Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@jkap, όπως σωστά έγραψε ο φίλος παραπάνω, υπάρχουν 2 ειδών αγορές.

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, όταν πατήσεις το κουμπί "Buy it now", αν σου εμφανίσει μια καρτέλα που γράφει "Commit to buy", τότε είσαι υποχρεωμένος να δεσμευθείς ότι θα πληρώσεις για την αγορά σου. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν προχωράς στην αγορά αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα περάσει η κάρτα σου.

 

Αν πατώντας το κουμπί "Buy it now" σε βγάλει κατευθείαν στην καρτέλα με το σύνολο της παραγγελίας σου, τη διεύθυνση αποστολής κτλ. τότε επιλέγεις να πληρώσεις μέσω Paypal και αν δεν περάσει η συναλλαγή, πατάς ακύρωση και επιστρέφεις πίσω στο ebay χωρίς καμία δέσμευση.

 

Αφού συνέδεσες τη revolut με επιτυχία στο Paypal (χρειάζεται και Confirm, όχι μόνο Link), τότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν μάλιστα κάνεις verification και στη Revolut (δεν είναι υποχρεωτικό), τότε μειώνεις τις πιθανότητες να σου πάει κάτι στραβά σε κάποια συναλλαγή στο ebay.

 

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που γράφεις. Αγοράζω από το eBay καθημερινά και δημοπρασίες και buy it now, και όλα τα buy it now, όταν πατήσεις το πρώτο κουμπί buy it now, μετα σου βγάζει το κουμπί commit to buy. Αν το πατήσεις σε πάει σε μια οθόνη με το σύνολο αγοράς και μεταφορικών (αν υπάρχουν) και το συνολικό ποσό που είναι να πληρώσεις. Πλέων σε αυτό το στάδιο η αγορά έχει γίνει, αλλά δεν έχεις πληρώσει. Αν πατήσεις αμέσως το κουμπί του PayPal που σου βγάζει σε αυτή την οθόνη, σε πάει στο PP να πληρώσεις και στη συνεχεία κάνεις τη συναλλαγή στο PP που εκεί μπορεί και να μην περάσει λόγο CC. Αν δεν περάσει η συναλλαγή στο PP, δεν ακυρώνετε αυτόματα η παραγγελία, αλλά μένει στο Purchase history σαν unpaid και σου έχει την επιλογή να πληρώσεις ή να το μαρκάρεις ότι το έχεις πληρώσει. Σε περίπτωση που δεν περάσει η συναλλαγή και αδυνατείς να πληρώσεις με κάποιο άλλο τρόπο, στέλνεις μήνυμα στον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία, το οποίο και κάνει συνήθως αν του εξηγήσεις ότι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να πληρώσεις. Ο πωλητής δεν μπορεί να αφήσει negative feedback, αλλά μπορεί να ανοίξει unpaid case και στη συνέχεια το eBay να σου ζητήσει εξηγήσεις. Αν κάνεις πολλές ακυρώσεις, κάποια στιγμή θα σε μπαναρουν πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που γράφεις. Αγοράζω από το eBay καθημερινά και δημοπρασίες και buy it now, και όλα τα buy it now, όταν πατήσεις το πρώτο κουμπί buy it now, μετα σου βγάζει το κουμπί commit to buy. Αν το πατήσεις σε πάει σε μια οθόνη με το σύνολο αγοράς και μεταφορικών (αν υπάρχουν) και το συνολικό ποσό που είναι να πληρώσεις. Πλέων σε αυτό το στάδιο η αγορά έχει γίνει, αλλά δεν έχεις πληρώσει. Αν πατήσεις αμέσως το κουμπί του PayPal που σου βγάζει σε αυτή την οθόνη, σε πάει στο PP να πληρώσεις και στη συνεχεία κάνεις τη συναλλαγή στο PP που εκεί μπορεί και να μην περάσει λόγο CC. Αν δεν περάσει η συναλλαγή στο PP, δεν ακυρώνετε αυτόματα η παραγγελία, αλλά μένει στο Purchase history σαν unpaid και σου έχει την επιλογή να πληρώσεις ή να το μαρκάρεις ότι το έχεις πληρώσει. Σε περίπτωση που δεν περάσει η συναλλαγή και αδυνατείς να πληρώσεις με κάποιο άλλο τρόπο, στέλνεις μήνυμα στον πωλητή να ακυρώσει την παραγγελία, το οποίο και κάνει συνήθως αν του εξηγήσεις ότι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να πληρώσεις. Ο πωλητής δεν μπορεί να αφήσει negative feedback, αλλά μπορεί να ανοίξει unpaid case και στη συνέχεια το eBay να σου ζητήσει εξηγήσεις. Αν κάνεις πολλές ακυρώσεις, κάποια στιγμή θα σε μπαναρουν πιστεύω.

Εγώ πάντως σε μια αγορά την προηγούμενη εβδομάδα (πριν συνδέσω την revolut) πατάω buy it now, δεν θυμάμαι αν με πήγε κατευθείαν να πληρώσω ή μου έβγαλε commit to buy, δοκιμάζω να πληρώσω με PayPal χωρίς επιτυχία, γυρίζω στην αρχική σελίδα και δεν υπήρχε τίποτα στο purchase history.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε μια αγορά την προηγούμενη εβδομάδα (πριν συνδέσω την revolut) πατάω buy it now, δεν θυμάμαι αν με πήγε κατευθείαν να πληρώσω ή μου έβγαλε commit to buy, δοκιμάζω να πληρώσω με PayPal χωρίς επιτυχία, γυρίζω στην αρχική σελίδα και δεν υπήρχε τίποτα στο purchase history.

 

Τότε προφανώς και κάνεις τις αγορές σου στο ebay.co.uk ή στο ebay.com. Εγώ χρησιμοποιώ το ebay.ie, λόγο αυτόματης μετατροπής σε ευρώ, και έχει τελείως διαφορετική διαδικασία που περνάς από σελίδα confirm πριν σε πάει στην τελική σελίδα πληρωμής. Εκεί δεσμεύεσαι ότι θα αγοράσεις το αντικείμενο και στο βάζει στο purchase history πληρώσεις δεν πληρώσεις στην επόμενη σελίδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Nanobot, εφόσον ψωνίζεις αποκλειστικά από το ebay.ie, που έχει συγκεκριμένη πολιτική, δεν γίνεται τότε να αμφισβητείς αυτά που έγραψα παραπάνω, τα οποία ισχύουν ως γενικός κανόνας στο ebay. Στο ebay, εν γένει, δεν είσαι υποχρεωμένος να δεσμευτείς ότι θα πληρώσεις πριν ολοκληρώσεις τη διαδικασία, εκτός κι αν σου εμφανιστεί κουμπί "commit to buy", το οποίο συμβαίνει σε ορισμένες αγοραπωλησίες (όχι όλες), αναλόγως με τις επιθυμίες του πωλητή. Το ότι συμβαίνει πάντα στο ebay.ie δεν αποτελεί κανόνα για όλο το ebay.

Χαίρομαι όμως που το διευκρίνησες και μου λύθηκε η απορία για την ένστασή σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Nanobot, εφόσον ψωνίζεις αποκλειστικά από το ebay.ie, που έχει συγκεκριμένη πολιτική, δεν γίνεται τότε να αμφισβητείς αυτά που έγραψα παραπάνω, τα οποία ισχύουν ως γενικός κανόνας στο ebay. Στο ebay, εν γένει, δεν είσαι υποχρεωμένος να δεσμευτείς ότι θα πληρώσεις πριν ολοκληρώσεις τη διαδικασία, εκτός κι αν σου εμφανιστεί κουμπί "commit to buy", το οποίο συμβαίνει σε ορισμένες αγοραπωλησίες (όχι όλες), αναλόγως με τις επιθυμίες του πωλητή. Το ότι συμβαίνει πάντα στο ebay.ie δεν αποτελεί κανόνα για όλο το ebay.

Χαίρομαι όμως που το διευκρίνησες και μου λύθηκε η απορία για την ένστασή σου :-)

 

 

Δεν διευκρίνισες εξαρχής από πού ψωνίζεις εσύ. Το ξέρω πολύ καλά ότι στο αγγλικό δουλεύει έτσι γι’ αυτό και το κατάλαβα, αλλά γενικός κανόνας του ebay δεν είναι. Αν μελλοντικά το υιοθετήσουν για όλα τους τα συστήματα θα γίνει γενικός κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τυχει να στειλετε με εμβασμα στο paypal ballance και να μην παει ποτε στο paypal ballance?

 

Γιατι ηδη εχουν περασει 3 μερες απο τοτε που το εστειλα και ενω μου εγραψε ολα οκ ακομα δεν το εχω δει να πηγαινει στο paypa ballance.

 

Εκτος απο το PayPal IBAN & BIC παιει ρολο αν τα αλλα π.χ. χωρα προορισμου του εμβασματος ειναι λαθος?

 

Π.χ. εγω στο πεδιο:

 

Η μεταφορά αφορά διαλεγω "ταξιδιωτικες υπηρεσιες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω εκανα μια αγορα τις 27 του μηνα ολα οκ ενω δε μπορουσα απο οταν εγιναν τα capital και τωρα προσπαθω και δε μπορω We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa x-9009. καμια ιδεα?? Πειραιως visa καταθετικου λογαριασμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ από την Παρασκευή να δημιουργήσω ένα λογαριασμό στο paypal και μόλις εισάγω τα στοιχεία μου και πάω στο επόμενο βήμα μου βγάζει σφάλμα όπως φαίνεται και στο screenshot που παραθέτω. Επίσης προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω mail μαζί τους και προϋποθέτει να έχω λογαριασμό, τον οποίο δεν μπορώ να δημιουργήσω.

Έχετε καμιά ιδέα να προτείνετε;

post-222067-0-79282600-1456841419_thumb.png

Επεξ/σία από giannis193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ από την Παρασκευή να δημιουργήσω ένα λογαριασμό στο paypal και μόλις εισάγω τα στοιχεία μου και πάω στο επόμενο βήμα μου βγάζει σφάλμα όπως φαίνεται και στο screenshot που παραθέτω. Επίσης προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω mail μαζί τους και προϋποθέτει να έχω λογαριασμό, τον οποίο δεν μπορώ να δημιουργήσω.

Έχετε καμιά ιδέα να προτείνετε;

ειχες κανει προηγουμενως αποτυχημενες προσπαθειες;προσπαθησε με αλλον browser.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχες κανει προηγουμενως αποτυχημενες προσπαθειες;προσπαθησε με αλλον browser.

Σωστός, μπήκα με firefox και δούλεψε. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από giannis193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα να ρωτησω έχω κάνει μια αγορά από ένα κατάστημα εξωτερικού και τελικά δεν υπάρχει άλλη διαθεσιμη συσκευή και θα πάρω μια άλλη που κοστίζει συν 180usd με ποιο τρόπο θα στείλω το υπόλοιπο ποσό στο paypal του πωλητή;(ή κάρτα είναι τις revolut).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...