Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

Εχω ενα λογαριασμο paypal, τον οποιο τον εχω συνδεσει με μια χρεωστικη καρτα pre paid τις Eurobang Στο Paypal δεν αφηνω ποτε χρηματα, απο μια λαθος αγορα μου βαλανε πισω τα χρηματα στο λογαριασμο Paypal και θελω να τα μεταφερω στην καρτα που ειναι συνδεδεμενος ο λογαριασμος!
γίνεται να μπούνε στην καρτα και μονο στην καρτα οχι σε καποιον λογαριασμο ?
Ξερει κανεις πως γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα είναι πολύ λιγότερα τα χρόνια των cc και από 20 και από 8 παιδιά μην ανησυχείτε. Απλά είναι βέβαιο ότι δεν θα έχουμε νόμισμα το ευρώ (που επιβάλλει τη διατήρησή τους) για πολύ ακόμα. Μόλις φύγουμε από το ευρώ, θα αρθούν αμέσως. Βέβαια όσον αφορά τις παραμέτρους του εσωτερικού της χώρας (αναλήψεις, άνοιγμα λογαριασμών κλπ.). :ph34r:

Και τι capital θα έχουμε με τη δραχμή,για να το πάρουμε από την Τράπεζα,τα κουρελόχαρτα του Βαρουφάκη;Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα,έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι capital θα έχουμε με τη δραχμή,για να το πάρουμε από την Τράπεζα,τα κουρελόχαρτα του Βαρουφάκη;Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα,έτσι;

Μα αυτό είπε, ότι αμέσως μετά την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα δε θα έχουν νόημα τα cc οπότε θα αρθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι παιζει με την πειραιως? προσπαθω να κανω αγορα σε συγκεκριμενο σαιτ αμερικη (i herb) και με χρεωστικη και με προπληρωμενη και δεν την δεχονται... μου ειπαν να απευθυνθω στην τραπεζα..η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει με αλλη καρτα τραπεζας...το εχει και καποιος αλλος αντιμετωπισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι παιζει με την πειραιως? προσπαθω να κανω αγορα σε συγκεκριμενο σαιτ αμερικη (i herb) και με χρεωστικη και με προπληρωμενη και δεν την δεχονται... μου ειπαν να απευθυνθω στην τραπεζα..η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει με αλλη καρτα τραπεζας...το εχει και καποιος αλλος αντιμετωπισει?

Ούτε σε μένα μου περνούσαν και σταμάτησα να προσπαθώ. Δοκίμασε αν έχεις με amex (alpha)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω,

θα δοκιμασω... ελεγα να τους τηλεφωνησω στην Πειραιως και να τους τα ψαλλω ενα χερακι... :P Εσυ καταφερες να κανεις αγορα με της alpha?

Με την amex ναι. Αλλά είναι και λίγος καιρός που έχει περάσει υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα αν είναι συνδεδεμένη η κάρτα στο paypal, μπορούσε και θα συνεχίζει να μπορεί να χρεώνεται σε κάθε αγορά που κάνεις με αυτή.

Εάν εννοείς χρέωση στην κάρτα από αγορά που έκανες μέσω paypal, πρέπει να διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω ως αγοραστης και μονο

 

Εννοω αν κλεισει ο λογαριασμος χωρις καποιο claim-dispute η case ανοικτο αν μπορει εκ των υστερων καποιος να σου χρεωσει τον λογαριασμο μου και τα συνεπεια την καρτα που ειναι συνδεδεμενη με τον λογαριασμο μου  χωρις την συγκατάθεσή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορία.

 

Αν ο πωλητης με business λογαριασμο Paypal ειναι ελληνικη επιχειρηση, μπορει να δεχθει πληρωμες απο ελληνικες καρτες, debit ή visa ανω του οριου των CC;

Παραδειγμα: μπορεις να κανεις αγορα 3.000 EUR απο ελληνικη επιχειρηση μεσω Paypal με ελληνικη debit η visa;

 

Ή αντιμετωπιζεται η αγορα παλι σαν αγορα απο εξωτερικο λογω Paypal και ισχυουν τα γνωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...