Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα να ρωτησω έχω κάνει μια αγορά από ένα κατάστημα εξωτερικού και τελικά δεν υπάρχει άλλη διαθεσιμη συσκευή και θα πάρω μια άλλη που κοστίζει συν 180usd με ποιο τρόπο θα στείλω το υπόλοιπο ποσό στο paypal του πωλητή;(ή κάρτα είναι τις revolut).

http://www.insomnia.gr/topic/579289-αγορές-με-paypal-ebay-μέθοδος-request-money/?p=54690741

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η απόλυτη ξεφτίλα: προσπάθεια αγοράς δύο εισιτηρίων για το Κολοσαίο ένταντι 28ε και ούτε της Πειραιώς ούτε της Alpha δέχονται την συναλλαγή. Ελλάδα 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μπηκανε τα λεφτα που εστειλα με εμβασμα στο paypal ballance.

Αργησανε λογο σαββατοκυριακου αλλα μπηκανε.

 

Να σας πω μεσω εμβασματος δεν υπαρχει περιορισμος στο ποσα θα στειλεις?

Και οτι ποσο και να στειλεις η προμηθεια της τραπεζας θα ειναι παντα 1 ευρω?

Μιλαω παντα για την alpha bank που με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω των CC υπάρχει περιορισμός και μπορείς να στείλεις μέχρι 500 ευρώ/μήνα.

Εφόσον στα έξοδα επιλέγεις ότι επιμερίζονται (SHA), τότε το κόστος παραμένει σταθερό στο 1 ευρώ για οποιοδήποτε έμβασμα, όσο κι αν είναι το ποσό που στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε φαση να κανω αγορα απο thomann (μεγαλο Γερμανικο μουσικο καταστημα)... 350-400€
τους εστειλα ερωτηση για τω πως μπορω να πληρωσω λογω CC..
μου απαντησαν:

 λόγω των ελέγχων κεφαλαίων, μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό είναι εφικτές μόνο υπό προϋποθέσεις. Παρόλαυτα με τη πάροδο του χρόνου οι περιορισμοί αυτοί χαλαρώνουν τόσο από τη πλευρά του κράτους, όσο και από τις ίδιες τις τράπεζες.
 Η πληρωμή με έμβασμα στη τράπεζα διαρκεί πολλές φορές ακόμα και τρεις βδομάδες και γίνεται με αρκετή γραφειοκρατία. Εαν έχετε τη δυνατότητα πληρωμής μέσω online banking, μπορείτε να δοκιμάσετε να προβείτε στη πληρωμή. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να λάβετε από τη τράπεζά σας.
 Η πληρωμή με κάρτες προπληρωμένες/ χρεωστικές ή πιστωτικές (δικές σας ή συγγενικών/ φιλικών προσώπων) είναι η πιο εύκολη, άμεση και οικονομική λύση. Επίσης, μεταφορές χρημάτων άνευ περιορισμών είναι εφικτές μέσω λογαριασμών/ καρτών στο εξωτερικό και με PayPal.
 
 Επί του παρόντος, θα σας προτείναμε τις εξής λύσεις:
α) Κάνετε τη παραγγελία σας (ανεξαρτήτως ποσού) στη σελίδα μας με κάρτα (πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη) δική σας ή συγγενικών/ φιλικών προσώπων. Κατόπιν θα σας ενημερώσουμε αν η χρέωση ήταν εφικτή και για ποιό ποσό. Αν υπάρξει πρόβλημα μπορούμε σε συνεννοήση μαζί σας να εξετάσουμε με ποιούς άλλους τρόπους θα πληρωθεί το ποσό/ εξοφληθεί το υπόλοιπο.
β) Να επιλέξετε πληρωμή με PayPal
γ) Να επιλέξετε πληρωμή με έμβασμα ή κάρτα από λογαριασμό στο εξωτερικό
δ) Να επιλέξετε πληρωμή με έμβασμα από ελληνικό λογαριασμό, αφού πρώτα επικοινωνήσετε με τη τράπεζά σας για τους όρους που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
 Πληρωμές με αντικαταβολή, Western Union και λοιπές μη αναφερομένες υπηρεσίες δυστυχώς δεν είναι προς το παρόν εφικτές. Ευχαριστούμε για τη προτίμησή σας και λυπούμαστε για την ταλαιπωρία αυτή!


Αυτος λεει δηλαδη οτι πιθανως μπορει να γινει με καρτα..
Εχω 4 καρτες χρεωστικες καρτες..
AlphaBank Enter Visa
Πειραιως Visa
Εθνικης
Eurobank
(τις 2 τελευταιες δεν τις εχω προχειρες να δω τι ειναι)

λεω να δοκιμασω να βαλω χρηματα στη AlphaBank Enter Visa που με βολευει περισσοτερο και να προσπαθησω την αγορα.. (δεν εχω ενεργοποιημενο e-banking)

Τι προτεινετε;

(διαβασα τις τελευταιες σελιδες του θεματος αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να δοκιμασω να βαλω χρηματα στη AlphaBank Enter Visa που με βολευει περισσοτερο και να προσπαθησω την αγορα.. (δεν εχω ενεργοποιημενο e-banking)

 

Τι προτεινετε;

 

(διαβασα τις τελευταιες σελιδες του θεματος αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη)

 

Το πιθανότερο είναι να μην περάσει καμία από τις κάρτες που έχεις. Να ενεργοποιήσεις e-banking και να τους στείλεις έμβασμα (γιατί από το γκισέ έχει μεγάλη προμήθεια) είναι ο γρηγορότερος τρόπος θεωρώ αρκεί αυτοί να επεξαργάζονται τα εμβάσματα των πελατών τους αρκετά γρήγορα. Αλλιώς βγάλε μια κάρτα εξωτερικού για να κάνεις την πληρωμή (συζητούνται 3 στο παρόν forum Leupay, Ν26 και Revolut).  Γρηγορότερα θα κάνεις με τη Revolut η οποία παρέχει virtual κάρτα άμεσα με την οποία συνιστώ να πληρώσεις άμεσα χωρίς παρέμβαση του Paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε φαση να κανω αγορα απο thomann (μεγαλο Γερμανικο μουσικο καταστημα)... 350-400€

τους εστειλα ερωτηση για τω πως μπορω να πληρωσω λογω CC..

μου απαντησαν:

 

 λόγω των ελέγχων κεφαλαίων, μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό είναι εφικτές μόνο υπό προϋποθέσεις. Παρόλαυτα με τη πάροδο του χρόνου οι περιορισμοί αυτοί χαλαρώνουν τόσο από τη πλευρά του κράτους, όσο και από τις ίδιες τις τράπεζες.

 Η πληρωμή με έμβασμα στη τράπεζα διαρκεί πολλές φορές ακόμα και τρεις βδομάδες και γίνεται με αρκετή γραφειοκρατία. Εαν έχετε τη δυνατότητα πληρωμής μέσω online banking, μπορείτε να δοκιμάσετε να προβείτε στη πληρωμή. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να λάβετε από τη τράπεζά σας.

 Η πληρωμή με κάρτες προπληρωμένες/ χρεωστικές ή πιστωτικές (δικές σας ή συγγενικών/ φιλικών προσώπων) είναι η πιο εύκολη, άμεση και οικονομική λύση. Επίσης, μεταφορές χρημάτων άνευ περιορισμών είναι εφικτές μέσω λογαριασμών/ καρτών στο εξωτερικό και με PayPal.

 

 Επί του παρόντος, θα σας προτείναμε τις εξής λύσεις:

α) Κάνετε τη παραγγελία σας (ανεξαρτήτως ποσού) στη σελίδα μας με κάρτα (πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη) δική σας ή συγγενικών/ φιλικών προσώπων. Κατόπιν θα σας ενημερώσουμε αν η χρέωση ήταν εφικτή και για ποιό ποσό. Αν υπάρξει πρόβλημα μπορούμε σε συνεννοήση μαζί σας να εξετάσουμε με ποιούς άλλους τρόπους θα πληρωθεί το ποσό/ εξοφληθεί το υπόλοιπο.

β) Να επιλέξετε πληρωμή με PayPal

γ) Να επιλέξετε πληρωμή με έμβασμα ή κάρτα από λογαριασμό στο εξωτερικό

δ) Να επιλέξετε πληρωμή με έμβασμα από ελληνικό λογαριασμό, αφού πρώτα επικοινωνήσετε με τη τράπεζά σας για τους όρους που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

 Πληρωμές με αντικαταβολή, Western Union και λοιπές μη αναφερομένες υπηρεσίες δυστυχώς δεν είναι προς το παρόν εφικτές. Ευχαριστούμε για τη προτίμησή σας και λυπούμαστε για την ταλαιπωρία αυτή!

 

Αυτος λεει δηλαδη οτι πιθανως μπορει να γινει με καρτα..

Εχω 4 καρτες χρεωστικες καρτες..

AlphaBank Enter Visa

Πειραιως Visa

Εθνικης

Eurobank

(τις 2 τελευταιες δεν τις εχω προχειρες να δω τι ειναι)

 

λεω να δοκιμασω να βαλω χρηματα στη AlphaBank Enter Visa που με βολευει περισσοτερο και να προσπαθησω την αγορα.. (δεν εχω ενεργοποιημενο e-banking)

 

Τι προτεινετε;

 

(διαβασα τις τελευταιες σελιδες του θεματος αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη)

 

Είναι γνωστό ότι οι αγορές από το εξωτερικό με κάρτα είναι λαχείο.

 

Από την απάντηση του μαγαζιού (δεν το γνωρίζω), όμως, φαίνεται η διάθεσή του να σε διευκολύνει, όπως πχ κάνουν οι ευρωπαικές αμαζόνες.

Δοκίμασε, λοιπόν, με τις κάρτες που έχεις και με τη σειρά που θέλεις και αν αποτύχεις θα σου στέλνουν μήνυμα να προσπαθήσεις με άλλη. Ελπίζω ότι μια απ' όλες θα περάσει. Αν είχες μάλιστα Amex της Alpha θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

Εάν αποτύχουν οι προσπάθειες με τις κάρτες, μπορείς να δοκιμάσεις με έμβασμα. Πριν το κάνεις, όμως, καλό είναι να πάρεις e-banking από την τράπεζα που θέλεις (ή και από όλες) για να έχεις αφενός την ευκολία των τραπεζικών πράξεων στο χώρο σου αφετέρου το πολύ χαμηλότερο κόστος των υπηρεσιών. Το ποσό που κοστίζει αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μέσα στο επιτρεπόμενο όριο των 500€/μήνα. 

 

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να μην περάσει καμία από τις κάρτες που έχεις. Να ενεργοποιήσεις e-banking και να τους στείλεις έμβασμα (γιατί από το γκισέ έχει μεγάλη προμήθεια) είναι ο γρηγορότερος τρόπος θεωρώ αρκεί αυτοί να επεξαργάζονται τα εμβάσματα των πελατών τους αρκετά γρήγορα. Αλλιώς βγάλε μια κάρτα εξωτερικού για να κάνεις την πληρωμή (συζητούνται 3 στο παρόν forum Leupay, Ν26 και Revolut).  Γρηγορότερα θα κάνεις με τη Revolut η οποία παρέχει virtual κάρτα άμεσα με την οποία συνιστώ να πληρώσεις άμεσα χωρίς παρέμβαση του Paypal.

 

 

Είναι γνωστό ότι οι αγορές από το εξωτερικό με κάρτα είναι λαχείο.

 

Από την απάντηση του μαγαζιού (δεν το γνωρίζω), όμως, φαίνεται η διάθεσή του να σε διευκολύνει, όπως πχ κάνουν οι ευρωπαικές αμαζόνες.

Δοκίμασε, λοιπόν, με τις κάρτες που έχεις και με τη σειρά που θέλεις και αν αποτύχεις θα σου στέλνουν μήνυμα να προσπαθήσεις με άλλη. Ελπίζω ότι μια απ' όλες θα περάσει. Αν είχες μάλιστα Amex της Alpha θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

Εάν αποτύχουν οι προσπάθειες με τις κάρτες, μπορείς να δοκιμάσεις με έμβασμα. Πριν το κάνεις, όμως, καλό είναι να πάρεις e-banking από την τράπεζα που θέλεις (ή και από όλες) για να έχεις αφενός την ευκολία των τραπεζικών πράξεων στο χώρο σου αφετέρου το πολύ χαμηλότερο κόστος των υπηρεσιών. Το ποσό που κοστίζει αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μέσα στο επιτρεπόμενο όριο των 500€/μήνα. 

 

Καλή επιτυχία.

ΟΚ, ευχαριστω..θα το προσπαθησω απο αυριο..

βασικα τα χρηματα τα εχω μετρητα..οποτε πρεπει να βαλω να τα βαλω στη καθε καρτα για τη δοκιμασω..

και επειδη ειμαι με πατεριτσες αυτες τις μερες ειναι δυσκολο να στηνομαι στις ουρες στις τραπεζες οποτε βολευει το ΑΤΜ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε μενα αυτο που βλεπω ειναι οτι ενω παλια περναγαν πολλες συναλλαγες με εθνικη κυριως, πλεον δε περναει σχεδον τιποτα.. Εχω αρχισει να ετοιμαζομαι για revolut..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το top up με εμβασμα μπορει να κανει παραπανω απο 2 μερες για να πανε τα λεφτα στο paypal acc σου?

 

Και οταν μπουνε στο pp με τι αιτιολογια στο δειχνει?

 

Transfer from Bank

 

10 Feb Loading transaction details for Bank account Transfer from bank + 70,00
EUR
0,00
EUR
+ 70,00
EUR
78,94 EUR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει καταφέρει κανείς να πληρώσει με χρεωστική ή prepaid webuy της πειραιώς στο aliexpress.com; Τα νεύρα μου με αυτά τα CC :mad:

Ξεχασε το, καμία ελληνικη καρτα δεν περνάει στο aliexpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως το διαλεγεις αυτο?

 

Και το αλλο κολπο με την 2 καρτα εχει περιορισμο τα 500 ευρω ανα μηνα?

Αφού λες ότι ήδη έστειλες έμβασμα με επιτυχία με την Alpha Bank, δεν ξέρεις τι συμπλήρωσες την πρώτη φορά;

Αναφέρομαι στην καρτέλα "Έξοδα" που είναι κάτω από την καρτέλα "Νόμσμα" και πάνω από την "Ημερομηνία μεταφοράς".

Εκεί λοιπόν, στα "Έξοδα", βάζεις "Επιμερίζονται (SHA)" και η χρέωση του εμβάσματος παραμένει σταθερή στο 1 ευρώ.

Αν έχεις κι άλλους λογαριασμούς σε άλλες τράπεζες, μπορείς και από εκεί να στείλεις 500 ευρώ/μήνα.

 

Το κόλπο με την δεύτερη κάρτα (φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο "Request Money" ή "Send Money" μέσω Paypal), δεν έχει όρια, γιατί παρακάμπτονται τα CC με αυτό τον τρόπο, αλλά είναι αυξημένες οι κρατήσεις που κάνει το Paypal σε αυτή την περίπτωση (3.4% + 0.35 € σε κάθε τέτοια συναλλαγή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...