Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

προσπάθησα να πληρώσω στο sportdirect.com με paypal οπου εχω συνδεδεμένη κάρτα της revolut. Δυο προσπάθειες που εκανα απέτυχαν... έπρεπε να πληρώσω επιλέγοντας κατευθείαν καρτα και να βαλω την revolut? στο status στο paypal μου εμφάνισε τις δυο (αποτυχημένες) πληρωμές και εμφανιζει pending. υπάρχει διαθέσιμο ποσό στην revolut.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα κι εγώ να κάνω μια αγορά ένα καλωδιάκι από ebay και δεν πέρασε με revolut στο paypal. Ως τώρα μου περνούσαν κανονικά. Ίσως να είναι προσωρινό πρόβλημα

 

καλησπερα,

προσπάθησα να πληρώσω στο sportdirect.com με paypal οπου εχω συνδεδεμένη κάρτα της revolut. Δυο προσπάθειες που εκανα απέτυχαν... έπρεπε να πληρώσω επιλέγοντας κατευθείαν καρτα και να βαλω την revolut? στο status στο paypal μου εμφάνισε τις δυο (αποτυχημένες) πληρωμές και εμφανιζει pending. υπάρχει διαθέσιμο ποσό στην revolut.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να μην περάσει καμία από τις κάρτες που έχεις. Να ενεργοποιήσεις e-banking και να τους στείλεις έμβασμα (γιατί από το γκισέ έχει μεγάλη προμήθεια) είναι ο γρηγορότερος τρόπος θεωρώ αρκεί αυτοί να επεξαργάζονται τα εμβάσματα των πελατών τους αρκετά γρήγορα. Αλλιώς βγάλε μια κάρτα εξωτερικού για να κάνεις την πληρωμή (συζητούνται 3 στο παρόν forum Leupay, Ν26 και Revolut).  Γρηγορότερα θα κάνεις με τη Revolut η οποία παρέχει virtual κάρτα άμεσα με την οποία συνιστώ να πληρώσεις άμεσα χωρίς παρέμβαση του Paypal.

 

 

Είναι γνωστό ότι οι αγορές από το εξωτερικό με κάρτα είναι λαχείο.

 

Από την απάντηση του μαγαζιού (δεν το γνωρίζω), όμως, φαίνεται η διάθεσή του να σε διευκολύνει, όπως πχ κάνουν οι ευρωπαικές αμαζόνες.

Δοκίμασε, λοιπόν, με τις κάρτες που έχεις και με τη σειρά που θέλεις και αν αποτύχεις θα σου στέλνουν μήνυμα να προσπαθήσεις με άλλη. Ελπίζω ότι μια απ' όλες θα περάσει. Αν είχες μάλιστα Amex της Alpha θα είχες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

 

Εάν αποτύχουν οι προσπάθειες με τις κάρτες, μπορείς να δοκιμάσεις με έμβασμα. Πριν το κάνεις, όμως, καλό είναι να πάρεις e-banking από την τράπεζα που θέλεις (ή και από όλες) για να έχεις αφενός την ευκολία των τραπεζικών πράξεων στο χώρο σου αφετέρου το πολύ χαμηλότερο κόστος των υπηρεσιών. Το ποσό που κοστίζει αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι μέσα στο επιτρεπόμενο όριο των 500€/μήνα. 

 

Καλή επιτυχία.

 

διαβαζω για το e-Banking της Αlphabank...

 

εχει κοστος 8 ευρώ για εγγραφη; νομιζα οτι αφου δεν πληρωνεις το μηχανακι πλεον θα ηταν δωρεαν.... πληρωνεις τιποτα αλλο τελικα;

 

Θέλετε ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια στις συναλλαγές σας;

Ενεργοποιήστε τις Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας

Για επιπρόσθετη ασφάλεια και έλεγχο συναλλαγών όπως η αποστολή εμβασμάτων αλλά και διαχειρίσεως της συνδρομής σας, μπορείτε να εγγραφείτε στις Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας, με εφάπαξ χρέωση 8 ευρώ. Η συσκευή ή η εφαρμογή παραγωγής Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας παρέχεται δωρεάν. Το κόστος αφορά αποκλειστικά στην εγγραφή σας στην υπηρεσία.

 

Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής της συσκευής Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας, το κόστος για την αντικατάστασή της ανέρχεται στα 8 ευρώ. Για τυχόν επανεγκατάσταση της εφαρμογής, δεν υπάρχει επιπλέον κόστος.

 

 

 

Ρωτησα τηλεφωνικα και στη Eurobank..

μου ειπε οτι δεν εχει καθολου εξοδα εγγραφης στο e-Banking..

Ανεφερε οτι το εμβασμα ειναι 1€ αλλα μου ειπε και για εξοδα της τραπεζας που λαμβανει τα χρηματα.. μπορεινα ειναι και 19€..

και το αν θα επιλεξω να τα μοιραστουμε .. δεν το καταλαβα αυτο..για να κανω την αγορα που θελω θα πρεπει να μοιραστω και τα ξοδα της τραπεζα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα κι εγώ να κάνω μια αγορά ένα καλωδιάκι από ebay και δεν πέρασε με revolut στο paypal. Ως τώρα μου περνούσαν κανονικά. Ίσως να είναι προσωρινό πρόβλημα

Μίλησα με το support τελικά. Είχαν μπλοκάρει το λογαριασμό μου εχθές (πιθανόν όλους) γιατι υπήρξε το πρόβλημα που πιστώνε δυο φορές το ποσό στην κάρτα μας. Δοκίμασα ξανά σήμερα το πρωι και εγινε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι. Με την revolut υπαρχει επιλογη να εποστραφει το ποσο στο τραπεζικο μου λογαριασμο? Πχ εγω θα βαλω 500 ευρω εμβασμα για να μη βαζω ολη την ωρα. Αν καποια στιγμη εχω 200 υπολοιπο και τα χρειαστω θα μπορω να τα αναληψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κι εγω κατι. Με την revolut υπαρχει επιλογη να εποστραφει το ποσο στο τραπεζικο μου λογαριασμο? Πχ εγω θα βαλω 500 ευρω εμβασμα για να μη βαζω ολη την ωρα. Αν καποια στιγμη εχω 200 υπολοιπο και τα χρειαστω θα μπορω να τα αναληψω?

 

Ναι μπορείς να κάνεις ανάληψη μέχρι 600 ευρω το μήνα χωρίς χρέωση είτε να τα επιστρέφεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να κάνεις ανάληψη μέχρι 600 ευρω το μήνα χωρίς χρέωση είτε να τα επιστρέφεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό

Αναληψη πως? Μονο αν εχω τη φυσικη καρτα απο ατμ? Στο λογαριασμο επιστρεφονται χωρις χρεωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναληψη πως? Μονο αν εχω τη φυσικη καρτα απο ατμ? Στο λογαριασμο επιστρεφονται χωρις χρεωση?

 

 

Μπορείς αν πας στο application της revolut, έχει μια επιλογή Bank. Πατάς εκεί, βάζεις λογαριασμό με ΙΒΑΝ στα details και δίνεις από κάτω το πόσο που θέλεις να μεταφέρεις. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω έτσι γίνετε.
 
Καλό είναι να παραγγείλεις και την φυσική κάρτα. Είναι δωρεάν, έρχεται με δικά τους έξοδα στο σπίτι σου και οι αναλήψεις μέχρι 600€ από ΑΤΜ είναι χωρίς χρεώσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναληψη πως? Μονο αν εχω τη φυσικη καρτα απο ατμ? Στο λογαριασμο επιστρεφονται χωρις χρεωση?

 

Μπορείς να τα αναλάβεις τα χρήματα αρκεί βέβαια να έχεις την πλαστική κάρτα. Χωρίς χρέωση. Μπορείς να κάνεις και έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό σου, αλλά οι Ελληνικοί λογαριασμοί τις περισσότερες φορές (πλην ίσως ειδικών εξαιρέσεων που δεν αφορούν σίγουρα ιδιώτες) χρεώνουν έξοδα για τα εισερχόμενα εμβάσματα. Και δεν βλέπω και το λόγο γιατί να "εγκλωβιστούν" τα όποια λεφτά φέρεις πίσω στις μπατιροτράπεζές μας. Καλύτερα να έχεις τη φυσική κάρτα revolut να τα βγάζεις σε μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια...

κανω το γνωστο κολπακι για να φορτωσω τον λογαριασμο στο balance του paypal

στον τραπεζικο μου λογαριασμο λεει για παραδειγμα 1,5 ευρω διαφορα στο λογιστικο με το πραγματικο υπολοιπο

τι ειναι αυτο?

 

και αλλη φορα που το εκανα δεν προσεξα... μετα μου τα εδωσαν αυτα τα 1,5 ευρω ή τα εχασα?

καποια διευκρινηση πανω σε αυτο... eurobank αν εχει σημασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια...

κανω το γνωστο κολπακι για να φορτωσω τον λογαριασμο στο balance του paypal

στον τραπεζικο μου λογαριασμο λεει για παραδειγμα 1,5 ευρω διαφορα στο λογιστικο με το πραγματικο υπολοιπο

τι ειναι αυτο?

 

και αλλη φορα που το εκανα δεν προσεξα... μετα μου τα εδωσαν αυτα τα 1,5 ευρω ή τα εχασα?

καποια διευκρινηση πανω σε αυτο... eurobank αν εχει σημασια 

 

Πως εστειλες λεφτα απο τον λογαριασμο σοτ παυπαλ?

 

Αυτο ειναι το 1.5 ευρω που τραβαει το paypal για να γινει confirm ο λογαργιασμος.

Θα τον κανεις confirm βαζοντας το 4ψηφιο αριθμο απο την κινηση και το 1.5 ευρω θα σου επιστραφει στο παυπαλ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση.... σημερα μετα απο αρκετο καιρο , απο περιεργια ,  εκανα μια αγορα απο ebay ενα αντικείμενο , οχι με πολλα χρηματα,  6.5 λιρες ,και για πρώτη φορα μετα απο μηνες , περασε απευθιας η πληρωμη με Ελληνικη καρτα (mastercard εθνικης) απο το paypal ,χωρις να κανω ουτε request money  , ουτε revolut και τα σχετικα...

 

Εχει αλλαξει κατι και πλεον περνανε οι Ελληνικες καρτες για μικροποσα? η απλα ετυχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...