Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω καταλαβαινω πως σε 5 μερες θα σου επιστρεψουν $310.00 USD...

επισης εαν χρεωθηκες με παραπανω προσθετα εξοδα ή αν ο λογαρισμος του πωλητη δεν διαθετει το ποσο θα κανουν ο,τι μπορουν για να να του τα παρουν.  

γι αυτο κρατουν τα χρηματα της αγορας για 21 μερες και δεν μπορει να τα παρει οπωλητης...

νομιζω εισαι σε καλο δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω καταλαβαινω πως σε 5 μερες θα σου επιστρεψουν $310.00 USD...

επισης εαν χρεωθηκες με παραπανω προσθετα εξοδα ή αν ο λογαρισμος του πωλητη δεν διαθετει το ποσο θα κανουν ο,τι μπορουν για να να του τα παρουν.  

γι αυτο κρατουν τα χρηματα της αγορας για 21 μερες και δεν μπορει να τα παρει οπωλητης...

νομιζω εισαι σε καλο δρομο.

Να είσαι καλά,με έκανες ευτυχή. :-)

Μάλλον πρόλαβα και έκανα το claim.Είναι άλλοι, οι καημένοι,που τους δούλευε για μήνες και κάνανε υπομονή,και το χάσανε το τραίνο.

Η πλάκα είναι ότι ένας ομογενής Ελληνοαυστραλός,μέλος κι αυτός του φόρουμ,επειδή είδε ότι την πάτησα,μου έστειλε ως δώρο,ένα δικό του λέιζερ,το οποίο δεν το χρησιμοποιούσε.Ετσι,και τα λεφτά πήρα,και λέιζερ απέκτησα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εέχω γράψει οριν λίγες μέρες εδώ,ότι κάποιος Εβραίος στο Ισραήλ,που έφτιαχνε λέιζερ,την έκανε,και φέσωσε πολύ κόσμο που ήταν  μέλη ενός φόρουμ για λέιζερ.Εκανα λοιπόν dispute,και επειδή ο τύπος κατέβασε τα ρολλά και έκλεισε το σάιτ,σε 2 μέρες,το ανέβασα σε claim,κι αυτό στις 22/4.

Σήμερα,μου ήλθε απάντηση από το PayPal,που λέει τα εξής.

"We have concluded our investigation into your case and have decided in your

favor.

We were able to recover $310.00 USD and this amount has been credited to

you.  Please allow five business days for this adjustment to be posted.

If you are due any additional funds, we will make our best effort to

recover the balance from the seller.

If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed

to you, please be assured that we will take appropriate action against the

seller's account, which may include limitation of the seller's account

privileges".

Τι συμπέρασμα βγάζετε απ' αυτό,θα τα πάρω τα λεφτά ή όχι; :fear:

 

Δυστυχώς δεν ειναι σίγουρο οτι θα στα επιστρέψουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ειναι σίγουρο οτι θα στα επιστρέψουν,

Μα εκείνο που δεν κατάλαβα καλά και γι αυτό και ρώτησα,είναι αν η αμφιβολία για την πληρωμή, αφορά στα 310,ή σε τυχόν πρόσθετες απαιτήσεις που έχω έναντι του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στ

 

Μα εκείνο που δεν κατάλαβα καλά και γι αυτό και ρώτησα,είναι αν η αμφιβολία για την πληρωμή, αφορά στα 310,ή σε τυχόν πρόσθετες απαιτήσεις που έχω έναντι του πωλητή.

Στην περίπτωση σου το ππ κάνει το εξής, πληρώνει κατά σειράν τους αγοραστές (δεν γνωρίζω πως συντάσσεται η σειρά) και οταν τα κεφάλαια του πωλητή τελειώσουν απλά δεν σε αποζημιώνει και συμβαίνει αυτο που λεει στην τελευταία παράγραφο,

 

 

Τρίχες δηλαδή

"If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed to you, please be assured that we will take appropriate action against the seller's account, which may include limitation of the seller's account privileges"

 

 

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις απορίες σε σχέση με τη μεταφορά χρημάτων από paypal σε paypal;

 

Για να κάνεις μεταφορά χρημάτων από paypal σε paypal υπάρχει κάποια χρέωση για τους χρήστες, ή όριο; Πχ. αν έχεις κάποιον συγγενή Αμερική, που μπορεί να σου "φορτίσει" το paypal με υπόλοιπο είναι οκ; Επίσης αν μου βάλει δολάρια, θα φαίνονται ως δολάρια στο δικό μου paypal ή θα γίνει κάποια μετατροπή; Εγώ μετά από κάποιο κατάστημα θα ψωνίζω με δολάρια ή ευρώ, ή δεν έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση σου το ππ κάνει το εξής, πληρώνει κατά σειράν τους αγοραστές (δεν γνωρίζω πως συντάσσεται η σειρά) και οταν τα κεφάλαια του πωλητή τελειώσουν απλά δεν σε αποζημιώνει και συμβαίνει αυτο που λεει στην τελευταία παράγραφο,

Τρίχες δηλαδή

"If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed to you, please be assured that we will take appropriate action against the seller's account, which may include limitation of the seller's account privileges"

Καλή τύχη

"πληρώνει κατά σειράν τους αγοραστές" που εκαναν εγκαιρα καταγγελια....θα ελεγα, τωρα το τι γινεται οταν τελειωσουν τα λεφτα του πωλητη? μαλλον αυτο που λες αλλα για να δουμε τι θα γινει....(εγω σε ολες τις περπτωσεις πηρα τα λεφτα μου, αλλα απο τοτε αλλαξαν οι κανονες χρησης του ππ, δεν ξερω τι ισχυει τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πληρώνει κατά σειράν τους αγοραστές" που εκαναν εγκαιρα καταγγελια....θα ελεγα

Κάτσε,το έγκαιρα σημαίνει μέσα στην προθεσμία που έχει βάλει το ππ για να κάνεις καταγγελία,ή για το αν δεν πρόλαβαν οι άλλοι να σηκώσουν  όλα τα λεφτά;

Edit.

Τώρα που το ξανακοίταξα,είδα ότι λέει το εξής.

We were able to recover $310.00 USD and this amount has been credited to

you.

Αφού λέει λοιπόν, ότι we were able to recover and this amount has credited to you,αυτό δε σημαίνει ότι βρήκαν λεφτά και μου τα πίστωσαν;Αν αργούσα,δεν θα τα έβρισκαν,και εγώ θα έπαιρνα "το εκ των τριών το πλέον ευμέγεθες"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστωτική Eurobank.

 

 

τι να πω? οτι ειναι καλυτερη η visa χρεωστικη πειραιως?

μαλλον εκατσε η στιγμη και εγινε.

Επειδη ομως σε αλλες αγορες εφαγα πορτα, για αυτο εβγαλα revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο greekpay ζητησαν προμηθεια 30€

2.έκανα την αγορά με την national go της εθνικής & σαν τρόπο πληρωμής αναφέρει WorldPay

 

Προμήθεια 30€ για τι ποσού αγορά; Υπέρογκη μου φαίνεται σε κάθε περίπτωση και αμφιβάλω πάρα πολύ για το κατά πόσο δραστηριοποιούνται νόμιμα αυτοί οι τύποι... Κόβουν παραστατικό δηλαδή σου είπαν για την προμήθεια;

 

Υ.Γ. Κινητό τηλέφωνο για support βλέπω. Καλά... Κάποιοι είτε θα φορέσουν χειροπέδες ή θα φύγουν νύχτα με τις προμήθειες και θα περιμένουν τις παραγγελίες τους τα θύματα... Μακριά!

Κάτσε,το έγκαιρα σημαίνει μέσα στην προθεσμία που έχει βάλει το ππ για να κάνεις καταγγελία,ή για το αν δεν πρόλαβαν οι άλλοι να σηκώσουν  όλα τα λεφτά;

Edit.

Τώρα που το ξανακοίταξα,είδα ότι λέει το εξής.

We were able to recover $310.00 USD and this amount has been credited to

you.

Αφού λέει λοιπόν, ότι we were able to recover and this amount has credited to you,αυτό δε σημαίνει ότι βρήκαν λεφτά και μου τα πίστωσαν;Αν αργούσα,δεν θα τα έβρισκαν,και εγώ θα έπαιρνα "το εκ των τριών το πλέον ευμέγεθες"...

 

Εγώ δεν κατάλαβα πάντως. Μεταφράζοντας κατά λέξη αυτά που παρέθεσες, σου πίστωσαν 310$ βλέπω. Ήταν τόσο το ποσό της αγοράς σου; Αν ναι, τότε το θέμα έληξε. Τα πήρες (θα εμφανιστούν αργότερα). Αν όχι τότε κάτι δεν πάει καλά με τα Αγγλικά του κειμένου μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα πάντως. Μεταφράζοντας κατά λέξη αυτά που παρέθεσες, σου πίστωσαν 310$ βλέπω. Ήταν τόσο το ποσό της αγοράς σου; Αν ναι, τότε το θέμα έληξε. Τα πήρες (θα εμφανιστούν αργότερα). Αν όχι τότε κάτι δεν πάει καλά με τα Αγγλικά του κειμένου μάλλον...

....Αφού λέει λοιπόν, ότι we were able to recover and this amount has credited to you,αυτό δε σημαίνει ότι βρήκαν λεφτά και μου τα πίστωσαν;Αν αργούσα,δεν θα τα έβρισκαν,και εγώ θα έπαιρνα "το εκ των τριών το πλέον ευμέγεθες"...

"If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed

to you" αυτο εμπεριεχει καποιον κινδυνο και για το ποσον των 310 δολαριων (για να ολοκληρωθει η επιστροφη χρηματων)....σωστα?

επομενως ας περιμενουμε 5 μερες και να μας πεις τι εγινε...

 

αλλα και παλι παραβλεπετε αυτο που σας ειπα για τις 21 μερες, ποτε εγινε η αγορα? ποτε εκανες την καταγγελια? ποσες μερες μεσολάβησαν? αν ειναι κατω απο 21 νομιζω εισαι πολυ καλα, αν οχι δεν σημαινει και καταστροφη διοτι εκτος απο τα δικα σου/σας χρηματα μπορει ο πωλητης να εχει και αλλα, επισης δεν ξερω αν στην συμφωνια που κανεις με το ππ περιλαμβανεται και το δικαιωμα του ππ να τραβαει χρηματα απο τις καρτες και λογαριασμους σου ως πωλητης για τετοιες περιπτωσεις, κατι που αυξανει την ασφαλεια του αγοραστη....και μην ξεχναμε και την πολυδιαφημισμενη εγγυηση επιστροφης χρηματων του ππ, μην την ξεχναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμήθεια 30€ για τι ποσού αγορά; Υπέρογκη μου φαίνεται σε κάθε περίπτωση και αμφιβάλω πάρα πολύ για το κατά πόσο δραστηριοποιούνται νόμιμα αυτοί οι τύποι... Κόβουν παραστατικό δηλαδή σου είπαν για την προμήθεια;

 

Υ.Γ. Κινητό τηλέφωνο για support βλέπω. Καλά... Κάποιοι είτε θα φορέσουν χειροπέδες ή θα φύγουν νύχτα με τις προμήθειες και θα περιμένουν τις παραγγελίες τους τα θύματα... Μακριά!

 

Εγώ δεν κατάλαβα πάντως. Μεταφράζοντας κατά λέξη αυτά που παρέθεσες, σου πίστωσαν 310$ βλέπω. Ήταν τόσο το ποσό της αγοράς σου; Αν ναι, τότε το θέμα έληξε. Τα πήρες (θα εμφανιστούν αργότερα). Αν όχι τότε κάτι δεν πάει καλά με τα Αγγλικά του κειμένου μάλλον...

Ακριβώς τόσα ήταν 310 δολλάρια.

"If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed

to you" αυτο εμπεριεχει καποιον κινδυνο και για το ποσον των 310 δολαριων (για να ολοκληρωθει η επιστροφη χρηματων)....σωστα?

επομενως ας περιμενουμε 5 μερες και να μας πεις τι εγινε...

 

αλλα και παλι παραβλεπετε αυτο που σας ειπα για τις 21 μερες, ποτε εγινε η αγορα? ποτε εκανες την καταγγελια? ποσες μερες μεσολάβησαν? αν ειναι κατω απο 21 νομιζω εισαι πολυ καλα, αν οχι δεν σημαινει και καταστροφη διοτι εκτος απο τα δικα σου/σας χρηματα μπορει ο πωλητης να εχει και αλλα, επισης δεν ξερω αν στην συμφωνια που κανεις με το ππ περιλαμβανεται και το δικαιωμα του ππ να τραβαει χρηματα απο τις καρτες και λογαριασμους σου ως πωλητης για τετοιες περιπτωσεις, κατι που αυξανει την ασφαλεια του αγοραστη....και μην ξεχναμε και την πολυδιαφημισμενη εγγυηση επιστροφης χρηματων του ππ, μην την ξεχναμε...

Θα περιμένουμε τις 5 μερούλες και άμα είμαστε τυχεροί,θα γελάσουμε,αλλοιώς θα σκεφτούμε πως και γιατί την πατήσαμε. :-)

Ευχαριστώ σας όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και μην ξεχναμε και την πολυδιαφημισμενη εγγυηση επιστροφης χρηματων του ππ, μην την ξεχναμε...

του που.τη τοσα λεφτα βγαζουν ας πληρωσουν και κατι απο την τσεπη τους...

 

Ακριβώς τόσα ήταν 310 δολλάρια.

Θα περιμένουμε τις 5 μερούλες και άμα είμαστε τυχεροί,θα γελάσουμε,αλλοιώς θα σκεφτούμε πως και γιατί την πατήσαμε. :-)

Ευχαριστώ σας όλους.

καλη τυχη (εγω ειμαι πολυ αισοδοξος ... 99%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...