε κάρτες.

Αφού στείλεις έμβασμα από την Alpha, προσπάθησε να στείλεις και από την Πειραιώς.

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα μπλοκαρίσματος, για οποιοδήποτε λόγο, το πιθανότερο είναι ότι περάσει και το δεύτερο και θα προστεθεί και αυτός ο λογαριασμός.

Ναι, θα το δοκιμάσω και αυτό με ένα μικρότερο ποσό για δοκιμή, και όντος αν περάσει, κάποιο πρόβλημα θα έχει το σύστημα του PP και δεν τον εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,καλησπέρα.Θα ήθελα να θέσω το πρόβλημά μου.Πριν λίγη ώρα έκανα μια παραγγελία από hollister.Σημειώνω ότι έχω ήδη κάνει εγγραφή στο site της.Ενώ,λοιπόν,επέλεξα τα προϊόντα,πηγαίνω στην ολοκλήρωση της παραγγελίας.Εκεί πλήρωσα με κάρτα Amex μέσω Paypal.Αν και η hollister δεν δέχτηκε την παραγγελία μου,η alpha μου έστειλε μήνυμα ότι αφαιρέθηκαν τα λεφτά από τον λογαριασμό μου.Τι ακριβώς γίνεται;Έχει κάποιος κάποια ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,καλησπέρα.Θα ήθελα να θέσω το πρόβλημά μου.Πριν λίγη ώρα έκανα μια παραγγελία από hollister.Σημειώνω ότι έχω ήδη κάνει εγγραφή στο site της.Ενώ,λοιπόν,επέλεξα τα προϊόντα,πηγαίνω στην ολοκλήρωση της παραγγελίας.Εκεί πλήρωσα με κάρτα Amex μέσω Paypal.Αν και η hollister δεν δέχτηκε την παραγγελία μου,η alpha μου έστειλε μήνυμα ότι αφαιρέθηκαν τα λεφτά από τον λογαριασμό μου.Τι ακριβώς γίνεται;Έχει κάποιος κάποια ιδέα;;

Το paypal τι λέει στο λογαριασμο σου; Δείχνει χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το paypal τι λέει στο λογαριασμο σου; Δείχνει χρέωση;

Αναφέρει canceled.Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι η άλφα τράβηξε τα λεφτά και μάλιστα μου έστειλε και sms για γνωστοποίηση της κίνησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρει canceled.Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι η άλφα τράβηξε τα λεφτά και μάλιστα μου έστειλε και sms για γνωστοποίηση της κίνησης

θα επιτρεψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λόγο δεν επιτρεπεται το ανοιγμα  τραπεζικου λογαριασμου ; Ισα ισα δεν βγαινει κεφαλαιο απο την τραπεζα αλλα εισρέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λόγο δεν επιτρεπεται το ανοιγμα  τραπεζικου λογαριασμου ; Ισα ισα δεν βγαινει κεφαλαιο απο την τραπεζα αλλα εισρέει

 

Γιατί αν γίνει κούρεμα θα τα έχουν μοιράσει και θα τους φάνε πιο λίγα. Άλλωστε για να μπαίνει κεφάλαιο επιτρέπουν το άνοιγμα λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λόγο δεν επιτρεπεται το ανοιγμα  τραπεζικου λογαριασμου ; Ισα ισα δεν βγαινει κεφαλαιο απο την τραπεζα αλλα εισρέει

Κάθε τραπεζικός λογαριασμός ισοδυναμεί με 500€ έμβασμα στο εξωτερικό κάθε μήνα, καθώς επίσης και το εβδομαδιαίο όριο ανάληψης μετρητών για κάθε ξεχωριστό λογαριασμό που έχει ο καθένας. Οπότε πιστεύω είναι λογική η απαγόρευση για την αποφυγή εκροής κεφαλαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθω να κανω μια αγορα με visa απο amazon 300 ευρω και μου λεει δεν εγινε δεκτη η συναλλαγη το amazon ,παιζει κατι;Ειναι λογω των  capital controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...