Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρονια πολλά να κάνω μια ερώτηση έχω paypal και γνωρίζω τον τρόπο για να γεμίζω το balance και να κάνω αγορές αυτό που θέλω είναι να προσθέσω τον τραπεζικό λογαριασμό δηλαδή εκεί που ζητάει iban για να μπορώ να στέλνω έμβασμα στο paypal και να μπαίνουν τα λεφτά και όχι να κάνω όλη αυτή την διαδικασία με το email και να ζητάω λεφτά

το θέμα είναι ότι βάζω το iban από την εθνική αλλα δεν το δέχεται γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και χρονια πολλά να κάνω μια ερώτηση έχω paypal και γνωρίζω τον τρόπο για να γεμίζω το balance και να κάνω αγορές αυτό που θέλω είναι να προσθέσω τον τραπεζικό λογαριασμό δηλαδή εκεί που ζητάει iban για να μπορώ να στέλνω έμβασμα στο paypal και να μπαίνουν τα λεφτά και όχι να κάνω όλη αυτή την διαδικασία με το email και να ζητάω λεφτά

το θέμα είναι ότι βάζω το iban από την εθνική αλλα δεν το δέχεται γιατί?

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54423957

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλα δεν ξέρω αγγλικά για να μιλήσω μαζί τους

Πρέπει τότε να βρεις κάποιον που ξέρει Αγγλικά να συνεννοηθεί για λογαριασμό σου. Να σου γράψει ό,τι χρειάζεται εν ανάγκη στο Message Center. Κάτι άλλο δεν γίνεται... Να συναλλασόμαστε με το εξωτερικό και να μη γνωρίζουμε γρι καμία ξένη γλώσσα είναι μεγάλο πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια μια ερωτηση να κανω το minideal ειναι αξιοπιστο;Περναει καρτα Ελληνικη;Εχει δοκιμασει κανεις?Εαν ναι ας μου απαντησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά από balance σε balance είναι άμεση και ανέξοδη.

Για να πάρεις τα $ χωρίς μετατροπή πρέπει να έχεις ανοίξει αντίστοιχο balance.

Ευχαριστώ πολύ,

 

Απ' ότι είδα μπορώ να αλλάξω το ballance σε $. Επειδή ο συγγενής μου είναι Αμερική, με συμφέρει να το αλλάξω σε δολάρια; Η μετατροπή δεν γίνεται έτσι κι αλλιώς όταν αγοράσεις κάτι από κάποιο κατάστημα... Που είναι πιο συμφέρον να γίνει η αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα να αλλάξεις το balance αλλά να ανοίξεις νέο σε $, το οποίο μπορείς να φορτώνεις είτε με τον τρόπο που θέλεις τώρα είτε με έμβασμα από Ελλάδα, με την όποια ισοτιμία της τράπεζας με τη μετατροπή των € σε $.

Σ' αυτή την περίπτωση (εμβάσματος) χρειάζεται να έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Ελλάδα υπεύθυνο είναι το paypal με έδρα την Ιρλανδία. Υποθέτω ότι γνωρίζουν καλά Αγγλικά.

 

1. Όταν λένε "We were able to recover $310.00 USD and this amount has been credited to
you." σημαίνει ότι τα πήραν από το λογαριασμό του και στα κατέθεσαν. Αν πλήρωσες με κάρτα σε λίγες εργάσιμες θα φανούν. Αν πλήρωσες με το balance σου τα βλέπεις άμεσα.

 

2. Οι 21 μέρες ισχύουν για νέεους πωλητές. Μετά από 90 μέρες και 25 συναλλαγές αυτό καταργείται και ο πωλητής παίρνει άμεσα τα χρήματα του.

 

3. Όταν ανοιχτεί case για χ ποσό το paypal άμεσα δεσμεύει αυτό το ποσό από τα χρήματα του πωλητή και δεν τον αφήνει να το μεταφέρει.

 

4. Όταν ανοιχτούν μαζεμένα cases το paypal παγώνει το λογαριασμό του πωλητή και δεσμεύει το σύνολο των χρημάτων του μέχρι να διευθετηθούν.

 

Πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν ο πωλητής μεταφέρει όλα του τα χρήματα πριν ξεκινήσουν να γίνονται τα disputes.

Προφανώς εσύ πρόλαβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα να αλλάξεις το balance αλλά να ανοίξεις νέο σε $, το οποίο μπορείς να φορτώνεις είτε με τον τρόπο που θέλεις τώρα είτε με έμβασμα από Ελλάδα, με την όποια ισοτιμία της τράπεζας με τη μετατροπή των € σε $.

Σ' αυτή την περίπτωση (εμβάσματος) χρειάζεται να έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ στο paypal.

To balance μου στο paypal είναι 0 και είναι σε €. Έχω συνδέσει παλιότερα μία κάρτα, η οποία δεν γίνεται δεκτή πουθενά και σε τίποτα. Δεν έχω συνδέσει λογαριασμό IBAN, ούτε θα μπω στη διαδικασία.

 

Απλά όποτε χρειάζομαι να αγοράσω κάτι, θα μου βάζει ο συγγενής μου $ από εξωτερικό, και θα τα βρίσκω μαζί του όταν έρχεται διακοπές εδώ.

 

Τι εννοείς να ανοίξω άλλο balance; Ή να ανοίξω άλλο paypal; Μπορείς να έχεις 2 Balances στο ίδιο paypal; Ψάχνω μια ώρα, πουθενά δεν φαίνεται ότι μπορείς να το κάνεις αυτό. O συγγενής μου θα μου βάζει $. Με συμφέρει να αλλάξω το balance μου σε $ ή δεν υπάρχει λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου στέλνει $ και αυτά μετατρέπονται σε € για να μπουν στο αντίστοιχο balance, μπορείς να ανοίξεις και ένα λογαριασμό με $ για να μπαίνουν εκεί και να μην χάνεις με τις μετατροπές.

 

Για να ανοίξεις το νέο νόμισμα, στην αρχική σελίδα, κάτω από το όνομά σου έχει το paypal balance, πατάς τ link και μπαίνεις στη σελίδα, πατάς Manage currencies και στη νέα σελίδα, στο select new currency επιλέγεις τα $, πατάς Add currency και ανοίγει νέο balance για $ (μπορείς να ανοίξεις και για άλλα νομίσματα αν πρόκειται να δέχεσαι χρήματα σε αντίστοιχα νομίσματα).

 

Έτσι, ο συγγενής θα στέλνει $ και θα μπαίνουν στο balance $ αντί να μετατρέπονται σε €.

 

Τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To balance μου στο paypal είναι 0 και είναι σε €. Έχω συνδέσει παλιότερα μία κάρτα, η οποία δεν γίνεται δεκτή πουθενά και σε τίποτα. Δεν έχω συνδέσει λογαριασμό IBAN, ούτε θα μπω στη διαδικασία.

 

Απλά όποτε χρειάζομαι να αγοράσω κάτι, θα μου βάζει ο συγγενής μου $ από εξωτερικό, και θα τα βρίσκω μαζί του όταν έρχεται διακοπές εδώ.

 

Τι εννοείς να ανοίξω άλλο balance; Ή να ανοίξω άλλο paypal; Μπορείς να έχεις 2 Balances στο ίδιο paypal; Ψάχνω μια ώρα, πουθενά δεν φαίνεται ότι μπορείς να το κάνεις αυτό. O συγγενής μου θα μου βάζει $. Με συμφέρει να αλλάξω το balance μου σε $ ή δεν υπάρχει λόγος;

Eννοει αυτο που βλεπεις στην φωτο, δηλαδη κανε add το δολαριο

post-165560-0-69589800-1462393516_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοει αυτο που βλεπεις στην φωτο, δηλαδη κανε add το δολαριο

attachicon.gifsnapshot1.png

 

Οκ σορι, νόμιζα ότι στην αρχική σελίδα έπρεπε να δείχνει και τα 2 ballances αλλά δείχνει μόνο το primary (€). Ήδη έχω 3 currencies όπως και στην εικόνα.. Οπότε υποθέτω είναι οκ και θα μπαίνουν αυτόματα στα $. Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κράτηση ξενοδοχείου στο Hotels.com επιλέγοντας τρόπο πληρωμής Paypal (δεν έχω λεφτά στο balance);

 

Δε νομίζω. Η κράτηση καταλύματος, ενοικίασης αυτοκινήτου κλπ. προϋποθέτει τη δέσμευση κάποιου ποσού ως εγγύηση και κάτι τέτοιο είναι εφικτό μόνο με πιστωτική κάρτα. Αν έχεις συνδεδεμένη πιστωτική (αποκλειστικά, όχι προπληρωμένη, όχι χρεωστική δηλαδή), ίσως και να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω. Η κράτηση καταλύματος, ενοικίασης αυτοκινήτου κλπ. προϋποθέτει τη δέσμευση κάποιου ποσού ως εγγύηση και κάτι τέτοιο είναι εφικτό μόνο με πιστωτική κάρτα. Αν έχεις συνδεδεμένη πιστωτική (αποκλειστικά, όχι προπληρωμένη, όχι χρεωστική δηλαδή), ίσως και να γίνεται.

 

Κι όμως το δοκίμασα κι έγινε. Paypal με συνδεδεμένη χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...