Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχεις ήδη συνδεδεμένους τους 2 ξένους λογαριασμούς, πλέον είναι απλό να συνδέσεις και έναν οποιοδήποτε ελληνικό, αρκεί βέβαια να έχει τα ίδια στοιχεία δικαιούχου. Στέλνεις έμβασμα στο PP κατευθείαν από τον ελληνικό λογαριασμό στο PP IBAN και μόλις φτάσουν τα λεφτά σου, θα σου τον προσθέσουν αυτοί χειροκίνητα. Καλού - κακού και για να είσαι 100% σίγουρος, τους ενημερώνεις και γραπτώς αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής αποστολής ότι έχεις στείλει ήδη έμβασμα το x ποστό από τον τάδε λογαριασμό και θα είσαι ok.

 

Το έχει κάνει ήδη με επιτυχία (χωρίς καν να στείλει γραπτή ενημέρωση) ο συμφορουμίτης molot12, όπως έχει γράψει εδώ και εδώ, καθώς και ένας φίλος μου, ο οποίος παράλληλα τους έστειλε και γραπτή ενημέρωση για να μην του κάτσει οποιαδήποτε στραβή.

 

Τα ξέρω αυτά που γράφεις -ήδη για αυτό είχα συνδέσει τον πρώτο λογαριασμό- και είναι αυτό που εννοούσα όταν είπα "δε με ενδιαφέρει πλέον".

 

 

Εννοείς ότι έχεις αυτούς τους 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους στο paypal ή ότι έχεις τις 2 κάρτες εξωτερικού;

 

Εννοώ ότι έχω και τις κάρτες και τους λογαριασμούς συνδεδεμένους κανονικά.

 

 

Εγώ πριν από κανένα μήνα έβαλα τον δικό μου λογαριασμό με αποστολή μηνύματος. Έκανα ticket στο support και επικοινώνησαν μαζί μου μετά από 3 μέρες. Έβαλαν τον έναν από τους δυο λογαριασμούς κανονικά και με ενημέρωσαν ότι αδυνατούν να βάλουν τον δεύτερο. Μπορεί να έχεις κάνει κάτι λάθος ή να μην είδες τις απαντήσεις τους. Πάντα απαντάνε από το support, πελάτης τους είσαι.

Επίσης αν θυμάμαι καλά, η πρώτη απάντηση που στέλνουν είναι αυτοματοποιημένη από το σύστημα και για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου από το support, θα πρέπει να στείλεις εκ νέου απάντηση ότι δεν σε κάλυψε το αυτοματοποιημένο μήνυμα και θέλεις την βοήθεια τους.

 
 
Dear ΧΧΧ, 
 
Thanks for your email. To help you as quickly as possible, were sending you some information about bank accounts: 
  
A. How do I add my bank account? 
B. How do I re-add my bank account? 
C. How often can I add my bank account to a PayPal account? 
D. How do I remove a bank from my PayPal account? 
  
This email is an automated response, designed to try and answer your questions as quickly as possible. If you'd like more information, simply reply to this email with as many details about your situation as possible. Your query will be prioritised and we will get back to you as soon as we can. 
  
Yours Sincerely, 
PayPal

 

Τη διαδικασία που περιγράφεις ακολούθησα. Τους έστειλα ως απάντηση εκ νέου το διαβατήριό μου και αντίγραφο της σελίδας με τα στοιχεία του λογαριασμού από το βιβλιάριο της τραπ. Πειραιώς (όχι bank statement βέβαια). Τους φταίει αυτό λες; Ούτως ή άλλως ακόμα και έτσι να είναι, δεν μου απάντησαν ξανά για να μου επισημάνουν ότι δεν τους αρκεί... Τέλος πάντων όπως είπα καθόλου δε με ενδιαφέρει πια. Αν πρόκειται ποτέ να κάνω withdraw από το Paypal, αυτονόητο είναι ότι δεν θα το κάνω σε καμία Ελληνική τράπεζα. Αν πάλι θελήσω να στείλω λεφτά στο Paypal balance ούτως ή άλλως μπορώ να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη διαδικασία που περιγράφεις ακολούθησα. Τους έστειλα ως απάντηση εκ νέου το διαβατήριό μου και αντίγραφο της σελίδας με τα στοιχεία του λογαριασμού από το βιβλιάριο της τραπ. Πειραιώς (όχι bank statement βέβαια). Τους φταίει αυτό λες; Ούτως ή άλλως ακόμα και έτσι να είναι, δεν μου απάντησαν ξανά για να μου επισημάνουν ότι δεν τους αρκεί... Τέλος πάντων όπως είπα καθόλου δε με ενδιαφέρει πια. Αν πρόκειται ποτέ να κάνω withdraw από το Paypal, αυτονόητο είναι ότι δεν θα το κάνω σε καμία Ελληνική τράπεζα. Αν πάλι θελήσω να στείλω λεφτά στο Paypal balance ούτως ή άλλως μπορώ να το κάνω.

 

Σαν απάντηση στέλνεις τι θέλεις να κάνεις, ότι δηλαδή θέλεις να βάλεις τον λογαριασμό τραπέζης τάδε με το ΙΒΑΝ και όνομα τράπεζας, και λόγο CC δεν μπορείς να το κάνεις.
Στη συνέχεια το PP επικοινωνεί μαζί σου μέσω του εσωτερικού συστήματος helpdesk/ticket (όχι email, στο email σου έρχεται απλώς μια ειδοποίηση ότι έχεις νέο μήνυμα στο PayPal και πρέπει να κάνεις login και να πας στα μηνύματα για να δεις τις απαντήσεις) και σου λένε ότι πρέπει να κάνεις upload στο ticket system ταυτότητα ή διαβατήρια και φυσικά φωτογραφία βιβλιαρίου ή έγγραφο της τράπεζας που να λέει ότι ανήκει σε σένα ο λογαριασμός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nanobot

Όπως ήδη είπα αυτά ακριβώς έκανα, upload στο ticket system με το format αρχείων που ήθελαν κλπ. Δεν έγινε τίποτα εδώ και 1,5 μήνα.

 

Αλλιώς τα είπες, αλλά αφού επιμένεις εγώ δεν θα σου πω όχι...
Το θέμα είναι ότι το PayPal πάντα απαντάει μέσω ticket system...
Έχω επικοινωνήσει πάνω από 5 φορές με το ticket system και πάντα μου απαντάνε με μέγιστο χρόνο αναμονής 4 μέρες. Τώρα τι να έγινε στη δικιά σου περίπτωση και ενώ τα έκανες όλα όπως προβλέπονται σε γράψανε, είναι «παράξενο».
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλιώς τα είπες, αλλά αφού επιμένεις εγώ δεν θα σου πω όχι...
Το θέμα είναι ότι το PayPal πάντα απαντάει μέσω ticket system...
Έχω επικοινωνήσει πάνω από 5 φορές με το ticket system και πάντα μου απαντάνε με μέγιστο χρόνο αναμονής 4 μέρες. Τώρα τι να έγινε στη δικιά σου περίπτωση και ενώ τα έκανες όλα όπως προβλέπονται σε γράψανε, είναι «παράξενο».

 

 

Με την αμφισβήτηση και τα εισαγωγικά στο "παράξενο" αφήνεις υπόνοια ότι είμαι ...ηλίθιος δηλαδή; Ή σε προβλημάτισε το "έστειλα ως απάντηση" που έγραψα; Εννοώ ότι έκανα τις ενέργειες που ζητάνε "ως απάντηση" (upload τα έγγραφα που ζήτησαν στο link που μου έδωσαν) και ασφαλώς όχι ως συνημμένα με e-mail. Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Όπως είπα δεν με απασχολεί. Αν ποτέ αποφασίσω να στείλω έμβασμα για balance από οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό αυτός θα προστεθεί ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .θα θέλα να κανω κ εγω την ερώτηση μου και σας παρακαλω συγχωρέστε με αν εχει απαντηθεί κ δεν το πρόσεξα .τον τελευταίο καιρο εχω κανει κάποιες αγορές απο το eBay με την κάρτα αναλήψεως που εχω απο την εθνική .αλλες παλι φορές που προσπάθησα μου βγάζει μνμ πως δεν ειναι έγκυρη η κάρτα μου !!πως γίνεται αυτο ρε παιδιά ;εχω κατα μπερδευτεί κ εχω βαρεθεί να υποχρεώνομαι σε άλλους να με παραγγέλνουν ..σημερα για παράδειγμα εκανα παραγγελία κάμερα απο καμια ωρα που προσπάθησα να παρηγκήλω κατι αλλο μου βγάζει μνμ με κόκκινα γράμματα πως δρν μπορω να κανω την παραγγελία κ να βάλω άλλη κάρτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητω συγνωμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση απλα δεν κατάφερα να διαβάσω ολα τα ποσο απο την αρχή .δλδ αλλες φορές θα μπορω να παραγγέλνω κ αλλες οχι απ οτι κατάλαβα .κ τι κανω ας πούμε για τις αποτυχημένες προσπάθειες που δεν γίνεται η αγορά ;;μου στέλνουν μνμ που λέει πως πρεπει να πληρώσω ,εγω απλα ακυρώνω την παραγγελία ;στελνω μνμ στον πωλητή κ εξηγώ πως προσπαθώ να πληρώσω αλλα το PayPal δεν μου το επιτρέπει ;

Επισης αν κ δεν εγινε η αγορά βλεπω στην κάρτα μου πως στο PayPal μου τραβήξανε απο την κάρτα 2 φορές απο 0,91 (PayPal order) αυτο παλι τι ειναι;;ευχαριστω για την άμεση απάντηση παντως φιλε μου στο προηγούμενο θεμα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες περιπτώσεις αποτυχίας, δεν πραγματοποιείται η αγορά.

Εάν προσπαθείς να αγοράσεις απο την ευρωπαική αμαζόνα και αποτύχεις θα σου στείλει μήνυμα να πληρώσεις με άλλο τρόπο, οπότε αν έχεις άλλη κάρτα προσπαθείς με τη 2η. 

 

Κάθε φορά που προσπαθείς να αγοράσεις μέσω paypal χρεώνεσαι το $1 που στο επιστρέφει μετά από 10-15 μέρες.

 

 

ΥΓ

Υπάρχουν πολλά νήματα για το paypal τα οποία μπορείς να διαβάσεις για να ενημερωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

3. Μπορείς να φορτώσεις το balance με έμβασμα, αφού θα έχεις συνδέσει πρώτα τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ στο paypal.

 

Το διαβάζω κι από άλλους... ΓΙΑΤΙ να συνδέσεις τον λογαριασμό σου στο PayPal για να φορτώσεις λεφτά στο balance του PayPal ρε παιδιά;

 

Μπαίνεις στο web banking της τράπεζάς σου, βάζεις έμβασμα στο εξωτερικό, συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου δίνει το PayPal στο top up, ελέγχεις το όνομα να είναι το ίδιο, και μετά από 1-2 μέρες τα λεφτά μπαίνουν! €500 το μήνα, με προμήθεια €1 από Πειραιώς ανά έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσει αυτά τα στοιχεία που αναφέρεις (αριθμός λογαριασμού στη Detstch Bank, BIC δικαιούχος κλπ), πρέπει να έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό (ΙΒΑΝ) προηγουμένως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και συγγνωμη αμα εχει γινει η ερωτηση,προσπαθω εδω και μερες να ανοιξω λογαριασμο στην paypal και δεν μπορω ,εχει κανενας καμια ιδεα γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και συγγνωμη αμα εχει γινει η ερωτηση,προσπαθω εδω και μερες να ανοιξω λογαριασμο στην paypal και δεν μπορω ,εχει κανενας καμια ιδεα γιατι;

 

Γιατί δεν μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...