Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά λες ρε μάγκα,κόψε κάτι.Ο άνθρωπος μιά χαρά τα λέει,αλλά εσύ  δε θέλεις να καταλάβεις.Και του κάνεις και επίθεση,λες και σου ζητάει δανεικά.

 

Ποιο πολλά είπες εσύ, άρα μάλλον δεν ισχύει αυτό που έγραψες.

Αν το "Να "νομίζεις"... 1 χρόνο μετά δεν θα συζητάμε ακόμα τα δεδομένα..." δεν είναι επίθεση τότε δεν είναι ούτε η δική μου απάντηση σε αυτό το σχόλιο.

Ο τόνος που χρησιμοποιεί και αυτά που γράφει κάποιος, ευθύνονται για τον τρόπο που κάποιος άλλος του απαντάει.

Κατάλαβες τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ηλεκτρονικές αγορές από τότε που μπήκαν τα CC. Ξέρει κάποιος τι παίζει με κάρτες και αγορές σε εξωτερικό; Προσπαθώ να αγοράσω από pullandbear.com και με κάρτα Visa της Παγκρήτιας Τράπεζας ακυρώνεται η συναλλαγή, από την τράπεζα μου είπαν ότι δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές στο εξωτερικό. Με άλλη τράπεζα ή Paypal παίζει να κάνω δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται αμα εχουμε 2ο η' και 3ο λογαριασμο στο paypal; Γιατι καπου διαβασα οτι απαγορεύεται.Βεβαια αναγκαστικα να κανω και 2ο λογαριασμο για να στειλω στο balance του πρωτου. Την πρωτη φορα εστειλα με τον τροπο pay with card, εβαλα δλδ τα στοιχεία μια καρτας και εστειλα τα λεφτα. Την δευτερη φορα ομως που πηγα να στειλω μου εβγαλε οτι πρεπει να δημιουργήσω λογαριασμο στο paypal για να συνεχισω. Πως μπορω να κανω οριστικη διαγραφη ενος λογαριασμου paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες καλημερα. Εμβασμα απο Εθνικη  μπορω να στειλω η εχει συμπληρωθει το μηνιαιο οριο;

 

edit: Τελικα το εστειλα προς revolut και περασε.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πολλά είπες εσύ, άρα μάλλον δεν ισχύει αυτό που έγραψες.

Αν το "Να "νομίζεις"... 1 χρόνο μετά δεν θα συζητάμε ακόμα τα δεδομένα..." δεν είναι επίθεση τότε δεν είναι ούτε η δική μου απάντηση σε αυτό το σχόλιο.

Ο τόνος που χρησιμοποιεί και αυτά που γράφει κάποιος, ευθύνονται για τον τρόπο που κάποιος άλλος του απαντάει.

Κατάλαβες τίποτα;

 

Όταν αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι ισχύει (και προέκυψε κατόπιν και έρευνας που έχουμε κάνει τόσοι άνθρωποι επί τόσους μήνες) και ότι είναι λάθος αυτό που "νομίζεις", σου το αιτιολογώ δε με αναμφισβήτητα στοιχεία και συνεχίζεις το χαβά σου όντας προφανώς ανίκανος να αναζητήσεις και διαβάσεις τις διατάξεις που ισχύουν και είναι τυπωμένες σε ΦΕΚ σαν Νόμοι του Ελληνικού κράτους από μόνος σου, την επόμενη φορά η αντίδρασή μου δικαιωματικά θα είναι ακόμα πιο "καυστική". Μάθατε και τις "επιθέσεις"...

Παιδες καλημερα. Εμβασμα απο Εθνικη  μπορω να στειλω η εχει συμπληρωθει το μηνιαιο οριο;

 

edit: Τελικα το εστειλα προς revolut και περασε.

 Όλες οι υπόλοιπες τράπεζες πλην της Πειραιώς, γενικά δεν παρουσιάζουν προβλήματα με το διαθέσιμό τους για εμβάσματα. Ως τώρα τουλάχιστον. Η Εθνική ειδικά νομίζω μόνο 1-2 φορές ως τώρα εξάντλησε το όριο της την τελευταία ή την προτελευταία μέτα της αλλαγής του μήνα. Ποτέ νωρίτερα. Η Eurobank ποτέ ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίστροφη μέτρηση για τη χαλάρωση των πιστωτικών περιορισμών ήδη ξεκίνησε.Στην τελική ευθεία, η έκδοση υπουργικής απόφασης και το σχετικό ΦΕΚ. Πώς βελτιώνεται η καθημερινότητα στις συναλλαγές των πολιτών¨.

 

1 .Άρση της απαγόρευσης ανάληψης μετρητών όταν προέρχονται από νέες καταθέσεις σε μετρητά (νέο χρήμα).

2.Δυνατότητα ανάληψης μετρητών έως 840 ευρώ ανά δύο εβδομάδες (στην περίπτωση που κάποιος δεν προχωρήσει στην ανάληψη των 420 ευρώ που δικαιούται εβδομαδιαίως και τα οποία δεν θα χάνει, αλλά θα μπορεί να τα πάρει την επόμενη εβδομάδα μαζί με τα υπόλοιπα).

3.Αύξηση του ποσοστού ανάληψης μετρητών από 10% σε 30% των ελεύθερων κεφαλαίων που προέρχονται από το εξωτερικό.

4. Αύξηση στα όρια των Υποεπιτροπών των τραπεζών (έως €250χιλ/ανά πελάτη/ανά ημέρα σήμερα) καθώς και των ποσών που θα μπορούν να εκτελούνται απευθείας από τις τράπεζες χωρίς την προϋπόθεση προηγούμενης ιστορικότητας (έως €20χιλ/ανά πελάτη/ανά ημέρα σήμερα).

5. Αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό με παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών international sites του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών, ώστε να διευκολυνθούν οι συναλλαγές με αντισυμβαλλόμενους του εξωτερικού.

6. Αύξηση των μηνιαίων ορίων τόσο των τραπεζών όσο και των Ιδρυμάτων Πληρωμών για την αποστολή εμβασμάτων έως 1.000 ευρώ. 

7. Πλήρη άρση της απαγόρευσης αποπληρωμής δανείων.

 

Αν ισχύσει το 5,μάλλον ανοίγει εντελώς η χρήση καρτών στο εξωτερικό.Ας ελπίσουμε τουλάχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αυξηση οριων?

 

Μα δεν μπορουσαμε καθολου να βγαλουμε λεφτα στο εξωτερικο εκτος απο μερικες εξαιρεσεις π.χ. αν εχεις παιδια που σπουδαζουν στο εξωτερικο.

 

Λεγωντας λοιπον "Αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό" τι ακριβως εννοει? Οτι θα υπαρχει οριο για το μεχρι ποσα λεφτα ανα μηνα θα μπορουμε να στελνουμε/αγοραζουμε απο το εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέκομαι περισσότερο στο ''παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών international sites του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών, ώστε να διευκολυνθούν οι συναλλαγές με αντισυμβαλλόμενους του εξωτερικού''.

 

Λογικά το Paypal θα λειτουργήσει κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι ισχύει (και προέκυψε κατόπιν και έρευνας που έχουμε κάνει τόσοι άνθρωποι επί τόσους μήνες) και ότι είναι λάθος αυτό που "νομίζεις", σου το αιτιολογώ δε με αναμφισβήτητα στοιχεία και συνεχίζεις το χαβά σου όντας προφανώς ανίκανος να αναζητήσεις και διαβάσεις τις διατάξεις που ισχύουν και είναι τυπωμένες σε ΦΕΚ σαν Νόμοι του Ελληνικού κράτους από μόνος σου, την επόμενη φορά η αντίδρασή μου δικαιωματικά θα είναι ακόμα πιο "καυστική". Μάθατε και τις "επιθέσεις"...

Τα "αναμφισβήτητα στοιχεία" τα κατάλαβες μόνο εσύ, οπότε ή δεν μιλάς καλά Ελληνικά ή τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Πάντως νόημα δεν έβγαζαν.

Οπότε την επόμενη φορά που θα νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον πάπα από τις μπάλες με τις σοφιστίες σου και έχεις τον επιθετικό τρόπο που έγραψες την προηγούμενη φορά θα δεις και τον δικό μου.

Άντε, μικροί μεγάλοι όλοι στο καφενείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "αναμφισβήτητα στοιχεία" τα κατάλαβες μόνο εσύ, οπότε ή δεν μιλάς καλά Ελληνικά ή τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Πάντως νόημα δεν έβγαζαν.

Οπότε την επόμενη φορά που θα νομίζεις ότι έχεις πιάσει τον πάπα από τις μπάλες με τις σοφιστίες σου και έχεις τον επιθετικό τρόπο που έγραψες την προηγούμενη φορά θα δεις και τον δικό μου.

Άντε, μικροί μεγάλοι όλοι στο καφενείο...

Ηρέμησε λίγο, σου εξηγούμε κάποια πράγματα και εσυ γίνεσαι επιθετικός. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που διαβλαζεις, τα παράπονά σου στον Τσίπρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...