Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας επικεντρώσουμε στην ουσία του θέματος και ας αφήσουμε τον κάθε "είδα φως και μπήκα και τα ξέρω και τα κρίνω όλα κι ας είμαι ανίκανος να διαβάσω 5 αράδες σε ένα ΦΕΚ" στον κόσμο του. Να ...κυνηγάει ποκεμον. Το άσχημο βέβαια είναι ότι κάτι τέτοιοι τυπάδες ψηφίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ας επικεντρώσουμε στην ουσία του θέματος και ας αφήσουμε τον κάθε "είδα φως και μπήκα και τα ξέρω και τα κρίνω όλα κι ας είμαι ανίκανος να διαβάσω 5 αράδες σε ένα ΦΕΚ" στον κόσμο του. Να ...κυνηγάει ποκεμον. Το άσχημο βέβαια είναι ότι κάτι τέτοιοι τυπάδες ψηφίζουν...

Μπορείτε να μου πείτε τι έχετε με τα ποκεμον;

Σε οποιαδήποτε σεκτιον του φόρουμ και αν αδιαβασω έχει αναφερθεί κάτι προσβλητικό προς αυτούς που παίζουν.

Δηλαδή οκ έχει καταντήσει ενοχλητικό για όσους παίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου πείτε τι έχετε με τα ποκεμον;

Σε οποιαδήποτε σεκτιον του φόρουμ και αν αδιαβασω έχει αναφερθεί κάτι προσβλητικό προς αυτούς που παίζουν.

Δηλαδή οκ έχει καταντήσει ενοχλητικό για όσους παίζουμε...

 off topic

 

 

πιστεύω είναι λόγο της μερίδας "τούβλων" που παίζουνε και δεν τους νοιάζει τι γίνετε γύρω τους, αλλιώς δεν θα πεφτε τόσο κράξιμο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο τις σημερινές ειδήσεις: << μια από τις 7 αλλαγές στα capital controls

Το «πράσινο φως» για τη χαλάρωση των capital controls έδωσε και τυπικά το διοικητικό συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ), μόλις λίγα 24ωρα μετά τη συμφωνία του Υπουργείου Οικονομικών και των θεσμών για την άρση συγκεκριμένων περιορισμών, στη βάση σχετικού αιτήματος της Τράπεζας της Ελλάδος.

- αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό με παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών διεθνών ιστοσελίδων, του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο τις σημερινές ειδήσεις: << μια από τις 7 αλλαγές στα capital controls

Το «πράσινο φως» για τη χαλάρωση των capital controls έδωσε και τυπικά το διοικητικό συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ), μόλις λίγα 24ωρα μετά τη συμφωνία του Υπουργείου Οικονομικών και των θεσμών για την άρση συγκεκριμένων περιορισμών, στη βάση σχετικού αιτήματος της Τράπεζας της Ελλάδος.

- αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό με παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών διεθνών ιστοσελίδων, του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών>>

 

 

Διάβασε και τη διευκρίνιση στο αντίστοιχο ρεπορτάζ του ΒΗΜΑΤΟΣ:

 

• Χρήση καρτών σε e - shops του εξωτερικού: Αύξηση των ορίων στη χρήση των καρτών στο εξωτερικό με παράλληλο άνοιγμα, μέσω internet, πολλών international sites του συνόλου σχεδόν των διαδικτυακών αγορών.

Ακόμη ωστόσο δεν έχει διευκρινιστεί εάν θα «ανοίξει» και το λιανεμπόριο καταναλωτικών ειδών, το οποίο σήμερα παραμένει «κλειστό» για αγορές με κάρτες εκδόσεως ελληνικών τραπεζών.

 

Υπομονή, λοιπόν, μέχρι να διαβάσουμε την απόφαση στο ΦΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

off topic

 

 

πιστεύω είναι λόγο της μερίδας "τούβλων" που παίζουνε και δεν τους νοιάζει τι γίνετε γύρω τους, αλλιώς δεν θα πεφτε τόσο κράξιμο...

 

δεν μπορεί όμως να μας παίρνει όλους η μπάλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα την άποψή μου στο #12696.

 

Στον 1 χρόνο με CC έχουμε διαβάσει πολλές διαρροές και εκδοχές "χαλάρωσης" που δεν υλοποιήθηκαν, για διάφορους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου πείτε τι έχετε με τα ποκεμον;

...

Με τα Pokemon τίποτα, με του κυνηγούς τους όμως των  άνω των 18 ετών ναι, για τον απλούστατο και μοναδικό λόγο ότι έχουν δυστυχώς το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με τα Pokemon τίποτα, με του κυνηγούς τους όμως των άνω των 18 ετών ναι, για τον απλούστατο και μοναδικό λόγο ότι έχουν δυστυχώς το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι...

Δηλαδή όσοι παίζουν video games δεν πρέπει να ψηφίζουν γιατι είναι ακατάλληλοι επειδή παίζουν video games;

Ή μήπως όσοι δεν παίζουν και είναι 18+ είναι όλοι κατάλληλοι να ψηφίζουν;

 

Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι επειδή παίζω pokemon go λέει κάτι και για την ικανότητα μου να ψηφίζω.

Είδα και τις προηγούμενες γενιές χωρίς το go πως ψηφιζαν...

 

Υ.Γ Η ψήφος από εδώ και πέρα θα είναι στα 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδή όσοι παίζουν video games δεν πρέπει να ψηφίζουν γιατι είναι ακατάλληλοι επειδή παίζουν video games;
Ή μήπως όσοι δεν παίζουν και είναι 18+ είναι όλοι κατάλληλοι να ψηφίζουν;

Συγγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι επειδή παίζω pokemon go λέει κάτι και για την ικανότητα μου να ψηφίζω.
Είδα και τις προηγούμενες γενιές χωρίς το go πως ψηφιζαν...

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=610891422407565&id=142052782624767&substory_index=0

 

Αυτή η εικόνα λέει πολλά για την ικανότητα αυτών που δείχνει, να ψηφίζουν. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τόσοι δεν ήταν μαζεμένοι εκεί κοντά πριν 5-6 χρόνια να διαδηλώσουν, όταν κάποιοι κατέστρεφαν το μέλλον τους. Για το πόκεμον όμως ξεκούνησαν. Τα νέα παιδιά που -υποτίθεται- είναι η ελπίδα, όχι μόνο δεν φαίνεται να έχουν καταλάβει ότι έσβησε το μέλλον τους, αλλά αρνούνται και να το καταλάβουν ασχολούμενα αποκλειστικά με ό,τι βλακεία τους πασάρουν, πιστεύοντας ότι είναι φυσιολογικό ο "μισθός" να είναι 300€ και ότι είναι μια χαρά προοπτική η δουλειά σαν ...σερβιτόρος υπό την προϋπόθεση των ...2 μεταπτυχιακών! ΘΛΙΨΗ και ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ μόνο!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=610891422407565&id=142052782624767&substory_index=0

 

Αυτή η εικόνα λέει πολλά για την ικανότητα αυτών που δείχνει, να ψηφίζουν. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τόσοι δεν ήταν μαζεμένοι εκεί κοντά πριν 5-6 χρόνια να διαδηλώσουν, όταν κάποιοι κατέστρεφαν το μέλλον τους. Για το πόκεμον όμως ξεκούνησαν. Τα νέα παιδιά που -υποτίθεται- είναι η ελπίδα, όχι μόνο δεν φαίνεται να έχουν καταλάβει ότι έσβησε το μέλλον τους, αλλά αρνούνται και να το καταλάβουν ασχολούμενα αποκλειστικά με ό,τι βλακεία τους πασάρουν, πιστεύοντας ότι είναι φυσιολογικό ο "μισθός" να είναι 300€ και ότι είναι μια χαρά προοπτική η δουλειά σαν ...σερβιτόρος υπό την προϋπόθεση των ...2 μεταπτυχιακών! ΘΛΙΨΗ και ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ μόνο!

 

 

 

Που κολλάει η ελπίδα, το εργασιακό μέλλον και το pokemon go;

 

Απλώς το μόνο που κάνετε είναι μια αβασιμη δαιμονοποίηση των video games... Δεν λεω ότι δεν υπάρχουν χαζά άτομα ανάμεσα τους κοκ αλλά δεν γίνονται όλοι οι εκατομμυριοι χρήστες να είναι...

 

Λέει κάτι δηλαδή το ότι μαζεύτηκαν στο public που είχε event για τα Pokemon για την ικανότητα τους να ψηφίζουν;

 

Ως gamer αυτό που βλέπω είναι μια γενίκευση μερικών ηλιθίων που έχουν παίξει/παίζουν το παιχνίδι...

 

Η απήχηση του συγκεκριμένου παιχνιδιού είναι απόλυτα φυσιολογική, καθώς πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα IP video games στον πλανήτη. Στην αρχή έτσι είναι με κάτι καινούργιο και αρκετά πρωτότυπο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...