Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

το 3,4 υπάρχουν και έχω κάνει διάφορες αγορές me μικροποσά αλλα τώρα θέλω να βγάλω 1200 ευρώ και διάβασα οτι μπορείς να κάνεις μετακινήσεις έως 500 ευρώ για μη business account στο paypal , μήπως γνωρίζεις τι παίζει με αυτο ;

Από Ελλάδα μπορείς να στέλνεις μέχρι 1000€ τον μήνα, τώρα όσον αφορά τα όρια του paypal πρέπει να κοιταξεις τα limits του λογαριασμού σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το 3,4 υπάρχουν και έχω κάνει διάφορες αγορές me μικροποσά αλλα τώρα θέλω να βγάλω 1200 ευρώ και διάβασα οτι μπορείς να κάνεις μετακινήσεις έως 500 ευρώ για μη business account στο paypal , μήπως γνωρίζεις τι παίζει με αυτο ;

 

Αν δεν έχεις λογαριασμό σε 2η τράπεζα θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο για να συμπληρώσεις το ποσό μέχρι τα 1200€ στο Paypal. Κι έχει και προμήθεια. Και επειδή είναι και μεγάλο το ποσό μπορεί να έχεις κι άλλα προβλήματα αν δεν είσαι και verified. Ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ, είναι να ανοίξεις μια Leupay και ίσως αν βιάζεσαι πολύ και μια Leupost (virtual) ταυτόχρονα για να μην περιμένεις να έρθει η κάρτα και να κάνεις την αγορά έτσι. Βάλε την ερώτηση στο ήδη ανοιχτό θέμα για τη Leupay αν θες για να σου δώσουμε εκεί λεπτομέρειες αν έχεις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά και ειδικότερα στους Γιώργηδες!!Ευχαριστώ και πάλι ολους για την βοήθεια & τις συμβουλές!!

 

  theopan έχω φάει σκάλωμα με την wooden ver και δυστυχώς στο banggood δεν το έχει.

 

  Έστειλα μαιλ στο greekpay που πρότεινε ενα μέλος και κατα την γνώμη η προμήθεια ειναι τσουχτερή(δεν αναφέρω τιμη διότι δεν ξέρω αν είναι σωστό).

 

  Τελικά το παράγγειλα απο Gearbest με απευθείας πληρωμή.

Επεξ/σία από ioshf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Έστειλα μαιλ στο greekpay που πρότεινε ενα μέλος και κατα την γνώμη η προμήθεια ειναι τσουχτερή(δεν αναφέρω τιμη διότι δεν ξέρω αν είναι σωστό).

 

  Τελικά το παράγγειλα απο Gearbest με απευθείας πληρωμή.

 

Γιατί να μην είναι σωστό; Να αναφέρεις τι προμήθεια ζήτησαν για να μάθουμε περί τίνος πρόκειται. Όταν λες "απευθείας" πληρωμή στο Gearbest εννοείς ότι σου πέρασε Ελληνική κάρτα εκτός Paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην είναι σωστό; Να αναφέρεις τι προμήθεια ζήτησαν για να μάθουμε περί τίνος πρόκειται. Όταν λες "απευθείας" πληρωμή στο Gearbest εννοείς ότι σου πέρασε Ελληνική κάρτα εκτός Paypal;

 

 

στο Gearbest περναει η μια και εξω χρεωση απο χρεωστικη πειραιως εφοσον εχει μεσα επαρκες υπολοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους.

εχει συνδεσει καποιος ελληνικη πιστωτικη καρτα στο revolut?

ασχετο αν θα περασει το top up (θα το δοκιμασω και αν περασει οκ) το εμπιστευομαστε? το εκανε καποιος?

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο θα εννοείς

απο την εφαρμογη του revolut εχεις επιλογη για top up και αν την επιλεξεις σου δινει να επιλεξεις απο τραπεζικο λογαριασμο ή απο πιστωτικη / χρεωστικη καρτα....αν επιλεξεις καρτα σου δινει την επιλογη να την συνδεσεις (add new card) φωτογραφιζοντας την....αυτο εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Gearbest περναει η μια και εξω χρεωση απο χρεωστικη πειραιως εφοσον εχει μεσα επαρκες υπολοιπο.

 

Εγώ έχω δοκιμάσει (δεν θυμάμαι αν ήταν με Πειραιώς ή Eurobank ή Εθνική βέβαια) και δεν μου πέρασε. Και δεν θυμάμαι να ήταν ανάμεσα στα μαγαζιά που λέγεται ότι περνάνε Ελληνικές το Gearbest. Μου κάνει εντύπωση το να σας πέρασε για αυτό ρωτάω.

 

 

χρονια πολλα σε ολους.

εχει συνδεσει καποιος ελληνικη πιστωτικη καρτα στο revolut?

ασχετο αν θα περασει το top up (θα το δοκιμασω και αν περασει οκ) το εμπιστευομαστε? το εκανε καποιος?

ευχαριστω..

 

Πιστωτικές (οποιασδήποτε χώρας όχι μόνο Ελλάδας) δεν επιτρέπεται να συνδεθούν στη Revolut. Μόλις ξεκινήσεις να εισάγεις τα 4 πρώτα ψηφία βγάζει μήνυμα "Credit cards are not accepted".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δοκιμάσει (δεν θυμάμαι αν ήταν με Πειραιώς ή Eurobank ή Εθνική βέβαια) και δεν μου πέρασε. Και δεν θυμάμαι να ήταν ανάμεσα στα μαγαζιά που λέγεται ότι περνάνε Ελληνικές το Gearbest. Μου κάνει εντύπωση το να σας πέρασε για αυτό ρωτάω.

 

 

 

23 μαρτιου χρεωθηκα 230 usd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο greekpay ζητησαν προμηθεια 30€

2.έκανα την αγορά με την national go της εθνικής & σαν τρόπο πληρωμής αναφέρει WorldPay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εέχω γράψει οριν λίγες μέρες εδώ,ότι κάποιος Εβραίος στο Ισραήλ,που έφτιαχνε λέιζερ,την έκανε,και φέσωσε πολύ κόσμο που ήταν  μέλη ενός φόρουμ για λέιζερ.Εκανα λοιπόν dispute,και επειδή ο τύπος κατέβασε τα ρολλά και έκλεισε το σάιτ,σε 2 μέρες,το ανέβασα σε claim,κι αυτό στις 22/4.

Σήμερα,μου ήλθε απάντηση από το PayPal,που λέει τα εξής.

"We have concluded our investigation into your case and have decided in your
favor.
We were able to recover $310.00 USD and this amount has been credited to
you.  Please allow five business days for this adjustment to be posted.
If you are due any additional funds, we will make our best effort to
recover the balance from the seller.
If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed
to you, please be assured that we will take appropriate action against the
seller's account, which may include limitation of the seller's account
privileges".

Τι συμπέρασμα βγάζετε απ' αυτό,θα τα πάρω τα λεφτά ή όχι; :fear:
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...