Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Προσωπικα σημερα εκανα μια αγορα απο κινα με Visa debit πειραιως απευθειας χωρις Paypal και περασε κανονικα.

 

Το ότι έκανες χθες μια αγορά με την ελληνική κάρτα σου δεν αποτελεί επιχείρημα ότι θα την επαναλάβεις σήμερα, ακόμη και για το ίδιο είδος και από τον ίδιο πωλητή και πολύ περισσότερο ότι θα αγοράσω και εγώ και όλοι οι υπόλοιποι που διαβάζουν αυτό το νήμα.

 

Ο λόγος είναι απλός και έχει επαναληφθεί πολλές φορές σ' αυτό αλλά και σε άλλα νήματα. Έχουμε CC από τον ΙΟΥΛ 2015 και οι αγορές από το εξωτερικό, με ελληνικές κάρτες, αποδείχτηκαν λαχείο, για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί αρκετές φορές.

 

Όσοι παρακολουθούν αυτό το νήμα από την αρχή, το έχουν εμπεδώσει αυτό και, αφού στράφηκαν σε διάφορες (προσωρινές) λύσεις, κατέληξαν στη λύση των καρτών εξωτερικού. Όσοι αντιμετωπίζουν τώρα τα προβλήματα με τις ελληνικές κάρτες, ανακαλύπτουν αυτό το νήμα, και άλλα σχετικά, και  επαναλαμβάνουν τις ίδιες χιλιοειπωμένες ερωτήσεις και απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι έκανες χθες μια αγορά με την ελληνική κάρτα σου δεν αποτελεί επιχείρημα ότι θα την επαναλάβεις σήμερα, ακόμη και για το ίδιο είδος και από τον ίδιο πωλητή και πολύ περισσότερο ότι θα αγοράσω και εγώ και όλοι οι υπόλοιποι που διαβάζουν αυτό το νήμα.

 

Ο λόγος είναι απλός και έχει επαναληφθεί πολλές φορές σ' αυτό αλλά και σε άλλα νήματα. Έχουμε CC από τον ΙΟΥΛ 2015 και οι αγορές από το εξωτερικό, με ελληνικές κάρτες, αποδείχτηκαν λαχείο, για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί αρκετές φορές.

 

Όσοι παρακολουθούν αυτό το νήμα από την αρχή, το έχουν εμπεδώσει αυτό και, αφού στράφηκαν σε διάφορες (προσωρινές) λύσεις, κατέληξαν στη λύση των καρτών εξωτερικού. Όσοι αντιμετωπίζουν τώρα τα προβλήματα με τις ελληνικές κάρτες, ανακαλύπτουν αυτό το νήμα, και άλλα σχετικά, και  επαναλαμβάνουν τις ίδιες χιλιοειπωμένες ερωτήσεις και απορίες.

τον τελευταιο καιρο οι αγορες με ελληνικες καρτες αν κρινω απο εμενα και φιλους περνανε σε πολυ μεγαλο ποσοστο τωρα καποια προβληματα ειναι λογικο να υπαρχουν λογω CC εδω διαβαζω οτι και με ξενες καρτες ορισμενοι εχουν προβληματα με αγορα μεσω Paypal , και τωρα που το λες να παω να παρω και κανα Λαχειο μηπως αφου τελικα ειμαι τοσο τυχερη τα κονομησω!! :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω τους τελευταίους μήνες έχουν σφίξει περισσότερο τα πράγματα με τις ελληνικές κάρτες. Αντίθετα η revolut δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον τελευταιο καιρο οι αγορες με ελληνικες καρτες αν κρινω απο εμενα και φιλους περνανε σε πολυ μεγαλο ποσοστο τωρα καποια προβληματα ειναι λογικο να υπαρχουν λογω CC εδω διαβαζω οτι και με ξενες καρτες ορισμενοι εχουν προβληματα με αγορα μεσω Paypal , και τωρα που το λες να παω να παρω και κανα Λαχειο μηπως αφου τελικα ειμαι τοσο τυχερη τα κονομησω!! :-D  :-D

 

Αφού πιστεύεις ότι μπορείς να αγοράζεις από το εξωτερικό με ελληνικές κάρτες, χωρίς προβλήματα, συνέχισε και αγνόησε αυτά που γράφει η συντριπτική πλειοψηφία σ' αυτό το νήμα και στα άλλα σχετικά.

 

Εύχομαι και ελπίζω να μην διαβάσω στο μέλλον δικό σου post, αναφέροντας προβλήματα με τις (ελληνικές) κάρτες που έχεις εσύ και οι φίλοι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Withdraw δεν γίνετε σε καρτα αλλα ΜΟΝΟ σε τραπεζικό λογαριασμό ΙΒΑΝ

 

ναι αυτο εννοω... οταν λεω καρτα εννοω την καρτα ανάληψης από το τραπεζικο μου λογαριασμό, που είναι κ VISA για αγορές μέσω internet. δεν εννοω πιστωτική καρτα. ουτως ή αλλως οι πιστωτικες δεν υπάγονται στο capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτως ή αλλως οι πιστωτικες δεν υπάγονται στο capital control.

 

 

Τι εννοείς με αυτό;

Ρωτάω γιατί και με το προηγούμενο post σου άλλο έγραψες και άλλο εννοούσες, όπως διευκρίνισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πιστεύεις ότι μπορείς να αγοράζεις από το εξωτερικό με ελληνικές κάρτες, χωρίς προβλήματα, συνέχισε και αγνόησε αυτά που γράφει η συντριπτική πλειοψηφία σ' αυτό το νήμα και στα άλλα σχετικά.

 

Εύχομαι και ελπίζω να μην διαβάσω στο μέλλον δικό σου post, αναφέροντας προβλήματα με τις (ελληνικές) κάρτες που έχεις εσύ και οι φίλοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε μπερδευτει, εγω πιστευα ότι ουτως ή αλλως μιλαμε για debit, electron cards και οχι για credit cards. οι πιστωτικες δεν υπαγονται στο capital control ρε παιδια, αντιμετωπιζει καποιος προβλημα με την πιστωτική του? αν ναι να μιλησει με την τραπεζα του, γιατι οι πιστωτικες δουλευουν κανονικα απο την πρωτη μερα. 

 

 

Τι εννοείς με αυτό;

Ρωτάω γιατί και με το προηγούμενο post σου άλλο έγραψες και άλλο εννοούσες, όπως διευκρίνισες.

οχι αυτη την φορα το εννοω οπως το γραφω. οπως πχ. οι τραπεζικες θυριδες δεν υπαγονται στα capital, το "νέο χρήμα" (αν σου έρθουν λέφτα απο εξωτερικο) δεν υπάγεται στο capital control ετσι και οι πιστωτικες καρτες δεν υπαγονται εκει. δεν ξερω πως να στο πω αλλως, δεν εχουν τους περιορισμους που εχουμε εμεις. 

 

εγω δυστυχως είχα καταργησει την πιστωτικη μου καρτα, λιγο πριν το capital και τωρα δε μπορω να βγαλω. αλλα με την καρτα ενος φιλου μπορουμε να κανουμε αγορες απο εξωτερικο, πανω απο 500 ευρω για πλάκα, κ επισης η καρτα δουλευει κανονικα εκτος Ελλάδας (για αγορες κτλ). 

 

 

παντως επειδη εχω μιλησει αρκετα και με Εθνική και με Πειραιώς, δυστυχώς οι υπάλληλοι δεν εχουν καμια ενημέρωση, όλοι κινούνται στο σκοταδι, καποιοι ειχαν απλα ακουστα το paypal, χωρις να γνωριζουν τι ειναι ακριβως (φαντάσου..). στην Πειραιώς οταν τους πιεσα και τους ειπα οτι αυτα που μου λενε δεν εχουν καμια ισχύ μου εβγαλαν κ μου εδειξαν την εντολη απο τα κεντρικα που τους εχει ερθει και πραγματικα ειναι αερολογιες, αφου λεει ξεκαθαρα οτι απαγορευται η αγορα ηλεκτρονικου εξοπλιμου απο εξωτερικο και εγω εκεινη την στιγμη κρατουσα στα χερια μου το κουτι απο την Κίνα που μόλις το παρέλαβα με διαφορες βλακείες ηλεκτρονικου εξοπλιμου (ειναι η μια αγορα που ειπα οτι εγινε ενω πατουσα πολλες φορες "pay" και μου εβγαζε οτι δεν γινεται, ξαφνικα το δέχτηκε) και οταν του το έδειξα ο υπαλληλος μου ειπε οτι το ειχα παραγγείλει πριν τα capital. (αυτο παλι ειναι αλλο σεναριο που καποιος που σε βλεπει για πρωτη φορα ξερει καλυτερα απο σενα τι εκανες πριν, ετσι για να μη παραδεχτει οτι δεν ξερει, απλα σου λεει οτι ξερει αυτος και δε ξερεις εσυ τι εκανες...)

αντιθέτως στην Εθνική ήταν ποιο σαφείς ότι δεν εχουν ενημέρωση του τι γίνεται, και αν θελω κατι απλα να παω σε αυτους με προτιμολόγιο και θα γίνει η αγορα, ανεξάρτατητα απο το ποσό. φυσικα για μικροπραγματάκια από το ebay δεν γίνεται αυτό και δε μπορουσαν να με βοηθησουν πανω σε αυτο. 

 

τεσπα...

 

μαλλον στον καθε εναν ισχυει διαφορετικη περιπτωση, που δειχνει οτι το συστημα δεν δουλευει, του ξεφευγουν πολλα. κινούμαστε στο σκοταδι, ειναι γνωστο αυτο, αλλα περίμενα ότι οι τραπεζες θα ειναι ποιο ενημερωμενες.

 

και το λεω αυτο διαβαζοντας τι συμβαινει σε μερικους απο εσας και τι συμβαινει σε μενα και σε γνωστους που ξερω. οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ εγω (με εμβασμα) μονο για τον Μαϊο εστειλα πανω απο 700 ευρω, ενω υπαρχει ο υποτιθεμενος περιορισμος των 500 ευρω. 

αρα ειναι να πετυχεις το παραθυρακι στο συστημα την καταλληλη στιγμη. τι να πω...

 

 

το ποστ του φιλου και νομιζω ειναι η καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν υπάγεται στο capital control ετσι και οι πιστωτικες καρτες δεν υπαγονται εκει. δεν ξερω πως να στο πω αλλως, δεν εχουν τους περιορισμους που εχουμε εμεις. 

2) μονο για τον Μαϊο εστειλα πανω απο 700 ευρω, ενω υπαρχει ο υποτιθεμενος περιορισμος των 500 ευρω. 

Double fail combo άγνοιας και παραπληροφόρησης! Εύγε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η γνωμη μου ειναι οτι του τα λες λαθος, οταν αποριφθει μια συναλλαγη λογω CC βγαζει μηνυμα για την καρτα που πατησες για πληρωμη και δε προχωραει απο μονο του απο καρτα σε καρτα οποως λεει ο ανθρωπος.

 

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα είπα. Αποτυγχάνει η συναλλαγή, εμφανίζει κάποιο μήνυμα και ξαναεμφανίζεται η σελίδα για το Pay προχωρόντς στην επόμενη κάρτα και εξαφανίζοντας αυτή με την οποία απέτυχε. Πάμπολλες φορές το έχω δει σε αποτυχημένες προσπάθειες που έχω κάνει. Έχει να κάνει πιθανότατα και με το κατάστημα και το "interface" πληρωμής που εμφανίζει αυτό με το Paypal. Σε κάποια καταστήματα ίσως εμφανίζεται λίγο διαφορετικά.

 

 

 ουτως ή αλλως οι πιστωτικες δεν υπάγονται στο capital control.

 

Δεν πιστεύω να το εννοείς αυτό που γράφεις. Ασφαλώς και υπάγονται στα cc και οι πιστωτικές.

 

 

 

 

και το λεω αυτο διαβαζοντας τι συμβαινει σε μερικους απο εσας και τι συμβαινει σε μενα και σε γνωστους που ξερω. οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ εγω (με εμβασμα) μονο για τον Μαϊο εστειλα πανω απο 700 ευρω, ενω υπαρχει ο υποτιθεμενος περιορισμος των 500 ευρω. 

αρα ειναι να πετυχεις το παραθυρακι στο συστημα την καταλληλη στιγμη. τι να πω...

 

 

το ποστ του φιλου και νομιζω ειναι η καλυτερη λυση.

 

Τι σχέση έχει πόσα έστειλες -έμβασμα- με τις αγορές που γίνονται ή δεν γίνονται με κάρτα; Στις αγορές με κάρτα δεν υπάρχει όριο λέμε. Ή περνάνε ή δεν περνάνε (ανεξαρτήτως ποσού).

Το Μάιο (και τον Απρίλιο) τέλος πάντων ίσχυε ήδη το όριο των 1000€/μήνα και όχι 500. Δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα όσα γράφεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω... πιθανόν να εχετε δίκαιο εσείς και αδικο εγω...

δε ξερω.. εχω μπερδευτει.

 

αυτο με τις πιστωτικες τελικα εχετε δικαιο. το ξαναρωτησα μολις τωρα. δικο μου λαθος, αν κ ειμαι σιγουρος οτι μου ειχαν πει το αντιθετο, τεσπα.. λαθος μου. παραπληροφόρηση . δεν εχω πιστωτικη αλλα με πιστωτικη φιλου δεν μας εχει τυχει το παραμικρο.

 

για ολα τα υπολοιπα ειμαι 100% σιγουρος.

επισης ρωτησα για το οριο των 1000 ευρω, στην Πειραιως, και μου ειπαν οτι δεν ισχυει αυτο. τωρα τι να σας πω, γραφω οτι μου λενε. 

 

ενημερωτικα πηγα να στειλω 200 ευρω, τον Μαϊο, αφου ειχα ξεπερασει τα 700 ευρω, σε ενα λογαριασμο στη Βουλγαρια κ μου ηρθε μυνημα οτι ξεπερασα το οριο που μπορω να στειλω, χωρις να αναφερει ποιο ειναι το οριο. 

γι αυτο θεωρησα οτι το συστημα δεν λειτουργει οπως πρεπει, γιατι ξεπερασα τα 500 ευρω, αλλα απο την αλλη δεν ξεπερασα τα 1000 που λεει ο φιλος.

 

τεσπα,

χτες το βραδυ μου ηρθε μυνημα απο την revolut οτι πιστωθηκε στον λογαριασμο μου το ποσο που ειχα στειλει, μολις τωρα την εκανα συνδεση στο paypal κ εκανα μικροαγορες απο ebay (κίνα). οποτε δε νομιζω να ασχοληθω πλεον με κατι αλλο απο τα παραπανω... 

εκτος αν και αυτο ειναι μεσα στα πλαισια της φαντασιας μου και αποτέλεσμα των καταχρήσεων, οπως λεει αλλος φιλος.

 

συγνωμη αν σας μπερδεψα. γραψτε λαθος. 

συνεχιστε οπως ξερετε εσείς..

 

ευχαριστω πολυ τον φιλο για την πληροφορηση σχετικα με την revolut. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ολα τα υπολοιπα ειμαι 100% σιγουρος.

επισης ρωτησα για το οριο των 1000 ευρω, στην Πειραιως, και μου ειπαν οτι δεν ισχυει αυτο. τωρα τι να σας πω, γραφω οτι μου λενε. 

Από την κεντρική σελίδα της τράπεζας Πειραιώς με ψάξιμο 0.5sec:

 

post-94512-0-98600400-1465468526_thumb.png

Τώρα μπορείτε μέσω της Τράπεζας Πειραιώς να εκτελείτε εμβάσματα στο εξωτερικό για ποσά έως 1000€, χωρίς δικαιολογητικά και εγκρίσεις και για οποιοδήποτε σκοπό, είτε ως επιχείρηση είτε ως ιδιώτης.

 

Πόσο πιο ξεκάθαρα δηλαδή;

Τώρα γιατί δεν μπόρεσες να στείλεις τα 200€ απο την Πειραιώς ενω δεν είχες ξεπεράσει το όριο των 1000€ πρέπει να έχει ειπωθεί πάνω απο 150 φορές εδω μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν γίνεται κάθε φορά να απαντάμε όμως στον καθένα που έχει μείνει στο 2015 ή και ακόμα χειρότερα -υπάρχουν και τέτοιοι- ζει στην κοσμάρα του στο ...2005 πλήρως αποκομμένος από την πραγματικότητα και τις εξελίξεις και να προκύπτουν 10-15 posts από το πουθενά και για το τίποτα... Federer προς στιγμήν ήμουν έτοιμος να ψάξω κι εγώ να βρω παραπομπή για τα 1000€ για να πειστεί ο καρχαρίας ότι του είπαν ανοησίες (ή κατάλαβε -το πιθανότερο- ανοησίες) αλλά σκέφτηκα ότι δεν με πληρώνει και κανείς να χάνω το χρόνο μου για να πείθω κάποιους για τα γνωστά και τα προφανή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...