Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μια ερωτηση.... σημερα μετα απο αρκετο καιρο , απο περιεργια ,  εκανα μια αγορα απο ebay ενα αντικείμενο , οχι με πολλα χρηματα,  6.5 λιρες ,και για πρώτη φορα μετα απο μηνες , περασε απευθιας η πληρωμη με Ελληνικη καρτα (mastercard εθνικης) απο το paypal ,χωρις να κανω ουτε request money  , ουτε revolut και τα σχετικα...

 

Εχει αλλαξει κατι και πλεον περνανε οι Ελληνικες καρτες για μικροποσα? η απλα ετυχε?

Από bang good ,δύο αγορές κολλητά,η μία 100$,και η άλλη 70$,μιά χαρά με κάρτα.Κανένα πρόβλημα.

Τον περασμένο μήνα,από δύο προσπάθειες αγοράς για συμπληρώματα,η μία πέρασε αμέσως,η άλλη με την καμία,ούτε με κάρτα,αλλά ούτε και με PayPal. :confused:

Χαιρετώ.

Επειδή είναι 700 σελίδες ρε παιδιά,μπορεί κάποιος να μου βάλει ένα λινκ τι πρέπει να κάνω για να εξαργυρώσω κάτι πόντους του bang good με κουπόνια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να τα αναλάβεις τα χρήματα αρκεί βέβαια να έχεις την πλαστική κάρτα. Χωρίς χρέωση. Μπορείς να κάνεις και έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό σου, αλλά οι Ελληνικοί λογαριασμοί τις περισσότερες φορές (πλην ίσως ειδικών εξαιρέσεων που δεν αφορούν σίγουρα ιδιώτες) χρεώνουν έξοδα για τα εισερχόμενα εμβάσματα. Και δεν βλέπω και το λόγο γιατί να "εγκλωβιστούν" τα όποια λεφτά φέρεις πίσω στις μπατιροτράπεζές μας. Καλύτερα να έχεις τη φυσική κάρτα revolut να τα βγάζεις σε μετρητά.

Και αν πας να κανεις αναληψη δε σου χρεωνει στο atm ουτε αυτα τα 3 ευρω που σου χρεωνουν ολα τα atm's αν η καρτα σου ειναι απο διαφορετικη τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν πας να κανεις αναληψη δε σου χρεωνει στο atm ουτε αυτα τα 3 ευρω που σου χρεωνουν ολα τα atm's αν η καρτα σου ειναι απο διαφορετικη τραπεζα?

 

Όχι. Δεν έχει καμία χρέωση/προμήθεια για αναλήψεις (ανά μήνα) μέχρι το ισόποσο των £500 (περίπου 650€ με την τρέχουσα ισοτιμία). Σου φαίνεται πρωτόγνωρο όπως και σε όλους μας που έχουμε συνηθίσει στις ληστρικές τακτικές των Ελληνικών "τραπεζών"... Δεν έχει κανένα ιδιαίτερο νόημα όμως να στέλνεις εμβάσματα στο εξωτερικό και να τα τραβάς ξανά από ΑΤΜ εδώ στην Ελλάδα. Εκτός κι αν ο σκοπός σου είναι να αδειάσεις γρηγορότερα τους Ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς σου με τη βοήθεια και του επιτρεπόμενου εμβάσματος σε σχέση με μόνη τη δυνατότηα ανάληψης 4Χ420€ το μήνα που μπορούν οι Ελληνικές κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση στους χρηστες paypal, και ειδικα οσους χρησιμοποιησαν μια καρτα εκτος λογαριασμου [και balance φυσικα], οπως οταν γραφει "Pay with a credit card" Aυτο ακριβως: http://www.insomnia.gr/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-146?do=findComment&comment=54611641

που ρωταει ο φιλος εδω περα. Ρωταω αν αυτη η χρεωση του 0,93 Ε ειναι ανεξαρτητη απο το ποσο της συναλλαγης, και αν επιστρεφεται ποτε απο to paypal ?   Ρωτησα και τον χρηστη αυτον (mamamia) αλλα δεν απαντησε ακομη. Και δεν εχει σχεση με το 1,50 ευρω και τους τετραψηφιους κωδικους, που ειναι αλλη περιπτωση. Εδω ειναι 0,93 Ε (ενα δολλαριο μαλλον) σε καθε πληρωμη.  Χρεωση paypal στην καρτα που πληρωνεις. [Αυτο το ξερουνε μονο οσοι το πληρωσανε]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση στους χρηστες paypal, και ειδικα οσους χρησιμοποιησαν μια καρτα εκτος λογαριασμου [και balance φυσικα], οπως οταν γραφει "Pay with a credit card" Aυτο ακριβως: http://www.insomnia.gr/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-146?do=findComment&comment=54611641

που ρωταει ο φιλος εδω περα. Ρωταω αν αυτη η χρεωση του 0,93 Ε ειναι ανεξαρτητη απο το ποσο της συναλλαγης, και αν επιστρεφεται ποτε απο to paypal ?   Ρωτησα και τον χρηστη αυτον (mamamia) αλλα δεν απαντησε ακομη. Και δεν εχει σχεση με το 1,50 ευρω και τους τετραψηφιους κωδικους, που ειναι αλλη περιπτωση. Εδω ειναι 0,93 Ε (ενα δολλαριο μαλλον) σε καθε πληρωμη.  Χρεωση paypal στην καρτα που πληρωνεις. [Αυτο το ξερουνε μονο οσοι το πληρωσανε]

 

Το ποσό αυτό επιστρέφεται στην κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζω για το e-Banking της Αlphabank...

 

εχει κοστος 8 ευρώ για εγγραφη; νομιζα οτι αφου δεν πληρωνεις το μηχανακι πλεον θα ηταν δωρεαν.... πληρωνεις τιποτα αλλο τελικα;

 

Θέλετε ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια στις συναλλαγές σας;

Ενεργοποιήστε τις Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας

Για επιπρόσθετη ασφάλεια και έλεγχο συναλλαγών όπως η αποστολή εμβασμάτων αλλά και διαχειρίσεως της συνδρομής σας, μπορείτε να εγγραφείτε στις Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας, με εφάπαξ χρέωση 8 ευρώ. Η συσκευή ή η εφαρμογή παραγωγής Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας παρέχεται δωρεάν. Το κόστος αφορά αποκλειστικά στην εγγραφή σας στην υπηρεσία.

 

Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής της συσκευής Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας, το κόστος για την αντικατάστασή της ανέρχεται στα 8 ευρώ. Για τυχόν επανεγκατάσταση της εφαρμογής, δεν υπάρχει επιπλέον κόστος.

 

 

 

Ρωτησα τηλεφωνικα και στη Eurobank..

μου ειπε οτι δεν εχει καθολου εξοδα εγγραφης στο e-Banking..

Ανεφερε οτι το εμβασμα ειναι 1€ αλλα μου ειπε και για εξοδα της τραπεζας που λαμβανει τα χρηματα.. μπορεινα ειναι και 19€..

και το αν θα επιλεξω να τα μοιραστουμε .. δεν το καταλαβα αυτο..για να κανω την αγορα που θελω θα πρεπει να μοιραστω και τα ξοδα της τραπεζα τους;

 

 

Μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα.

Σε 1η φάση, πρότεινα να δοκιμάσεις με τις κάρτες που έχεις για να κάνεις την αγορά που θέλεις.

Εάν αποτύχουν οι προσπάθειες με τις κάρτες, μπορείς να στείλεις έμβασμα στον πωλητή, όπως σου προτείνει και για να μειώσεις τα έξοδά σου, πρότεινα να πάρεις e-banking.

 

Ο πρόσθετος κωδικός ασφαλείας της Alpha δεν σου είναι απαραίτητος για τις πράξεις αυτές. 

Το έμβασμα στον πωλητή δεν μπορεί να γίνει με έξοδα από κοινού (shared), εκτός και αν αυτός συμφωνήσει σε σχετική πρότασή σου. Δεν σε απασχολούν τα (πιθανά) έξοδα της τράπεζάς του.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας,

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να κάνω έμβασμα απο τον λογ/μο της τράπεζας στον λογ/μο μου στην paypal (που θα βρώ δηλαδή τον iban και το bic code του λογ/μου στην paypal) για να μπορω να κανω αγορές από το ebay. Ισχύει το όριο των € 500 μηνιαίως και πόσες μέρες κανει να εμφανιστεί το έμβασμα? Καταλαβαίνω ότι το εν λόγω θέμα ενδεχομένως να έχει χιλιοειπωθεί στις 730 σελίδες αλλα όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να ψάξω σε τόσες σελίδες. Αν κάποιος έχει την καλοσύνη και μπορεί να με βοηθήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορέσεις να στείλεις έμβασμα στο balance πρέπει να συνδέσεις προηγουμένως τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal και υτό γίνεται πλέον είτε με τηλεφώνημα στην Ιρλανδία (άμεσο αποτέλεσμα) είτε με μήνυμα που θα έχει καθυστερημένο αποτέλεσμα.

 

Όταν συνδέσεις ΙΒΑΝ, θα φανούν στο paypal όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι για την αποστολή εμβάσματος (500€/μήνα από αυτόν αλλά και από λογαριασμό σε άλλη τράπεζα που θα προστεθεί και αυτός στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορέσεις να στείλεις έμβασμα στο balance πρέπει να συνδέσεις προηγουμένως τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) στο paypal και υτό γίνεται πλέον είτε με τηλεφώνημα στην Ιρλανδία (άμεσο αποτέλεσμα) είτε με μήνυμα που θα έχει καθυστερημένο αποτέλεσμα.

 

Μάλλον ..."καθόλου αποτέλεσμα" πλέον με μήνυμα. Από τις 31/1 έχω στείλει αυτά που ζήτησαν και δεν έχει συμβεί τίποτα. Με έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι... Ο λογαριασμός που ζήτησα δεν συνδέθηκε μέχρι σήμερα κοντά 1,5 μήνα και δεν είχα κανένα άλλο νέο. Βέβαια δε με απασχολεί καθόλου εφόσον έχω 2 ξένους λογαριασμούς συνδεδεμένους (Leupay και  N26) οπότε το ΙΒΑΝ για την αποστολή το βλέπω ούτως ή άλλως. Μπορεί αυτός να είναι και ο λόγος που αγνόησαν το αίτημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ..."καθόλου αποτέλεσμα" πλέον με μήνυμα. Από τις 31/1 έχω στείλει αυτά που ζήτησαν και δεν έχει συμβεί τίποτα. Με έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι... Ο λογαριασμός που ζήτησα δεν συνδέθηκε μέχρι σήμερα κοντά 1,5 μήνα και δεν είχα κανένα άλλο νέο. Βέβαια δε με απασχολεί καθόλου εφόσον έχω 2 ξένους λογαριασμούς συνδεδεμένους (Leupay και  N26) οπότε το ΙΒΑΝ για την αποστολή το βλέπω ούτως ή άλλως. Μπορεί αυτός να είναι και ο λόγος που αγνόησαν το αίτημά μου.

Αφού έχεις ήδη συνδεδεμένους τους 2 ξένους λογαριασμούς, πλέον είναι απλό να συνδέσεις και έναν οποιοδήποτε ελληνικό, αρκεί βέβαια να έχει τα ίδια στοιχεία δικαιούχου. Στέλνεις έμβασμα στο PP κατευθείαν από τον ελληνικό λογαριασμό στο PP IBAN και μόλις φτάσουν τα λεφτά σου, θα σου τον προσθέσουν αυτοί χειροκίνητα. Καλού - κακού και για να είσαι 100% σίγουρος, τους ενημερώνεις και γραπτώς αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής αποστολής ότι έχεις στείλει ήδη έμβασμα το x ποστό από τον τάδε λογαριασμό και θα είσαι ok.

 

Το έχει κάνει ήδη με επιτυχία (χωρίς καν να στείλει γραπτή ενημέρωση) ο συμφορουμίτης molot12, όπως έχει γράψει εδώ και εδώ, καθώς και ένας φίλος μου, ο οποίος παράλληλα τους έστειλε και γραπτή ενημέρωση για να μην του κάτσει οποιαδήποτε στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ..."καθόλου αποτέλεσμα" πλέον με μήνυμα. Από τις 31/1 έχω στείλει αυτά που ζήτησαν και δεν έχει συμβεί τίποτα. Με έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι... Ο λογαριασμός που ζήτησα δεν συνδέθηκε μέχρι σήμερα κοντά 1,5 μήνα και δεν είχα κανένα άλλο νέο. Βέβαια δε με απασχολεί καθόλου εφόσον έχω 2 ξένους λογαριασμούς συνδεδεμένους (Leupay και  N26) οπότε το ΙΒΑΝ για την αποστολή το βλέπω ούτως ή άλλως. Μπορεί αυτός να είναι και ο λόγος που αγνόησαν το αίτημά μου.

 

Εννοείς ότι έχεις αυτούς τους 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους στο paypal ή ότι έχεις τις 2 κάρτες εξωτερικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω κατι. Θελω να αγορασω κατι απο το εξωτερικο και θα πληρωσω με εμβασμα. Ας πουμε οτι αυτο που θελω κανει 50 ευρω. Η τραπεζα με το sha με χρεωνει 1 ευρω. Εγω πρεπει να του στειλω 51 για να φτασουν 50? Η του στελνω κανονικα 50 και το 1 ευρω το αφαιρει απο το υπολοιπο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ..."καθόλου αποτέλεσμα" πλέον με μήνυμα. Από τις 31/1 έχω στείλει αυτά που ζήτησαν και δεν έχει συμβεί τίποτα. Με έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι... Ο λογαριασμός που ζήτησα δεν συνδέθηκε μέχρι σήμερα κοντά 1,5 μήνα και δεν είχα κανένα άλλο νέο. Βέβαια δε με απασχολεί καθόλου εφόσον έχω 2 ξένους λογαριασμούς συνδεδεμένους (Leupay και  N26) οπότε το ΙΒΑΝ για την αποστολή το βλέπω ούτως ή άλλως. Μπορεί αυτός να είναι και ο λόγος που αγνόησαν το αίτημά μου.

Εγώ πριν από κανένα μήνα έβαλα τον δικό μου λογαριασμό με αποστολή μηνύματος. Έκανα ticket στο support και επικοινώνησαν μαζί μου μετά από 3 μέρες. Έβαλαν τον έναν από τους δυο λογαριασμούς κανονικά και με ενημέρωσαν ότι αδυνατούν να βάλουν τον δεύτερο. Μπορεί να έχεις κάνει κάτι λάθος ή να μην είδες τις απαντήσεις τους. Πάντα απαντάνε από το support, πελάτης τους είσαι.

Επίσης αν θυμάμαι καλά, η πρώτη απάντηση που στέλνουν είναι αυτοματοποιημένη από το σύστημα και για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου από το support, θα πρέπει να στείλεις εκ νέου απάντηση ότι δεν σε κάλυψε το αυτοματοποιημένο μήνυμα και θέλεις την βοήθεια τους.

 
 
Dear ΧΧΧ, 
 
Thanks for your email. To help you as quickly as possible, were sending you some information about bank accounts: 
  
A. How do I add my bank account? 
B. How do I re-add my bank account? 
C. How often can I add my bank account to a PayPal account? 
D. How do I remove a bank from my PayPal account? 
  
This email is an automated response, designed to try and answer your questions as quickly as possible. If you'd like more information, simply reply to this email with as many details about your situation as possible. Your query will be prioritised and we will get back to you as soon as we can. 
  
Yours Sincerely, 
PayPal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ πριν από κανένα μήνα έβαλα τον δικό μου λογαριασμό με αποστολή μηνύματος. Έκανα ticket στο support και επικοινώνησαν μαζί μου μετά από 3 μέρες. Έβαλαν τον έναν από τους δυο λογαριασμούς κανονικά και με ενημέρωσαν ότι αδυνατούν να βάλουν τον δεύτερο. Μπορεί να έχεις κάνει κάτι λάθος ή να μην είδες τις απαντήσεις τους. Πάντα απαντάνε από το support, πελάτης τους είσαι.

Επίσης αν θυμάμαι καλά, η πρώτη απάντηση που στέλνουν είναι αυτοματοποιημένη από το σύστημα και για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου από το support, θα πρέπει να στείλεις εκ νέου απάντηση ότι δεν σε κάλυψε το αυτοματοποιημένο μήνυμα και θέλεις την βοήθεια τους.

 
 
Dear ΧΧΧ, 
 
Thanks for your email. To help you as quickly as possible, were sending you some information about bank accounts: 
  
A. How do I add my bank account? 
B. How do I re-add my bank account? 
C. How often can I add my bank account to a PayPal account? 
D. How do I remove a bank from my PayPal account? 
  
This email is an automated response, designed to try and answer your questions as quickly as possible. If you'd like more information, simply reply to this email with as many details about your situation as possible. Your query will be prioritised and we will get back to you as soon as we can. 
  
Yours Sincerely, 
PayPal

 

 

 

Με αυτό τον τρόπο, ακριβώς, σύνδεσα τον 1ο ΙΒΑΝ στο paypal to NOE 2015 και περιέγραψα τη σχετική διαδικασία στο post #8897 στη σελ 594.

 

Στη συνέχεια, βέβαια, αρκετοί ανέφεραν ότι πέτυχαν τη σύνδεση με απλό μήνυμα και όχι με απάντηση στο αυτοματοποιημένο. Τελικά, η αποτελεσματικότερη και άμεση σύνδεση γίνεται με τηλεφώνημα έστω και αν κοστίζει λίγα € αν και η συνομιλία δεν διαρκεί πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...