Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μπορούμε να κάνουμε αγορές απευθείας με την κάρτα μας, μέσω Paypal, για προϊόντα/υπηρεσίες εντός Ελλάδας ή χρειάζετε κολπάκι για μεταφορά χρημάτων;

Μπορείς χωρίς κολπάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

 

Μπορούμε να κάνουμε αγορές απευθείας με την κάρτα μας, μέσω Paypal, για προϊόντα/υπηρεσίες εντός Ελλάδας ή χρειάζετε κολπάκι;

Είχαν ποτέ πρόβλημα τέτοιες αγορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που είχα ξαναρωτησει ποιος είναι ο πιο φτηνός τρόπος να μεταφέρω λεφτά στη Κύπρο 150€? Θα μετρήσει αυτό στο αφορολόγητο?

Έμβασμα απο ελληνική τράπεζα, αλλα το αφορολόγητο δεν κολλάει πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι που είχα ξαναρωτησει ποιος είναι ο πιο φτηνός τρόπος να μεταφέρω λεφτά στη Κύπρο 150€? Θα μετρήσει αυτό στο αφορολόγητο?

Αν το κάνεις μέσω ebanking το κόστος αποστολής είναι 1 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα (από αύριο  :-D )  την περασμένη παρασκευή έφτιαξα PayPal για την χρεωστική μου (Piraeus Debit Visa) και αφού την σύνδεσα με χρέωσε αμέσως 1.5€ το οποίο στο e-banking φαινόταν στις κινήσεις της χρεωστικής στην κατηγορία ΄΄εγκρίσεις΄΄ βάζω τον κωδικό που φαινόταν στην χρέωση της κάρτας, γίνεται η επαλήθευση και απλός περιμένω να μου επιστραφεί το 1,5€ (όλα καλά μέχρι εδώ). Σήμερα το πρωί βλέπω επεστράφη το 1,5€ αλλά βλέπω ότι ξανά έφυγε WTF  :mad:  :mad: . Στις κινήσεις της χρεωστικής φαίνεται η αρχική χρέωση στην κατηγορία ΄΄ολοκληρωμένες΄΄ αγορές και στις ΄΄εγκρίσεις δεν υπάρχει τίποτα, δε θα έπρεπε να 1,5€ που μου ξαναπήρε να φαίνεται εκεί ;; Στις κινήσεις του τραπεζικού λογαριασμού υπάρχει η επιστροφή και από πάνω η καινούρια χρέωση που παρεμπιπτόντως έχει και αυτή τον ίδιο κωδικό επαλήθευσης που είχε και πρώτος του τύπου PP**** Ξέρει κανείς τι μπορεί να έγινε ;; Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα απο ελληνική τράπεζα, αλλα το αφορολόγητο δεν κολλάει πουθενά

Και καλά θα φανεί ως κίνηση στη κάρτα για να μετρήσει στο αφορολόγητο. Είναι όντως 1 ευρο όπως λέει ο φίλος απο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά θα φανεί ως κίνηση στη κάρτα για να μετρήσει στο αφορολόγητο. Είναι όντως 1 ευρο όπως λέει ο φίλος απο πάνω?

 

Ποιός σας είπε ότι θα μετράνε στο αφορολόγητο όλες οι κινήσεις που γίνονται στο τραπεζικό σύστημα; Δηλαδή πίστεψες ότι μπορείς να μεταφέρεις 2 χιλιάρικα από τον έναν λογαριασμό σου σε άλλον, ή από το λογαριασμό σου στου αδερφού σου και εξασφάλισες έτσι το αφορολόγητο; Αγορές προϊόντων και υπηρεσιών από εμπόρους εντός Ελλάδας μετράνε. Συναλλαγές για τις οποίες καθίσταται αναπόφευκτη (πλέον αν και αμφιβάλλω και για αυτό αν το καταφέρουν σε όλες τις περιπτώσεις) η έκδοση απόδειξης/τιμολογίου.

Άσε που δεν θα προλάβουν καν να εφαρμοστούν αυτά καθώς μέχρι την επόμενη υποβολή δήλωσης πιθανότατα δεν θα υφίσταται κανένα αφορολόγητο για κανέναν. Θυμίσου τη μέρα που το έγραψα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός σας είπε ότι θα μετράνε στο αφορολόγητο όλες οι κινήσεις που γίνονται στο τραπεζικό σύστημα; Δηλαδή πίστεψες ότι μπορείς να μεταφέρεις 2 χιλιάρικα από τον έναν λογαριασμό σου σε άλλον, ή από το λογαριασμό σου στου αδερφού σου και εξασφάλισες έτσι το αφορολόγητο; Αγορές προϊόντων και υπηρεσιών από εμπόρους εντός Ελλάδας μετράνε. Συναλλαγές για τις οποίες καθίσταται αναπόφευκτη (πλέον αν και αμφιβάλλω και για αυτό αν το καταφέρουν σε όλες τις περιπτώσεις) η έκδοση απόδειξης/τιμολογίου.

Άσε που δεν θα προλάβουν καν να εφαρμοστούν αυτά καθώς μέχρι την επόμενη υποβολή δήλωσης πιθανότατα δεν θα υφίσταται κανένα αφορολόγητο για κανέναν. Θυμίσου τη μέρα που το έγραψα...

Θέλω να στείλω απλά κάτι λεφτά σε συγγενικό πρόσωπο στη κυπρο απλά και δεν θέλω να φανεί στο αφορολόγητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ρωτησα στο chat του vickmal και αν παραγγειλεις με EU Expedited Shipping που εχει επιπλεον χρεωση καπου στα 20-25 ευρω δεν περναει τελωνειο.Ετσι λενε.

 

ισχυει?3 φορες ρωτησα αν και μου ειπε οτι στελνεται απο Κινα το πακετο και 1 κινητο σε μια παραγγελια και επεμενε ενω το site δινει δυνατοτητα για πιο μεγαλη παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για προιοντα τεχνολογιας το amazon.es δεχεται την προπληρωμένη της πειραιως αλλα το amazon.fr οχι! Δεν ειχαν ελευθερωθει οι ελληνικες καρτες για αγορες στο εξωτερικο εδω και καιρο? γιατι συνεχιζει να μου την μπλοκαρει σε ορισμενες περιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 γιατι συνεχιζει να μου την μπλοκαρει σε ορισμενες περιπτωσεις?

 

Γιατί παίζει ρόλο το πότε προσπαθείς να κάνεις τη συναλλαγή. Οι κάρτες έχουν "ελευθερωθεί" αλλά κάθε τράπεζα έχει συνολικό διαθέσιμο μηνιαίο όριο συναλλαγών για χρήση των καρτών από τους πελάτες της προς το εξωτερικό. Από κάποια στιγμή και μετά μέσα στο κάθε μήνα (ειδικά αυτό της Πειραιώς) εξαντλείται. Αν προσπάθησες π.χ. 28/2 ή 25/2 ή και 20//2 αναμενόμενο είναι να απορρίφθηκε η πληρωμή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αποκτησω μια καρτα για αγορες στο νετ. Καμια ιδεα τι να επιλεξω  απο χρεωστικη/prepayed και να συμφερει με το συναλαγμα που βλεπω πως χρεωνει και πως γινετε να την παρω σαν ανεργος?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αποκτησω μια καρτα για αγορες στο νετ. Καμια ιδεα τι να επιλεξω  απο χρεωστικη/prepayed και να συμφερει με το συναλαγμα που βλεπω πως χρεωνει και πως γινετε να την παρω σαν ανεργος?

Ευχαριστω.

prepaid visual εθνικης εχω εγω που την παιρνεις δωρεαν και τα παντα γινονται απο ebanking σε 2 λεπτα.Εχει μεγαλες χρεωσεις στην καθε φορτιση 2 ευρω αν θελεις καθε λιγο να την φορτιζεις δεν αξιζει αλλα αν την φορτιζεις πχ μια φορα τον μηνα ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις ρωτησα στο chat του vickmal και αν παραγγειλεις με EU Expedited Shipping που εχει επιπλεον χρεωση καπου στα 20-25 ευρω δεν περναει τελωνειο.Ετσι λενε.

 

ισχυει?3 φορες ρωτησα αν και μου ειπε οτι στελνεται απο Κινα το πακετο και 1 κινητο σε μια παραγγελια και επεμενε ενω το site δινει δυνατοτητα για πιο μεγαλη παραγγελια.

ναι φιλε, ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχει δοκιμάσει να κάνει κανείς συναλλαγή από το amazon.it; Με το που πατάω αγορά, γίνεται μια μηδενική κίνηση στην κάρτα (απ' ό,τι μου είπαν από την τράπεζα είναι για να δουν αν η κάρτα είναι ενεργή) και μετά τίποτα. Δεν γίνεται χρέωση της αγοράς. Δοκίμασα με δύο διαφορετικές κάρτες (χρεωστική Πειραιώς και πιστωτική Alpha. Και στις δύο έγινε το ίδιο. Στις οδηγίες της amazon διάβασα ότι η κίνηση αυτή κανονικά χρεώνει 1Ε, σ' εμένα όμως ήταν μηδενική. Έτσι καθυστερούν γενικά να χρεώσουν τις παραγγελίες; Ρωτάω, γιατί είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από την amazon. Σημ. Η παραγγελία έγινε στις 2-3 και δεν έχει απορριφθεί με κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...