Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα
για αγορα απο κινα το top up δουλευει απο λογαριασμο σε paypal ?
αν ναι το εχει κανει κανεις σε alpha bank και τι πρεπει να βαλουμε στα στοιχεια που μας ζηταει? (στο paypal μου δινουν bic,iban,payee,bank)

12049345_10208221230201801_2188877653949

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πειραιώς τέλειωσε σήμερα το όριο. Υπομονή μέχρι 1η Απρίλη.

 

 

Επιβεβαιωνω μιας και ειμαι στα εμβασματα της Πειραιως.

 

 

Ακόμα βλέπω ισχύουν οι περιορισμοί στις αγορές; Νόμιζα ότι πια θα έχουν αρθεί.

Έχω κάνει αγορές από  amazon.com, amazon.co.uk, amazon.de, άλλα site, με paypal κτλ. χωρίς πρόβλημα και τώρα κάνω μια αγορά από amazon.es (το ισπανικό  amazon) και μου λένε υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα μου!!!

Και δυστυχώς αυτό που θέλω υπάρχει ΜΟΝΟ εκεί (και ήταν και το τελευταίο κομμάτι! Αυτό θα πει τύχη-ατυχία!)

 

Επειδή έχω προπληρωμένη Πειραιώς, μήπως φταίει αυτό που λέτε; Ότι τέλειωσε το όριο;

Οπότε να μην ακυρώσω την παραγγελία;

Λέει θα ακυρωθεί αν μέσα σε 5 μέρες δεν δώσω έγκυρη πηγή πληρωμής.

 

Βέβαια, έκανα 2 αγορές χθες.

Μια στις 13.48 (από αλλού) 7 ευρώ που πέρασε και η άλλη 15 ευρώ από το amazon.es στις 22.00 που δεν πέρασε.

Γι'αυτό δεν ξέρω αν φταίει το site ή το όριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόμα βλέπω ισχύουν οι περιορισμοί στις αγορές; Νόμιζα ότι πια θα έχουν αρθεί.

Έχω κάνει αγορές από amazon.com, amazon.co.uk, amazon.de, άλλα site, με paypal κτλ. χωρίς πρόβλημα και τώρα κάνω μια αγορά από amazon.es (το ισπανικό amazon) και μου λένε υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα μου!!!

Και δυστυχώς αυτό που θέλω υπάρχει ΜΟΝΟ εκεί (και ήταν και το τελευταίο κομμάτι! Αυτό θα πει τύχη-ατυχία!)

 

Επειδή έχω προπληρωμένη Πειραιώς, μήπως φταίει αυτό που λέτε; Ότι τέλειωσε το όριο;

Οπότε να μην ακυρώσω την παραγγελία;

Λέει θα ακυρωθεί αν μέσα σε 5 μέρες δεν δώσω έγκυρη πηγή πληρωμής.

 

Βέβαια, έκανα 2 αγορές χθες.

Μια στις 13.48 (από αλλού) 7 ευρώ που πέρασε και η άλλη 15 ευρώ από το amazon.es στις 22.00 που δεν πέρασε.

Γι'αυτό δεν ξέρω αν φταίει το site ή το όριο..

Το όριο δεν έχει καμία σχέση με τις κάρτες, το όριο έχει σχέση με τα εμβασματα. Απλώς στα αμαζον γαλλιας, Ισπανίας και Ιταλίας, πολλές ελληνικές κάρτες δεν παιρνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο δεν έχει καμία σχέση με τις κάρτες, το όριο έχει σχέση με τα εμβασματα. Απλώς στα αμαζον γαλλιας, Ισπανίας και Ιταλίας, πολλές ελληνικές κάρτες δεν παιρνανε.

Ναι ε;

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις δηλ. απ'ότι καταλαβαίνω στα συγκεκριμένα amazon.

 Καλά, ευχαριστώ! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο άκυρο με το θέμα, αλλα θα το γράψω εδώ, αν είναι λάθος delete . Λοιπόν, από την αρχή των capital controls ο λογιαριασμός μου στην paypal λειτουργούσε κανονικά με την κάρτα χωρίς κάποιο θεμα. Πριν απο 1-2 εβδομάδες σταμάτησαν να γίνονται δεκτές όλες οι αγορές. Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι είναι θέμα της τράπεζας. Πάω σήμερα τράπεζα (Πειραιώς), πάω σε μια τύπισσα ( εδώ να προσθέσω ότι είχα ξαναβγάλει κωδικούς για μια ακομα κάρτα μέσα οκτώβρη σε μια εξυπηρετικια κοπέλα σε ένα άλλο κατάστημα) και μου λέει οτι απορεί που λειτουργούσε η κάρτα έξω, λόγω capital controls. Της λέω ότι έχουν ελαφρυνθεί κάπως, και δεν βγαίνει κάποιο νόημα με αυτό που λεέι, ρωτάω μήπως φταίει οτι άλλαξε ο ΤΚ της περιοχής μου (22100-> 22132 Τρίπολη) και απλα μου λέει να τσεκαρω την κάρτα σε κάποιο ΑΤΜ η αγορά. Βγάζω κανονικά λεφτά απο ΑΤΜ, αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη. Αυτό σημαίνει paypal τέλος για εμένα? Τι άλλο μπορω να κάνω για ελέγξω τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε;

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις δηλ. απ'ότι καταλαβαίνω στα συγκεκριμένα amazon.

 Καλά, ευχαριστώ! :-(

 

Αν έχεις άλλη κάρτα, δοκίμασε.

Αν έχεις Alpha/Amex είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λίγο άκυρο με το θέμα, αλλα θα το γράψω εδώ, αν είναι λάθος delete . Λοιπόν, από την αρχή των capital controls ο λογιαριασμός μου στην paypal λειτουργούσε κανονικά με την κάρτα χωρίς κάποιο θεμα. Πριν απο 1-2 εβδομάδες σταμάτησαν να γίνονται δεκτές όλες οι αγορές. Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι είναι θέμα της τράπεζας. Πάω σήμερα τράπεζα (Πειραιώς), πάω σε μια τύπισσα ( εδώ να προσθέσω ότι είχα ξαναβγάλει κωδικούς για μια ακομα κάρτα μέσα οκτώβρη σε μια εξυπηρετικια κοπέλα σε ένα άλλο κατάστημα) και μου λέει οτι απορεί που λειτουργούσε η κάρτα έξω, λόγω capital controls. Της λέω ότι έχουν ελαφρυνθεί κάπως, και δεν βγαίνει κάποιο νόημα με αυτό που λεέι, ρωτάω μήπως φταίει οτι άλλαξε ο ΤΚ της περιοχής μου (22100-> 22132 Τρίπολη) και απλα μου λέει να τσεκαρω την κάρτα σε κάποιο ΑΤΜ η αγορά. Βγάζω κανονικά λεφτά απο ΑΤΜ, αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη. Αυτό σημαίνει paypal τέλος για εμένα? Τι άλλο μπορω να κάνω για ελέγξω τι παίζει?

 

Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι οι αγορές με (ελληνική) κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους. Ένας απ' αυτούς είναι η κατηγοριοποίηση του πωλητή σε σχέση με τις επιτρεπόμενες αγορές. Εάν βρεις το ίδιο αντικείμενο σε άλλο πωλητή, είναι πιθανό να περάσει η ίδια κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι οι αγορές με (ελληνική) κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους. Ένας απ' αυτούς είναι η κατηγοριοποίηση του πωλητή σε σχέση με τις επιτρεπόμενες αγορές. Εάν βρεις το ίδιο αντικείμενο σε άλλο πωλητή, είναι πιθανό να περάσει η ίδια κάρτα.

Δεν βλέπω να γίνεται κάτι πλεον, έχω δοκιμασει 5 διαφορετικους πωλητές σε 3 διαφορετικά αντικείμενα, και δεν την δέχεται κανείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές ότι οι αγορές με (ελληνική) κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους. Ένας απ' αυτούς είναι η κατηγοριοποίηση του πωλητή σε σχέση με τις επιτρεπόμενες αγορές. Εάν βρεις το ίδιο αντικείμενο σε άλλο πωλητή, είναι πιθανό να περάσει η ίδια κάρτα.

 

Οπως το λες,το έχω δει  προσωπικά αυτό.

Μία ερώτηση σχετικά με Τελωνείο.

Από την Κίνα,δεν έχω πρόβλημα,αλλά από την Αμερική,δεν ξέρω τι γίνεται, γιατί όλο και περισσότεροι πωλητές,σου βάζουν υποχρεωτικά μαζί με τα μεταφορικά και φόρους,δηλαδή Τελωνείο.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αγορές από την Αμερική,σε σχέση με το Τελωνείο; Είναι στάνταρ η πρακτική,ή είναι θέμα τύχης;

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή,είναι πιθανόν να πάρω ένα φακό μακρυνής δέσμης,και δεν θα ήθελα εκπλήξεις,αν και δεν θα έλθει από μαγαζί,με στάμπες κλπ,αλλά από κάποιον που κάνει μετατροπές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να συνδέσω τον λογαριασμό της τράπεζας μου και Alpha Bank και Εθνική αλλά μου βγάζει το μήνυμα "You cannot add a bank at this time." Μήπως ξέρετε ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να συνδέσω τον λογαριασμό της τράπεζας μου και Alpha Bank και Εθνική αλλά μου βγάζει το μήνυμα "You cannot add a bank at this time." Μήπως ξέρετε ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

 

Έχει γραφτεί δεκάδες φορές στο παρόν topic ότι δεν γίνεται να προστεθεί αυτόματα στο PayPal ελληνικός τραπεζικός λογαριασμός, λόγω της επιβολής των Capital Controls. Για να προσθέσεις λοιπόν κάποιο λογαριασμό θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχει γράψει ο makfil εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...