Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@karharias

 

Διάβασα καθυστερημένα τα posts σου και αποδεικνύεται ότι δικαιολογημένα σε ρώτησα τι εννοείς, αφού όσα έγραψες στη συνέχεια είναι τελείως λάθος, όπως σου απάντησαν και άλλοι. 

 

Πράγματι, έχεις μπερδέψει πολλά στο μυαλό σου και το κακό είναι ότι τα γράφεις με σιγουριά (πχ το θέμα με το όριο του εμβάσματος 500 αντί 1000€, εκείνο με τις πιστωτικές και πολλά άλλα), με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να μπερδευτούν και άλλοι που δεν είναι ενημερωμένοι.

 

Προσπάθησε να διαβάσεις, τουλάχιστον, μερικές σελίδες από αυτό το νήμα, και, ειδικά, τα posts όσων γνωρίζουν λίγο περισσότερα, για να ενημερωθείς σχετικά και, μετά, θα αποφασίσεις αν τα posts σου μπορούν να βοηθήσουν ή να μπερδέψουν όποιον τα διαβάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γειά σας παιδιά,

 

Χίλια συγγνώμη εαν σας ζαλίζω ή εαν ρωτάω κάτι που θα'χει ερωτηθεί πολλές φορές αλλά το topic είναι 820 σελίδες και θα ήθελα να κάνω 1 απλή ερώτηση.

 

Θέλω να αγοράσω 1 screen protector της ArmorSuit αλλά δεν ξέρω πως. Υπάρχει στο Amazon αλλά δεν κάνει shipping Ελλάδα οπότε το ξεχνάμε. Υπάρχει και μέσω του site της ίδιας της αμερικάνικης εταιρίας αλλά δεν ξέρω εαν είναι καλύτερα απο εκεί. Το βρήκα όμως και στο eBay και έχει shipping για Ελλάδα (από Αμερική με λίγο ακριβό shipping). Το κατάστημα του eBay είναι το "itechaccessory-gbaolinc-us" .  Εγώ έχω PayPal (χωρίς balance) και 2 κάρτες της Εθνικής. 1 χρεωστική και 1 προπληρωμένη χρεωστική (στο ίδιο όνομα). Θα μπορέσω να κάνω αγορά ? Παίζει ρόλο πως το έχει δηλώσει ο seller το κατάστημα για να με αφήσει? Τι μπορώ να κάνω? Λέτε τελικά να μην διαλέξω eBay και να προσπαθήσω μέσω του site της ίδιας της εταιρίας? (αρκετά πιο ακριβά βέβαια)

 

Ευχαριστώ πολύ :)


Επίσης βλέπω πολλούς να μιλάνε για την Revolut. Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ έτσι άμα είναι αλλά είναι ασφαλές ? Θα δουλέψει για eBay ? Εαν δεν υπάρχει άλλη λύση μάλλον θα το σκεφτώ για Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

 

Χίλια συγγνώμη εαν σας ζαλίζω ή εαν ρωτάω κάτι που θα'χει ερωτηθεί πολλές φορές αλλά το topic είναι 820 σελίδες και θα ήθελα να κάνω 1 απλή ερώτηση.

 

Θέλω να αγοράσω 1 screen protector της ArmorSuit αλλά δεν ξέρω πως. Υπάρχει στο Amazon αλλά δεν κάνει shipping Ελλάδα οπότε το ξεχνάμε. Υπάρχει και μέσω του site της ίδιας της αμερικάνικης εταιρίας αλλά δεν ξέρω εαν είναι καλύτερα απο εκεί. Το βρήκα όμως και στο eBay και έχει shipping για Ελλάδα (από Αμερική με λίγο ακριβό shipping). Το κατάστημα του eBay είναι το "itechaccessory-gbaolinc-us" .  Εγώ έχω PayPal (χωρίς balance) και 2 κάρτες της Εθνικής. 1 χρεωστική και 1 προπληρωμένη χρεωστική (στο ίδιο όνομα). Θα μπορέσω να κάνω αγορά ? Παίζει ρόλο πως το έχει δηλώσει ο seller το κατάστημα για να με αφήσει? Τι μπορώ να κάνω? Λέτε τελικά να μην διαλέξω eBay και να προσπαθήσω μέσω του site της ίδιας της εταιρίας? (αρκετά πιο ακριβά βέβαια)

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Επίσης βλέπω πολλούς να μιλάνε για την Revolut. Σκέφτομαι να το κάνω και εγώ έτσι άμα είναι αλλά είναι ασφαλές ? Θα δουλέψει για eBay ? Εαν δεν υπάρχει άλλη λύση μάλλον θα το σκεφτώ για Revolut.

 

Με ελληνικές κάρτες, δεν ρωτάμε, δοκιμάζουμε και βλέπουμε το αποτέλεσμα.

Με κάρτες εξωτερικού αγοράζουμε χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή?

Θέλω να πω εαν η Revolut είναι μια ασφαλής λύση για να κάνουμε τις συναλλαγές μας.

Με ελληνικές κάρτες, δεν ρωτάμε, δοκιμάζουμε και βλέπουμε το αποτέλεσμα.

Με κάρτες εξωτερικού αγοράζουμε χωρίς προβλήματα.

Ευχαριστώ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες. Προσπαθω να αγορασω ενα game μεσα απο τους ιστιοτοπους http://www.kinguin.net/ και

https://www.epicgames.com/paragon/ .  
Εχω δοκιμασει να χρησιμοποιησω καρτα της εθνικης τραπεζας και καρτα viva wallet διχως αποτελεσμα. Και στην Εθνικη που καλεσα αλλα και στην Viva μου ειπαν οτι φταινε τα capital controls. Πριν απο λιγο δοκιμασα τις καρτες μου στο steam και σε ενα αλλο site και δουλευουν κανονικα. Το θεμα ειναι οτι φιλος μου αγορασε το game απο τους ιστιοτοπους που προανεφερα με καρτα απο την alpha bank και ρωταω ειναι δυνατον η alpha να επιτρεπει συναλλαγες και η εθνικη οχι ? H Καρτα viva wallet οπου δεν μεσολλαβουν τραπεζες δεν θα επρεπε να λειτουργει ?

Γνωριζει κατι περισσοτερο κανεις ?

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα τύχης οι αγορές με ελληνικές κάρτες, δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοτίβο.

 

H Καρτα viva wallet οπου δεν μεσολλαβουν τραπεζες δεν θα επρεπε να λειτουργει ?

Είναι ελληνική κάρτα, υπόκειται στους ίδιους περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για αγορά από amazon.de για προϊόν ανω των 500 θα μπορέσω να την κάνω με debit card Πειραιώς η εθνικής? η αλλιώς με πιστωτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για αγορά από amazon.de για προϊόν ανω των 500 θα μπορέσω να την κάνω με debit card Πειραιώς η εθνικής? η αλλιώς με πιστωτική?

 

Στη περίπτωση που δεν περάσει μια κάρτα, τα Amazon ενημερώνουν να πληρώσεις με άλλο τρόπο, δηλαδή με άλλη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα τύχης οι αγορές με ελληνικές κάρτες, δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοτίβο.

Πάντως αυτό ισχύει παντού ? Κάπου είχα ακούσει ότι PayPal + Ελληνικές Κάρτες κόβονται παντού και πάντοτε. Ρωτάω εφόσον για αγορά απο eBay με PayPal + Χρεωστική ή Χρεωστική Προπληρωμένη Εθνικής με κόβει. Τώρα άμα συνεχίσω να κάνω προσπάθειες παίζει να περάσει? Στο steam πάντως (που δεν είναι μέσω PayPal) συνήθως μου περνάνε, κι'αν όχι με την πρώτη, με τη δεύτερη προσπάθεια.

Εαν δεν τα καταφέρω θα καταφύγω και γω στην λύση της Revolut. (καλό θα'ταν να δούλευαν και μέσω του site, γιατί μόνο με εφαρμογή :unsure: ). Εκτός από την Revolut σκεφτόμουν μήπως απλά έκανα έμβασμα στο PayPal μου, ξέρει κανείς πώς γίνεται κι'αν είναι εύκολο ? Αν το κάνω, θα περνάνε όλα χωρίς θέματα έτσι ?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό ισχύει παντού ? Κάπου είχα ακούσει ότι PayPal + Ελληνικές Κάρτες κόβονται παντού και πάντοτε. Ρωτάω εφόσον για αγορά απο eBay με PayPal + Χρεωστική ή Χρεωστική Προπληρωμένη Εθνικής με κόβει. Τώρα άμα συνεχίσω να κάνω προσπάθειες παίζει να περάσει? Στο steam πάντως (που δεν είναι μέσω PayPal) συνήθως μου περνάνε, κι'αν όχι με την πρώτη, με τη δεύτερη προσπάθεια.

Δεν έχει να κάνει με το PayPal. Το πρόβλημα έγκειται στα CC που κόβουν τις περισσότερες συναλλαγές για αγαθά ή υπηρεσίες από το εξωτερικό. Εφόσον έχεις συνδεδεμένες ελληνικές κάρτες στο PayPal, είναι εύλογο να περνούν μόνο οι συναλλαγές που είναι επιτρεπτές και οι υπόλοιπες να κόβονται. Στο Steam περνούν οι συναλλαγές, γιατί είναι στην κατηγορία των επιτρεπόμενων και όχι επειδή κάνεις απευθείας τις αγορές μέσω των καρτών.

 

Εαν δεν τα καταφέρω θα καταφύγω και γω στην λύση της Revolut. (καλό θα'ταν να δούλευαν και μέσω του site, γιατί μόνο με εφαρμογή :unsure: ).

Εφόσον βλέπω ότι προτιμάς μια εναλλακτική λύση που δεν λειτουργεί αποκλειστικά μέσω εφαρμογής (αν και δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σε αυτό, αλλά είναι σεβαστή η επιθυμία σου), τότε μπορείς να φτιάξεις LeuPay που είναι το ίδιο καλή και εύχρηστη υπηρεσία και παρέχει κανονική σελίδα e-banking, αφού σου δίνει προσωπικό IBAN. Υπάρχει αντίστοιχο topic με αναλυτικά όλα τα δεδομένα.

 

Εκτός από την Revolut σκεφτόμουν μήπως απλά έκανα έμβασμα στο PayPal μου, ξέρει κανείς πώς γίνεται κι'αν είναι εύκολο ? Αν το κάνω, θα περνάνε όλα χωρίς θέματα έτσι ?

Όταν έχεις λεφτά στο Balance, μπορείς να αγοράσεις τα πάντα χωρίς να κόβονται από τα CC κι απλά θα πληρώνεις πιο ακριβά την ισοτιμία σε άλλο νόμισμα, γιατί το PayPal έχει ιδιαίτερα ασύμφορη προμήθεια μετατροπής νομισμάτων, έναντι των καρτών.

Για να στείλεις έμβασμα στο PayPal θα πρέπει να έχεις προσθέσει τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, λόγω CC δεν γίνεται πλέον αυτόματα και θα πρέπει να τους στείλεις είτε μήνυμα μέσω του Resolution Center με το IBAN που θέλεις να προσθέσεις, είτε να τους πάρεις τηλ. στο αρμόδιο τμήμα τους στην Ιρλανδία (για πιο άμεσα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...