Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αγορές από το εξωτερικό με κάρτα είναι λαχείο αλλά έχουν καταγραφεί πολλές περιπτώσεις που έχουν περάσει κάρτες Amex εκεί που δεν πέρασαν άλλες.

 

Προσωπικά, σε 2 αγορές από ευρωπαικές αμαζόνες, χρησιμοποίησα Amex Debit και πραγματοποιήθηκαν οι αγορές όταν δεν πέρασαν άλλες κάρτες προηγουμένως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή χρησιμοποιώ και τις τρεις υπηρεσίες paypal-leupay-revolut μετά με ενα ευρώ στέλνω έμβασμα πχ 100 ευρώ πειραιώς στο paypal σε λιγότερο απο 48 ώρες και απο εκεί τα 80 τα μεταφέρω με withdraw στη leupay (δωρεάν σε < 48 ωρες) και μετά τα 30 απο τα 80 στη revolut κάνοντας χρήση του ''top up απο κάρτα'' (δωρεάν άμμεσα) της revolut  B)  

 

Thanks για τις πληροφορίες. Έχω μια απορία όμως. Για ποιον λόγο στέλνεις το έμβασμα αρχικά στην paypal, και στην συνέχεια μεταφορά ένα μέρος από το ποσό στην leupey (έτσι ώστε να κάνεις top-up την revolut στην συνέχεια)? Δεν είναι καλύτερο να στείλεις έμβασμα απευθείας στην leupay 100 ευρώ πχ, να κάνεις top-up την revolut 30 ευρώ, και στην συνέχεια να συνδέσεις τις κάρτες από revolut & leupay στο paypal ώστε να κάνεις αγορές με χρέωση των καρτών και όχι από το balance ?

Άμα έχεις balance στο paypal σε ευρώ και κάνεις αγορά σε άλλο νόμισμα, πρώτα παίρνει τα χρήματα από το balance (και κάνει την μετατροπή στην ισοτιμία του paypal) και στην συνέχεια τραβάει χρήματα από τις κάρτες. Ενώ αμα δεν έχεις balance ευνοείσαι από τις καλές ισοτιμίες που σου προσφέρει η revolut/leupay.

Κάνω κάποιο λάθος?

 

Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι όταν κάνεις έμβασμα στην paypal, στην τράπεζα φαίνεται σαν δικαιούχος το paypal (πιθανόν για αγορά αγαθών/υπηρεσιών) ενώ άμα στείλεις έμβασμα στην leupay φαίνεσαι σαν δικαιούχος εσύ (κοινώς βγάζεις χρήματα στο εξωτερικό στον λογαριασμό που διατηρείς στο όνομα σου στην Μάλτα)

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω άμα υπάρχει (και υπάρξει μελλοντικά θέμα) με την εφορία (μιλάμε για νόμιμα χρήματα πάντα, δηλωμένα στην εφορία). Δηλαδή άμα είναι καλύτερο να στείλεις με έμβασμα τα χρήματα στον λογαριασμό σου στην Μάλτα (όπου φαίνεται ξεκάθαρα από πού τα έστειλες και που πήγαν) ή να τα στείλεις μέσω paypal (και εάν χρειαστεί στο μέλλον να δικαιολογήσεις πώς βρέθηκαν χρήματα στον λογαριασμό σου στην Μάλτα, άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας).

 

Έχεις δοκιμάσει (εσύ ή κάποιος άλλος) να κάνει top-up τον λογαριασμό της revolut με την κάρτα της number26?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω άμα υπάρχει (και υπάρξει μελλοντικά θέμα) με την εφορία (μιλάμε για νόμιμα χρήματα πάντα, δηλωμένα στην εφορία). Δηλαδή άμα είναι καλύτερο να στείλεις με έμβασμα τα χρήματα στον λογαριασμό σου στην Μάλτα (όπου φαίνεται ξεκάθαρα από πού τα έστειλες και που πήγαν) ή να τα στείλεις μέσω paypal (και εάν χρειαστεί στο μέλλον να δικαιολογήσεις πώς βρέθηκαν χρήματα στον λογαριασμό σου στην Μάλτα, άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας).

 

Έχεις δοκιμάσει (εσύ ή κάποιος άλλος) να κάνει top-up τον λογαριασμό της revolut με την κάρτα της number26?

 

Πριν χρειαστεί να δικαιολογήσεις πως βρέθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό σου στη Μάλτα, θα έχει χρειαστεί να δικαιολογήσεις πως βρέθηκαν στον Ελληνικό λογαριασμό σου... Έξυπνη είναι σαν λύση αυτή που σκέφτηκε ο φίλος μόνο για να γλυτώνει τα 1ευρα, αλλά δε νομίζω να προσφέρει απολύτως τίποτα ως "ξέπλυμα".

Για το τελευταίο θέμα σου, δεν έχω δοκιμάσει -ακόμα- τη Ν26, δοκίμασα όμως τη Leupay και φόρτισε τη Revolut άψογα και ακαριαία. Δεν βλέπω λόγο να μην κάνει το ίδιο και η Ν26 εφόσον δεν είναι καν απαραίτητο ούτε verification από τη Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν κερδίσεις μια δημοπρασία στο ebay και μετά διαπιστώσω ότι δεν μπορείς να πληρώσεις λόγω cc τι γίνεται? Ξέρω ότι για την αγορά ότι ακυρώνεται, ισχύει το ίδιο και για την δημοπρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν κερδίσεις μια δημοπρασία στο ebay και μετά διαπιστώσω ότι δεν μπορείς να πληρώσεις λόγω cc τι γίνεται? Ξέρω ότι για την αγορά ότι ακυρώνεται, ισχύει το ίδιο και για την δημοπρασία?

 

Τίποτα από τα δύο δεν ακυρώνεται σίγουρα  (χωρίς "συνέπειες" δηλαδή). Πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή και να του εξηγήσεις το λόγο που θέλεις να ακυρώσεις. Συνήθως δέχεται, αλλά θεωρητικά μπορεί να αρνηθεί και να σου βάλει κακή βαθμολογία. Για κάποιον που αγοράζει μόνο βέβαια, μικρή έως καθόλου σημασία έχει η βαθμολογία του.

Τα cc ως δικαιολογία βέβαια θεωρώ ότι είναι καλή δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα από τα δύο δεν ακυρώνεται σίγουρα  (χωρίς "συνέπειες" δηλαδή). Πρέπει να μιλήσεις με τον πωλητή και να του εξηγήσεις το λόγο που θέλεις να ακυρώσεις. Συνήθως δέχεται, αλλά θεωρητικά μπορεί να αρνηθεί και να σου βάλει κακή βαθμολογία. Για κάποιον που αγοράζει μόνο βέβαια, μικρή έως καθόλου σημασία έχει η βαθμολογία του.

Τα cc ως δικαιολογία βέβαια θεωρώ ότι είναι καλή δικαιολογία.

Καλημέρα, τι εννοείς "χωρίς συνέπειες" γιατί έχω κάνει αγορές και όταν πήγα να τις πληρώσω και δεν μπόρεσα αυτές ακυρώθηκαν, δηλαδή δεν μου έμειναν στο ebay ως "waiting payment", δεν φαίνονται πουθενά.

Κάτι άλλο, σχετικό νομίζω, έβγαλα revolut και την σύνδεσα στο paypal, αυτή περνάει πάντα στις συναλλαγές στο ebay ή είναι λαχείο, απλά πιο εύκολο να το κερδίσεις, και με αυτή? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τι εννοείς "χωρίς συνέπειες" γιατί έχω κάνει αγορές και όταν πήγα να τις πληρώσω και δεν μπόρεσα αυτές ακυρώθηκαν, δηλαδή δεν μου έμειναν στο ebay ως "waiting payment", δεν φαίνονται πουθενά.

Κάτι άλλο, σχετικό νομίζω, έβγαλα revolut και την σύνδεσα στο paypal, αυτή περνάει πάντα στις συναλλαγές στο ebay ή είναι λαχείο, απλά πιο εύκολο να το κερδίσεις, και με αυτή? 

Ευχαριστώ.

Υπάρχουν δυο ειδών αγορές στο εβαυ αυτές που οταν κάνεις κλικ για να τις αγοράσεις τις χρεώνεσαι και περιμένουν ποτε θα τις πληρώσεις και αυτες που κάνεις κλικ για αγορά αλλά αν δεν τις πληρώσεις απλά εξαφανίζονται, δεν τις χρεώνεσαι.

 

Τις δημοπρασίες συνήθως τις χρεώνεσαι και περιμένουν μέχρι να τις πληρώσεις, αν δεν τις πληρώσεις τρως πέναλτι από το εβαυ για ενα απλήρωτο αντικείμενο, αν συσσωρευτούν καμπόσα(δεν θυμάμαι το αριθμό) τρως και πόρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εδώ και 3 μέρες μου έχει μπλοκάρει το apple id με αποτέλεσμα να μη δέχεται τη προπληρωμένη virtual card της Πειραιώς. Από το support της Apple μου είπανε ότι για να το ξεμπλοκάρω χρειάζεται μια gift card για να μπορέσω να αλλάξω το τρόπο πληρωμής. Έχει κανένας άλλος την εικονική προπληρωμένη της Πειραιώς σε συνδυασμό με icloud για να τσεκάρω αν λειτουργεί ή όχι σωστά; Το πρόβλημα μου είπαν πως έχει προκύψει λόγω CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ελα που δεν γινεται και αυτο γιατι οταν παω στο μενου μεταφορες μου δινει τη δυνατοτητα να κανω μεταφορα μονο απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον οτιδηποτε αλλο διαλεξω θελει κωδικο απο το εξτρα μηχανημα που σου δινει η allpha bank αφου πληρωσεις ενα ποσο.

 

Και εκτος αυτου δεν υπαρχει η δυνατοτητα χωρις τον κωδικο απο το μηχανημα να κανω μεταφορα σε αλλο λογαριασμο.

Οριστε και η φωτο απο το alpha web banking.

image.jpg

 

Και οκ πες οτι το δεχομαι αυτο το 10ευρω που ειναι για την πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησεις αυτη την εφαρμογη μετα τι?

Τον «Προσθετό Κωδικό Ασφαλείας» μπορείς να τον παίρνεις και αυτόματα μέσω εφαρμογής Android/iOS της Alpha Bank. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις το μηχάνημα για να παίρνεις κωδικό ασφαλείας. Νομίζω ότι έχει μια χρέωση 6-7€ για να το ενεργοποιήσεις την πρώτη φορά. Από εκεί και πέρα κατεβάζεις το app και κάθε φορά που κάνεις login και θέλεις να κάνεις συναλλαγές, βάζεις τον κωδικό ασφαλείας που βλέπεις στο app και ανανεώνετε κάθε 60 δευτερά νομίζω. Αν πας σε ένα κατάστημα και ρωτήσεις θα σου τα πούνε αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο ειδών αγορές στο εβαυ αυτές που οταν κάνεις κλικ για να τις αγοράσεις τις χρεώνεσαι και περιμένουν ποτε θα τις πληρώσεις και αυτες που κάνεις κλικ για αγορά αλλά αν δεν τις πληρώσεις απλά εξαφανίζονται, δεν τις χρεώνεσαι.

 

Τις δημοπρασίες συνήθως τις χρεώνεσαι και περιμένουν μέχρι να τις πληρώσεις, αν δεν τις πληρώσεις τρως πέναλτι από το εβαυ για ενα απλήρωτο αντικείμενο, αν συσσωρευτούν καμπόσα(δεν θυμάμαι το αριθμό) τρως και πόρτα

Συνεπώς πρέπει να αποφεύγω τις δημοπρασίες? ή τώρα που σύνδεσα τη revolut στο paypal δεν θα έχω πρόβλημα να πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο ειδών αγορές στο εβαυ αυτές που οταν κάνεις κλικ για να τις αγοράσεις τις χρεώνεσαι και περιμένουν ποτε θα τις πληρώσεις και αυτες που κάνεις κλικ για αγορά αλλά αν δεν τις πληρώσεις απλά εξαφανίζονται, δεν τις χρεώνεσαι.

@jkap, όπως σωστά έγραψε ο φίλος παραπάνω, υπάρχουν 2 ειδών αγορές.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, όταν πατήσεις το κουμπί "Buy it now", αν σου εμφανίσει μια καρτέλα που γράφει "Commit to buy", τότε είσαι υποχρεωμένος να δεσμευθείς ότι θα πληρώσεις για την αγορά σου. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν προχωράς στην αγορά αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα περάσει η κάρτα σου.

 

Αν πατώντας το κουμπί "Buy it now" σε βγάλει κατευθείαν στην καρτέλα με το σύνολο της παραγγελίας σου, τη διεύθυνση αποστολής κτλ. τότε επιλέγεις να πληρώσεις μέσω Paypal και αν δεν περάσει η συναλλαγή, πατάς ακύρωση και επιστρέφεις πίσω στο ebay χωρίς καμία δέσμευση.

 

Αφού συνέδεσες τη revolut με επιτυχία στο Paypal (χρειάζεται και Confirm, όχι μόνο Link), τότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν μάλιστα κάνεις verification και στη Revolut (δεν είναι υποχρεωτικό), τότε μειώνεις τις πιθανότητες να σου πάει κάτι στραβά σε κάποια συναλλαγή στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , εχει δοκιμασει καποιος να κανει TopUp στο Revolut μεσω καρτας με επιτυχια? και αν ναι ποια καρτα συγκεκριμενα?

Μόνο με debit εξωτερικού γίνεται. Με καμια Ελληνική δε γίνεται......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , εχει δοκιμασει καποιος να κανει TopUp στο Revolut μεσω καρτας με επιτυχια? και αν ναι ποια καρτα συγκεκριμενα?

χωρις προσωπικη εμπειρία κάποια μέλη έχουν καταφέρει μέσω της κάρτας leupay top up σε revolut, το οποίο leupay το κάνεις top up με κάρτα χρεωστική πειραιώς mastercard αν έχεις άμεσα με ενα μικρό fee

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις προσωπικη εμπειρία κάποια μέλη έχουν καταφέρει μέσω της κάρτας leupay top up σε revolut, το οποίο leupay το κάνεις top up με κάρτα χρεωστική πειραιώς mastercard αν έχεις άμεσα με ενα μικρό fee

 

Αν έχεις Leupay, ψωνίζεις κατευθείαν με αυτήν. Που δουλεύει και απολύτως απροβλημάτιστα στο Paypal. Δεν χρειάζεσαι τη Revolut. Το όποιο όφελος από τις τις ισοτιμίες για αγορές σε νόμισμα άλλο του Ευρώ υπήρχε στην αρχή (αν υπήρχε) είναι από ασήμαντο έως μηδενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...